|
|
کدخبر: ۱۸۴۹۱۲

فوت و فن های خانه تکانی را بیاموزید

توجه به آغاز خانه تکانی به مناسبت عید نوروز توصیه هایی به منظور کاهش تلفات و رعایت نکات ایمنی ارایه می شود. رعایت نکات ایمنی در خانه تکانی از جمله موارد مهمی است که باید در حین کار برای جلوگیری از آتش سوزی و ایجاد خسارت های مالی و جانی به آن توجه شود.

1. به شهروندان توصیه می شود، هنگام استفاده از موادشوینده، حتما از ماسک و تهویه مناسب استفاده کنید و از مخلوط کردن مواد شوینده مختلف (پودرهای شستشو، وایتکس،جرم گیر و...) اکیدا خودداری کنید. این کار موجب آزاد شدن بخارات سمی از جمله گاز کلر شده و به ریه، چشم و پوستتان آسیب جبران ناپذیری خواهد رساند. 

 

2. هیچ گاه جهت از بین بردن لکه های لباس از مایعات قابل اشتعال مثل بنزین و تینر به خصوص در محیط بسته استفاده نکنید. زیرا علاوه بر خطر انفجار و اشتعال، استنشاق بخارات این گونه مایعات باعث کاهش هوشیاری و گاه بیهوش شدن فرد خواهد شد. 

 

3. از قرار دادن وسایل رنگ و نقاشی ساختمان (رنگ، تینر، فرچه آغشته به رنگ و...) در بالکن یا پشت بام جدا خودداری کنید، زیرا با سرایت کوچک ترین جرقه از مواد محترقه به خصوص در شب آخرین چهارشنبه سال (چهارشنبه سوری) شاهد وقوع آتش سوزی و ایجاد خسارت (گاه غیر قابل جبران) در ساختمان خواهید بود. 

 

در اولین قدم به همه خانم ها پیشنهاد می شود که با یک برنامه ریزی مکتوب از تمام روزهای باقی مانده تا عید بهره ببرند. برای این کار در ابتدا باید لیست تمام اشیایی که در منزل نیاز به تعمیر دارد یادداشت شود. 


اگر نیاز به بنایی تغییر دکوراسیون، نقاشی در منزل و خرید وسایل منزل دارید باید از هم اکنون آن ها را در لیست کارهای خود قرار دهید. 

گام بعدی یادداشت کردن تمام کارهایی است که باید انجام شود. سپس کارها را بر اساس تعداد روزهایی که تا عید مانده سامان دهی کنید. 
کلیه اقلامی هم که باید خریده شود اعم از لباس یا مواد خوراکی یا عیدی برای افراد خانواده و دوستان، یادداشت و آن ها را طبقه بندی کنید. 

 

اینجا بخوانید:

چند عادت که باعث افزایش ایمنی بدن می شوند

 


اگر قرار است افراد دیگری غیر از شما مسئول انجام بعضی از کارها باشند برنامه آن ها را هم معین کنید.یکی از مهم ترین کارهایی که در خانه تکانی عید انجام آن ضروری است بررسی تمام وسایل اضافی در منزل است. کلیه لوازم اضافی که در یک سال گذشته از آن ها استفاده نکرده اید، به بهانه «روز مبادا» در منزل نگه داری نکنید. 


هر یک از افراد خانواده نیز باید لباس ها و لوازم اضافی شخصی خود را بررسی و چنان چه وسیله یا لباس اضافی دارند حتما آن را به دیگران که نیاز دارند اختصاص دهند.تمیز کردن هر بخش از منزل هم اصول خاص خود را دارد. نظافت هر اتاق باید از سقف و بعد لوستر آن آغاز شود و سپس با شستن پرده ها و تمیزی پنجره ها درها و دیوارها ادامه یابد. 
تمام کمدهای هر اتاق باید به دقت تمیز و مرتب و لوازم چیده شده در آن یادداشت و به در کمد نصب شود. تک تک لوازمی که در یک اتاق است باید به دقت نظافت، گردگیری و لکه گیری شود. 

 

ملافه ها شسته و اتو شود.با تغییرات ساده در دکوراسیون منزل می توانید محیط متنوع تر و شادتری برای شروع سال جدید به وجود آورید.به یاد داشته باشید که تغییر دکوراسیون به معنای خرید لوازم جدید نیست بلکه شما با کار دستی های ساده و کم خرج اما زیبا، با گذاشتن یک گلدان گل در گوشه اتاق یا روی میز با نصب یک تابلوی ساده و زیبا و با جابه جایی مبلمان خود، می توانید به سادگی این کار را انجام دهید. 


شست و شوی سرویس منزل باید به دقت انجام شود. برای استفاده از اسیدها در نظافت سرویس، باید کلیه نکات ایمنی را رعایت کنید تا صدمه نبینید. 
تمام داروهایی که در منزل دارید، بررسی کنید. اگر داروی تاریخ مصرف گذشته ای دارید آن را دور بریزید و بقیه داروهای خود را به جز موارد ضروری نگه ندارید.یخچال و فریزر باید به طور کامل نظافت شود. غیر از تمیزی ظاهری یخچال نباید از ضدعفونی کردن تمام بخش های آن غفلت کرد. 

 

خانه تکانی از رسوم بسیار قدیمی آماده شدن برای عید نوروز است و هرچند که آپارتمانهای کوچک و بدون پستو و انباری و زیرزمین امروزی تقریبا در تمام مدت سال نسبتا تمیز هستند، اما تمیزترین خانه ها هم مدتی مانده به نوروز، برای شگونش هم که شده روفته و شسته و برق انداخته میشوند. 

 

 

PicsArt_03-05-04.13.35

 

اما این روزها که کمتر کسی به صورت تمام وقت در خانه است و کار نظافت باید تدریجی انجام شود، هیچ چیز بهتر از یک روش خوب و برنامه ریزی شده به کمک ما نمی آید. روند داشتن خانه ای تمیز، بدون نگرانی و تشویش با رعایت این نکات مهم در خانه تکانی، به انجام میرسد: 

  

۱- از همین حالا شروع کنید 

خانه تکانی شب عید، از کارهاییست که برخلاف اسمش نباید “شب عید” انجام شود، بلکه باید از مدتها قبل از رسیدن لحظات سال تحویل انجام شده باشد. علاوه بر کار نظافت، کارهای دیگری هم هست که باید از حالا تا آخر تعطیلات نوروزی انجام شوند: تهیه هدیه، تهیه، نوشتن و ارسال کارت تبریک، شیرینی پزی خرید خوراکیها و در کل “خرید شب عید” و پذیرایی از مهمانها. 

خوب حالا چطور برای خانه تکانی وقت بگذاریم؟ در حقیقت، داشتن خانه ای نظیف در طی تعطیلات ، به خصوص اگر از روش صحیحی استفاده کنید، ساده تر از چیزیست که تصور میکنید. مرحله اول؟ خانه تکانی را قبل از دوران پر تنش آخر فصل انجام دهید. به این ترتیب کار را بدون عجله و فشار روحی انجام میدهید و به اندازه کافی برای پروژه های وقت گیری مانند تغییر دکوراسیون یا برق انداختن لوازم فلزی زمان خواهید داشت. 

  

۲- فهرستی تهیه کنید و آن را دو مرتبه چک کنید 

قبل از اینکه شروع کنید، فهرستی از تمام چیزهایی که باید تمیز شوند تهیه کنید. کارها را بر اساس هر اتاق تقسیم کنید و زمانی برای هر کار در نظر بگیرید. به این ترتیب میتوانید بسته به زمان لازم برای هر کار، حتی از زمانهای اضافه بسیار کوتاه نیز استفاده کنید و مثلا چند تکه لباس را در ماشین لباسشویی بریزید. هنگامی که به تدریج هر مورد موجود در فهرست را علامت میزنید، حس بسیار خوبی به شما دست میدهد و احتمال اینکه کارتان را تمام و کمال انجام دهید بسیار بیشتر خواهد بود. 

  

۳- کمی اینجا و کمی آنجا 

برای داشتن خانه ای تمیز و درخشان، نباید لزوما زمان ممتد زیادی در اختیار داشته باشید. در حقیقت، خواهید دید که اختصاص دادن ۳۰ دقیقه در روز به کار نظافت، نتایج بسیار رضایت بخشی خواهد داشت. برای مرتب کردن لوازم و خرده ریزها، یک زمان ثابت مانند قبل از خواب یا قبل از صبحانه را کنار بگذارید در این فاصله میتوانید به نظافت هم بپردازید، مثلا بعد از دوش صبحگاهی آینه حمام را تمیز کنید و یا کف وان را با کمی پودر یا مایع مخصوص برق بیاندازید. 

 

۴- گاهی میانبر زدن اشکالی ندارد 

اگر تا اینجا هر توصیه ای را به جز مورد اول عملی کرده و یا به هر علت دیگر وقت کم آورده اید، نگران نشوید. بخشهای اساسی و بیرونی خانه مانند پرده ها، فرش و مبلمان را تمیز کرده و نظافت داخل کمدها، کابینتها و قسمتهای “مخفی” را به مدتی بعد موکول کنید، اما فراموشش نکنید! 

  

۵- همه کارها را به تنهایی انجام ندهید 

این عید، تنها عید شما نیست و تنها دوستان و خانواده شما به منزلتان نمی آیند، پس نباید تمام نظافت آنرا به تنهایی بر عهده بگیرید. در هر هفته زمان خاصی را برای نظافت اختصاص داده و کارها را با فرزندان و همسر خود تقسیم کنید. از بچه ها بخواهید که تختهای خود را مرتب کرده، اسباب بازیها و لوازم دیگر خود را جمع کرده و پس از گردگیری قفسه ها، سرجای خود بگذارند. این کار نه تنها باری از دوش شما برمیدارد، بلکه عادات خوبی به فرزندان شما می آموزد. 

  

۶- کارها را ساده کنید 

گاهی تمیز کردن دور و اطراف یک شیءاضافه راحت تر از دور انداختن آن به نظر میرسد، اما این روش در دراز مدت کارساز نخواهد بود. با کمی نظم و ترتیب، خرده ریزها را کاهش دهید. خود را از شر هر لباسی که دیگر اندازه تان نیست یا بیش از دوسال است آنرا نپوشیده اید راحت کنید. هر قطعه پوشاک یا شیء ناقص مانند لنگه جوراب، لنگه گوشواره بدلی، ظروف شکسته ای که دوباره چسبانده شده و… را دور بیاندازید. تهیه لوازمی مانند جا کلیدی، جا کفشی و در کل وسایلی که موجب مرتب شدن خرده ریزها میشوند را در دستور کار خود قرار دهید. 

  

۷- خوش بگذرانید 

نظافت لزوما معادل با کار سخت نیست، یک موسیقی خوب یا یک برنامه رادیویی خوب و مفید میتواند شما را با اشتیاق بیشتری به تحرک وادارد. برای خود انگیزه هایی پیدا کنید و به خود قول دهید که اگر کارهای روزانه را مطابق برنامه انجام دادید، به خود جایزه ای خواهید داد. 

 

ایمنی را رعایت کنید 

بیشتر اتفاقاتی شایع که در این ایام می افتد شامل کمردرد و آسیب های فیزیکی به استخوان های بدن مانند دست و پا، مسمومیت ناشی از استفاده از مواد شیمیایی غیرمجاز، پرت شدن از نردبان یا لبه پنجره، حساسیت های پوستی، برق گرفتگی و غیره است. شناخت هرکدام این موارد و روش های پیشگیری از هر کدام به شما کمک می کند تا خانه تکانی لذت بخش و ایمنی را داشته باشد. 

  

از سوی دیگر رعایت برخی نکات ساده در زمان خانه تکانی عید به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر از پس تمیز کاری عید برآیید و بدون این که آسیبی به بدن خودتان وارد کنید، به استقبال نوروز بروید. در ادامه می‌توانید با مهم‌ترین توصیه‌ های ایمنی و بهداشتی خانه تکانی عید آشنا شوید. ما در این مقاله سعی کرده ایم که هر مورد را در قالب یک بخش مجزا به همراه روش ها و توصیه های پیشگیرانه توضیح دهیم. 

  

  

کمردرد و آسیب های فیزیکی به بدن 

  

کمردرد و آسیب های فیزیکی به استخوان بدن جزو شایع ترین اتفاقاتی است که به علت رعایت نکردن اصول ایمنی خانه تکانی برای افراد رخ می‌دهد. اتفاقاتی که ممکن است که تا چندماه گریبان آن ها را تا مداوای کامل بگیرد و هزینه زیادی هم برای درمان باید پرداخت کرد. به عبارتی دیگر با رعایت اصول مانند چگونگی بلند کردن اجسام سنگین، چگونه در دست گرفتن وسایل تمیز کننده و غیره، نه تنها هیچ آسیبی به بدن شما وارد نمی شود، بلکه از خانه تکانی منزل خود هم لذت می برید. 

 
 

اما چه اصول و توصیه های ایمنی خانه تکانی عید را باید رعایت کنید تا با این مشکلات مواجه نشوید: 

  

۱- برای بلند کردن اجسام، به هیچ وجه کمر خود را خم نکنید؛ زانوها را خم کرده و سعی کنید که روی زانوی خم شده بنشینید و جسم را بلند کنید. با اینکار فشاری دیگر بر کمر شما وارد نمی شود. 

  

۲- وقتی جسم سنگینی را بلند کرده‌اید، به هیچ وجه از کمر برای چرخش استفاده کنید، بلکه تمامی بدن خود را برای این منظور باید به کار بگیرید تا فشار و آسیب به کمر و مهره های آن وارد شود. 

  

۳- در هنگام بلند کردن اشیا سنگین مانند صندلی و مبل نباید عجله کرد و به آرامی و با خم کردن زانو آن‌ها را بلند کرد؛ همچنین در هنگامی که جسم سنگینی را بلند کرده اید، کمر را خیلی به سمت پشت خم نکنید و سعی کنید که صاف بایستید. 

  

۴- جسم های سنگین و حجیم را به تنهایی بلند نکنید و سعی کنید که از تمامی اعضای خانواده کمک بگیرید. 

  

۵- برای جلوگیری از درد در کمر و مچ، ابزارهای زیادی وجود دارد که حتی سرعت فعالیت شما را هم افزایش می‌دهد؛ برای مثال استفاده از تیشو برای تمیز کردن کف به جای دست، باعث جلوگیری از آسیب به کمر و مچ می شود. 

  

۶- در زمان بلند کردن اجسام سنگین، برای حفظ تعادل بدن، پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید. 

 

سقوط از نردبان یا لبه پنجره 

  

متاسفانه سقوط از ارتفاع از جمله اتفاقاتی است که هیچ جبرانی برای آن وجود ندارد. شکستگی پا، ضربه به سر، شکستگی لگن و گاهی مرگ از جمله اتفاقاتی که در نتیجه سقوط از نردبان یا پنجره رخ می‌دهد. برای پیشگیری از این موارد، نکات زیر را باید رعایت کنید: 

  

 نردبان را بر روی مکانی صاف قرار دهید. 

  

سعی کنید از نردبان‌های دو طرفه استفاده کنید یا اگر دسترسی به چنین نردبانی ندارید، از یک نفر بخواهید که آن را برای شما نگه دارد. 

  

 به هیچ وجه زیر نردبان لیز نباشد. 

  

 برای پاک کردن نمای داخل پنجره‌ها از نردبان استفاده کنید و برای تمیز کردن نمای بیرونی، از انواع تی دسته‌ بلندی که دارای پارچه‌های تمیزکننده هستند، استفاده کنید. توصیه می‌شود که به هیچ وجه بر روی لبه پنجره برای تمیز نکردن نروید. اگر آپارتمان شما خیلی بلند است، می‌توانید از شرکت‌های شسشتو نمای ساختمان کمک بگیرید. 

  

 موقع استفاده از نردبان، چون سر ما بیشتر در حالت بالا قرار دارد، هر دو سه دقیقه یکبار سر خود را به سمت پایین آورده و کمی نرمش دهید تا به مشکلاتی مانند گردن درد برنخورید. 

