|
|
کدخبر: ۱۸۴۴۴۴

ترکیه درخواست فرانسه برای خروج نیروها از لیبی را رد کرد

یک مقام ارشد ترکیه می گوید حضور ترکیه در لیبی به حفظ ثبات در این کشور کمک کرده است.

ترکیه درخواست امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه از قدرت‌های خارجی برای خروج نیروهای خود از لیبی را به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای ورق زدن صفحه یک دهه درگیری، رد کرده است. این کشور آفریقای شمالی از زمان سرنگونی معمر قذافی در سال 2011 درگیر جنگ داخلی بوده است، خونریزی در گروه های رقیب لیبی و همچنین قدرت های خارجی.

ترکیه نیروها و همچنین واحدهای شبه نظامی طرفدار آنکارا را از سوریه برای حمایت از دولت به رسمیت شناخته شده سازمان ملل در طرابلس اعزام کرد در حالی که روسیه و سایر کشورها از خلیفه حفتر، رهبر مستقر در شرق حمایت کردند. مکرون روز جمعه در کنفرانس بین المللی لیبی در پاریس گفت: «روسیه و ترکیه باید مزدوران خود را بدون تأخیر خارج کنند». اما مشاور ارشد سیاست خارجی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که تاکید بر خروج سریع نیروها "اشتباه" است.

ابراهیم کالین در مصاحبه ای اختصاصی گفت: «اگر خروج نیروهای خارجی از لیبی را به عنوان مهم ترین و اصلی ترین موضوع در نظر بگیرید، ما معتقدیم که این اشتباه است». وی با اشاره به نظرسنجی های ریاست جمهوری که رهبران جهان امیدوارند در 24 دسامبر برگزار شود، گفت: «لیبی برای روند سیاسی، انتخابات، مسائل اقتصادی به حمایت نیاز دارد. فرانسه خود با اتهامات حمایت از حفتر مواجه بوده است اما همواره تاکید کرده است که در درگیری کاملاً عینی بوده است. ترکیه به عنوان نشانه ای از ادامه نارضایتی از مواضع سیاست خارجی مکرون، هیئتی در سطح پایین به پاریس فرستاد.

کالین گفت که ادامه حضور نظامی ترکیه در لیبی به حمایت از ثبات سیاسی و امنیت در این کشور غنی از انرژی کمک خواهد کرد. او گفت: «حضور نظامی ما در آنجا برای کمک به آموزش ارتش لیبی است. ما به عنوان نیروی ثبات و کمک به مردم لیبی آنجا هستیم. و اولویت ما از نظر امنیت کمک به لیبیایی‌ها برای ایجاد ارتش ملی لیبی است.»

 

ارسال نظر

پربیننده ترین