|
|
کدخبر: ۶۳۴۱۶

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده کمک به حل بحران سوریه است و برای کشوری که این آمادگی را دارد تعیین پیش‌شرط تعجب آور است. حضور ایران در اجلاس ژنو ۲ بدون پیش‌شرط خواهد بود.

به گزارشامیدبه نقل از مهر، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست هفتگی خود با خبرنگاران با اشاره به سفر هفته گذشته وزیر امور خارجه به قم گفت: دکتر ظریف دیدارهای مهم و ارزشمندی را با آیات عظام و اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم داشتند و گزارشی از رویکرد سیاست خارجی در دولت یازدهم در این دیدارها ارائه کردند به خصوص در مورد مذاکرات ژنو و تفاهم حاصل شده موضوعات را مطرح کردند.

وی افزود: وزیر امور خارجه همچنین در این دیدارها در مورد برخی از موضوعات جهان اسلام و منطقه، رویکردها را مطرح کردند. وزارت امور خارجه همواره در جهت عملی ساختن توصیه های مراجع بزرگوار توجه و عنایت خاصی داشته و ما از پشتیبانی و حمایت ارزشمند مراجع بزرگ تقدیر و تشکر می کنیم.

افخم ادامه داد: در هفته گذشته بیست و یکمین اجلاس وزرای خارجه اکو برگزار شد، جمهوری اسلامی ایران ریاست یکساله این سازمان را برعهده دارد اکو به عنوان سازمان منطقه ای از ظرفیت‌های بسیاری برخوردار است و در این اجلاس بعد از دو دهه تجربه ظرفیت ها و همچنین استفاده از این ظرفیت و تجارب گذشته برای بهبود عملکرد در سطح منطقه تاکیدات خاصی صورت گرفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین ادامه داد: طی دو روز گذشته وزیر امور خارجه سفری را به سه کشور کویت، عمان و قطر داشته است در هر حال رویکرد جمهوری اسلامی ایران ایجاد صفحه جدیدی در مناسبات با همسایگان جنوبی در خلیج فارس است ما معتقدیم باید شکل جدیدی از همکاری برای تقویت صلح و ثبات در منطقه ایجاد شود.

وی گفت: اولویت ما در روابط، همسایگان هستند و وزیر امور خارجه در کویت پس از یک دوره توقف ۶ ساله دومین کمیسیون عالی دو کشور را برگزار کردند که این کمیسیون مسئول مناسبات در حوزه های سیاسی، اقتصادی و… است و مذاکرات خوبی در آن صورت گرفت و امیدواریم شاهد دور جدیدی از مناسبات در کویت باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: در عمان و قطر نیز مذاکرات خوبی با روسای کشورها صورت گرفت، رویکرد ما تقویت ثبات و امنیت در منطقه است و تقویت ثبات نیز در گرو همکاری با همسایگان است نقش ایران بسیار مهم است و امیدواریم با تلاش جمعی منطقه بتوانیم شاهد رشد بیش از گذشته باشیم.

متن توافق ژنو در سایت اتحادیه اروپا موجود است

افخم در پاسخ به سوالی درباره " فکت شیت " کاخ سفید از توافقنامه ایران و ۱ + ۵ در ژنو بیان کرد: در این باره قبلا هم توضیح دادیم که یک روایت آمریکایی از تفاهمات ژنو است آنچه مشخص است برنامه اقدام مشترک است که در چهار صفحه تنظیم شده و ساعاتی بعد از اعلام تفاهم به صورت همگانی منتشر شده است و الان در سایت اتحادیه اروپا قابل دسترسی است و وزارت امور خارجه نیز متن آن را از طریق ترجمه دقیق منتشر کرده است و " فکت شیت " آمریکا تنها رویکرد و مطالبات خودشان است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری درباره اخباری مبنی بر سفر هاشمی رفسنجانی به افغانستان بیان کرد: علاقه مندی از سوی طرف های سعودی و اعلام آمادگی هاشمی رفسنجانی همیشه وجود داشته چنانچه شرایط مناسب باشد و مقدمات فراهم شود، سفر در مقطع زمانی انجام می شود، اعلام جزئیات زودهنگام است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره پایبندی طرف های مذاکراتی نسبت به توافقنامه ژنو بیان کرد: اکنون مرحله جدیدی در مناسبات جمهوری اسلامی و غرب شروع شده و معتقدیم باید گام های جدی از سوی غرب برای جلب اعتماد ملت ایران برداشته شود، آزمون خطیری پیش روی آنها است و دیوار بی اعتمادی وجود دارد، خوش بین ترین بحثاین است که از این فرصت استفاده کند و در مسیر بی اعتمادی و جلب اعتماد مردم ایران قدم های اساسی بردارند.

حضور ایران در اجلاس ژنو ۲ بدون پیش‌شرط خواهد بود

افخم در پاسخ به سوال دیگری در این باره که مقامات آمریکایی اعلام کردند برای حضور ایران در اجلاس ژنو ۲ تصمیم نگرفته اند و حضور ایران مشروط به پذیرش بیانیه ژنو یک است، گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده کمک به حل بحران سوریه است و برای کشوری که این آمادگی را دارد تعیین پیش‌شرط تعجب آور است. حضور ایران در اجلاس ژنو ۲ بدون پیش‌شرط خواهد بود.

ظریف به امارات می رود

وی همچنین درباره سفیر وزیر امور خارجه کشورمان به امارات بیان کرد: آقای ظریف فردا به امارات می‌رود و طی سفر به ابوظبی و دوبی مذاکرات را با مسئولین اماراتی خواهد داشت دیداری هم با جامعه ایرانیان مقیم دوبی خواهد داشت.

سفر ظریف به عربستان در دستور کار

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره سفرهای دیگر وزیر امور خارجه کشورمان به کشورهای منطقه از جمله عربستان بیان کرد: جایگاه عربستان در میان کشورهای همسایه، جایگاه مهمی است و عربستان یکی از کشورهای تاثیرگذار در جهان اسلام است. رویکرد ما همکاری با این کشور است و فکر می کنیم تبادل نظر و گفتگو برای اختلافات و روند حل و فصل مسائل منطقه ای لازم است. سفر به عربستان در زمانبندی خود انجام می شود و در دستور کار قرار دارد. فعلا در حوزه منطقه کشور دیگری در دستور کار نیست.

حضور سجادپور در اجلاس منامه

افخم در پاسخ به این سوال که آیا ایران به اجلاس امنیتی منامه دعوت شده و اینکه در خبرها آمده ایران این دعوت را نپذیرفته است، بیان کرد: از اجلاس منامه دعوت نامه ای دریافت شده و آقای سجادپور استاد دانشگاه روابط بین الملل با توجه به تخصص در حوزه های آکادمیک و مطالعاتی و سابقه شرکت در اجلاس قبلی در این اجلاس شرکت خواهد کرد.

خبرنگاری در این باره که افغان ها در ایران مرتکب جاسوسی شده اند و اینکه چرا خروج افغان ها و اعزام آنها به کشورشان تاکنون صورت نگرفته است، بیان کرد: در خصوص بحثحضور اتباع افغانی و طرح ساماندهی حضور افغان ها طرحی است که در دستور کار نهادهای ذیربط از جمله وزارت امور خارجه قرار داشت که کاملا قانونی و در سازوکارهای خود انجام می شود.

وی افزود: مساله جاسوسی مربوط به نهادهای دیگر کشور است که باید در این مورد قضاوت و اعلام نظر کنند. وزارت امور خارجه مسئول پیگیری امور جاسوسی نیست، اگر گزارشی به ما برسد که نیازمند پیگیری وزارت امور خارجه باشد، عمل می کنیم.

