|
|
کدخبر: ۲۶۳۵

«دولت عراق بی‌اعتنا به هشدارهای آمریکا توافقنامه خرید گاز طبیعی از ایران را امضا کرد. این برای واشنگتن بسیار نگران کننده است.»

به گزارشامیدنیوزبه نقل از کیهان، روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی نوشت: انعقاد توافقنامه ۴ ساله صدور گاز طبیعی به ارزش ۱۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از ایران به عراق که باعثجبران بخشی از کسری درآمد ناشی از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی خواهد شد، موجبات نگرانی واشنگتن را فراهم کرده است. به موجب این قرارداد، صادرات گاز ایران به دو برابر افزایش خواهد یافت.

وال‌استریت ژورنال به نقل از سخنگوی وزارت برق عراق افزود: واردات گاز طبیعی ایران برای عراق به معنای برطرف کردن نیازهای این کشور در زمینه سوخت است و با تغذیه دو نیروگاه در حومه بغداد، مشکلات ناشی از کمبود برق این کشور برطرف خواهد شد.
براساس این گزارش، قطعی برق باعثشکل گرفتن تظاهرات ضد دولتی طی دو هفته گذشته در مناطق شیعه‌نشین جنوب عراق که دمای هوا در تابستان‌ها به شدت بالا می‌رود، شده است.
به نوشته این روزنامه، توافق مذکور برای ایران به معنای یافتن بازاری جدید برای صادرات گاز است و این مسئله در شرایطی که تحریم‌های غرب برای فشار وارد کردن بر تهران باعثکاهش تعداد بازارهای محصولات انرژی ایران شده اهمیت بیشتری می‌یابد.
طبق اعلام مقامات دو کشور، به موجب این توافق چهارساله بغداد روزانه ۸۵۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی ایران را به قیمت ۱۰ میلیون دلار خریداری خواهد کرد.

بنابر اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، این معامله که سالانه ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار درآمد به همراه دارد پیام خوبی برای ایران به شمار می‌آید.
وال‌استریت ژورنال تأکید کرد: به رغم نگرانی‌های واشنگتن و متحدان عربی‌اش از جمله عربستان سعودی درباره افزایش نفوذ ایران در منطقه، از زمان به قدرت رسیدن دولت شیعی در عراق تحت ریاست نوری المالکی مناسبات نزدیکی میان تهران و بغداد ایجاد شده است.

این گزارش به نقل از مقامات ارشد آمریکا افزود: نگرانی‌های دولت اوباما درباره مناسبات میان بغداد و تهران روز به روز افزایش می‌یابد. آمریکا به ویژه نگران استفاده مکرر ایران از حریم هوایی عراق است.
این گزارش حاکی است: عراق حاضر به پیروی از آمریکا در این زمینه نشده است. در سال ۲۰۱۲ روزانه در حدود ۸۰۰ میلیون متر مکعب گاز صادر کرده که بخش عظیمی از آن به مقصد ترکیه ارسال شده است. دولت ترکیه اعلام کرده است به رغم فشارهای غرب به خرید گاز طبیعی از ایران ادامه می‌دهد. به گفته یک مقام ارشد آمریکایی، معامله با عراق صادرات گاز طبیعی ایران را دو برابر خواهد کرد.

ارسال نظر