|
|
کدخبر: ۱۸۴۱۷۳

ورود دولت پیشبرد امور لبنان در گذرگاه مرزی "جدیده یابوس"در مرز سوریه/پهلو گرفتن نفتکش‌های ایرانی در بندر بانیاس سوریه و تخلیه محموله‌ها در سوریه

پس از بحران سوخت در لبنان، بنا به درخواست سیدحسن نصرالله ایران اقدام به ارسال سوخت برای این کشور کرد.

هیات بلندپایه دولت پیشبرد امور لبنان صبح روز شنبه وارد گذرگاه مرزی «جدیده یابوس» در مرز سوریه شد و مورد استقبال «فیصل مقداد»، وزیر خارجه سوریه قرار گرفت. 

در پی این خبر خانم فاطمه علم الهدی کارشناس ارشد روابط بین الملل یادداشتی را ارائه کرده است.

مقامات لبنانی که از آغاز جنگ غربی - عبری و عربی علیه سوریه در سال ۲۰۱۱ به این کشور سفر نکرده بودند، در نخستین سفر خود طی ۱۰ سال اخیر با هیاتی عالی‌رتبه متشکل از معاون نخست وزیر دولت موقت، وزیر دفاع و خارجه لبنان، وزیر دارایی، وزیر انرژی و مدیرکل دستگاه امنیت لبنان وارد سوریه شد. دولت لبنان علت این اقدام خود را پیروی از سیاست دوری گزیدن از درگیری های منطقه ای نامیده است.  

پس از بحران سوخت در لبنان، بنا به درخواست سیدحسن نصرالله رهبر جنبش حزب الله لبنان، جمهوری اسلامی ایران اقدام به ارسال سوخت برای این کشور کرد. 

که با مخالفت گروه هایی در داخل لبنان و کشورهای ذینفع از بحران انرژی در لبنان مواجه شد. نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مأمور به تشکیل کابینه جدید لبنان نیز در پاسخ به منتقدان ارسال کشتی ایرانی به این کشور تاکید کرد که ما بدون اینکه جایگزینی برای کشتی نفتی ایرانی داشته باشیم، نمی‌توانیم به این موضوع نه بگوییم و از آن صرف نظر کنیم. 

 دبیرکل شورای عالی لبنان و سوریه در پایان گفت و گوهای هیات لبنانی با مقام های سوری در ساختمان وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که طرف لبنانی در این مذاکرات از دمشق درخواست امکان کمک برای انتقال گاز مصر و برق اردن از خاک سوریه کرد. 

که طرف سوری نیز از این درخواست استقبال نمود و آمادگی سوریه برای انتقال انرژی از مسیر این کشور به لبنان را تصریح کرده است. 

اکنون با پهلو گرفتن نفتکش‌های ایرانی در بندر بانیاس سوریه، محموله ها در سوریه تخلیه خواهند شد تا با تانکر‌های سوخت به لبنان حمل شوند.  

باید گفت می توان ورود اولین محموله از نفتکش‌های ایرانی به این کشور را، آغاز شکست سیاست‌های محاصره ی سوریه تحت عنوان قانون «سزار» از سوی آمریکا دانست. چرا که حل و فصل بحران سوخت با کمک مصر و اردن جز از طریق خاک سوریه امکان پذیر نخواهد بود.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار