|
|
کدخبر: ۲۴۵۸

ترقی:

یک عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: باید کلیه احزابی که در یک جبهه براساس یک خط‌مشی فعالیت می‌کنند، در هم ادغام شوند و اساسنامه یک حزب مستقل فراگیر را تصویب کنند.

به گزارشامیدنیوز، حمیدرضا ترقی در گفت و گو با ایسنا، در بیان ضرورت تشکیل حزب فراگیر که اخیرا از سوی برخی مطرح شده است، افزود: این موضوع به این علت مطرح می‌شود که اکثریت احزاب کنونی احزابی صنفی و یا تشکل‌های صنفی هستند یا این‌که در محدوده تهران فعالیت می‌کنند و گستره تشکیلاتشان به سطح استان‌ها و شهرستان‌ها کشیده نشده است.

وی با بیان این‌که چنین احزابی به لحاظ نیروی انسانی از وزن بالا و قابل قبولی برخوردار نیستند، افزود: عمده این نوع تشکل‌ها در دوران اصلاحات در راستای سیاست توسعه سیاسی و به منظور دریافت کمک‌های مالی دولت به گروه‌های سیاسی شکل گرفتند و از سوی دیگر سعی شده بود با ایجاد این نوع تشکل‌های کوچک غیرفراگیر جریان اصلاح‌طلب، مدیریت خانه احزاب را به دست بگیرند بتوانند خود را به عنوان نماینده مردم ایران در مجامع بین المللی معرفی کنند.

ترقی در ادامه گفت: با رفتن دولت اصلاحات این نوع اهداف و برنامه‌ریزی‌ها از بین رفت و پشتوانه خود را از دست داد و بنابراین آنچه که باقی ماند تنها نامی است ۲۵۰ حزبی است که تعداد افراد واعضای آن بسیار محدود هستند و طبیعتا با این نوع محدودیت امکان تقویت پایگاه‌های اجتماعی آنها غیر از صنف خود در بقیه اقشار بسیار ضعیف است.

این عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی همچنین با تاکید بر این‌که اگر جامعه بخواهد نسبت به پررنگ شدن احزاب در ساختار حکومت و نقش آنها در مشارکت سیاسی مردم حرکت کند باید اصلاح قانون احزاب مورد توجه قرار بگیرد، گفت: این قانون باید به گونه‌ای اصلاح شود که در آن به احزاب نقش بیشتری در مشارکت مردم و نظارت همگانی داده شود ضمن اینکه لازم است تا احزاب از حالت صنفی خارج شده و حرفه‌ای عمل کنند و احزاب صنفی نیز شرح وظایف و محدوده فعالیت‌شان به مسائل سیاسی و نه صنفی محدود شود.

ترقی اظهار کرد: لازمه حرکت در چنین مسیری این است که کلیه احزابی که در یک جبهه براساس یک خط مشی فعالیت می‌کنند در هم ادغام شوند و اساسنامه یک حزب مستقل فراگیر را تصویب کنند و نهایتا با مجوز وزارت کشور و کمیسیون ماده ۱۰ احزاب فعالیت‌شان را در قالب یک تابلوی جدید دنبال کنند.

وی در همین راستا اضافه کرد: اگر ضوابطی که در اصلاح قانون احزاب مورد توجه قرار گرفته قدری سخت‌تر اتخاذ شود و بر طبق مصوبه مجلس چارچوب‌ لازم برای نصاب حزب فراگیر مشخص شود قطعا احزاب فراگیر زیادی تشکیل نخواهند شد و ما در حد جبهه‌های موجود یعنی جبهه اصلاح‌طلب‌، اصول گرا و مستقل حزب فراگیر خواهیم داشت.

این عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی همچنین ورود شخصیت‌های سیاسی موثر در بحثتشکیل حزب فراگیر را مثمر ثمر دانست و گفت: به لحاظ فرهنگی جامعه ما هنوز اعتماد و تکیه بیشتری نسبت به شخصیت‌ها تا احزاب دارد، بنابراین حزبی که از شخصیت‌های شناخته شده سیاسی و مذهبی در کشور برخوردار باشد از وزن بیشتری نیز برای جذب و گستردگی پایگاه اجتماعی برخوردار خواهد بود.

ارسال نظر