|
|
کدخبر: ۶۰۴۱۹

وزیر امور خارجه ترکیه و هیات همراه بعدازظهر روز چهارشنبه با رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و پیرامون راه‌های گسترش همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های گوناگون و تحولات منطقه گفت‌وگو و تبادل‌نظر کرد.

به گزارشامیدبه نقل از ایسنا، علیلاریجانیدر دیدار وزیر امور خارجه ترکیه، روابط دو کشور را مناسباتی صمیمانه و بر پایه دوستی و برادری دیرینه دو ملت خواند و گفت: دولت و ملت ایران همواره به ترکیه نگاهی دوستانه و مثبت داشته‌اند.

وی با ابراز خرسندی از روند رو به رشد روابط فیمابین در عرصه‌های گوناگون به‌ویژه مراودات اقتصادی و بازرگانی، گفت: روابط دو کشور باید همواره رو به رشد و گسترش در تمامی حوزه‌ها باشد و نباید اجازه داد پاره‌ای مشکلات در این مسیر مانع ایجاد کند.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اهمیت نقش و جایگاه بالای ایران و ترکیه در منطقه و جهان اسلام، تاکید کرد: همکاری مشترک ایران و ترکیه در حل بسیاری از معضلات و مشکلات کنونی منطقه و جهان اسلام می‌تواند راه‌گشا باشد.

داوود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز با بیان که گفت‌وگوها و مذاکرات بسیار سازنده و مفیدی با مقامات کشورمان داشته است بر اهمیت مشورت و رایزنی‌های منظم و مستمر میان دو کشور با توجه به اهمیت و پیچیدگی تحولات منطقه تاکید کرد و گفت: دیدگاه‌های دو کشور در قبال بسیاری از مسائل منطقه و جهان اسلام مشترک و یکسان است و باید با گفت‌وگوها و مذاکرات بیشتر، به همگرایی مواضع دو کشور کمک کرد.

وی تصریح کرد: اگر ایران و ترکیه مشترکا نتوانند برای مشکلات منطقه راهکاری پیدا کنند دیگران از خارج منطقه راهکارهایی که به نفع امنیت اسراییل می‌باشد بر منطقه تحمیل می کنند.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین با بیان اینکه دو کشور ایران و ترکیه از ظرفیتها و فرصتهای بیشماری برای همکاری و تعامل مشترک برخوردارند، گفت: باید با همکاری یکدیگر سطح مبادلات فیمابین را تا ۵ سال آینده به یکصد میلیارد دلار برسانیم.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین حب و علاقه به اهل بیت(ع) را از مهمترین عوامل پیوند و دوستی میان دو ملت دانست.

ارسال نظر