|
|
کدخبر: ۲۵۴۲

دبیرکل حزب اسلامی کار گفت: همه اشخاص و گروه‌های سیاسی خواست‌ها و مطالبات خود را در مورد حضور در کابینه و سهم‌خواهی کنار گذاشته و تنها خواسته‌های خود را در چارچوب نیازهای جامعه و اهداف پیش برنده انقلاب و کشور ارائه کنند.

به گزارشامیدنیوزبه نقل ازفارس، حسین کمالی که سابقه سه دوره نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و مسئولیت ۱۲ ساله وزارت کار و امور اجتماعی در کابینه‌های اول و دوم هاشمی‌رفسنجانی و کابینه اول سید محمد خاتمی را در کارنامه خود دارد و درحال حاضر به عنوان دبیرکل حزب اسلامی کار فعالیت سیاسی خود را پیگیری می‌‌کند در گفت‌و‌گوی تفصیلی با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، در مورد کابینه دولت یازدهم، اعتدال و اعتدال‌گرایی و مذاکره با آمریکا، احزاب فراگیر و … سخن گفت.

از شما مخاطبین دعوت می‌کنیم تا مشروح این گفت‌و‌گو را مورد توجه قرار دهید:

با توجه به شکل‌گیری حماسه سیاسی در یازدهمین دوره رقابت‌های ریاست جمهوری به نظر شما این حماسه در بعد داخلی و خارجی چه آثاری را بر جا گذاشته است؟

کمالی: در مورد انتخابات ۲۴ خردادماه و نتایج و تاثیرات آن بر کشور، در آینده بهتر می‌توان سخن گفت امروز برای اظهارنظر، قضاوت و داوری بسیار زود است. چراکه هنوز دولت آقای روحانی آغاز به کار نکرده و مواضع و سیاست‌های داخلی و بین‌المللی خود را به وضوح مطرح نکرده است بنابراین واکنش‌های آتی که بی‌ارتباط با مواضعی که اعلام می‌شود، نخواهد بود در آینده سیر اثرات مثبت یا منفی این تحول را به وضوح نشان خواهد داد.

طبیعتاً آقای روحانی بعد از اینکه سکان اداره کشور را در دست بگیرد همکاران خود را مشخص خواهد کرد که ترکیب کابینه و توانمندی‌های آن، میزان پیشبرد اهداف و سیاست‌های دولت را مشخص خواهد کرد.

بدیهی است بهره‌گیری از همه عناصر توانمند جامعه در اداره امور کشور می‌تواند دولت را در دستیابی به موفقیت کمک کند و در صورتی که دولت بدون توجه به توانایی‌ها و تخصص‌ها و تنها براساس ارتباطات و روابط دوستانه شکل بگیرد دولتی حداقلی، با توانمندی نازل شکل می‌گیرد که این دولت نمی‌تواند کشور را در موقعیت بهتر و برتر قرار دهد.

به نظر می‌رسد برای خروج از شرایطی که جامعه گرفتار آن است می‌بایست همه اشخاص و گروه‌های سیاسی خواست‌ها و مطالبات خود را در مورد حضور در کابینه و سهم‌خواهی به کنار گذاشته و تنها خواسته‌های خود را در چارچوب نیازهای جامعه و اهداف پیش برنده انقلاب و کشور ارائه کنند که نتیجه آن در صورت انتخاب عناصر اجرایی توانمند و دانا، پیشرفت کشور در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی خواهد بود.

لطفا درباره تغییر نگرش بین‌المللی نیز توضیح بفرمائید؟

کمالی: در مورد میزان تغییر نگرشی که در دنیا نسبت به ایران شکل گرفته است می‌توان گفت، این تغییر نگرش هنوز به صورت واقعی مشخص نیست که به قول خود غربی‌ها بویژه آقای اوباما که گفته است ما محتاطانه نسبت به انتخابات ایران خوشبین هستیم می‌توان به نوع انتظار آنان توجه کرد اما اینکه این خوشبینی چگونه است و چه خواسته‌ای را تعقیب می‌کند در آینده مشخص خواهد شد. احتمالا آنها خواهان گفت‌و‌گویی هستند که برای غرب و متحدان منطقه‌ای‌شان آرامش‌بخش باشد اما این پدیده‌ای نیست که در ایران چارچوب انتخاب یک رئیس جمهور قابل تامین باشد در حقیقت این مذاکرات در چارچوب ملی و شاید بتوان گفت فراتر از اختیارات هر یک از سران سه قوه بوده و بیشترین نقش را در این ارتباط بر اساس قانون اساسی رهبری نظام عهده‌دار است.

باتوجه به اینکه آقای روحانی قبل از پیروزی در انتخابات شعار اعتدال و اعتدال‌گرایی را سر می‌دادند، شما مشخصاً چه تعریفی از این دو شعار دارید و چقدر تحقق اعتدال و اعتدال‌گرایی را ممکن می‌دانید؟

کمالی: آنچه که مردم از اعتدال‌گرایی برداشت می‌کنند، یک رفتار مسالمت‌آمیز و میانه‌روی است یعنی حرکتی که جدا از راست، چپ، افراط و تفریط باشد. بدین معنا که مردم بیشتر از این زاویه به موضوع نگاه می‌کنند که در زمینه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حرکتی متعادل بر اساس میانه‌روی صورت خواهد گرفت البته نخبگان، اعتدال و اعتدال‌گرایی را در چارچوب عدالت و قرار گرفتن هر پدیده‌ای در جایگاه خود ارزیابی می‌کنند یعنی در حقیقت بین نخبگان و توده‌های مردم تفاوت برداشت از این پدیده و عنوان وجود دارد که دولت یازدهم نباید به آن بی‌توجه باشد چراکه شاید این خود آغازگر برخی از اختلافات آینده باشد.

برخی‌ها معتقدند که حضور افراد تندرو و همچنین فتنه‌گران سال ۸۸ در کابینه آقای روحانی قابل پذیرش نیست، نظر شما چیست؟

کمالی: من از تصمیمات آقای روحانی در مورد کابینه اطلاعی ندارم و نمی‌دانم که چه کسانی را برای همکاری به کابینه دعوت خواهند کرد، در حقیقت من هم مثل شما و بسیاری از افراد در ارتباط با اعضای کابینه مطالبی را شنیده‌ام اما امیدواریم که کابینه متخصص و علمی، منطقی و کارآمدی روی کار بیاید و همانطور که رئیس جمهور منتخب وعده داده است دولتی فراجناحی و توانمند شکل گیرد که بتواند کشور را از شرایط موجود به شرایط مطلوب عبور دهد و بر اساس اراده عمومی سازمان یافته حرکت کند حال باید دید در عمل این اتفاق می‌افتد یا خیر.

آیا از شما دعوتی برای حضور در کابینه صورت گرفته است؟

کمالی: با من صحبت‌هایی را داشته‌اند اما بنده لیست سه نفر دیگر را برای همکاری با دولت پیشنهاد داده‌ام چرا که ترجیح می‌دهم همچنان همکار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و مشاور ایشان باقی بمانم. اما دولت در هر زمینه‌ای که نیاز به همکاری و کمک داشته باشد و در توانایی من نیز بگنجد از مساعدت دریغ نمی‌کنم. در حقیقت ما برای روی کار آمدن دولت یازدهم تلاشی گسترده داشته‌ایم و کسانی که به واسطه دعوت ما به آقای روحانی رای داده‌اند از ما متوقع خواهند بود که خواسته‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آنان را پیگیری کنیم. این مربوط به کسانی است که از جامعه کارگری و به دعوت ما به رئیس جمهور منتخب رای داده‌اند و ما امیدواریم که آقای روحانی بتواند شرایطی بهتر از گذشته برای کارگران فراهم سازد که در آن صورت ما از دعوتی که صورت داده‌ایم و پذیرشی که انجام شده است خرسند خواهیم بود و برای رئیس جمهور منتخب آرزوی موفقیت دارم.

آیا آقای هاشمی رفسنجانی به رئیس جمهور منتخب درباره کابینه پیشنهاداتی ارائه کرده است؟

کمالی: در مورد کابینه اطلاعی ندارم اما آقایان هاشمی و روحانی بحثو گفت‌و گوها و مشورت‌هایی را در زمینه‌های مختلف با هم دارند و رئیس جمهور منتخب از نظرات آیت‌الله هاشمی بهره‌مند می‌شوند.

از جامعه کارگری سخن گفتید و با توجه به نام حزب شما که عنوانش حزب اسلامی کار است، امروز جامعه کارگری با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند و آقای روحانی چه اقدامی را در این زمینه انجام خواهد داد؟

کمالی: به رغم تلاش گسترده‌ای که دولت نهم و دهم در زمینه‌های مختلف داشته‌اند، و در اختیار داشتن فرصت‌هایی از جمله درآمدهای نفتی غیر منتظره در اقتصاد، سیاست، فرهنگ و موضوعات اجتماعی با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستیم گرچه مقام معظم رهبری به صورت بسیار پسندیده‌ای با یک خدا قوت به فعالیت‌های دولت نهم و دهم خسته‌نباشید گفتند اما برای بهبود وضعیت کشور باید آماده تلاشی گسترده و همکاری شد.

به نظر شما کابینه آقای روحانی باید از چه ویژگی‌هایی برخوردار باشد و چه آرایش سیاسی به خود بگیرد؟

کمالی: کابینه باید بر اساس واقعیت‌ها و نیازهای جامعه سازمان یابد و کسانی که در کابینه حاضر می‌شوند باید پیش‌برنده اهداف جامعه باشند. کشور ما امروز با سه نوع تحریم دست و پنجه نرم می‌کند که یکی از این تحریم‌ها موردی است که شورای امنیت تصویب کرده و لغو آن زمان‌بر است. برای عراق که تا حدودی نیز تحت سلطه غربی‌ها بود، لغو تحریم‌‌ها ۲۳ سال به طول کشید.

مدت زمان رفع تحریم‌های سازمان ملل برای ایران منوط به اجماع اعضای شورای امنیت است، یعنی در سازمان ملل برای اینکه بخواهند تحریمی را از کشوری بردارند، باید همه اعضا رأی مثبت دهند. حتی اگر یک کشور مخالفت کند، رفع تحریم‌ها صورت نخواهد گرفت.

از سوی دیگر با تحریم‌های کنگره آمریکا نیز روبرو هستیم که برای رفع آن طبق آئین‌نامه‌های این کنگره به زمان نیاز داریم. البته ما در مقابل این تحریم‌ها مقاوم هستیم و تاکنون نیز ملت ما مقاومت کرده است، اما اگر فرض بر این باشد که بخواهیم مشکلات فعلی را از پیش‌رو برداریم باید مسائل خود را با دنیا حل و فصل کنیم و ارتباط مناسب‌تری را داشته باشیم که این نیازمند زمان است و افراد توانمندی باید در این صحنه حضور پیدا کنند که بتوانند برای حل مسائل داخلی به ویژه میزان فروش نفت، وضعیت اقتصادی، صنعت و کشاورزی در کشور تحول آفرین باشند ما امروز در بخش خدمات نیز شاهد نوعی آشفتگی هستیم که باید افرادی را برای رفع آن انتخاب کرد که بتوانند اوضاع را سامان دهند. بنابراین در حقیقت افراد کابینه باید توانمند باشند و بتوانند پاسخگوی نیازهای جامعه شوند. گاهی در شرایط معمولی و عادی هستیم و کار زیادی طلب نمی‌شود. در این شرایط می‌توان از افراد متوسط استفاده کرد و با دولت حداقلی نیز کار کرد اما در شرایط فعلی افراد با توانایی‌های بسیار بالا برای اداره امور لازم است که بتوانند برای تحقق تعهدات دولت مثمرثمر باشند.

نظرتان در مورد حضور جک استرو در مراسم تحلیف حجت‌الاسلام روحانی چیست؟

کمالی: من در مورد حضور یا عدم حضور وی اطلاعی ندارم اما به هر صورت در روابط خارجی ما بر اساس منافع ملی باید سیاست‌هایی را اتخاذ کنیم که ارتباط بهتری با دنیای امروز داشته باشیم.

با توجه به اینکه گروه‌های سیاسی در حال زمینه‌‌سازی برای شکل‌گیری احزاب فراگیر هستند، مشخصاً چه تعریفی از احزاب فراگیر دارید؟

کمالی: معمولاً در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه چند حزب اصلی وجود دارد که با هم رقابت می‌کنند و احزاب کوچکتر نیز در آن رقابت‌ها به آنها می‌پیوندند، منتها این احزاب فراگیر در تمام زمینه‌ها حضور دارند و در مواردی دولت سایه تشکیل می‌دهند و بعد اشکالات دولت‌هایی که درحال فعالیت هستند را رصد می‌کنند و یکدیگر را نقد می‌کنند که سبب پیشبرد کشور می‌شود. متاسفانه ما از وجود احزاب توانمند و موثر در کشور خود بهره‌مند نیستیم و حرکت در این جهت درست است. اما اینکه ترکیب و زمان شکل‌گیری احزاب چگونه و کی باشد، در آینده مشخص خواهد شد.

آیا حزب کار می‌خواهد با جبهه اعتدال‌گرایان ادغام شود؛ ‌ آیا جلسه‌ای در این باره با آقای نوبخت دبیرکل حزب اعتدال و توسعه داشته‌اید؟

کمالی: خیر، صحیح نیست. ما در مجموعه احزاب اصلاح‌طلب شناسایی می‌شویم و با مجموعه‌ای که فرمودید در آینده نیز بدلایلی همکاری نخواهیم داشت.

در صورت شکل‌گیری احزاب فراگیر، آیا حزب اسلامی کار به سمت حزب فراگیر اصلاح‌طلبان تمایل پیدا خواهد کرد؟

کمالی: بله، سمت و سوی اصلاح‌طلبانه خواهیم داشت.

اگر در پایان سخنی دارید، بفرمایید.

کمالی: تاکید بنده بر این است که جریانات فکری جامعه چه اصلاح‌طلب، اصولگرا و مجموعه‌های دیگر باید با تامل بیشتر مسائل و مباحثفکری را دنبال کنند و تعاریف درستی از فعالیت و نگرش خود را ارائه دهند تا جامعه دچار سردرگمی نشود. جریانات فکری بهتر است به جای تعریف جریانات دیگر خود را تعریف کنند. به این معنی که اگر جریان اصولگرا بناست خود را با شاخصه‌هایی به جامعه معرفی کند، آنها را اعلام کند تا مردم با تمایز آن از شاخصه‌های اصلاح طلبان به انتخاب درست و منطقی دست یابند که این منطقی‌تر است.

ارسال نظر