|
|
کدخبر: ۱۸۴۴۷۵

پاکستان اظهارات «تحریک آمیز» وزیر دفاع هند را رد کرد

وزارت خارجه پاکستان به تهدیدهای هند مبنی بر انجام اقدام نظامی در خاک پاکستان واکنش نشان داد.

 وزارت امور خارجه پاکستان به شدت به اظهارات وزیر دفاع هند در آخر هفته واکنش نشان داده و تهدید به انجام اقدام نظامی در خاک پاکستان در صورت تحریک را "بسیار غیرمسئولانه، تحریک آمیز و بی دلیل" خوانده است. .

وزیر دفاع هند، راجنات سینگ، روز شنبه متعهد شد که اگر همسایه غربی هند "مشکلات زیادی ایجاد کند"، کشورش عملیاتی را در سراسر مرز بین المللی به داخل خاک پاکستان انجام خواهد داد.

اکنون ما به آنها این پیام را داده‌ایم که اگر شما ... مشکل زیادی ایجاد کنید، نه فقط در مرز، ما می‌توانیم از مرز عبور کرده و یک حمله جراحی نیز انجام دهیم، و در صورت نیاز حملات هوایی نیز انجام دهیم.» سینگ در مراسمی در شهر پیتوراگاره در شمال هند سخنرانی کرد.

در بیانیه‌ای که اواخر روز یکشنبه منتشر شد، وزارت امور خارجه اظهارات سینگ را رد کرد و دولت هند را متهم کرد که «درگیر دروغ‌پردازی‌ها و خیال‌پردازی‌ها در حالی که با انگشت همسایه‌ها را نشان می‌دهد».

در بیانیه پاکستان آمده است: «اظهارات بی‌اساس او از یک سو توهم‌آمیز است و از سوی دیگر نشان‌دهنده خصومت خاص هند با همسایگانش است». هند و پاکستان مجهز به سلاح اتمی از زمان استقلال خود از بریتانیا در سال 1947، سه جنگ تمام عیار با یکدیگر داشته اند.

روابط از زمان بن بست نظامی در سال 2019 در منطقه مورد مناقشه کشمیر که شاهد درگیری هوایی بود و هر دو کشور قلمرو یکدیگر را بمباران کردند، تقریباً مسدود شده است. بن بست 2019 پس از سرنگونی یک جت جنگنده هندی توسط پاکستان بر فراز حریم هوایی پاکستان و بازگرداندن خلبان پس از دو روز تنش بالا، خنثی شد.

دو کشور مرتباً یکدیگر را به حمایت یا تسهیل گروه‌های مسلحی که در خاک یکدیگر فعالیت می‌کنند متهم می‌کنند. از سال 2014 که حزب راستگرای بهاراتیا جاناتا (BJP) به رهبری نخست وزیر هند، نارندرا مودی، به قدرت انتخاب شد، چنین اتهامات فراوانی و شدت بیشتری پیدا کرده است.

«پاکستان کاملاً قادر است در برابر هر گونه تجاوزی از خود دفاع کند. در بیانیه پاکستان در روز یکشنبه آمده است: تمام جهان شاهد توانایی و عزم پاکستان در خنثی کردن ماجراجویی هند در فوریه 2019 بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین