|
|
کدخبر: ۵۶۲۲۰

«محمدرضا باهنر» با بیان اینکه «مذاکرات فرصتی استثنایی است» گفت: در مذاکرات شرایط بازی برد - برد مشخص است؛ پس اگر طرف مقابل به دنبال بازی برد - باخت باشد، حداکثر تبدیل به باخت - باخت می‌شود؛ چون شرایط برد - باختی وجود ندارد.

به گزارشامیدبه نقل از ایسنا، دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین که در جلسه ماهانه این تشکل در دفتر جامعه سخن می‌گفت، همچنین ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت مرحوم حبیب‌الله عسگراولادی، وی را از یاران کم‌نظیر و بی‌نظیر انقلاب از آغاز نهضت امام(ره) تا آخرین لحظات حیاتش دانست و افزود: تراز و شاقول ولایی‌فکرکردن، عمل و حرف‌زدن مرحوم عسگراولادی بود؛ چه در زمان امام(ره) و چه در زمان رهبری مقام معظم رهبری.

وی در ادامه با اشاره به اینکه «در جامعه اسلامی مهندسین به دنبال استقبال از گزارش ۱۰۰ روزه رییس‌جمهور بودیم» توضیح داد: از این رو به سراغ برخی وزرا و فعالان سیاسی رفتیم اما ما را قانع کردند که قبل از صحبت‌های رئیس‌جمهور اظهار نظر نکنند؛ چون بعضی این گزارش را عملکرد ۱۰۰ روزه دولت می‌دانستند اما آقایان در دولت تاکید دارند که این گزارش برای اعلام شاخص‌های موجود و وضعیت فعلی کشور است.

نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در ۱۰۰ روز گذشته بحثجدی در حوزه سیاست خارجی به خصوص موضوع هسته‌یی شکل گرفته که کلید آن از سفر رئیس‌جمهور به سازمان ملل زده شد، تصریح کرد: فضای کلی نشان از آن دارد که تلاش جدی از طرف دولت ایران شروع شده که با مد نظر قرار گرفتن سیاست‌های راهبردی رهبری تحت عنوان «نرمش قهرمانانه» پیش می‌رود.

وی همچنین با اشاره به وجود دو نگرانی متفاوت و متضاد در داخل کشور نسبت به روند مذاکرات خاطرنشان کرد: عده‌ای نگران هستند دولت کاری انجام دهد که بر اساس خواست نظام نباشد و از خطوط قرمز عبور شود، اما عده‌ای هم نگرانند که مذاکره‌کنندگان برخورد افراطی کنند و با توجه به توقعات زیاد ۱ + ۵ این کار به بن‌بست برسد و اوضاع سخت‌تر شود.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه «مساله تحریم‌ها نه ورق‌پاره‌هایی است که دولت احمدی‌نژاد مطرح می‌کرد و نه دلیل و علت مطلق وضعیت فعلی اقتصاد کشور که بتواند ما را به موقعیت شعب ابیطالب ببرد» افزود: اگر تحریم‌ها را کم کنیم، تاثیر آن در اقتصاد فعلی کشور بیش از ۳۰ درصد نیست و ۷۰ درصد مسائل جاری با خرد جمعی، تدوین اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های راهبردی قابل حل است.

وی در ادامه با اشاره به تعابیر مقام معظم رهبری درباره هیات مذاکره‌کننده ایرانی اظهار کرد: هیات مذاکره‌کننده در جنگ جدی بین‌المللی است.

وی تصریح کرد: به آنها اعتماد داریم و باید حمایت‌شان کنیم؛ چون تضعیف‌شان به مصلحت نیست.

باهنرهمچنین با اشاره به اینکه «۱ + ۵ می‌خواهد حداکثر امتیاز را بگیرد و حداقل امتیاز را بدهد» گفت: هیات ایرانی هم خطوط قرمزی دارد که از آنها تجاوز نمی‌کند و کسی نباید نگران باشد؛ چون امضای توافقات در داخل کشور انجام می‌شود و مملکت صاحب دارد؛ پس نیازی نیست از همه چیز خبر داشته باشیم؛ چون اینجا حواس‌ها جمع است.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در عین حال تاکید کرد: اگر مذاکرات به نتیجه برسد که به طور قطع زمان‌بر است، معنا و مفهومش این نیست که همه مشکلات داخل کشور حل می‌شود، چون ۷۰ درصد مسائل به غیر از موضوع تحریم‌ها مربوط است.

وی در ادامه با بیان اینکه «متاسفانه در کشور ما هر مسوولی که در دولت و مجلس روی کار می‌آید یک خط قرمز روی عملکرد همه گذشته‌ها می‌کشد» تصریح کرد: به آقای روحانی پیشنهاد دادم وزرا به شکل سمبلیک از تمام وزرای قبلی برای شرکت در جلسات مشورتی و رسانه‌ای دعوت کنند و حتی این جلسات به دعوت آقای روحانی و با حضور همه روسای جمهور گذشته نیز می‌تواند انجام شود و گاهی خدمت مقام معظم رهبری برسند.

وی با اشاره به نحوه تعامل مقام معظم رهبری با امام(ره) افزود: روزهای اولی که حضرت آقا، رهبر شدند، برخی منتظر بودند ببینند نحوه تعاملشان چگونه است، اما حضرت آقا با همه وجود از امام دفاع کردند و این موضوع هیچ چیز از ایشان کم نمی‌کرد و همچنان نیز با تمام وجود از امام دفاع می‌کنند؛ البته مشابه این دو بزرگوار را دیگر در کشور نداریم؛ اما می‌توانیم از رفتار آنها درس بگیریم.

باهنر در ادامه با بیان اینکه «در کشورهای دموکراتیک هر ۴ تا ۷ سال یک بار حزب عوض می‌شود اما قرار نیست همه مسوولان کشور عوض شوند» اظهار کرد: در غیر این صورت است که همواره مملکت از نیمی از مدیران کشور محروم می‌شود؛ پس توصیه‌ام به دولت این است که به این نکته توجه کند.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به اینکه دولت روحانی با شعار اعتدال، خردگرایی و فراجناحی بودن روی کار آمده است، گفت: منهای برخی انتصاب‌ها در مجموع اعتدال رعایت شده است؛ چون از نیروهای اصلاح‌طلبی که بدخیم نیستند، استفاده شده و جای تشکر دارد؛ اما این انتصاب‌ها فراجناحی نبوده. از آقای روحانی می‌خواهم نیم‌نگاهی هم به نیروهای اصولگرا داشته باشند.

وی همچنین با اشاره به آمارهایی که دولت در طول ۱۰۰ روز گذشته داده است، گفت: باید به این آمارها اعتماد کرد که نسبتا درست هستند و بسیار تاسف‌بار.

باهنر با اشاره به اینکه همه دولت‌ها دنبال چند شاخص کلان اقتصادی از جمله تولید، کنترل سطح عمومی قیمت‌ها یعنی تورم، بیکاری و توسعه انسانی هستند، توضیح داد: در سال ۹۱ رشد اقتصادی منفی ۵.۴ درصد بوده است و تورم نقطه به نقطه تا ۴۶ درصد رسیده است. همچنین وضعیت بیکاری در طبقه جوان دو برابر بیکاری عمومی و حدود ۲۵ درصد است؛ البته تورم در زمان آقای هاشمی هم در مقطع کوتاهی به ۴۹.۵ درصد رسید، اما تورم مستمر بالای ۳۰ درصد برای اولین بار در کشور تجربه می‌شود.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «خوب است هر دولتی که روی کار می‌آید بتواند بگوید چه شرایطی را تحویل گرفته است» افزود: تا سه الی چهار ماه دولت می‌تواند از گذشته بگوید اما بعد از آن باید از اقدامات اصلاحی گفته شود؛ پس توصیه ما به دولت یازدهم این است که در زمانی مناسب نگاه به عقب را تمام کند. البته هنوز می‌تواند نگاه به عقب را با نقد عادلانه و عالمانه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه دولت در ۱۰۰ روز گذشته اقدامات مثبتی هم داشته است، گفت: در کشور برای مدت‌ها، طلا، دلار و ملک شاخص شده بود اما مدتی است که قیمت این موارد به ثبات نسبی رسیده و این از اقدامات مثبت دولت است؛ اما اگر دولت فکری برای ۴۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی نکند، باز شاهد سرریز قیمت‌ها در طلا و دلار و ملک خواهیم بود؛ پس بهترین درمان این است که نقدینگی پشت سر تولید قرار بگیرد.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با تاکید بر اینکه عمده مشکل فعلی کشور مساله تولید است، خاطرنشان کرد: ۴۰۰ هزار میلیارد تومان مثل شمشیری دو لبه است که اگر دولت برای هدایت این نقدینگی به سمت تولید کار کند، مشکلات حل می‌شود؛ اما در غیر این صورت شبیخونی دوباره راه می‌افتد.

باهنر با تاکید بر اینکه کار دولت سخت است، به تشریح ابعاد تورم ۴۰ درصدی پرداخت و توضیح داد: ۱۷ درصد از تورم ۴۰ درصدی در کشور ساختاری است و مربوط به عدم تعادل بودجه عمومی دولت است؛ یعنی دولت به شدت مملکت را گران اداره می‌کند و ظرف ۸ سال اخیر هم خرج دولت به شدت بالا رفته است.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ درصد از تورم ۴۰ درصدی هم مربوط به مسکن مهر است، خاطرنشان کرد: اگر مسکن مهر نبود، الان تورم ۳۰ درصد بود، البته دولت احمدی‌نژاد می‌خواست مشکل مسکن را حل کند و از طرفی یک میلیون خانوار بی‌خانه خانه‌دار شدند، اما از طرف دیگر ۱۰ درصد تورم به ۱۷ میلیون خانوار تحمیل شد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به اینکه اجرای هدفمندی یارانه‌ها با امیدهای بسیار در کشور آغاز شد، گفت: دولت همت بسیار کرد اما از روز اول قانون منحرف شد؛ چون ما معتقد بودیم باید هدفمندی با ۲۰ هزار تومان شروع شود اما با ۴۰ هزار تومان شروع شد و امروز ۷۵ میلیون نفر در کشور ماهانه ۴۵ هزار تومان دریافت می‌کنند. دولت هر ماه ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان کسری دارد تا هدفمندی را ادامه دهد.

باهنر با بیان اینکه سه راه حل کم‌کردن هزینه‌ها، اضافه کردن درآمدها و یا پول در آوردن از راه‌های غیراقتصادی برای حل مشکل هدفمندی یارانه‌هاست، توضیح داد: یا باید تعدادی از یارانه‌بگیرها را حذف کرد که هیچ منع قانونی در این زمینه برای دولت وجود ندارد یا باید فرآورده‌ها را گران کرد و یا اینکه مثل گذشته از راه‌های غیراقتصادی و یا توسط بانک مرکزی پول گرفت و به مردم داد که در این صورت ۲ تا ۴ درصد تورم علاوه بر ۴۰ درصد فعلی ایجاد خواهد شد، پس دولت مجبور است یا هزینه‌ها را کم کند و یا درآمد را افزایش دهد، پس باید تصمیمات سختی بگیرد که نیازمند شجاعت و تدبیر است.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین همچنین با اشاره به اینکه دولت مدعی است بالای ۳۰۰هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی در بخش نیمه‌تمام دارد، گفت: امسال دولت تنها ۱۰ هزار میلیارد تومان در این بخش می‌تواند بپردازد که تقسیم بر ۳۰۰ می‌شود ۳۰ سال و ظرف ۳۰ سال بسیاری از پروژه‌های عمرانی مستهلک می‌شوند؛ پس تاکید می‌کنم متعادل کردن بودجه عمومی کشور، شجاعت، خرد و علم می‌خواهد و باید تصمیم بهینه گرفته شود که البته به این معنا نیست که کسی ضرر نکند.

باهنر در ادامه این جلسه در جواب پرسشی در مورد ترکیب مجلس دهم گفت: طبیعی است که همه احزاب به دنبال موفقیت در مجلس هستند، اما هنوز برای رسانه‌ای شدن موضوع انتخابات مجلس زود است. البته اعتقاد دارم باید کار تشکیلاتی شود و اصولگرایان منسجم‌تر و جدی‌تر کار را شروع کنند.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در جواب این سوال که چرا اجازه افت قیمت دلار داده نمی‌شود هم گفت: من این سیاست را قبول دارم؛ البته بهتر بود از زبان آقای سیف گفته نمی‌شد، اما به طور کل افت قیمت دلار و طلا به خاطر حل مشکلات اقتصادی نیست بلکه به مسائل روانی مربوط می‌شود. در حالی که مهم‌تر از قیمت دلار ثبات قیمت ارز است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی همچنین در رابطه با انتصاب علی‌اکبر ولایتی به عنوان رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: انتصاب خوبی بود؛ البته این موضوع در مورد آقای ناطق مطرح شد که ایشان نپذیرفتند و شایعات دیگری هم وجود داشت اما فکر می‌کنم عقربه در جای خوبی ایستاد.

باهنر همچنین در رابطه با انتخاب قائم‌مقام دبیرکل جبهه خط پیروان امام و رهبری گفت: ما بدیلی برای مرحوم عسگراولادی پیدا نمی‌کنیم اما کسی که انتخاب می‌شود باید ویژگی‌هایی داشته باشد. براساس آخرین تصمیمات در جبهه قرار است جلسات در غیبت رییس با حضور نایب رییس یعنی بنده اداره و برای انتخاب رییس مشورت شود. فکر می‌کنم حوالی چهلم مرحوم عسگراولادی، جبهه با اجماع به نتیجه برسد.

ارسال نظر