|
|
کدخبر: ۱۸۴۸۲۰

کاهش مایعات مفصلی می تواند باعث زانو درد می شود. به این ترتیب احساس گیر کردن در زانو، آب شدن غضروف و محدودیت حرکت در فرد دیده می شود.

مایعات مفصلی چیست؟ 

مایعات موجود در مفصل زانو به عنوان روان کننده های طبیعی عمل می کنند و تحرک ما را فراهم می کنند. نام این مایع مایع سینوویال است. در صورت کاهش مایعات، مشکلات سلامتی مانند درد شدید، کلسیفیکاسیون، آرتروز، صدا در زانو، آب شدن غضروف زانو، منیسک، تورم، درد یکی پس از دیگری ایجاد می شود. 

 

چگونه مایعات مفصلی را افزایش دهیم؟

مایعات مفصلی یا سینوویال به عنوان یک روان کننده، باعث کاهش اصطکاک و بهبود عملکرد مفاصل می شوند. بر همین اساس، کاهش مایعات مفصلی یا همان سینوویال می توانند عملکرد مفاصل را تحت تاثیر قرار دهد. خوشبختانه راهکارهایی افزایش مایعات مفصلی می تواند از بروز بیماری های مفصلی پیشگیری کند. هیدراته ماندن و حفظ رژیم غذایی مناسب روش های ساده ای برای کمک به بهبود سلامت مفاصل است. همچنین می توانید از مکمل های غذایی برای بهبود عملکرد مفاصل استفاده کنید.

 

PicsArt_01-30-12.05.59

 

 

مکمل ها ممکن است درد مفاصل را تسکین داده و تحرک را بهبود بخشند. در صورت تأیید پزشک، به منظور تسکین درد و بهبود عملکرد مفصل، به طور مرتب ورزش و تمرینات کششی داشته باشید. پزشک شما می تواند به طور دقیق مشکلات پزشکی شما را تشخیص داده و یک برنامه درمانی برای شما تجویز کند. بنابراین اگر نگران سلامتی مفاصل خود هستید با آنها مشورت کنید.

 

چرا مایعات مفصلی کاهش می یابد؟ 

مایع سینوویال که به طور کلی به دلیل افزایش سن کاهش می یابد، می تواند با تأثیر عواملی مانند وزن، ورزش، سبک زندگی، کمبود ویتامین و مواد معدنی، روند را تسریع کند. 

یکی از شرایطی که باعث کاهش ترشح مایع سینوویال می شود، بار وارده به مفصل است. در شرایطی مانند کار کردن پشت میز یا محبوس شدن در تخت، زانو کمتر تحت فشار قرار می گیرد. اگر مفصل زانو به اندازه کافی کار نکند پس از مدتی کاهش تولید مایع مفصل زانو رخ می دهد. در نتیجه استفاده ناکافی از مفصل زانو، درد و محدودیت حرکتی در زانو ایجاد می شود. با این حال، برعکس، زانوها گاهی می توانند در اثر حرکت زیاد هم مایعات خود را از دست بدهند. 

 

زمانی که مفصل زانو برای مدت طولانی و بیش از حد استفاده می شود، به مایع مفصلی بیشتری نیاز دارد. بدن انسان تا حدی می تواند این وضع را تحمل کند. اگر استفاده بیش از حد از مفصل زانو ادامه یابد، مایع مفصلی پس از کافی نخواهد بود. استفاده زیاد از مفصل زانو نیز باعث از دست رفتن مایعات در زانو می شود. 

 

غذاهای افزایش دهنده مایعات مفصلی

غذاهای حاوی ژلاتین:

ژلاتین حیوانی که با غذا مصرف می شود با افزایش سنتز بافت های کلاژن در بدن ما غضروف و بافت های هم بند را تقویت می کند. از این نظر، افزودن مقدار زیادی ژله، ژلاتین و ویتامین C به غذاهایمان می تواند نقش مفیدی در حفظ Masanın üzerindeki yeni stres çarkı yıllardan 2017 olduğunu gösteriyor.، ترمیم غضروف و ترمیم بافت داشته باشد.

 

PicsArt_01-30-12.05.36

 

 

کلسیم:

 

کلسیم برای استخوان های قوی ضروری است. کلسیم، ضروری ترین ماده معدنی برای سلامت استخوان؛ گروه سنی ۲۰-۱۰ باید به میزان ۱۳۰۰-۱۲۰۰ میلی گرم در روز، گروه سنی ۲۰ تا ۵۰ سال با ۱۰۰۰ میلی گرم در روز و بالای ۵۰ سال به میزان ۱۲۰۰ میلی گرم مصرف شود.

محصولات لبنی، انواع پنیر، سویا، سبزیجات برگ سبز و دانه ها را می توان به عنوان منابع کلسیم ترجیح داد.

 

آب استخوان

آبگوشت استخوان با محتوای اسیدهای آمینه ضروری مانند گلیسین، پرولین و آرژنین منبع عالی کلاژن است. افزودن آب استخوان به رژیم غذایی خود هر از گاهی برای جایگزینی کاهش کلاژن در بدن ایده آل است. با این حال، اگر کلسترول و بیماری های قلبی عروقی دارید، باید مراقب باشید.

 

اینجا بخوانید:

ساده ترین راه برای کاهش وزن و تقویت عضلات

 

 

سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ یکی از بهترین منابع کلاژن محسوب می شود، زیرا حاوی اسیدهای آمینه دیگری از جمله گلیسین و پرولین است که کلاژن را تشکیل می دهند. برای سلامت استخوان ها و مفاصل، باید مراقب باشید که سفیده تخم مرغ را در صبحانه از دست ندهید.

 

میوه های قرمز

میوه های قرمز رنگ مانند توت فرنگی، تمشک، توت سیاه، توت سیاه و زغال اخته ذخیره ای از ویتامین C هستند و از تولید کلاژن حمایت می کنند. به لطف اسید الاژیک که نوعی آنتی اکسیدان است، توت فرنگی در برابر تخریب کلاژن نیز اثر محافظتی دارد.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین