|
|
کدخبر: ۳۹۲۹

حاشیه جلسه هیئت دولت

حاشیه جلسه هیئت دولت صبح امروز به ریاست جهانگیری تشکیل شد و وزرای دولت یازدهم به مباحثمختلفی در پاسخ به سوالات خبرنگاران پرداختند.

به گزارشامیدبه نقل از تسنیم، صبح امروز چهارشنبه هیئت وزیران در غیاب حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور که به نیویورک سفر کرده است به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور تشکیل جلسه داد که در ادامه گزارش کامل مصاحبه‌های هیئت وزیران در حاشیه جلسه با خبرنگاران آمده است.

سخنگوی دولت: سخنان رییس‌کل بانک مرکزی به معنی افزایش نرخ ارز نیست / نامه ضرغامی به رییس‌جمهور

محمدباقر نوبخت صبح امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به مصوبات امروز هیئت وزیران، گفت: امروز گزارش‌های مختلفی از دستگاه‌های اجرایی استماع شد. همچنین ارزیابی‌های مقدماتی از سفر موفقیت‌آمیز ریاست محترم جمهور به سازمان ملل انجام شد.

وی با اشاره به متن صحبت رییس‌جمهور در سازمان ملل و بازتاب آن در رسانه‌های داخلی و خارجی، افزود: دیدگاه بسیار مثبتی در آمریکا و اروپا نسبت به صحبت‌های ایشان در سازمان ملل انجام شده است و با امیدبخشی این موارد مدنظر قرار گرفت.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ‌ گزارش مشروح این سفر و دستاوردهای آن که بدون تردید می‌تواند در شرایط داخلی و بین‌المللی بسیار موثر باشد پس از بازگشت ایشان به طور مشروح مورد توجه قرار می‌گیرد.

نوبخت از برگزاری جلسه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی پس از پایان جلسه هیئت وزیران خبر داد.

وی در ادامه با اشاره به اظهارات اخیر رییس کل بانک مرکزی در خصوص کاهش نرخ ارز، خاطرنشان کرد: سیاست‌ دولت در خصوص اقتصاد و وضعیت اقتصادی خانوارها بسیار شفاف شده است و گفته شده که بهبود وضعیت معیشتی خانوارها یکی از اهداف اقتصادی دولت در این دوره خواهد بود.

سخنگوی دولت افزود: از این رو ثبات اقتصادی یک زمینه سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کند. از آنجا که اقتصاد ما تحت تاثیر نوسانات قیمت ارز ثبات خود را در سال‌های گذشته در مقاطعی از دست داده بود، بنابراین مساله کنترل نوسانات شدید قیمت ارز سیاستی است که دولت آن را در پیش دارد.

نوبخت گفت: ما قطعا متناسب با ثبات‌بخشی اقتصاد در کنترل این نوسانات می‌توانیم نرخ تعادلی قیمت ارز را مشخص کنیم. البته تلاش ما این است که با افزایش تولید و سرمایه‌گذاری بتوانیم نرخ واقعی ارز را پیدا کنیم که با آن هدف ما که بهبود وضعیت معیشتی خانوارها است، تناسب داشته باشد.

وی با بیان اینکه غیر از بحثعرضه و تقاضای واقعی ارز در بازار ارز، یک عرضه و تقاضای اصطلاحا سفته‌بازی که بیشتر برای سودجویی وارد بازار شده در تعیین قیمت ارز در بازار می‌تواند موثر باشد، تصریح کرد: این موضوع از پیش‌بینی‌هایی است که طی آن کسانی که دنبال سودجویی هستند وارد این بازار می‌شوند، بنابراین ما قطعا باید نسبت به ثبات‌بخشی این بازار اقدام کنیم.

سخنگوی دولت در ادامه با تاکید بر این‌که دولت به شدت در این باره که نرخ ارز ثبات داشته باشد حساس است، افزود: همان‌طور که باید نسبت به افزایش‌ها حساس باشیم باید نسبت به کاهش‌ها هم که ممکن است در مقطعی باشد حساس باشیم و آن را ثبات بدهیم.

نوبخت بازگرداندن ثبات به اقتصاد را از سیاست‌های مهم دولت دانست و اظهار کرد: صحبت‌های اخیر رییس کل بانک مرکزی به این معنی نیست که دولت خواهان افزایش قیمت ارز است؛ چرا که ما خواهان جلوگیری از نوسانات قیمت ارز هستیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره بحثبحثواگذاری زمین‌های نمایشگاه بین‌المللی به صداوسیما گفت: ریاست محترم سازمان صداوسیما نامه‌ای را در این باره به ریاست محترم جمهور دادند و آقای روحانی در حال بررسی این نامه هستند. بعد از اینکه قطعیتی در این باره حاصل شد من نظرات دولت را به اطلاع عموم می‌رسانم.

