|
|
کدخبر: ۱۸۴۸۳۱

اگر می خواهید زندگی سالم تری داشته باشید باید دور یک سری از غذاها را خط بکشید؛ این غذاها از جمله ی مضرترین غذاها برای سلامتی بدن انسان هستند.

 غذای سرخ کرده 

آنجلا لاگو، متخصص تغذیه، می گوید که غذاهای سرخ کرده از جمله مضرترین غذاها برای سلامتی بوده و نباید قوت غالب هیچکس باشد. غذاهای سرخ کرده، چربی، نمک و کالری بیشتری دارند که همگی برای سلامتی قلب مضر هستند و همچنین می توانند باعث چاقی مفرط شوند. 

 

 

اینجا بخوانید:

چگونه از پیری چشم جلوگیری کنیم

 

 

 

 چیپس 

آندره‌آ پُل، پزشک و مشاور تغذیه می گوید که چیپس سیب زمینی به چند دلیل ناسالم است: «مواد مغذی شان پایین و چربی و سدیم شان بالاست. اشخاصی که سلامتی شان برایشان اهمیت دارد باید از چیپس دوری کنند.» 

 

 

PicsArt_02-01-12.29.54

 

 

 

شکر افزوده 

اگر در قسمت اطلاعات غذایی، «شکر افزوده» به چشم تان خورد، قید آن غذا را بزنید. آندره‌آ پل می گوید: «ارزش غذایی شکر افزوده صفر است و در تحقیقات پزشکی مشخص شده که خطر چاقی مفرط و بیماری های مرتبط با سوخت و ساز را افزایش می دهد.» 

 

او ادامه می دهد: «می توانید شکر افزوده را با میوه یا شیره که شاخص قند پایین تری دارد و دارای مواد مغذی است، جایگزین کنید.»

 

 

 روغن های فرآوری شده 

آریکا هوشایت، متخصص تغذیه Paloma Health می گوید: «روغن های فرآوری شده نظیر روغن هسته انگور، سویا، کانولا برای سلامت مضر هستند و باید از آن ها دوری کرد. این بدین خاطر است که در حین فرآوری، تحت حرارت های بسیار بالا قرار می گیرند و این کار روغن ها را اکسیده می کند.» 

 

باید سعی کنید کمتر از این نوع روغن ها استفاده کنید و در عوض از میوه و سبزیجات استفاده کنید چرا که سرشار از آنتی اکسیدان هستند. 

 

 

چربی های هیدروژنه 

این دسته از چربی ها در بسیاری از غذاهای بسته بندی شده و فست فودها وجود دارند. پُل می گوید: «پژوهش ها نشان داده که چربی های هیدروژنه نرخ مرگ و میر را افزایش می دهند. این چربی ها هیچ مزه ای به مواد غذایی اضافه نمی کنند و تنها هزینه ها را برای تولیدکننده کاهش می دهند. مثلاً بعضی برندهای کره بادامی زمینی متاسفانه حاوی این نوع چربی ها هستند.» 

 

 

PicsArt_02-01-12.29.26

 

 

 

کربوهیدرات تصفیه شده 

کربوهیدرات تصفیه شده شامل نان سفید، برنج سفید، پاستا، شیرینی، پیتزا و خیلی چیزهای دیگر می شود. این اقلام خوراکی دارای شکر بالا بوده و باعث چاقی می شوند. محصولات غلات فرآوری و تصفیه شده اغلب خالی از فیبر بوده و بر سلامت روده تاثیر منفی می گذارند. 

 

مصرف گوشت فرآوری شده با بیماری قلبی کرونری (CHD) رابطه مستقیم دارد. ریزان شالی، پزشک و متخصص تغذیه مراجعانش را ترغیب می کند که هر نوع گوشت فرآوری شده را از رژیم غذایی خود حذف کنند، به خصوص از وعده ی صبحانه. 

 

 

 

اینجا بخوانید:

9روش اصولی لاغری در خانه

 

 

 

گوشت فرآوری شده 

باید از سوسیس، هات داگ، سوسیس و کالباس بالونی، گوشت گاو خشک شده، پپرونی و چیزهایی از این قبیل تا حد امکان پرهیز کرد چرا که این غذاها از مضرترین غذاها به حساب می آیند. لاگو می گوید: «سازمان جهانی بهداشت گوشت فرآوری شده را به عنوان یکی از مهم ترین عاملان کارسینوژن یعنی سرطان زا معرفی کرده است.» 

 

او ادامه می دهد: «مطالعات نشان داده است که احتمال این که اشخاصی که گوشت فرآوری شده زیادی مصرف می کنند، دچار فشار خون، بیماری قلبی و بیماری مزمن انسدادی ریه شوند بالاست.» 

ارسال نظر

پربیننده ترین