واکنش به خبر سفر اوباما به ایران

خبرنگاری در این باره که وزیر امور خارجه عربستان مدعی شده که ایران به دنبال سلاح هسته ای است، سوال کرد و افخم پاسخ داد: نقل قول مستقیمی در این باره وجود نداشته و اظهارنظری از شخصیت های غیرمسئول داشته ایم دیدگاه های متفاوتی در این زمینه وجود دارد و تلاش ما این است که اعتمادسازی در منطقه شکل گیرد. انجام دیدارها در منطقه باعثمی شود که این موضوعات مورد توجه قرار گیرد چنین اظهارنظرهایی ممکن است به واگرایی بیشتر کمک کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره انتشار خبری مبنی بر سفر اوباما به ایران گفت: این موضوع یک خبرسازی بوده و نیاز به اعلام موضع ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره راه اندازی پرواز تهران - واشنگتن بیان کرد: در بحثتنظیم پرواز مستقیم کماکان بررسی ابعاد فنی و اجرایی وجود دارد و چون مسئولین مایل نیستند کار نسنجیده صورت گیرد، کارهای کارشناسی انجام می شود این مساله نیازمند زمانبندی خاص خود است تا در زمانبندی مناسب کار صورت گیرد. بخشی از کار را سازمان هواپیمایی کشور و شورای عالی ایرانیان به عهده دارند و باید زمینه های فنی و اجرایی به طور کامل طی شود.

وی درباره تاثیر توافقنامه ژنو در راه اندازی پرواز مستقیم بیان کرد: شاید تاثیر داشته باشد و بی اثر نباشد، باید دید روند اجرای تفاهم نامه چگونه است.

افخم درباره انتشار اخباری مبنی بر توافق پنج ماده ای ایران و ترکیه درباره سوریه گفت: اخبار رسانه ای در این باره منتشر شده و به عنوان گزارش رسمی تایید نمی کنم.

سفر نخست وزیر عراق به ایران

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر نوری المالکی به تهران تصریح کرد: نوری المالکی فردا چهارشنبه وارد تهران می شود این اولین دیدار مالکی از جمهوری اسلامی ایران بعد از شروع بکار دولت یازدهم است و ابعاد کار ایران و عراق با روحانی مطرح و بحثو بررسی خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره انتشار خبری در روزنامه العرب مبنی بر سفر هیات عالی رتبه از انگلیس به تهران برای موضوع سوریه بیان کرد: این یک خبرسازی است و آن را تایید نمی کنم، در مورد مناسبات ایران و انگلیس دو کشور تلاش دارند که گام به گام و تدریجی فعالیت ها را از سر بگیرند و حضور کارداران دو کشور در این چارچوب است.

خبرنگاری پرسید هیأت پارلمانی کشورمان سفری به لبنان داشتند و بعد از بازگشت از این کشور عربستان را به عنوان مسئول انفجارها در لبنان معرفی کرده اند، آخرین پیگیری های وزارت امور خارجه در این باره را بفرمایید؟ که افخم بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران موضوع را پیگیری می کند و بخش مهمی از جامعه جهانی که مخالف افراط گرایی و تروریست هستند، اتفاق ناگواری را که رخ داده محکوم کرده اند دولت ما موضوع کار را در دستور پیگیری دارد و طی تماسی که با دولت لبنان داشته ایم بر جدیت این موضوع تاکید کرده ایم.

افخم گفت: اطلاعاتی هم از دولت لبنان در خصوص شناسایی دو عامل تروریستی اعلام شده البته گزارش نهایی هنوز اعلام نشده و قضاوت و پیش داوری پیش از آن نمی تواند صورت گیرد باید سعی کنیم تحقیقات کامل شود و پس از آن می توان قضاوت کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر حامد کرزی به ایران و دستور کار سفر وی گفت: حامد کرزی هفته آینده سفری را به تهران خواهد داشت که در زمانبندی خود اطلاع رسانی خواهد شد روابط ایران و افغانستان یک روابط بسیار گسترده است و در این سفر در خصوص موضوعات مورد علاقه دو طرف گفتگو می شود. توافقنامه امنیتی در این سفر وجود خواهد داشت و انتظار می رود کرزی دلایل و مباحثخود در خصوص امضاء این توافقنامه را مطرح کند که در آن صورت جمهوری اسلامی نیز دیدگاه های خود را مطرح خواهد کرد.