سخنگوی دولت درخصوص افزایش ساعات کار و برخی انتقادات نسبت به آن نیز اظهار داشت: در خصوص ساعات کار کارکنان دولت قانون وجود دارد. آنچه که از سوی دولت بیان شد اجرای قانون است؛ اگرچه ما در کنار این موضوع تلاش می‌کنیم که به وضعیت پرداخت‌ها و دریافت‌های کارکنان دولت توجه کنیم.

نوبخت همچنین تاکید کرد: از دولت غیر از اجرای قانون نباید انتظار داشت و ما هم در حال اجرای قانون هستیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، گفت: مجلس در جهت نشان دادن نوعی همکاری با دولت در این راستا طرح یک فوریتی داده بود که کلیات آن در کمیسیون بودجه به تصویب رسید و به نظر من این موضوع ظرف یکی دو هفته دیگر می‌تواند در دستور کار مجلس قرار بگیرد و به نظر می‌رسد که ما بتوانیم طی ماه‌های آینده این فرآیند را به انجام برسانیم.

سخنگوی دولت در مورد نقش منفی کالاهای خارجی بر مصرف بازار داخلی نیز افزود: سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری جزء اسناد بالادستی نظام تلقی می‌شودو دولت هم در اجرای این سیاست‌ها تلاش می‌کند و در این زمینه هم طبق فرمایشات مقام معظم رهبری پیگیری‌های لازم انجام می‌شود.

نوبخت درخصوص زمان دقیق تصمیم‌گیری درباره نرخ سود بانکی نیز خاطرنشان کرد: این موضوع در شرح وظایف بانک مرکزی قرار دارد در حال حاضر بانک مرکزی در این خصوص برای اینکه نرخ واقعی را مشخص کند در حال مطالعه است و پس از آنکه به جمع‌بندی برسیم اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی در پایان در خصوص پراکنده بودن سیاست‌های اقتصادی دولت و برنامه‌های دولت برای یک یکپارچه شدن این سیاست‌ها، تصریح کرد: بنده اینگونه فکر نمی‌کنم. سیاست‌های اقتصادی در همه موارد منسجم هستند.

وزیر ورزش: تشکیل کارگروه واگذاری پرسپولیس و استقلال به بخش خصوصی / واکنش به تبانی در مسابقات فوتبال

به گزارش تسنیم، صالحی‌امیری سرپرست وزارت ورزش و جوانان صبح امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران از تشکیل کارگروهی برای واگذاری پرسپولیس و استقلال به بخش خصوصی خبر داد و افزود: ما در حال تدوین برنامه‌ای برای این موضوع هستیم. البته نوع رفتار ما با باشگاه‌ها یکسان خواهد بود.

وی در خصوص اتفاقات اخیر داوری و تبانی در مسابقات فوتبال نیز اظهار داشت: قرار نیست در مسائل خصوصی فدراسیون‌ها دخالت کنیم اما باید ساز و کاری برای مبارزه با فساد هم در فوتبال و هم در همه عرصه‌های ورزشی وجود داشته باشد.

صالحی امیری در پاسخ به پرسشی مبنی بر انتخابات کمیته ملی المپیک، گفت: کمیته ملی المپیک نهادی ملی است که در چارچوب قوانین بین‌المللی اداره می‌شود و در آینده نزدیک انتخابات آن برگزار می‌شود.

وزیر دادگستری: تشکیل کارگروهی برای نظارت بر اجرای دولت الکترونیک و هماهنگی دستگاه‌ها

مصطفی پورمحمدی صبح امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت از تشکیل کارگروهی در دولت برای نظارت بر اجرای دولت الکترونیک و هماهنگی دستگاه‌ها خبر داد و گفت: در برنامه پنجم ۵۶ حکم برای اجرای دولت الکترونیک تعبیه شده است.

وی افزود: در دولت به این جمع‌بندی رسیدیم که اراده‌ای در اجرا باشد و نهاد ناظر و پیگیر در دولت تعبیه شود. در نهایت امروز تصمیم‌گیری شد که کارگروهی تشکیل شده و کار نظارت بر انجام تکالیف احکام الکترونیک را بر عهده گیرد و دستگاه مسوول را تعیین کند.

وزیر دادگستری در خصوص رویکرد دولت برای مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز اظهار داشت: دولت در مدت کوتاهی که از عمر خود گذارنده دو جلسه مبارزه با مفاسد اقتصادی تشکیل داده است و اراده جدی برای این مساله وجود داشته که چشم‌انداز روشنی پیش رو دارد.

معاون رئیس‌جمهور: فعالان اقتصادی تا رفع مشکلات زیستی تهران فعالیت خود را به استان‌های دیگر منتقل کنند

به گزارش تسنیم معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط‌زیست در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز ۳ مصوبه در جلسه هیئت دولت در رابطه با موضوع محیط زیست و نحوه استقرار صنایع در شهرها وجود داشت، گفت: موضوع فعالیت‌های صنعتی در اطراف شهرهای بزرگ مانند تهران و اصفهان از ابتدا مقرراتی داشته و در مصوبات امروز هیئت دولت بر اصلاح آن مصوبات گذشته و مشخص کردن صنایع‌ هایتک تاکید شد تا نوع آن صنایع مشخص شود و آنها مجاز شوند در شهرک‌های صنعتی فعالیت کنند.

