|
|
کدخبر: ۸۶۷

متخصصان بخش کشاورزی پیشنهادات خود را به حسن روحانی نوشتند و ۲۵ راهکار برای بهتر شدن وضع کشاورزی کشور مطرح کردند.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهور منتخب جمهوری اسلامی ایران ضمن تبریک انتخاب ایشان مواردی را درباره وضع کشاورزی کشور مطرح و پیشنهاداتی را برای بهبود این وضع ارائه کرد که سید رضا نورانی، رئیس هیات مدیره اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران نسخه‌ای از آن را در اختیار تسنیم قرار داد.

در این نامه آمده که اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران در راستای رشد تولید و افزایش صادرات محصولات کشاورزی، اشتغالزایی، ارزآوری، امنیت غذایی، بهبود وضعیت معیشت کشاورزان، قطع وابستگی به محصولات استراتژیک وارداتی کشورهای بیگانه(گندم، جو، برنج، غلات، دان مرغ، علوفه، روغن و شکر) و حفظ محیط زیست نقطه نظرات خود را فهرست‌وار به شرح زیر تقدیم و خواستار لحاظ کردن موارد معروض در برنامه ها و اجرای آن در دوره آتی ریاست جمهوری است.
۱ - احیای معاونت باغبانی در وزارت جهاد کشاورزی.
۲ - استفاده بهینه از تشکل‌های مربوطه.
۳ - برای رسیدن به خودکفایی می‌توان بدون نگاه به قیمت های جهانی و با یک قیمت واقعی و تشویقی نسبت به خرید تضمینی محصولات استراتژیک اقدام کرد.
۴ - بسته های پیشنهادی که برای حمایت از کشاورزان در جریان هدفمند کردن یارانه ها ارائه شده، علاوه بر اینکه شفافیت لازم را ندارد، کشاورزان را با افزایش استفاده بی رویه از نهاده های کشاورزی روبرو کرده است. بهتر است به جای کمک مالی در هدفمندی یارانه ها به بخش کشاورزی، هزینه‌های آب، برق، گاز، سوخت، تحصیل دانشگاهی و بیمه های درمانی کشاورزی را رایگان کنید.
۵ - دانشجویان بخش کشاورزی بیکار را با دانش فنی روز دنیا به روستاها روانه کنیم.
۶ - تشویق و ترغیب خرده مالکان در یکپارچگی و ایجاد تعاونی‌ها و ممانعت از تخریب محیط زیست و منابع طبیعی و جنگل‌ها.
۷ - واردات تکنولوژی روز دنیا، نهال‌ها و گونه‌های جدید از کشورهای پیشرفته در تولید محصولات کشاورزی
۸ - ایجاد شبکه های روستایی و مرتبط کننده روستا و شهرها.
۹ - نوسازی ماشین آلات کشاورزی و ناوگان حمل و نقل(زمینی، هوایی و دریایی).
۱۰ - تجهیز و نوسازی بنادر تجاری کشور.
۱۱ - استفاده بهینه از انرژی خورشیدی در بخش کشاورزی با توجه به اینکه در سال حدود ۳۰۰ روز آفتاب داریم.
۱۲ - اقتصادی‌کردن و کاهش قیمت حامل‌های انرژی برای بخش کشاورزی
۱۳ - استفاده و استحصال بهینه از منابع آب و نزولات آسمانی در آبخیزداری
۱۴ - لحاظ کردن ارزش اقتصادی آب، اصلاح ساختار مصرف آب و استقرار نظام بهره برداری مناسب، مدیریت جامع و توام با عرضه و تقاضا در کل چرخه آب، ایجاد تعادل بین تغذیه و برداشت، احیاء قنوات و چشمه سارها و تدوین برنامه جامع مبارزه با خشکسالی.
۱۵ - حدود ۱۵ میلیون هکتار به سطح زیر کشت محصولات کشاورزی اختصاص دارد که تولید آن حدود ۱۰۵ الی ۱۲۰ میلیون تن است به عبارت دیگر در هر هکتار حدود ۷ تن تولید داشته که با استفاده بهینه از دانش روز دنیا و تکنولوژی می توان مقدار تولید را بسیار بالا برد.
۱۶ - سال ها است که یارانه برای سموم و کودهای شیمیایی پرداخت شده و امروز خاک و منابع آبی آلوده شده ولی برای تولید محصولات ارگانیک هیچ یارانه ای اختصاص داده نشده. بنابراین نگاه مثبت به پرداخت یارانه در تولید محصولات کشاورزی ارگانیک امری واجب است.
۱۷ - سرمازدگی و تگرگ هر ساله خسارات جبران ناپذیری را بر تولیدکننده وارد کرده و از طرف دیگر مصرف کننده باید هزینه گران تری برای رفع نیاز مصرفی خود پرداخت کند. پیشنهاد می‌شود همانند کشورهای توسعه یافته از تکنولوژی مبارزه با سرما و تگرگ استفاده شود.
۱۸ - برنامه ریزی مدونی در الگوی کشت داده شود.
۱۹ - طرح توسعه مراتع و جنگل ها و جلوگیری از تخریب آنها و ممانعت از تغییر کاربری آنها به فعالیت های غیر مولد.
۲۰ - حفظ محیط زیست و مبارزه با عوامل مخرب در محیط زیست یکی از دغدغه های جامعه است که باید با یک برنامه جهادی به حفظ محیط زیست پرداخت.
۲۱ - ساخت سیلوهای جدید برای ذخیره سازی گندم در سال حماسه اقتصادی ضروری است.
۲۲ - ارائه تسهیلات کم بهره به بخش کشاورزی و تضمین خرید محصولات کشاورزی مازاد از کشاورز به قیمت مناسب و عادلانه.
۲۳ - در وضعیت حاضر بیش از بیست درصد از محصولات کشاورزی به دلیل نبود صنایع تبدیلی در قطب های کشاورزی نابود می شود. شایسته است در شهرها و مناطقی که تولیدات باغی آنها قابل توجه است، صنایع تبدیلی ایجاد شود.
۲۴ - اختصاص پنج درصد از درآمد واردات محصولات کشاورزی به صادرات محصولات کشاورزی.
۲۵ - تدوین ضوابط و مقرراتی که تولید و صادرات محصولات کشاورزی را تسهیل و تسریع کرده و واردات آنها را سخت کند.

ارسال نظر