|
|
کدخبر: ۳۰۵۹۴

اوضاع عربستان به بازار مکاره می ماند. هرکس گوشه ای را می کشد؛ وضعیت جسمانی ملک عبدالله روز به روز وخیم تر می شود؛ شورای بیعت برسر حضور شاهزادگان نسل دوم در حکومت اختلاف نظر دارد و دیدارهای سری شاهزادگان سعودی همچنان ادامه دارد.

به گزارشامیدبه نقل از پایگاه خبری مرآه الجزیره، منابع نزدیک به خاندان سعودی خبر می دهند که این خاندان پادشاهی در عربستان سعودی از دو هفته پیش تاکنون به صورت متوالی سلسله دیدارها و نشست هایی را با مسئولان و مقامات ارشد و عالی رتبه حکومتی به منظور بحثو بررسی نحوه تقسیم مناصب در این خاندان و آوردن اعضای جدید در ساختار حکومتی این کشور برگزار می کنند که یکی از مهمترین دلایل آن ضعف سیاست خارجی عربستان در سطح بین الملل به ویژه در سال جاری میلادی است.

منابع مطلع در این خصوص تصریح می کنند: این نشست ها که در کاخ شاهزاده «سلمان بن عبد العزیز»، ولی عهد سعودی برگزار می شده، همچنان ادامه دارد و شاهزادگان سعودی و مسئولان حکومتی این کشور تنها به دیدارهای صورت گرفته در این کاخ اکتفا نکرده اند، بلکه در کنار آن دیدارهای حاشیه ای نیز به صورت هم زمان با شاهزادگانی صورت گرفته که طی دو سال گذشته در مقابل دریافت پول از عرصه سیاسی خاندان سعودی کنار گذاشته شده ویا از دخالت در امور داخلی کشور منع و به خارج تبعید شده بودند.

این نشست ها درحالی برگزار می شود که نگرانی ها از مرگ «عبد الله بن عبد العزیز»، پادشاه سعودی نیز که دوباره به دلیل افزایش دردهایی که وی را از ابتدای هفته جاری از حرکت ناتوان کرده و تحت مراقبت های پزشکی ویژه قرار داده، افزایش یافته است.


اما اوضاع آشفته خاندان سعودی به اینجا منتهی نمی شود، در کنار این نشست ها، نشست های شورای بیعت نیز مشاهده می شود که از ابتدای ماه رمضان گذشته به صورت مکرر برگزار شده و هنوز به دلیل وجود برخی اختلاف ها و نبود برخی توافق ها میان فرزندان باقی مانده از «عبدالعزیز آل سعود»، بنیانگدار پادشاهی سعودی برای انتخاب پادشاهی از میان شاهزادگان نسل دوم که فرزندان شاهزاده «نایف بن عبد العزیز» و شاهزاده «سلطان بن عبد العزیز»، دو ولی عهد سابق سعودی و «شاهزاده طلال» را در برمی گیرد، همچنان ادامه دارد.

منابع نزدیک به خاندان سعودی از فشارهای شورای بیعت برای بازگرداندن «شاهزاده احمد بن عبدالعزیز»، وزیر کشور برکنار شده سعودی برای سپردن یک پست و منصب مهم به وی سخن می گویند و دلیل این امر را جایگاه و موقعیت وی در میان برخی از سعودی ها بیان کرده اند.

بنابر گفته این منابع موثق، در این میان شاهزاده طلال خواهان تسریع در انجام اصلاحات ریشه ای در نظام حاکم شده و مدعی است که از سه سال پیش بر سر این اصلاحات میان مسئولان حکومتی توافق نظر حاصل شده، اما هنوز به اجرا گذاشته نشده اند.

شاهزاده طلال در ادامه افزوده است که کمک های اجتماعی و ارائه خدمات به اقشار مختلف جامعه از جمله کارمندان دولتی متوقف شده و این تشدید اعتراض ها در میان اقشار مختلف مردم را به دنبال داشته است.

این درحالی است که حکومت سعودی که ساختار آن را شاهزادگان آل سعود تشکیل می دهند، بر این باورند که پاسخ دادن به خواسته ها و مطالبات مردمی، افزایش مطالبات و خواسته های آنان را به دنبال خواهد داشت.

در این بازار مکاره سعودی و آشفته اوضاع داخلی، برخی از مسئولان حکومتی سعودی از جمله «شاهزاده بندر بن سلطان»، رئیس دستگاه اطلاعات این کشور روزی نیست که دیدار مخفیانه و سفر محرمانه ای به پایتخت های منطقه ای و اروپایی نداشته باشد و در آنها به دنبال متحدان و هم پیمانانی جدید برای ریاض به دنبال تیره شدن روابط عربستان سعودی و آمریکا نباشد.

این منابع از برگزاری نشست های مهم میان شاهزادگان عربستانی و مسئولان پاکستانی به منظور بحثو بررسی اجرای برنامه هسته ای عربستان به واسطه پاکستان خبر می دهند و در این ارتباط می افزایند که بندر بن سلطان و برادرش شاهزاده «سلمان بن سلطان»، معاون وزیر دفاع عربستانی سفری محرمانه به کره جنوبی هم داشته اند.

این منابع آگاه هدف از سفر این دو شاهزاده سعودی را خرید تسلیحات نظامی و تجهیزات مورد استفاده برای سرکوب اعتراض های مردمی بیان کرده اند و حتی گفته اند که بندر و سلمان مذاکرات مخفیانه ای برای خرید تسلیحات پیشرفته از کره شمالی نیز داشته اند.

در اروپا دیپلمات های عربستانی سفرها و دیدارهای خود به لندن، پایتخت انگلیس و پاریس، پایتخت فرانسه را به منظور قانع کردن مسئولان این دو کشور در خصوص راه های افزایش همکاری های تجاری و گسترش فرصت ها برای شرکت های انگلیسی و فرانسوی که برخی مدیران آنها از یک ماه پیش پای به ریاض گذاشته اند، انجام و با استقبال فرانسوی ها جهت ایستادن در کنار نظام سعودی و خاندان آل سعود و حمایت از آن همراه بوده است.

اما آخرین دیدار و نشست از این دست نشست های محرمانه و سری میان شاهزاده «سلمان بن عبدالعزیز»، ولی عهد سعودی و «عبد الله دوم»، پادشاه اردن و وزیر امور خارجه امارات و شاهزاده «بندر بن سلطان» در «امان» پایتخت اردن برگزار شد که تاکنون جزئیاتی از این نشست منتشر نشده، اما همین اندازه می دانیم که در رابطه با حمایت از گروه های مسلح در سوریه به منظور قرار دادن آمریکا در برابر یک عمل انجام شده است.

ارسال نظر