|
|
کدخبر: ۵۲۹۰۳

ظریف:

وزیر خارجه کشورمان اظهار داشت که اعتراض اسرائیل به حضور من در پایتخت ایتالیا نشان دهنده وقاحت این رژیم و دخالت در امور کشورهای مستقل است.

به گزارشامیدبه نقل از تسنیم، ‌ محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان به خبرنگاران در رم گفت: امروز ضمن صحبت با سفیر ایران در لبنان هم مراتب تسلیت خود را اعلام و هم خواهش کردم که تسلیت ما را به خانواده شهدا اعلام کند.

ظریف افزود: در این تماس تلفنی همچنین از این اقدام تروریستی که کل منطقه را به خطر انداخته و ناشی از افراطی گری است ابراز انزجار کرده و ضرورت اقدام جمعی برای مقابله با اینگونه اقدامات را تاکید کردیم.

وزیر خارجه در ادامه با اشاره به ملاقاتش با همتای ایتالیایی تصریح کرد: اینمذاکراتخوب بود. ایتالیا سابقه زیادی در رابطه با ایران دارد و هم درباره انتخابات اخیر این کشور حضور خوبی در ایران داشته و ملاقات خوبی نیز نخست وزیر این کشور با دکتر روحانی انجام داده و علاوه بر همه اینها مذاکره خوبی هم در نیویرک انجام دادیم.

ظریف ادامه داد: این سفر به منظور پیگیری این گفتگوها و همچنین گفتگو در حوزه های منطقه ای، هسته‌ای، سوریه، افغانستان و روابط دوجانبه انجام و بحثهای خوبی انجام شد.

وزیر خارجه اضافه کرد: زمینه سازی خوبی در این ملاقات انجام گرفت و مقرر شد وزیر خارجه ایتالیا و در آینده نخست وزیر این کشور به ایران بیایند.

ظریف با اشاره به این ملاقات و ارتباط آن با مذاکرات فردا گفت: این ملاقات اثر مستقیمی با مذاکرات فردا ندارد اما مسئله هسته ای را باید از طریق مذاکره حل کرد و باید منافع همه در آن لحاظ شده و حقوق ایران نیز لحاظ شود لذا هرچه بیشتر بتوانیم گفتگوهای دوجانبه و چندجانبه موضوعات مختلف را توضیح دهیم این کمک میکند به اینکه فضاسازی های بدخواهان جمهوری اسلامی خنثی شود.

وی در ادامه گفت: گویا امروز سفارت رژیم صهیونیستی طی بیانیه ای اعلام کرده بود که اینکه دولت ایتالیا میزبانی بنده را پذیرفته قدری زودهنگام بوده است. این وقاحت اینها را نشان میدهد که به خود اجازه میدهند در روابط دوجانبه ایران و ایتالیا و کشورهای مستقل دخالت کنند.

ظریف اضافه کرد: این نشاندهنده آن است که حضور ما در جامعه بین المللی، حضور ما در پایتخت های کشورها و مذاکرات باعثمی شود آن فضایی که بدخواهان مردم ایران و جمهوری اسلامی تلاش کردند در دنیا علیه ایران ایجاد کنند، به شدت به یاری خداوند در حال متزلزل شدن است و این بهترین کمک برای به نتیجه رسیدن است.

وی گفت: دستور کار مذاکرات فردا رسیدن به توافق است. ما تلاش می کنیم و این بستگی دارد به اینکه طرف مقابل چقدر آمادگی داشته باشد که حقوق مردم ایران را به رسیمیت شناخته و قبول کند.

ارسال نظر