زمان و مکان مذاکرات کارشناسی ایران و ۱ + ۵

سخنگوی وزارت امور خارجه امروز اعلام کرد: مذاکرات کارشناسی ایران و ۱ + ۵ در روزهای ۱۸ و ۱۹ آذر در وین اتریش برگزار می شود و این مذاکرات با تفاهم اعضا برای اجرای برنامه اقدام مشترک خواهد بود.

وی افزود: مدیران آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز به عنوان ناظر در این مذاکرات حضور خواهند داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه امروز سه شنبه در نشست خبری هفتگی اعلام کرد: مذاکرات کارشناسی ایران و ۱ + ۵ در روزهای ۱۸ و ۱۹ آذر در وین اتریش برگزار می شود و این مذاکرات با تفاهم اعضا برای اجرای برنامه اقدام مشترک خواهد بود.

وی افزود: مدیران آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز به عنوان ناظر در این مذاکرات حضور خواهند داشت.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی گفت: یکی از اهداف مهم حضور آژانس به عنوان ناظر در مذاکرات کارشناسی ایران و ۱ + ۵ این است که فهم درست و دقیقی از تفاهم نامه ایجاد کند.

وی در مورد اجرای توافق نامه ایران و ۱ + ۵ افزود: باید تمام اعضا برای اجرا، آمادگی داشته باشند. گروه کارشناسی ایران و ۱ + ۵ باید دیدارهایی داشته باشند و فرایند آمادگی ۱ + ۵ ممکن است طولانی تر باشد و این یک روند زمانبر است. زمان اجرای تفاهم نامه به آمادگی همه طرف ها بستگی دارد. همه جدی هستند. باید شرایط هم آماده شود تا روند اجرا به خوبی پیش رود. به نظر می آید مذاکرات وین مفید باشد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره کارشکنی های غربی ها در اجرای توافقنامه اشاره کرد: باید روند اجرای تفاهم نامه شروع شود. چنانچه خلاف تفاهم اقدامی صورت گیرد، اقدام متناسب را انجام می دهیم.

افخم درباره زمان حضور کاردار غیرمقیم ایران در انگلیس بیان کرد: کاردار غیرمقیم انگلیس امروز به همراه هیاتی وارد تهران می شود و از اماکن دیپلماتیک انگلیس در تهران بازدید می کند. ملاقاتهایی نیز با مسئولین وزارت امورخارجه در ایران خواهد داشت.

وی افزود: کاردار غیرمقیم ایران نیز طی چند روز آینده در راس هیاتی عازم لندن خواهد شد و ایشان نیز از اماکن دیپلماتیک ایران در لندن بازدید خواهد کرد و به بررسی ایجاد تسهیلات برای ارائه خدمات کنسولی در انگلیس خواهد پرداخت.

وی در پاسخ به سوال در این باره که سفارت خانه های دو کشور از چه زمانی باز خواهد شد بیان کرد: مناسبات بین ایران و انگلیس طی روندی که مورد تفاهم قرار گرفته به صورت گام به گام و مرحله ای انجام می شود. بر همین اساس اعلام زمان گشایش سفارت زود است. کارداران غیرمقیم مراحل اولیه کار را طی می کنند. مقدمات آماده می شود تا گام به گام به مراحل نهایی برسیم.

افخم در پاسخ به سوال دیگر درباره تفاهم نامه امنیتی افغانستان و آمریکا و نظر جمهوری اسلامی ایران در این باره با اشاره به این که این یک موضوع داخلی در افغانستان است بیان کرد: ما در خصوص این پیمان امنیتی که افغانستان و آمریکا درصدد اجرای آن هستند با مقامات کشور افغانستان ملاقات داشته و نظرات خود را اعلام کردیم.

افخمتاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران امضاء این تفاهم نامه امنیتی را برای مصالح دراز مدت افغانستان مفید نمی داند. امضاء این پیمان امنیتی تاثیرات منفی بر روند موضوعات منطقه ای دارد. این نظرات را منتقل کرده ایم و امیدواریم تصمیم نهایی در افغانستان با مصالح درازمدت ملت افغانستان همراه شود.

ارسال نظر