|
|
کدخبر: ۶۲۴

تفاهم همکاری جمهوری اسلامی ایران و چین برای تشکیل گروه های عملیاتی مبارزه با مواد مخدر، پولشویی، قاچاق انسان و جعل گذرنامه امضا شد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، با امضای یادداشت تفاهم همکاری جمهوری اسلامی ایران و چین در پکن، راهبرد جدید همکاری های امنیتی دو کشور تعیین شد.

این یادداشت تفاهم را مصطفی محمد نجار وزیر‌کشور جمهوری اسلامی ایران و گواشانگ‌کوان وزیر امنیت عمومی چین امضا کردند و در برگیرنده همکاری های دو کشور در بخش های امنیتی و انتظامی از جمله مبارزه مشترک با جرایم سازمان یافته و فراملی است.

مصطفی محمد نجاروزیر کشور جمهوری اسلامی ایران پس از امضای این سند، گفت: با توجه به اهمیت مساله امنیت در داخل و مرزهای دو کشور این سند مبنای جدیدی برای همکاری است.

وی افزود: در موضوع مبارزه با مواد مخدر قرار شد‌گروه های عملیاتی مشترک تشکیل شود و در زمینه برنامه های اجرایی‌کار کنند. ‌در بحثپولشویی، قاچاق انسان و سلاح و مهمات و جعل گذرنامه و دیگر اسناد مهم، ایران و چین مبارزه مشترک و منسجمی را انجام می دهند. ‌همچنین همکاری پلیس جمهوری اسلامی ایران و چین و پلیس بین الملل و تبادل تجربه در این زمینه ها از محورهای تعیین شده همکاری در این یادداشت تفاهم است.

نجار تصریح کرد: معتقدیم با امضای این سند از این پس مجرمان در دو کشور احساس ناامنی خواهند کرد.

وی خطر افراط گرایی و تروریسم را از تهدیدهای جدی بین المللی خواند و افزود: جمهوری اسلامی ایران و چین در این زمینه همکاری های جدیدی را آغاز خواهند‌کرد.

همچنین گواشانگ کوان وزیر امنیت عمومی چین در دیدار با هیئت عالیرتبه ایران با اشاره به برگزاری موفق انتخابات ریاست جمهوری در ایران و نقش مهم وزارت کشور در تحقق این مهم گفت: دولت جدید چین آماده تحکیم و گسترش هر چه بیشتر روابط با ایران در همه زمینه ها از جمله همکاری های امنیتی است که به سود دو ملت و منطقه است.

وزیر امنیت عمومی چین سند همکاری جدید دو کشور را در مسیر پیشبرد اهداف مشترک ثبات و امنیت ایران و چین و منطقه مهم و سازنده دانست.

وزیر کشور ایران به دعوت رسمی همتای چینی خود روز گذشته وارد چین شد و علاوه بر پکن از شانگهای نیز دیدن می‌کند.

ارسال نظر