|
|
کدخبر: ۸۱۵۷۳

عراقچی افزود: این مذاکرات کارشناسی که برای تعیین ساز و کار اجرایی توافقنامه ژنو انجام می شود، در شهر ژنو سوئیس برگزار خواهد شد.

به گزارشامیدبه نقل از ایرنا، سید عباس عراقچی عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران اعلام کرد: مذاکرات کارشناسی ایران و ۱ + ۵ روز دوشنبه ۳۰ دسامبر(۹ دی ماه) از سرگرفته می شود.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه روز جمعه افزود: این مذاکرات کارشناسی که برای تعیین ساز و کار اجرایی توافقنامه ژنو انجام می شود، در شهر ژنو سوئیس برگزار خواهد شد.

پیش از این، یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده هسته ای اعلام کرد: به احتمال قوی مذاکرات کارشناسی ایران و ۱ + ۵ روز دوشنبه(۹ دی ماه) از سرگرفته می شود.

این منبع نزدیک به هیاتمذاکره کننده هسته ایایران روز جمعه افزود: طرفین در این مذاکرات کارشناسی که در شهر ژنو برگزار خواهد شد، گفت و گوهای خود درباره ساز و کار اجرایی توافقنامه ژنو را ادامه خواهند داد.

هیات های کارشناسی ایران و ۱ + ۵،۲۸ آذر ماه تا اول دی ماه جاری در شهر ژنو سوئیس با یکدیگر درباره ساز و کار اجرایی توافقنامه ژنو یا همان برنامه اقدام مشترک مذاکره کردند.

«سید عباسعراقچی» عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران پیشرفت این مذاکرات را «اندک» بیان کرد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نیز درباره پیشرفت همراه با کندی مذاکرات کارشناسی ایران و ۱ + ۵ در ژنو گفت: اعتقاد دارم که توافق ما برای دستیابی به برنامه اقدام مشترک در ۲۴ نوامبر در ژنو تحولی بسیار مهم است که باید در قالب تصویر کلان آینده روابط ایران و اروپا به آن نگاه کرد.

وی افزود: برای دستیابی به یک آینده متفاوت و ایجاد زمینه های لازم برای تبدیل بی اعتمادی دهه گذشته به یک اعتماد متقابل، ضرورت دارد ایران و ۱ + ۵ آنچه را توسط وزیران امورخارجه درباره آن توافق شده است با جدیت، دقت و حسن نیت اجرایی کنند.

وزیر امورخارجه تصریح کرد: وظیفه همکاران من در وین و ژنو، دستیابی به راهکاری اجرایی است تا سوء تفاهمی پیش نیاید.

وی مذاکرات کارشناسی را راحت ندانست و افزود: باید ریزه کاری ها و جزئیات در این مذاکرات مورد توافق قرار بگیرد؛ روند با کندی ولی با همان اصولی که گفتم رو به جلو پیش می رود.

مذاکره کننده اصلی ایران با ۱ + ۵ ابراز امیدواری کرد تعهد به آنچه مورد توافق قرار گرفته با حسن نیت و توجه به تصویر کلان که یک تصمیم سیاسی است کار به جلو پیش برود و مانع از ورود به مسایلی شود که می تواند باعثدشواری در جلو بردن مساله شود.

«حمید بعیدی نژاد» رییس هیات کارشناسی مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران در پایان مذاکرات کارشناسی میان ایران و ۱ + ۵ در ژنو اعلام کرده بود: این مذاکرات پس از تعطیلات کریسمس ادامه می یابد.

مدیر کل سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه افزود: امکان تکمیل شدن مذاکرات فعلی در ژنو به علت در پیش بودن تعطیلات کریسمس فراهم نشد و لذا پس از این تعطیلات، مذاکرات ادامه می یابد.

بعیدی نژاد در پاسخ به سوالی درباره فضای مذاکرات کارشناسی گفت: فضای مذاکرات جدی و دقیق و بحثها نیز بسیار جزئی بود.

رییس هیات کارشناسی مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: مسایل بانکی، پتروشیمی، نفت و خودرو در برنامه اقدام مشترک، ابعاد بسیار ریز، گسترده جزئی دارد که نیاز است طرفین در این موضوعات درک واحدی داشته باشند.

همچنین خانم کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس تلفنی با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران، آخرین وضعیت و نتایج مذاکرات کارشناسی جمهوری اسلامی ایران و۱ + ۵ در ژنو را مورد بررسی و تبادل نظر قرار داد.

در این گفت و گوی تلفنی قرار شد طرفین به رایزنی های خود ادامه دهند و بعد از تعطیلات میلاد حضرت مسیح(علیه السلام) مذاکرات کارشناسی جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱ + ۵ ادامه یابد.

مذاکرات هفته آینده، سومین دور مذاکرات کارشناسی میان ایران و ۱ + ۵ درباره تعیین ساز و کار اجرایی برنامه اقدام مشترک پس از توافق سوم آذر ماه در ژنو میان تهران و اعضای گروه ۱ + ۵ است.

دور اول مذاکرات کارشناسی روزهای ۱۸ تا ۲۱ آذر ماه برگزار شد که هیات کارشناسی ایران در پی اقدام وزارت خزانه داری آمریکا مبنی بر افزودن نام ۱۹ فرد و شرکت به فهرست تحریم ها علیه ایران، مذاکرات را متوقف و از وین به تهران بازگشت.

در پی این اقدام آمریکا، جان کری وزیر امور خارجه این کشور و نیز خانم کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیر امور خارجه ایران تماس تلفنی گرفتند که وی اعتراض جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد.

ارسال نظر