|
|
کدخبر: ۱۸۴۴۵۱

پسر قذافی، رهبر سابق لیبی، نامزد ریاست جمهوری شد

کمیسیون انتخابات می گوید سیف الاسلام قذافی به عنوان نامزد ریاست جمهوری برای انتخابات 24 دسامبر ثبت نام کرده است.

یک مقام کمیسیون انتخابات اعلام کرد سیف الاسلام قذافی، پسر معمر قذافی، رهبر سابق لیبی، به عنوان نامزد ریاست جمهوری برای انتخابات دسامبر این کشور ثبت نام کرده است.

این کمیسیون روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: «سیف الاسلام القذافی... نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری به دفتر کمیسیون عالی ملی انتخابات در شهر سبها [جنوب] سبها ارائه کرد». قذافی یکی از برجسته‌ترین چهره‌هایی است که انتظار می‌رود برای ریاست‌جمهوری نامزد شود – فهرستی که همچنین شامل خلیفه حفتر، فرمانده سابق شرقی، عبدالحمید دبیبه، نخست‌وزیر و آگیله صالح، رئیس پارلمان می‌شود.

عکس‌های توزیع شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که قذافی با ریش خاکستری، عینک و عبا و عمامه قهوه‌ای سنتی در حال امضای اسناد در مرکز ثبت نام در شهر جنوبی سبها در روز یکشنبه است. علیرغم حمایت عمومی اکثر جناح‌های لیبیایی و قدرت‌های خارجی برای انتخابات 24 دسامبر، رأی‌گیری همچنان در ابهام است زیرا نهادهای رقیب بر سر قوانین و زمان‌بندی نزاع دارند. کنفرانس بزرگی در پاریس روز جمعه با تحریم افرادی که در رای گیری اخلال یا ممانعت می کنند، مورد تحریم قرار گرفت، اما هنوز هیچ توافقی در مورد قوانین حاکم بر اینکه چه کسی باید بتواند نامزد شود، وجود ندارد.

انتخابات به عنوان یک لحظه کلیدی در روند صلح مورد حمایت سازمان ملل متحد برای پایان دادن به یک دهه هرج و مرج خشونت آمیز که از زمان قیام سال 2011 توسط ناتو علیه معمر قذافی در قدرت های منطقه ای ایجاد شده است، در نظر گرفته می شود. نزاع بر سر انتخابات، روند صلح گسترده‌تری را که شامل تلاش‌هایی برای متحد کردن مؤسسات دولتی و بیرون راندن مزدوران خارجی است که علی‌رغم آتش‌بس در خطوط مقدم جبهه باقی مانده‌اند، تهدید می‌کند.

بسیاری از لیبیایی‌ها از دوران قذافی به عنوان دوران خودکامگی خشن یاد می‌کنند، در حالی که سیف‌الاسلام قذافی و دیگر شخصیت‌های رژیم سابق برای مدت طولانی از قدرت خارج شده‌اند، ممکن است برای آنها سخت باشد که به اندازه رقبای اصلی حمایت خود را بسیج کنند. سیف‌الاسلام قذافی برای بسیاری از لیبیایی‌ها به نوعی رمز و راز باقی می‌ماند، زیرا دهه گذشته را از زمان دستگیری‌اش در سال 2011 توسط جنگجویان منطقه کوهستانی زینتان دور از دید عموم گذرانده است.

او در اوایل سال جاری با نیویورک تایمز مصاحبه کرد اما هنوز در انظار عمومی ظاهر نشده و مستقیماً با مردم لیبی صحبت کند.

قذافی که جاه طلبی های ریاست جمهوری خود را پیچیده می کند، در سال 2015 توسط دادگاه طرابلس به طور غیابی محاکمه شد و او از طریق لینک ویدیویی از زینتان در آن حضور یافت. او به دلیل جنایات جنگی از جمله کشتار معترضان در جریان قیام یک دهه پیش به اعدام محکوم شد، اما بعداً مورد عفو قرار گرفت. وی همچنین به اتهام جنایت علیه بشریت توسط دادگاه کیفری بین المللی تحت تعقیب است.

ابراهیم فریهات، دانشیار حل منازعه در مؤسسه دوحه، گفت که سیف الاسلام قذافی "در میان وفاداران رژیم سابق و همچنین در میان نیروهای قبیله ای خاص از حمایت هایی برخوردار است". فریهات افزود: "من فکر نمی کنم که او هیچ شانسی برای پیروزی در این انتخابات داشته باشد، فکر نمی کنم او خودش فکر می کند که شانسی دارد." برای او، این یک پیام سیاسی است که او سعی دارد ارسال کند. اینکه او به صحنه سیاسی و بخشی از بازی بازگشته است و همچنین می تواند در انتخابات شرکت کند و درخواست دادگاه کیفری بین المللی برای تحویل او را نادیده می گیرد.

سیف الاسلام قذافی که در مدرسه اقتصاد لندن تحصیل کرده و به زبان انگلیسی مسلط بود، زمانی توسط بسیاری از دولت ها به عنوان چهره قابل قبول و غرب دوست لیبی و یک وارث احتمالی شناخته می شد. اما هنگامی که قیام در سال 2011 علیه حکومت طولانی معمر قذافی آغاز شد، سیف‌الاسلام بلافاصله وفاداری خانوادگی و قبیله‌ای را به دوستی‌های فراوان خود در غرب ترجیح داد و به تلویزیون رویترز گفت: «ما اینجا در لیبی می‌جنگیم. ما اینجا در لیبی می میریم.»

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین