|
|
کدخبر: ۲۵۸

هاشمی رفسنجانی:

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه با استناد مدارک قرآنی و روایی ثابت کردم که زنان می‌توانند در همه زمینه‌های جامعه حضور داشته باشند در پاسخ به تقاضای تفسیر واقعی از کلمه «رجل» در مباحثسیاسی کشور، گفت: آیت‌الله شهید دکتر بهشتی که رئیس مجلس خبرگان بررسی قانون اساسی بود، بعدها اعلام کرد که منظور از کلمه «رجال سیاسی» اعم از زن و مرد است.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از مهر، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از بانوان نخبه و فعالان سیاسی و اجتماعی زنان، با اشاره به فضای امیدوارکننده‌ای که پس از انتخابات ۲۴ خرداد در کشور ایجاد شده، گفت: تجربه رویگردانی مردم از تندروی‌ها و استقبال از عقلانیت سیاسی ایجاب می‌کند که گروه‌ها و افراد در زمان قدرت و اقتدار نباید انحصارگرائی داشته باشند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه به بیان منطق صبر در سیاست پرداخت و گفت: صبوری و برنامه‌ریزی برای عبور از تنگناها از ضرورت‌های سیاسی است و بردباری مردم و مسئولان در مواجهه با تنگ‌نظری‌های سیاسی در مقدمات قبل از انتخابات باعثشد که امروز سیاست کشور در داخل و خارج به سوی اعتدال و تعامل پیش برود.

وی با ظالمانه خواندن تحریم‌های تحمیلی علیه مردم ایران، گفت: تعامل واقعی و پرهیز از انفعال و کله‌شقّی، چاره کار در سیاست خارجی است و الان که شرایط از لحاظ افکار عمومی مهیا شده است، باید گام‌های عملی در راه رسیدن به حقوق مردم برداشته شود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه سخنان خود با برشمردن موانع و مشکلات پیش روی دولت آقای دکتر روحانی گفت: سیاست معقول و پرهیز از شتاب‌زدگی به دولت کمک خواهد کرد تا علی‌رغم کمبودها، هزینه‌های فراوان، انبارهای خالی، بدهی‌های انباشته شده و تحریم‌ها، با همکاری همه قوا، کشور را از این گردنه عبور دهد.

ایشان همچنین در ادامه با اشاره به نگاه کریمانه اسلام و گفتار و کردار شرافتمندانه پیامبر گرامی نسبت به زنان گفت: تکریم از زنانی چون حضرت مریم، آسیه و ملکه سبا و تأکید بر روحیه منطقی و مشورت‌پذیری آنان، درسی برای مردان و زنان است که نباید جنسیت، امتیازی برای انسان‌ها باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، بحث‌های عدالت اجتماعی و حقوق زنان در خطبه‌های نماز جمعه دهه اول انقلاب را گفتاری براساس مطالعات اسلامی خواند و گفت: با مدارک قرآنی و روایی ثابت کردم که زنان می‌توانند در همه زمینه‌های جامعه حضور داشته باشند.

وی با بیان نگاه اسلام به ارثیه زنان، گفت: الحمدلله در جمهوری اسلامی یک ظلم همیشگی نسبت به زنان برطرف شد که ظهور حکم قرآنی را در مقابل روایات غیرمتواتر ندیده می‌گرفتند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه زنان را نیمی از جمعیت فعال کشور برشمرد که با پیشرفت‌های تحصیلی سالهای اخیر، می‌توانند در همه زمینه‌ها حضوری تأثیرگذار داشته باشند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان نمونه‌های تاریخی از حضور دختران رسول اکرم و امام علی(ع) در جامعه گفت: وقتی حضرت زهرا(س) و حضرت زینب(س) در مسجد مدینه و بعدها در ماجرای عاشورا آن سخنرانی‌های اعتقادی، مبارزاتی و سیاسی را دارند، تحجر و دگم‌اندیشی است که زنان ایرانی را از فعالیت‌های سیاسی البته در چارچوب‌های دینی و ارزشی نهی کنیم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در خاتمه افزود: اگرچه مکتب اهل بیت(ع) موانع منزوی‌کننده برای زنان ندارد، اما در جامعه ما گروه‌ها و افراد متعصبی هستند که معمولاً به حقوق زنان نگاه سلیقه‌ای دارند و این هیچ تناسبی با نظام اسلامی ندارد.

گفتنی است در ابتدای این دیدار سرکار خانم دکتر زهرا شجاعی، به نمایندگی از مجمع زنان اصلاح‌طلب، خانم دکتر فاطمه راکعی، به نمایندگی از زنان دانشگاهی، خانم سهیلا جلودارزاده، به نمایندگی از زنان کارگر، خانم اخوان‌نسب، به نمایندگی از کانون زنان بازرگان، خانم طاهریان، به نمایندگی از زنان ورزشکار و خانم ولی‌مراد به نمایندگی از ائتلاف اسلامی زنان به بیان دغدغه‌ها، نگرانی‌ها، دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خویش پرداختند که محور سخنان آنان عبارت بود از:

- باور توانایی‌های مدیریتی زنان در مسئولیت‌های مختلف

- ارائه چهره‌ای سنتی از زنان در کتاب‌های درسی و نگاه سرمایه‌ای به آنان در فیلم‌ها و سریال‌ها

- ستاره‌دار شدن دختران دانشجو و بازنشستگی اجباری استادان زن

- برخوردهای تحقیرآمیز با زنان به بهانه دفاع از دیدگاه‌های اسلامی

- نادیده گرفتن استعدادهای بالقوه زنان در زمینه‌های مختلف و جلوگیری از به فعلیت رسیدن آنها

- نگاه تحقیرآمیز به زنان به عنوان وسیله‌ای برای تولیدمثل

- برگشت جایگاه ورزشی زنان به دوران باشکوه حضور در میادین بین‌المللی و برگزاری مسابقات ورزشی بانوان کشورهای اسلامی

- نادیده گرفتن حقوق زنان کارگر در قوانین و مصوبات تقنینی و اجرایی

- برقراری حقوق اسلامی برای زنان در ارثو دیه و مسائل مختلف

- حضور زنان در مراکز تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری

- ترویج نگرش انسانی به زنان و پرهیز از تقسیم‌بندی‌های جنسیتی و نگاه فرودستی به زنان

- توجه به تشکّل‌های بخش خصوصی زنان در ابعاد کشاورزی، اقتصادی و خدماتی

- توجه به ظرفیت‌های علمی و مالی زنان در جهت ارتقای بهره‌وری و توسعه پایدار

ارسال نظر