وی ادامه داد: رویکرد اصلی که در جلسه دولت بر روی آن بحثشد ضرورت توجه به تمرکززدایی از استان تهران است، چرا که در حال حاضر تهران ۱/۲ مساحت کشور را تشکیل می‌دهد و نزدیک به ۳۰ درصد از فعالیت اقتصادی در این استان انجام می‌شود.

وی گفت: ما از فعالان اقتصادی می‌خواهیم تا این محدوده به آلودگی بالا و مشکلات منابع آب مبتلاست، به استان‌های دیگری که توانایی بالایی برای میزبانی از آنها دارند بروند تا این تمرکز در تهران از بین برود.

سرپرست وزارت علوم تحقیقات و فناوری: بحثتغییر رئیس دانشگاه تهران مطرح نیست / موافق برکناری فرهاد دانشجو بودم

جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم تحقیقات و فناوری در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در پاسخ به سوالی درباره احتمال تغییر رؤسای دانشگاه‌ها گفت: تغییرات موکول به این است که ضرورتی ایجاب کند و اگر ضرورتی ایجاب کند، تغییر طبیعی است.

وی افزود: هدف ما در تغییر مدیریت دانشگاه‌ها بالا بردن کارایی و تسلط به حوزه مسئولیت و پاسخگویی به مطالبات دانشگاهیان است. همچنین روسای دانشگاه‌ها باید با رویکرد دولت جدید که اعتدال و مدیریت عقلانی است هماهنگ باشند.

سرپرست وزارت علوم تحقیقات و فناوری همچنین تاکید کرد: تصمیمی برای تغییر رئیس دانشگاه تهران گرفته نشده است.

توفیقی در خصوص احتمال معرفی‌اش به عنوان وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: تصمیم نهایی را در این زمینه آقای رئیس‌جمهور می‌گیرد اما تا این لحظه بنا بر معرفی من است. تاریخ دقیق معرفی‌ام مشخص نیست و زمانی که آقای رئیس‌جمهور از نیویورک تشریف بیاورند این زمان مشخص می‌شود.

وی درباره نظر دولت نسبت به تغییر رئیس دانشگاه آزاد گفت: تغییر رئیس دانشگاه آزاد نظر دولت نبوده بلکه دانشگاه آزاد دارای هیئت امنا بوده و آنها در این باره تصمیم گرفته‌اند. وظیفه هیئت امنا تعیین رئیس دانشگاه آزاد است، نه دولت و در دولت هیچ بحثی در این زمینه صورت نگرفته بود.

سرپرست وزارت علوم تحقیقات و فناوری به نظر خودش درباره رئیس دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: رای من به تغییر رئیس دانشگاه آزاد بود و موافق بودم.

وزیر اطلاعات: خبرهای خوبی از آزادی زندانیان در عید غدیر اعلام می‌شود

حجت‌الاسلام علوی وزیر اطلاعات در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: عفو زندانیان برای نخستین بار نیست که اتفاق می‌افتد و همواره زندانیان مشمول رافت و رحمت نظام قرار گرفته‌اند و زندانیان مشمول عفو شده‌اند.

وزیر اطلاعات تاکید کرد: در گذشته نیز عفو زندانیان نیز انجام شده و این اقدام مسبوق به سابقه بوده و ما در آینده نیز شاهد این مسئله خواهیم بود.

علوی در ادامه تاکید کرد: مقام معظم رهبری حکم پدر جامعه را دارند و قطعا ایشان و همه ارکان نظام به دنبال استمرار این وضعیت و تداوم نگاه امیدوارانه در میان مردم هستند.

وی خاطر نشان کرد: طبیعت نظام ما و نظام اسلامی این است که علاقه‌مند نیستیم، هیچ فردی در زندان باشد همانگونه که تمایل نداریم کسی در بیمارستان‌ها بستری شود.

وزیر اطلاعات خاطر نشان کرد: در عید غدیر خم خبرهای خوبی از آزادی زندانیان اعلام خواهد شد که جزئیات آن به سمع و نظر مردم خواهد رسید.

وزیر راه و شهرسازی: آزادسازی قیمت بلیط هواپیما در دستور کار است / جزئیات را بزودی اعلام می‌کنیم

به گزارش تسنیم، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره قیمت گران بلیط هواپیماهای چارتر گفت: برای بررسی وضعیت قیمت هواپیماهای چارتر که بلیط خود را گران می‌کنند، برنامه داریم.

وی افزود: همچنین درباره قیمت بلیط هواپیما نیز طبق ماده ۱۴۳ قانون برنامه پنجم توسعه عمل می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: بحثآزادسازی قیمت بلیط هواپیما در دستور کار است که به زودی جزئیات آن را اعلام می‌کنیم. همچنین درباره آزادسازی قیمت کلیه بخش‌های حمل و نقل برنامه‌ای در دست بررسی است که جزئیات آن را بررسی می‌کنیم.

ارسال نظر