|
|
کدخبر: ۸۹۱۵۱

نگاهی به فعالیت های تروریست سعودی

ماجد الماجد، تروریست سعودی، رهبر گروه عبدالله عزام، از شاخه‌های وابسته به القاعده در لبنان و عامل اصلی حمله تروریستی به سفارت ایران در بیروت بود

به گزارشامیدبه نقل از العالم، ماجد الماجد شهروند عربستانی و رهبر گروه موسوم به گردان‌های عبدالله عزام در سرزمین‌های شام یکی از شاخه‌های القاعده در لبنان بود که اردوگاه فلسطینی عین‌الحلوه در شرق صیدا در جنوب لبنان را به عنوان مقر اصلی خود انتخاب کرده بود.

وی در طول ماه‌های گذشته برای بیعت با ابومحمد الجولانی رهبر جبههتروریستیالنصره وابسته به القاعده در سوریه به این کشور رفته بود.

ماجد پیش از این به همراه زهران علوش رهبر باندهای موسوم به ارتش اسلامی در قلمون دمشق اقامت داشت که مدتی پیش از سوریه به مقر اصلی‌اش در عین الحلوه رفته بود.

این تروریست عربستانی از تابستان سال ۲۰۱۲ میلادی رهبری یک شبکه وابسته به سازمان القاعده در سرزمین‌های شام و مصر را به عهده گرفت.

منابع رسانه‌ای اعلام کردند که گروه موسوم به گردانهای عبدالله عزام یکی از شاخه‌های شبکه القاعده در خاورمیانه بود که برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ میلادی از طریق انجام ۳ انفجار تروریستی در مجتمع تفریحی طابا، سواحل نویبع، و شرم شیخ مصر خود به طور علنی پا به عرصه ظهور گذاشت.

این گروه همچنین عملیات تروریستی دیگری نیز در لبنان انجام داد که یکی از خطرناکترین اقدامات این گروه دوانفجارتروریستی در نزدیکی سفارت ایران در بیروت بود که به شهادت ۲۶ تن از جمله ابراهیم الانصاری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، همسر یکی از دیپلمات‌های ایرانی، و سرتیم حفاظت سفارت به همراه ۳ تن از نیروهایش انجامید.

از جمله اقدامات تروریستی که گردان‌های عبدالله عزام در لبنان انجام دادند انفجارهایی است که نیروهای بین‌المللی موسوم به «یونیفیل» در جنوب لبنان را هدف قرار داد. یکی از شدیدترین حملات تروریستی این گروه انفجار خونین ژوئن ۲۰۰۷ میلادی(۱۰ خرداد ۸۶) بود که نیروهای اسپانیایی را هدف قرارداد. این انفجار تروریستی به کشته شدن ۶ سرباز و زخمی شدن چند تن دیگر انجامید.

گروه تروریستی عبدالله عزام به سرکردگی ماجد الماجد همچنین انفجارهای تروریستی دیگری در لبنان انجام داد. این حملات تروریستی نیز که گشتی‌های نظامی و نیروهای ارتش لبنان را هدف قرارداده بود به کشته و زخمی شدن ده‌ها شهروند نظامی و غیر نظامی در این کشور منجر شد.

این گروه در دسامبر سال گذشته میلادی(آذر ۹۲) از طریق انتشار یک کلیپ ویدئویی از نام ماجد بن محمد الماجد سرکرده خود پرده برداشت.

ماجد از جمله افراد تحت تعقیبی بود که از سال ۲۰۰۰ میلادی در فهرست ۸۵ نفره ای از خطرناک‌ترین و تحت تعقیب ترین تروریست‌ها قرار داشت.

از سوی دیگر مرکز اطلاع رسانی الفجر که امور تبلیغات شبکه القاعده را به عهده دارد، پیش از این دو نوار ویدئویی از سخنرانی الماجد را پخش کرد. در این نوارها به نقش الماجد در هیچ‌ یک از گروه‌های تروریستی اشاره نشده بود.

گفته می‌شود ماجد سومین شهروند عربستانی است که یک منصب فرماندهی در گردان‌های عبدالله عزام را به عهده دارد. پیش از وی صالح القرعاوی فرمانده نظامی و سلیمان حمد الحبلین کارشناس مواد منفجره این گروه نیز دو شهروند عربستانی بودند که در این گروه سمت فرماندهی داشتند.

لازم به ذکر است که دولت آمریکا صالح القرعاوی و سلیمان حمد الحبلین دو تن از فرماندهان این گروه را دو تروریست بین‌المللی معرفی کرد. این در حالی است که واشنگتن الماجد را علی‌رغم جنایت‌هایی که با مسؤولیت مستقیم وی انجام شده است، تروریست بین‌المللی ندانسته است.

ارتش لبنان روز گذشته(۱۴ دی) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «پیرو بیانیه‌ قبلی ارتش، ‌ متهم «ماجد الماجد» صبح امروز شنبه و براثر بحرانی شدن وضعیت جسمانی وی در بیمارستان مرکزی نظامی این کشور درگذشت».

ارسال نظر