|
|
کدخبر: ۱۸۴۰۶۸

 به گزارش احمدرضا اکبرزاده همدانی،با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و قدرت گیری دوباره‌‌ی طالبان، اوضاع سیاسی این کشور آبستن تحولات جدیدی است.

همزمان با سقوط پی در پی ولایت های افغانستان، سازمان ها و کشورهای مختلفی در این رابطه اظهار نظر کرده‌اند اما جمهوری اسلامی تاکنون موضع شفافی از خود ارائه نداده و تنها به چند توییت بسنده کرده است.

آقای سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه  در توییتر خود نوشت:«جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز نگرانی از تشدید خشونت‌ها در افغانستان، با توجه به تسلط طالبان بر شهر هرات، توجه جدی آنها به تامین امنیت اماکن دیپلماتیک و سلامت دیپلمات‌ها را به طور کامل جلب می نماید.»

از سوی دیگر آقای رسول موسوی، دستیار وزیر امورخارجه و مدیر کل آسیای غربی در توییتر خود از طالبان با عنوان نیروهای امارت اسلامی یعنی  نام مورد علاقه‌ی طالبان نام برد و تاکید کرد که دیپلمات های ایرانی در امنیت هستند.

از آنجا که جمهوری اسلامی همواره داعیه‌ی دفاع از مظلوم را داشته است؛ سکوت ایران به عنوان یک همسایه و بازیگر مهم منطقه‌ای و همچنین یک کشور اسلامی برای بسیاری از کاربران فضای مجازی سوال برانگیز بوده است. برخی از کاربران اختلافات کنونی ایران و دولت افغانستان را ریشه‌ی این مسئله می‌دانند. پس از روی کار آمدن اشرف غنی ، اختلافات ایران و افغانستان بر سر مسائلی چون سدکمالخان در ولایت نیمروز و حق آبه‌ی ایران شدت بیشتری گرفت.برخی دیگر با اشاره به موارد فوق، عدم استقبال افغان ها از دخالت ایران در جنگ افغان با افغان را عامل سکوت ایران می‌دانند. حال مردم ایران، از آینده‌ی همسایه‌ی خود و همچنین از عواقب حاکمیت دوباره‌ی طالبان نگران هستند و از دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی انتظار می‌رود تا بهترین تصمیمات را در این رابطه اتخاذ کند.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار