|
|
کدخبر: ۱۸۴۲۲۰

استرالیا برای دستیابی به زیردریایی های هسته ای در تلاش برای مقابله با چین است

ایالات متحده و استرالیا درحال تقویت روابط دفاعی خود به عنوان Quad هستند.

استرالیا ، ایالات متحده و بریتانیا شراکت امنیتی سه جانبه جدیدی را اعلام کردند که شامل تلاش مشترک برای کمک به ارتش استرالیا برای دستیابی به زیردریایی های هسته ای در تلاش برای مقابله با چین است. رهبران هر سه کشور روز چهارشنبه از این اتحادیه موسوم به AUKUS رونمایی کردند و تأکید کردند که زیردریایی ها از انرژی هسته ای استفاده می کنند و حامل سلاح هسته ای نیستند.استرالیا امضا کننده معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) است. جو بایدن ، رئیس جمهور ایالات متحده ، که توسط اسکات موریسون ، نخست وزیر استرالیا و بوریس جانسون ، همتای بریتانیایی خود ملحق شده بود ، گفت:این سه کشور "گامی تاریخی" برای توسعه همکاری های خود بر می دارند. بایدن از کاخ سفید گفت: "همه ما ضرورت تأمین صلح و ثبات در هند و اقیانوس آرام را در بلند مدت می شناسیم."ما باید بتوانیم به محیط استراتژیک کنونی در منطقه و چگونگی تحول آن بپردازیم زیرا آینده هر یک از ملت های ما-و در واقع جهان-به دوام و شکوفایی آزاد و باز هند و اقیانوس آرام در دهه های آینده بستگی دارد. . » این سه رهبر در اظهارات روز چهارشنبه خود به صراحت از چین نام نبردند.

وال استریت ژورنال و خبرگزاری رویترز گزارش دادند که سخنگوی سفارت چین در واشنگتن دی سی ، اندکی پس از اعلام این خبر گفت که این سه کشور باید "ذهنیت جنگ سرد و تعصب ایدئولوژیکی خود را کنار بگذارند". سخنگو آنچه را که "بلوک های محروم" می نامد و منافع سایر کشورها را هدف قرار می دهد ، محکوم کرد.

"ایمن‌تر،امن‌تر"

موریسون استرالیا گفت که مشارکت تازه اعلام شده "منطقه ای ایمن تر و امن تر را تحویل می دهد" که در نهایت به نفع همه است. وی افزود: «بگذارید واضح بگویم: استرالیا به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای یا ایجاد یک توان هسته ای غیرنظامی نیست. ما به تمام تعهدات خود در زمینه منع گسترش سلاح های هسته ای عمل خواهیم کرد. "

موریسون همچنین گفت استرالیا قصد دارد با همکاری انگلستان و ایالات متحده آمریکا در آدلاید ، در سواحل جنوبی این کشور ، زیردریایی بسازد.

 این اعلامیه در شرایطی است که رقابت بین پکن و واشنگتن و متحدانش در آسیا و اقیانوسیه ، به ویژه در مورد تایوان و دریای مورد مناقشه جنوبی چین ، که چین تقریباً به طور کامل ادعا می کند ، منتشر می شود.

در سال های اخیر ، چین جزایر مصنوعی در دریای چین جنوبی ساخته است که به پایگاه نظامی تبدیل شده است و گارد ساحلی و شبه نظامیان دریایی خود را مستقر کرده است. تنش ها در تنگه تایوان افزایش یافته است ، در حالی که مسابقه تسلیحاتی در کره جنوبی در حال انجام است ، جایی که پیونگ یانگ در حال آزمایش سلاح های جدید در میان مذاکرات متوقف شده درباره خلع سلاح هسته ای است. ایالات متحده به طور منظم عملیات "آزادی ناوبری" را در دریای چین جنوبی و نزدیک تایوان انجام می دهد ، در حالی که نیروی دریایی بریتانیا نیز فعالیت خود را در این منطقه افزایش داده است. ناو هواپیمابر ، HMS ملکه الیزابت ، در منطقه است و ماه گذشته پس از آنکه از دریای چین جنوبی عبور کرد ، رزمایش خود را با نیروهای دفاعی ژاپن برگزار کرد.

یک مقام ناشناس آمریکایی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که AUKUS "هیچ کشوری را هدف قرار نداده است". این مقام گفت: "این در مورد یک تلاش بزرگتر برای حفظ ساختار تعامل و بازدارندگی در هند و اقیانوس آرام است." ایالات متحده و استرالیا در حال تقویت روابط دفاعی خود به عنوان بخشی از به اصطلاح Quad هستند که شامل هند و ژاپن نیز می شود. این گروه قرار است هفته آینده در ایالات متحده ملاقات کنند

جانسون گفت تلاش مشترک برای تولید زیردریایی های هسته ای برای استرالیا یکی از "پیچیده ترین و از نظر فنی سخت ترین پروژه ها در جهان" خواهد بود. جانسون گفت: "استرالیا یکی از قدیمی ترین دوستان ما ، یک ملت خویشاوند و یک دموکراسی همکار و شریک طبیعی در این شرکت است."

در بیانیه مشترک این سه کشور آمده است که ایالات متحده و بریتانیا از تخصص خود برای تولید زیردریایی ها برای استرالیا در اولین زمان ممکن استفاده خواهند کرد. در این بیانیه آمده است: "ما به اشتراک گذاری اطلاعات و فناوری عمیق تر کمک خواهیم کرد." وی افزود: "ما ادغام عمیق تر علوم ، فناوری ، پایگاه های صنعتی و زنجیره های تأمین امنیت و دفاعی را تقویت خواهیم کرد. و به طور خاص ، ما همکاری های گسترده ای را در زمینه قابلیت های امنیتی و دفاعی عمیق تر خواهیم کرد. "

استرالیا قراردادی چند میلیارد دلاری برای خرید زیردریایی های فرانسوی در سال 2016 امضا کرد. توافق جدید به طور موثری آن معامله را پایان می دهد. وزارت خارجه فرانسه در بیانیه ای اعلام کرد: "این تصمیمی برخلاف نامه و روح

 

همکاری بین فرانسه و استرالیا است." "انتخاب آمریکا که منجر به حذف یک متحد و شریک اروپایی مانند فرانسه از مشارکت دیرینه با استرالیا می شود ، در زمانی که ما در منطقه هند و اقیانوسیه با چالش های بی سابقه ای روبرو هستیم ... نشان دهنده عدم ثبات است که فرانسه نمی تواند اما توجه داشته باشید و افسوس بخورید. "

ارسال نظر

پربیننده ترین