 

مسمومیت استفاده از مواد شیمیایی 

  

استفاده از مواد شوینده و محصولات شیمیایی موجود در بازار عصای دست خانه تکانی عید است. استفاده از این محصولات می تواند باعث افزایش سرعت و کیفیت تمیز شدن وسایل خانه و برق انداختن کف و سطوح خانه شما شوند؛ فقط به شرطی که برندهای با کیفیت موجود در فروشگاه‌های زنجیره و معتبر را خریداری کنید. البته استفاده از این محصولات دارای عوارضی هم است که اگر مراقب باشید، هیچ اتفاقی برای شما نخواهد افتاد. 

  

 در هنگام استفاده از مواد شیمیایی مانند شیشه شور، جوهرنمک و غیره از دستکش استفاده کنید؛ مخصوصا افرادی که دارای ناراحتی پوستی هستند، رعایت این نکته بیشتر از همه توصیه می شود. 

  

 برای استفاده از محصولات شیمیایی مانند تمیزکننده‌ها، جوهرنمک و غیره برای تمیز کردن سطوح داخل محیط های بسته مانند سرویس‌های بهداشتی، حتما از ماسک استفاده کنید. 

  

 اگر مبتلا به بیماری های آسم یا آلرژی شدید هستید، به هیچ وجه از محصولات شیمیایی استفاده نکنید. 

  

حتما بعد از هر استفاده درب آن ها را محکم ببندید تا برای اثر برخورد، محتویات داخلی بر روی زمین نریزید. همچنین ممکن است که به خاطر اینکه حواس شما به تمیز کردن منزل است، کودک محتویات داخل آن را بخورد؛ برای همین توصیه می‌شود که هم درب محصولات شوینده را محکم ببنید و هم اینکه در مکان دور از دسترس قرار دهید 

  

  

برق گرفتگی 

یخچال، لوستر، تلویزیون و سیم های برق، همه این ها از نمونه مواردی هستند که باید در هنگام تمیز کردن آن‌ها، حواسمان بیشتر از همه جمع باشد. یکی از توصیه های ایمنی خانه تکانی این است که از آنجا که این وسایل برقی هستند و شما از دستمال های خیس برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید، حتما قبل از استفاده، برق تک تک را یا کل ساختمان را قطع کرده یا حتما از دستکش های ایمنی مخصوص استفاده کنید. 

 

 هر چند وقت یک بار تمامی ابزارهای برقی منزل بررسی کنید تا سیم لختی یا پارگی موجود در آن‌ها را برطرف کنید. 

به هیچ وجه در هنگام روشن بودن، اقدام به تمیز کردن وسایل برقی نکنید. 

  

چطور در خانه تکانی عید از کمردرد و آسیب‌های فیزیکی به بدن جلوگیری کنیم؟ 

  

با رعایت اصولی مانند چگونگی بلند کردن اجسام سنگین، چگونه در دست گرفتن وسایل تمیز کننده و استفاده درست از تجهیزات می‌توانید از آسیب‌های فیزیکی در زمان خانه تکانی جلوگیری کنید. 

  

چرا برخی افراد در خانه تکانی عید به مسمومیت با مواد شیمیایی دچار می‌شوند؟ 

  

استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی و همچنین خطرات ترکیب کردن مواد شوینده موجب بروز حساسیت و مسمومیت می‌گردد. 

 

شاید برایتان سوال باشد خانه تکانی عید را از کجا شروع کنیم؟ 

خانه تکانی عید یکی از آیین‌های نوروزی در قالب نظافت منزل است که مردمی که نوروز را جشن می‌گیرند، به آن پایبندند. در این آیین، تمام خانه و وسایل آن در آستانه نوروز گردگیری، شستشو و تمیز می‌شود. این آیین در کشورهای مختلف از جمله ایران برگزار می‌شود. 

این مقاله برای شمایی نوشته شده است که می‌خواهید بدانید خانه تکانی عید را از کجا شروع کنیم؟ چگونه خانه تکانی راحتی داشته باشیم؟ برای شمایی که کدبانو هستید و همه چیز را می‌دانید ما چیزهای جدیدتری داریم. 

انجام اصولی نظافت منزل و اجرای لیست خانه تکانی به اندازه‌ای مهم است که امروزه در لیست خدمات آنلاین نظافت سفارش داده شده از طریق اپلیکیشن نظافت آنلاین برای دریافت راهنمایی از شرکت‌های خدماتی جهت معرفی کارگر خانم برای نظافت منزل تهران و دیگر شهرها، نظافتچی خانم آماده به کار و درخواست استخدام کارگر خانم برای نظافت منزل این مورد بیش از پیش دیده می‌شود. 

اگر هر یک از موارد زیر نیز در مورد خانه تکانی برایتان سوال است، در ادامه با ما همراه باشید:  

 • برای تمیز کردن خانه از کجا شروع کنیم؟ 

 • خانه تکانی را باید از کجا شروع کرد؟ 

 • برای خانه تکانی از کجا شروع کنیم؟ 

 • چگونه شروع به خانه تکانی کنیم؟ 

  

امروز قرار است برای شما بگوییم چطور خانه تکانی اتاق خواب یا خانه تکانی عید آشپزخانه را جذاب و پر انرژی تر از سال‌های گذشته تمام کنید، اگه می‌خواهید همه کارها را بگذارید برای آخرین هفته قبل از سال نو من به شما پیشنهاد می‌دهم که حداقل برخی از کارها را به تدریج در نیمه فصل زمستان انجام دهید، تا موقع تحویل سال جدید تاب و توان حرکت داشته باشید. 

 

چطور خانه‌ای آراسته و پاکیزه داشته باشیم؟ 

 اولین کاری که باید در خانه تکانی عید انجام دهید این است که خودتان را از دردسر وسایل کهنه و بلا استفاده، کاغذها و مجله‌های باطله که دیگر برای شما جذاب نیستند، لباس‌هایی که سال‌هاست آن‌ها رو نپوشیده‌اید، ابزارها و وسایل کهنه ای که سال‌ها گوشه انباری بلا استفاده باقی مانده و حتی تزئیناتی که دیگر جذابیت روزهای اول را برایتان ندارند، خلاص کنید. 

 اگر این وسایل را از لیست وسایل ضروریتان کم کنید کلی فضای آزاد به دست می‌آورید، چیزی که خانم‌های امروزی خیلی دوستش دارند. شما میتوانید به راحتی تمام چیزهای اضافی را از خانه تان حذف کنید کافی است خوب ببینید. 

  

و اما خانه تکانی عید را از کجا شروع کنیم؟ 

خیلی از خانم‌ها می‌پرسند: "وقتی به خانه نگاه می‌کنیم نمی‌دانیم برای خانه تکانی از کجا شروع کنیم" نگران نباشید ما به شما آموزش می‌دهیم که با آسان ترین راه چطور خانه تکانی را با یک حس خوب به پایان برسانید. ما یک لیست برای شما تهیه کرده‌ایم، نامی که برای آن انتخاب کرده‌ایم لیست کارهای خانه تکانی می‌‌باشد کافی است با ما هم قدم باشید. 

 

 

PicsArt_03-05-04.14.15

 

 

 

برای تمیز کردن خانه از کجا شروع کنیم؟ آشپزخانه! 

در خانه تکانی عید آشپزخانه را در اولویت قرار دهید 

دستکش‌هایتان را دستتان کنید، روپوشتان را بپوشید، ماسکتان را هم بگذارید می‌خواهیم به قلب خانه برویم و خانه تکانی خانه را از آنجا شروع کنیم. سخت‌ترین بخش خانه تکانی عید آشپزخانه است. اما نگران نباشید ما لیست کارهای خانه تکانی عید آشپزخانه را برای شما جمع بندی کرده‌ایم؛ قدم به قدم با ما پیش بیایید: 

  

قدم اول: خانه تکانی کابینت‌ها 

در کنار مواردی مثل مراحل تمیز کردن سرامیک اشپزخانه و جلا دادن سنگ کابینت توجه به وضعیت کابینت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور حتم ظرف‌هایی هستند که در این یک سال به خوبی شسته نشده باشند و نیاز به شستشوی مجدد دارند آن‌ها را جدا کنید و بعد از شستشوی مجدد خشک کنید حالا ظرف‌های شسته شده را تمیز و مرتب سر جای خود بچینید. 

اگر جنس کابینت آشپزخانه شما ام دی اف می‌باشد قبل از هر چیز با یک دستمال خشک گرد و خاک کابینت‌ها را پاک کنید بعد از آن مقداری شامپو فرش را در آب حل نمایید بعد دستمال یا اسفنج (یادتان باشد در تمیز کردن کابینت‌ها از اسکاچ‌های زبر یا بدتر از آن سیم ظرف شویی استفاده نکنید)! خود را با مواد شوینده‌ای که درست کردید نم ناک کنید (دقت کنید خیس نباشد) و بر روی کابینت بکشید و بعد با دستمال دیگری که خشک باشد کابینت‌ها را به خوبی خشک کنید. 

 
خوب حالا سوال اینجاست چربی‌های این یک سال را چطور تمیز کنیم؟ 

برای این کار ما به شما روش ساده‌ای را آموزش می‌دهیم اما تغییری که می‌توانید ببینید بی نظیر است فرمول جادویی چربی زدایی، خیلی ساده نصف پیمانه سرکه سفید به همراه نصف پیمانه آب گرم به همین راحتی اکنون مواد جادویی چربی زدایی که خودتان ساخته‌اید را درون یک بطری اسپری بریزید و از آن استفاده کنید. 

اما یادتان باشد هیچ وقت نباید این محلول را مستقیما به وسایل خود اسپری کنید حتما قبل از هر چیز روی یک پارچه ی تمیز اسپری کنید و از آن پارچه برای از بین بردن چربی‌هایتان استفاده کنید.این روش‌ها را کم و بیش برای اینکه چگونه لکه روغن از روی کابینت پاک کنیم؟ نیز کابرد دارد. 

علاوه بر سطوح پاکسازی و تمیز کردن سینی فر و چربی زدایی و تمیز کردن اجاق گاز لعابی، لکه بری با از بین بردن لکه سیاه روی استیل و تمیزکاری و از بین بردن رسوب ضخیم کتری و اجرای روش‌های برق انداختن ظروف مسی و همین طور کاربرد اسپری سفید کننده وسایل برقی و توجه به نحوه شستن کاور پلاستیکی وسایل برقی در روند خانه تکانی آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. 

نکته مهم: برای شستشوی کابینت‌های چوبی حتما یک بار روی قسمت کوچکی از کابینت امتحان کنید. 

  

و اما نحوه تمیز کردن کابینت‌های فلزی: 

ابتدا باید گوشه‌ها و داخل کابینت‌ها را تمیز کنید بهترین راه برای از بین بردن گرد و غبار استفاده از جاروبرقی می‌باشد. بعد از گرد و غبار به سراغ چربی‌های کابینت‌ها بروید و با استفاده از یک پد الکلی چربی‌‍‌ها رو به راحتی پاک کنید. حالا به سراغ محلول جادویی و ساده پاک کنننده می‌رویم. 

با استفاده از آب و مایع ظرف شویی و یک تکه دستمال تمیز داخل کابینت‌ها، کف کابینت و درب کابینت‌ها رو تمیز کنید سپس با استفاده از یک دستمال خیس داخل کابینت‌ها را تمیز کنید بعد از آن با استفاده از سشوار کابینت را حتما خشک کنید تا از احتمال زنگ زدگی یا بوی نامطبوع جلوگیری کنید. به همین راحتی تمام شد. 

  

لذت داشتن یخچال و فریزر براق و معطر 

فکر می‌کنم همه‌ی ما قبول داشته باشیم که پر کاربردترین وسیله‌ی برقی آشپزخانه یخچال و فریزر می‌باشد. خوب با هم برویم سراغ تمیز کردن یخچال و فریزر قبل از هر چیز یخچال را از غذاها و داروهای فاسد و تاریخ گذشته خالی کنید. خیلی از ما سال‌هاست به سراغ جعبه‌ی داروها نرفته‌ایم ولی امروز زمان آن رسیده که تمام موارد بلا استفاده را دور بریزید. 

الان باید طبقه‌ها و سینی‌های شیشه‌ای داخل یخچال را تمیز کنید و با آب داغ و مقداری صابون تمیزش کنید ولی یادتان باشد قبل از اینکه سینی‌های شیشه‌ای یخچال را داخل آب گرم بگذارید صبر کنید سینی‌ها به دمای اتاق برسند در غیر این صورت ترک می‌خوردند. 

دقت داشته باشید که داخل درب یخچال را به خوبی تمیز کنید. قفسه‌های درب یخچال را فراموش نکنید و با یک محلول خانگی جوش شیرین و آب کار تمیز کاری خود را به پایان برسانید اگر یخچال شما دارای درزهای ریزی هم می‌باشد می‌توانید با استفاده از مسواک نرم آن قسمت‌ها را تمیز کنید. 

  

چطور می‌توانیم روغن‌های جمع شده در هود و گاز را تمیز کنیم؟ 

ما پاسخ این سوال شما را هم داریم وقتی به سراغ هود و گاز آشپزخانه تان میروید با کلی چربی‌های خشک شده روبرو خواهید شد اما نگران نباشید ما به شما کمک می‌کنیم که به سریع ترین و راحت ترین روش ممکن چربی‌ها را پاک کنید برای این کار به سه مورد نیاز دارید. 

 

اینجا بخوانید:

چند نکته برای بزرگ تر نشان دادن خانه

 

 

یک لیوان نمک یک لیوان جوش شیرین و یک لیوان آب حالا همه مواد را با هم ترکیب کنید و درون یکی ظرف اسپری بریزید و روی چربی‌ها اسپری کنید و بگذارید 1 تا 10 دقیقه (بسته به میزان چربی) باقی بماند سپس با دستمال مرطوب چربی‌ها را به راحتی پاک کنید. 

نکته: اگر احساس کردید چربی‌ها پاک نشدند میتوانید مقدار جوش شیرین را افزایش داده یا از ترفندهایی مثل ریختن جوش شیرین در مایع ظرفشویی با در نظر گرفتن جنس سطوح بهره برید. 

  

دومین مرحله خانه تکانی اتاق خواب‌ است 

خوب اولین کاری که برای خانه تکانی اتاق خواب باید انجام دهید این است که یک سبد بزرگ بگذارید و تمام لباس‌های کثیف و ملحفه‌ها و پرده‌های اتاق را جدا کنید و داخل سبد قرار بدهید. درب کمدها را ببندید و با یک انواع تی تمیز سقف و دیوارهای اتاق را تمیز کنید. 

واما کمد لباس‌ها... 

اکنون به سراغ کمد لباس‌هایتان بروید اولین کاری که باید انجام دهید این است که تمام لباس‌هایی که دیگر مد نیستند یا دیگر سایز شما نیستند را دور بریزید ولی یادتان باشد که لباس‌های کهنه از جنس پنبه مناسب ترین چیز برای تمیز کردن و گردگیری می‌باشند 

.برای پاسخ به سوال وسایل چوبی سفید را چگونه تمیز کنیم؟ نیز اگر کمد شما در این ردیف وسایل چوبی است باید نهایت دقت را برای لکه بری این سطوح به کار برید.علاوه بر این توجه کافی به روش‌های کاربردی برای سفید کردن نقره و عناصر دکوراتیو مشابه آن نیز اقدامی قابل توجه در خانه تکانی است. 

 

شیشه و پرده‌های اتاق را چطور تمیز کنیم؟ 

 • پرده‌های اتاق را برای شستشو جدا کنید و اگر جنس پرده‌ی اتاق خواب شما از حریر می‌باشد و رنگ آن هم روشن است بهترین راه برای تمیز کردن آن این است که مقداری صابون رخت شویی را رنده کنید بعد داخل یک وان پر از آب بریزد و بعد صابون را درون آب حل کنید به گونه‌ای که تکه‌های صابون دیده نشوند بعد پرده‌ها را درون آب قرار دهید .و بعد از گذشت 30 دقیقه تا یک ساعت که بستگی به کثیفی و لکه‌های پرده دارد پرده‌ها را درون وان بخیسانید و بعد آن‌ها را بشویید و از نتیجه‌ای که می‌بینید لذت ببرید. اما اگر پرده‌ی شما قابل شستشو باشد به راحتی از لباسشویی استفاده کنید. 

 • توجه به لکه بری فرش، موکت و همین طور پاک کردن انواع لکه‌ها از سطوح مختلف مثل پاک کردن شمع از روی پارچه، چوب و سطوح  و جرم گیری اتو بخار پس از اقدام به حرارت لکه موی و جذب آن را در موارد مشابه را جدی بگیرید.  

 • برای رفع آلودگی از سطح پنجره‌ها و تمیز کردن شیشه دوجداره ابتدا باید با یک دستمال خیس دور تا دور پنجره‌ها را به خوبی تمیز کنید و بعد به سراغ تمیز کردن شیشه‌ها با  لکه بر قوی شیشه بروید. بهترین روش برای تمیز کردن شیشه‌ها استفاده از لباس‌های نخی کودکتان می‌باشد. 

  

اما میز توالتی که پر از وسایل دور ریختنی و بلا استفاده است 

لوازم آرایشی تاریخ گذشته خشک شده و حتی از مد افتاده را دور بریزید بهتر است از لوازم آرایشی کهنه دل بکنید و بهترش رو برای خودتان بخرید. 

  

با خانه تکانی حمام و دستشویی که پر از جرم شده است چه کار کنم؟ 

اصلا نگران نباشید ما ساده ترین راه را به شما نشان خواهیم داد، اما ... کدبانوهای عزیز دستکش‌ها و ماسک فراموش نشود. 

 

تمیز کردن شیرآلات 

در اولین مرحله شیرآلات را تمیز می‌کنیم برای این کار هیچوقت از سفید کننده‌ها و مواد شیمیایی استفاده نکنید برای این کار از سرکه یا لیموترش می‌توانید استفاده کنید. اگر از لیموترش استفاده کنید علاوه بر تمیز و براق شدن شیر آلات بوی خوشی را به فضا می‌دهید. 

  

پاک کردن سرامیک‌های کف و سرامیک‌های دیوار 

بهترین وسیله کاربردی برای این بخش از خانه استفاده از جرم گیر است. برای شست و شوی کف بهتر است از بروس‌های زبر و خشن استفاده کنید. و برای شست و شوی دیوارها بهتر است جوش شیرین را با صابون مایع مخلوط کنید و آن را روی دیوارها بکشید و بگذارید بین 10 تا 20 دقیقه بماند و بعد با آب آن‌ها را بشویید به همین راحتی اما یادتان باشد بعد از اتمام کار و برای خارج شدن بوی نامطبوع جرم گیر از فضا در و پنجره‌ها را باز کنید. 

  

تمیز کردن سنگ و سینک دستشویی 

مقدار کمی بوراکس و پاک کننده قوی سنگ توالت را در کاسه توالت بریزید و بگذارید شب تا صبح در آن بماند. سپس توالت را برس کشیده و چند بار هم سیفون را بکشید. برای ضدعفونی کردن سینک هم بهتراست ماهی یک بار آن را با الکل تمیز کنید. بعد از شست وشوی کامل کمی الکل صنعتی روی پنبه بمالید و تمام سینک را با آن تمیز کنید. بعد از مدتی آن را با آب بشویید. 

  

خانه تکانی سالن پذیرایی 

 1. برای خانه تکانی سالن پذیرایی اولین قدم تمیز کردن دیوارها با ترفندهایی مثل پاک کردن ماژیک از روی دیوار گچی،  از بین بردن لکه چایی روی دیوار گچی با اسپری پاک کننده دیوار و مواد پاک کننده خانگی برای شستشوی کاغذ دیواری است.می‌توانید با استفاده از اسفنج و مواد شوینده ی شیمیایی به خوبی آلودگی را تمیز کنید و اگر روی دیوار لکه ای بود که پاک نمیشد پیشنهاد می‌کنم مقداری خمیر دندان روی آن بگذارد تا لکه از بین برود.(چگونه رنگ اسپری را پاک کنیم

 1. بعد از آن به سراغ پرده‌ها می‌رویم و مانند پرده ی اتاق خواب آن‌ها را باز کرده و می‌شوییم اما به یاد داشته باشید که باتوجه به جنس پرده‌ها شستن آن‌ها متفاوت می‌باشد که در قسمت خانه تکانی اتاق خواب به خوبی به آن پرداختیم. 

 1. سپس به سراغ شستن شیشه‌ها می‌رویم برای براق شدن شیشه‌ها باید از دستمال بدون پرز استفاده کنید و کمی سرکه سفید را به مواد شوینده خود اضافه کنید و بعد به شیشه‌ها اسپری کنید و شیشه‌ها را از هر دو طرف تمیز و براق کنید. 

 1. مرحله بعد پاک کردن لوسترها مثل تمیز کردن لوستر برنجی و موارد دیگر می‌باشد اول با استفاده یک دستمال خشک گرد و خاک لوسترها رو بگیرید و بعد به کمک یک دستمال آغشته شده به الکل کاملا آن‌ها را تمیز و براق کنید. 

 1. و اما آخرین مرحله از لیست کارهای خانه تکانی شستن فرش‌ها و اقداماتی مثل از بین بردن بوی بد فرش  و لکه بری انواع فرش است. اگر فرش شما نیاز به شستشو داشت حتما آن‌ها را به قالیشویی تحویل دهید اما اگر زیاد کثیف نشده بود می‌توانید مقداری نشاسته ذرت بر روی قالی‌ها بریزید و بعد با جارو برقی آن‌ها را تمیز کنید و با قالی‌ها تمیز و براق روبرو می‌شوید. 

خانه تکانی سریع لزوما همراه با کار سخت نیست شما می‌توانی با یک موسیقی آرام و بی کلام کار خود را به پایان برسانید. تبریک می‌گوییم به خانه خودتان خوش امدید. شما می‌توانید تغییرات را ببینید و احساس کنید. شما هم همین امروز برای خود یک لیست کارهای خانه تکانی درست کنید و قدم به قدم به پایان برسانید. 

  

لیست سرویس‌های موردنیاز هنگام خانه تکانی 

 

اجاق گازتان را جلا بدهید 

یکی از مهم‌ترین موارد در نظافت وسایل آشپزخانه، تمیز کردن اجاق‌گاز است. اغلب این کار به‌سادگی و با کمک مایع ظرف‌شویی یا کمی پودر شوینده و آب قابل‌انجام است. شما می‌توانید اسفنج یا اسکاچی را در این محلول کف‌آلود غوطه‌ور کنید و روی گاز بکشید. اما گاهی هم لکه‌ها به این سادگی‌ها پاک نمی‌شوند، مخصوصا اگر اجاق‌تان از جنس استیل باشد. در چنین مواردی ممکن است به خمیر جوش شیرین، لکه‌برهای مخصوص گاز و … نیاز پیدا کنیم. در این مطلب بهترین روش‌های تمیز کردن گاز استیل را معرفی کرده‌ایم؛ با ما همراه باشید. 

روش معمول تمیز کردن گاز استیل برای ازبین‌بردن لکه‌های سطحی 

 

PicsArt_03-05-04.14.29

 

 

۱. تمیز کردن گاز استیل با آب و مایع ظرف‌شویی 

دو یا سه فنجان آب گرم را در ظرفی بریزید و چند قطره مایع ظرف‌شویی به آن اضافه کنید. اسفنج یا اسکاچی را در آن غوطه‌ور کنید و سپس آن را هم‌سو با شیارهای سطح گاز، به‌آرامی حرکت دهید. 

 • منظور از شیارهای سطح گاز استیل، جهت‌گیری رگه‌هایی است که روی سطح وجود دارند. اگر از نزدیک و با دقت به سطح گاز نگاه کنید، می‌توانید این شیارها را تشخیص دهید. جهت‌گیری شیارها ممکن است از بالا به پایین، از چپ به راست یا به‌صورت مورب باشد؛ 

 • تهیهٔ محلول آب و مایع ظرف‌شویی برای تمیز کردن گاز استیل نیاز به اندازه‌گیری خاصی ندارد؛ شما می‌توانید میزان مایع ظرف‌شویی یا آب مورداستفاده را بنا به صلاحدید خودتان تعیین کنید. فقط در نظر داشته باشید که آب باید گرم و کف‌آلود باشد. 

۲. خشک کردن سطح اجاق گاز 

پس از آنکه تمیزکاری سطح گاز تمام شد، نوبت به خشک کردن آن می‌رسد. شما می‌توانید این کار را با کمک پارچه‌ٔ کتان یا اسفنج انجام دهید. درهنگام خشک کردن نیز پارچه یا اسفنج را هم‌سو با شیارهای سطح گاز حرکت دهید. 

۳. حفظ درخشندگی سطح گاز 

اگر می‌خواهید ظاهر گاز استیل‌تان پس از تمیز و خشک شدن، براق و نو به نظر برسد، از جلادهنده استفاده کنید. جلادهنده‌های مخصوص گازهای استیل، روغن لیمو و اسپری‌های سیلیکونی مواردی هستند که می‌توانید از آنها برای درخشندگی گازتان استفاده کنید. پارچه‌ٔ کتان و بدون‌پُرزی بردارید و آن را به جلادهنده آغشته کنید و هم‌سو با شیارها روی سطح گاز بکشید. از پارچهٔ بدون‌پُرز دیگری هم برای خشک کردن جلادهنده استفاده کنید. 

 • بعضی از لکه‌برهای مخصوص گاز دومنظوره هستند: یعنی هم تمیز می‌کنند و هم ظاهری براق به گاز می‌دهند. می‌توانید به‌‌جای لکه‌برهای معمولی از این محصولات استفاده کنید. 

 • لکه‌برها بسته به نوع کارکردشان، دستورالعمل‌های متفاوتی برای محافظت از گاز دارند؛ پس قبل از استفاده، دستورالعمل آنها را به‌دقت مطالعه کنید. 

 • البته طرز استفاده از بیشتر برندها به این صورت است که نازل ظرف یا بطری را نزدیک سطح گاز قرار می‌دهید، دستهٔ اسپری آن را چند بار فشار می‌دهید و با پارچه اقدام به تمیز کردن گاز استیل می‌کنید. 

 

تمیز کردن گاز استیل برای ازبین‌بردن لکه‌های قدیمی و سرسخت 

 

۱. راهنمای استفاده از گاز استیل را مطالعه کنید 

پیش از آنکه اقدام به خریدن لکه‌بر یا تهیهٔ محلول برای تمیز کردن گاز استیل کنید، راهنمای استفاده از گاز را مطالعه کنید. بعضی از تولیدکنندگان محصولاتی را در این راهنما مشخص و توصیه کرده‌اند که بهتر است برای تمیز کردن گاز استیل خود از آنها استفاده کنید. به‌علاوه ممکن است که در این راهنما، دستورالعمل‌هایی برای رفع برخی از دردسرهای پاکیزگی، مثل لکه‌های بسیار چسبنده یا تغییر رنگ گاز، پیدا کنید. 

 

۲. استفاده از ترکیب آب و شوینده‌ای با قدرت پاک‌کنندگی ملایم 

چند قطره از شوینده‌ای ملایم را به دو یا سه فنجان آب گرم اضافه کنید. شما می‌توانید به‌‌جای استفاده از شویندهٔ مایع از پودرهای شوینده کمک بگیرید؛ در این صورت چند قاشق غذاخوری از پودر شوینده را به آب اضافه کنید. اسکاچی نایلونی را در آب کف‌آلود غوطه‌ور کنید و آن را هم‌سو با شیارها روی سطح گاز بکشید. برای ممانعت از به‌جاماندن لک آب، با حوله سطح گاز را خشک کنید. 

 

۳. تمیز کردن گاز استیل با ترکیب جوش‌شیرین 

مقدار برابر از جوش‌شیرین و آب را با هم مخلوط کنید تا ترکیبی خمیرمانند درست شود. کمی از ترکیب را روی بُرسی نرم یا پارچه‌ٔ کتان بریزید و با استفاده از آن، محلول را هم‌سو با شیارهای سطح گاز روی لکه بکشید. 

 • برای پاک کردن خمیر جوش‌شیرین از سطح گاز، از پارچه یا اسفنج آغشته به آب گرم استفاده کنید. فراموش نکنید که هم‌سو با شیارهای سطح گاز حرکت کنید. 

 

۴. تمیز کردن گاز استیل با ترکیب روغن و سرکه 

سرکه را در بطری اسپری بریزید و سطح گاز را کاملا به آن آغشته کنید. با پارچه‌ای نرم یا اسفنج، هم‌سو با شیارها روی سطح گاز بکشید و سرکه را پاک کنید. پارچهٔ نرمی را به اندکی روغن آشپزی آغشته کنید و هم‌سو با شیارها روی سطح گاز بکشید. با این روش تقریبا هر لکه‌ای به‌سرعت از روی گاز استیل شما پاک می‌شود. 

 • بگذارید روغن چند دقیقه‌ای روی سطح گاز بماند. سپس با دستمال کاغذی آن را پاک کنید؛ 

 • بنا به صلاحدید خودتان می‌توانید از روغن طبیعی، روغن زیتون یا هر روغن دیگری استفاده کنید؛ 

 • از سرکهٔ سفید یا سرکه‌های مخصوص لکه‌بری استفاده کنید. 

 

۵. استفاده از لکه‌بر مخصوص گاز 

اگر بعد از تمیز کردن گاز استیل با روش‌های مذکور، هنوز آثار لکه‌ها قابل‌مشاهده بود، می‌توانید از لکه‌برهای مخصوص گاز استفاده کنید. 

تولیدکنندگان هریک از این لکه‌برها، فرمول و شیوهٔ خاصی برای تولید محصولات‌شان دارند؛ به همین خاطر ممکن است طریقهٔ استفادهٔ صحیح هر کدام از شوینده‌ها با دیگری متفاوت باشد. توصیه می‌شود که قبل از مصرف، راهنمای استفاده از محصول را به‌دقت مطالعه کنید. 

البته در بیشتر موارد، روش استفاده به این صورت است که کمی از لکه‌بر را روی سطح گاز اسپری می‌کنید و سپس آن را با پارچه یا اسفنج نم‌دار پاک می‌کنید. 

 

نکات ایمنی برای تمیز کردن گاز استیل 

 

PicsArt_03-05-04.14.43

 

 

۱. پیش از تمیز کردن گاز استیل، منتظر بمانید تا کاملا خنک شود 

اگر گاز درحین تمیز کردن داغ باشد، ممکن است دچار سوختگی شوید. به‌علاوه احتمال تبخیر لکه‌بر یا ترکیبی که برای تمیز کردن گاز استیل از آن استفاده می‌کنید نیز وجود دارد. این مسئله می‌تواند باعث ناراحتی چشم‌ها یا پوست شما شود. 

 • خاموش بودن گاز به‌معنای خنک بودن آن نیست. برای اطمینان از خنک بودن گاز دست‌تان را به سطح آن نزدیک کنید. 

 • راهکار دیگر این است که چند قطره آب روی سطح گاز بچکانید. جلزوولز کردن قطره‌های آب به‌معنای داغ بودن گاز است. 

۲. از ترکیباتی با خاصیت سایندگی استفاده نکنید 

مواد شویندهٔ شیمیایی یا فرمول‌های حاوی کلریدها (بروم، ید، کلر، فلوئور و …) می‌توانند به سطح گاز استیل آسیب بزنند. به همین صورت، مواد شویندهٔ حاوی الکل، تینر (فرآورده‌های نفت خام) و آمونیاک نیز می‌توانند باعث زنگ‌زدگی و خوردگی سطح گاز شوند. 

برای اینکه از این حیث به مشکلی برنخورید، حتما پیش از خرید لکه‌بر موردنظر، جدول ترکیبات آن را بررسی کنید. 

 • اگر از آسیب‌زا بودن لکه‌بر یا مادهٔ شوینده برای سطح گاز اطمینان ندارید، کمی از آن را به نقطه‌ای از گاز که در دید نیست بزنید و یک تا دو روز صبر کنید. بعد از آن اگر مشکلی پیش نیامده بود، می‌توانید از لکه‌بر برای تمیز کردن گاز استیل استفاده کنید؛ 

 • از مواد شویندهٔ حاوی زِبره (زِبره، به انگلیسی grit؛ به ذرات مواد سخت ازجمله چدن و کوارتز و فولاد سخت گفته می‌شود) استفاده نکنید. 

۳. از پارچه یا دستمال میکروفایبر استفاده کنید 

برای تمیز کردن گاز استیل از سیم ظرف‌شویی یا برس‌های سیمی استفاده نکنید. این‌ وسایل سطح گاز را خش می‌اندازند. بهتر است که به‌‌جای آنها از دستمال میکروفایبر استفاده کنید. این دستمال‌ها مختص تمیزکاری هستند و با استفاده از آنها می‌توانید حتی سخت‌ترین لکه‌ها را نیز پاک کنید. 

سعی کنید طی روندی منظم اقدام به تمیز کردن گاز استیل کنید و اگر ذرات غذا یا روغن روی گاز ریخت، بلافاصله پس از خنک شدن گاز آن را پاک کنید. در غیر این‌ صورت لکه‌ها سخت و ماندگار می‌شوند و هرچه بگذرد، پاک کردن‌شان دشوارتر خواهد شد. 

 
چگونه از مواد شوینده استفاده کنیم؟ 

از مخلوط کردن سفیدکننده یا وایتکس با جرم گیر یا جوهر نمک جداً خودداری نمایید زیرا بخارات و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه کننده می باشند. 

هرگز در مصرف وایتکس زیاده روی نکنید زیرا باعث تحریک چشم و پوست، سوختگی های خفیف مری و دهان، تحریک گوارشی و استفراغ و اسهال در غلظت های بالا می شود. 

به هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده های شوینده و پاک کننده، پنجره ها را باز کنید تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد. بسیاری از این ترکیبات بخارات سمی ایجاد می کنند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می زند. 

در هنگام استفاده از مواد شوینده برای جلوگیری از تماس مستقیم پوست با مواد از دستکش پلاستیکی استفاده نمایید. همچنین بهتر است که از دستکش نخی زیر دستکش پلاستیکی استفاده نمایید. 

وقتی که از شوینده های غلیظ استفاده می کنیم طبیعتاً احتمال خطر افزایش پیدا می کند بنابراین بهتر است شوینده ها را مقداری رقیق کرد تا از عوارض پوستی و تنفسی آن جلوگیری کرد. 

زنان باردار و کودکان زیر 3 سال نباید در معرض مواد شوینده قرار گیرند. 

در افرادی که زمینه بیماری تنفسی دارند مواد شوینده می توانند عوارض بیشتری ایجاد کنند. 

همیشه در هنگام استفاده از فرآورده های شیمیایی و شوینده در نور کافی برچسب روی بسته بندی را مطالعه نموده سپس مصرف نمائید. استفاده از داروها و مواد شیمیایی د ر تاریکی می توانند خطرناک باشد. 

در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک کننده از دستکش لاستیکی، کفش جلوبسته و درصورت امکان، ماسک استفاده نمایید. 

بسیاری از داروها و محصولات خانگی مانند جوهر نمک، مواد شوینده و لک بر، لاک پاک کن، سموم حشره کش و جونده کش (مانند مرگ موش)، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت می توانند در صورت بلعیده شدن و تماس با پوست و چشم و یا در صورت تنفس، بسیار سمی باشند. 

همیشه پس از استفاده از مواد شیمیایی سریعاً درب آن را ببندید و دقت نمایید که هیچ ظرف دربسته ای از دسترسی کودکان در امان نیست. 

 

اینجا بخوانید:

چه سبک کتابخانه ای برای منزل مناسب تر است

 

 

مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا ودارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد  با شماره تلفن رایگان  190 عهده دار ‌پاسخگویی به سوالات ‌دارویی و موارد مسمومیت به صورت تلفنی می باشد. 

تمیز کردن منزل به صورت طبیعی به هیچ وجه دشوار تر از تمیز کردن منزل با استفاده از مواد شیمیایی نیست. این امر نه تنها موجب افزایش کیفیت هوای داخل خانه می‌شود بلکه حتی برای سلامت کودکان نیز بهتر است. در این نوشتار در نت‌نوشت به روش‌هایی برای تمیز کردن منزل با مواد پاک کننده طبیعی بدون استفاده از مواد شیمیایی می‌پردازیم. این نوشتار را از دست ندهید. 

 

مواد پاک کننده طبیعی 

 

 

PicsArt_03-05-04.15.13

 

 

ممکن است اینگونه به نظر بیاید که تمیز کردن منزل با استفاده از مواد پاک کننده طبیعی کاری ست دشوار و کسالت بار. اما اینگونه نیست و در ادامه این سخن خود را اثبات خواهیم کرد. ابتدا اجازه دهید مواد پاک کننده طبیعی را معرفی کنیم: 

سرکه سفید 
نمک 
جوش شیرین 
بوراکس 
آب اکسیژنه 
لیمو 
پارچه‌های میکروفایبر 
روغن‌های گیاهی 
یک یا دو افشانه (آب‌پاش) 

دستورالعمل‌های آسان برای تمیز کردن منزل به صورت طبیعی 

 
شیشه پاک کن: 

بدون استفاده از مواد شیمیایی می‌توانید با استفاده از سرکه و آب، تمامی خاک و آلودگی‌های روی شیشه را از میان ببرید. 

 
پاک کننده‌ی دوغاب کاشی: 

بدون استفاده از مواد شیمیایی می‌توانید با استفاده از آب و جوش شیرین، دوغاب کاشی و آلودگی‌های آن را از میان ببرید. برای این کار، یک قسمت آب و سه قسمت جوش شیرین را با یکدیگر ترکیب کرده و خمیر به دست آمده را به سطح مورد نظر بمالید. پس از نشستن و جا کردن خمیر، با استفاده از یک مسواک آن‌جا را پاک کرده و دست آخر به واسطه‌ی یک اسفنج، سطح مورد نظر را تمیز نمایید. 

 
تمیز کننده‌ی وسایل آشپزی: 

برای تمیز کردن وسایل آشپزی می‌توانید از ترکیب نمک دریایی و آبلیمو استفاده کنید. افزون بر این، می‌توانید از ترکیب جوش شیرین و آب نیز استفاده نمایید. 

 
نرم کننده پارچه: 

به هنگام شستشوی پارچه، می‌توانید یک قسمت سرکه و دو قسمت آب را با یکدیگر ترکیب کرده و یک سوم فنجان از ترکیب مورد نظر را به دیگ شستشوی لباس‌ها اضافه کنید. 

 
تمیز کننده توالت: 

می‌توانید از سرکه سفید برای تمیز کردن توالت استفاده کنید. 

 
چند نکته برای تمیز کردن طبیعی منزل 

من توانسته‌ام، از طریق آزمون و خطا، پس از سال‌ها، نکات مهمی را در ارتباط با تمیز کردن منزل به صورت طبیعی فرا گیرم. این نکات را با شما نیز تقسیم می‌کنم. لطفاً آن‌ها را تا به انتها بخوانید. 

 
۱- استفاده از جوش شیرین جهت تمیز کردن فر: 

با استفاده از خمیری از جوش شیرین و آب می‌توانید فر را تماماً تمیز کنید، آن هم بدون استفاده از مواد شیمیایی. تنها خمیر را در کف فر قرار دهید و پس از چند ساعت محل مورد نظر را برای براق شدن تمیز کنید. 

 
۲- صرفه جویی در مخارج: 

به جای خرید یک پاک کننده‌ی گران قیمتِ مارک، یک اسفنج ملامین از سوپرمارکت محل خود خریداری کرده و اینگونه در مخارج خود صرفه جویی کنید. 

 
۳- استفاده از پارچه‌های میکروفایبر: 

از زمانی که از پارچه‌های میکروفایبر استفاده کردم توانستم مبلغ زیادی صرفه جویی کنم. به شما نیز پیشنهاد می‌کنم که از پارچه‌های میکرو فایبر استفاده کنید. 

۴- ساخت پودر شستشو: 

می‌توانید پودر شستشو را خودتان بسازید. برای شستشوی وان و دوش می‌توانید از ترکیب دو قسمت جوش شیرین، یک قسمت نمک و یک قسمت بوراکس استفاده کنید. این ترکیب قوی‌ترین میکروب‌ها و آلودگی‌ها را نیز از میان می‌برد. 

 
۵- تمیز کردن فن خنک کننده: 

فن خنک کننده را می‌توانید با استفاده از آب جوش و جوش شیرین تمیز کنید. 

 
۶- استفاده از میکروفایبر برای پنجره‌ها: 

تا زمانی که از پارچه‌ی ماکروفایبر برای پنجره‌ها استفاده می‌کنم محال است که به دنبال وسیله‌ای دیگر باشم. تنها چیزی که نیاز است آب است و بس. 

 
۷- از بین بردن لکه‌ی ادرار بر روی تشک: 

اگر مانند من دارای کودکانی هستید که خود را در حین خواب خیس می‌کنند، می‌توانید برای از میان بردن لکه و بوی ادرار از تشک از جوش شیرین و آب اکسیژنه استفاده کنید. 

 
۸- تمیز کردن توالت: 

اگر توالت خیلی زیاد کثیف نیست، می‌توانید با استفاده از جوش شیرین و سرکه سفید بدون ساییدن آن را تمیز کنید. برای این منظور، ابتدا یک فنجان جوش شیرین در توالت بریزید و اجازه دهید برای مدت یک ساعت خیس بخورد. پس از آن یک فنجان سرکه سفید ریخته و پس از ۵ دقیقه با فشار زیاد آن‌جا را آب بریزید. خواهید دید که توالت چگونه تمیز خواهد شد. 

 

چند ترفند ساده برای گردگیری منزل 

منزل شما هر کجایی که باشد چه در مرکز شهر و چه در حومه‌های شهر گرد و غبار همیشه، همه جا هست.در نگاهی دیگر پیش نیاز تمامی اقدامات لکه بری در نظافت منزل گردگیری ساده و گرفتن خاک از سطوح مختلف است.منزل شما به طور حتم حداقل یک روز در میان نیاز به گردگیری دارد شما می‌توانید با یک گردگیری ساده به زندگیتان روح ببخشید. به یاد داشته باشید این کار به اصطلاح ساده هم برای خود راه و رسم و اصولی دارد. 

در حالت کلی وقتی شروع به یک نظافت ساده و انجام مواردی مثل پاک کردن شمع از روی پارچه ، تمیزکاری و پاک کردن ماژیک از روی دیوار گچی و از بین بردن لکه چایی روی دیوار گچی می‌کنید. یا حتی زمانی که برای مواردی مثل چگونه لکه روغن از روی کابینت پاک کنیم؟و در نهایت اینکه چگونه رنگ اسپری را پاک کنیم؟ یا وسایل چوبی سفید را چگونه تمیز کنیم؟دچار ابهام هستید، گردگیری را باید عنصر اصلی همه این تمیزکاری‌ها بدانید. 

 

اجرای صحیح گردگیری در برخی موارد نظافتی به اندازه‌ای مهم است که امروزه این امر در لیست خدمات آنلاین نظافت سفارش داده شده از طریق اپلیکیشن نظافت آنلاین برای دریافت راهنمایی از شرکت‌های خدماتی جهت معرفی کارگر خانم برای نظافت منزل تهران و دیگر شهرها، نظافتچی خانم آماده به کار و درخواست استخدام کارگر خانم برای نظافت منزل را بیش از پیش دیده می‌شود. 

 

موارد رایج تمیزکاری منزل همراه با گردگیری 

تمیزکاری سطوح در هر حالتی از مهم ترین و ضروری ترین بخش‌های نظافت منزل و اینکه برای تمیز کردن خانه از کجا شروع کنیم؟ است. خواه منظور و هدف انواع کفپوش باشد یا لوازم کاربردی آشپزخانه در واقع هر کدام با چالش خاص خود همراه است. روند تمیزکاری تمامی موارد معرفی شده در این بخش تا حدودی با گردگیری آغاز می‌شود.  

پس از بررسی موارد معرفی شده در ادامه با معرفی  آیتم‌های اصلی گردگیری وسایل منزل بصورت ساده و کلی با شما همراه خواهیم بود. 

  

شروع برنامه گردگیری منزل چگونه است؟ 

برنامه گردگیری را می‌توانید با چند ترفند ساده گردگیری منزل شروع کنید از یکی دو هفته مانده به اسفند ماه تدارکات و غرغرهای اعضای خانواده یکی یکی به گوش می‌رسد ما ترفندها و روش‌هایی برایتان جمع آوری کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند تا با یک نوع متفاوت از خانه تکانی سریع و بی‌دردسر به استقبال بهار و جشن و شادی سال نو بروید. 

  

چند نکته اساسی که باید قبل از شروع گردگیری بدانید 

قبل از هر چیز راه‌های ورود گرد و خاک به منزل را پیدا کنید 

اصلی ترین راه ورود گرد و خاک به طور حتم درزهای در و پنجره‌ها هستند یادتان باشد حتما این درز‌ها را بگیرید تا از ورود گرد و خاک، به فضای خانه جلوگیری کنید. 

دومین راه ورود گرد و خاک دریچه‌های کولر می‌باشد که شما می‌توانید با چسباندن یک کاغذ یا مقوا جلوی دریچه مانع ورود گرد و خاک به خانه وخارج شدن گرما شوید. 

بهتر است از پارچه‌هایی که خاصیت الکتریسیته دارند استفاده کنیم چون این پارچه‌ها گرد و خاک را به خود جذب می‌کنند و مثل پارچه‌های دیگر دوباره گرد و خاک را بلند نمی‌کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که پارچه‌هایی که مرطوب هستند همیشه بهتر عمل می‌کنند اما نه برای سطوحی مثل چوب (برای سطح چوبی بهتر است از پارچه‌های گردگیری میکروفیبری استفاده کرد). 

کافی است خلاقیت در خانه تکانی خودتان را نشان دهید و از گزینه‌هایی مثل پیراهن مردانه یا لباس‌های پنبه‌ای نوزادتان استفاده کنید. 

  

اما چند ترفند ساده برای گردگیری منزل: 

 

اگر دیوار خانه شما همانند اکثر خانه‌ها خاصیت شستشو دارد و از رنگ روغن یا کاغذ دیواری قابل شستشو استفاده شده است برای گرد گیری کردن می‌توانید از خلاقیت در خانه تکانی استفاده کنید و با ترکیب کردن آب ولرم و مایع تمیز کننده دیوارها را براق کنید. اما به خاطر داشته باشید حداقل ده دقیقه قبل از گردگیری باید موادی که آماده کرده‌اید را بر روی دیوار اسپری نمایید. 

یک ترفند متفاوت برای پاک کردن میزهای چوبی و شیشه‌ای: 

قبل از هر کاری گرد و غبار سطح میز را با پارچه خشک به خوبی پاک کنید برای براق کردن میزهای شیشه‌ای از یک دستمال میکروفایبر خشک و یک دستمال میکروفایبر نم دار استفاده کنید. اما اگر میز شما چوبی است بعد از پاک کردن گرد و غبار بهتر است از پاک کننده‌های چند منظوره استفاده کنید و بعد با یک دستمال خشک و تمیز سطح میز را تمیز و براق نمایید. 

ایده‌های جدید برای تمیز کردن کابینت‌ها 

کابینت‌ها به دلیل وجود ظروف در آن‌ها از حساسیت بیشتری برخوردارند بنابراین قبل از گردگیری ابتدا تمام ظروف را از کابینت‌ها خارج نموده و بعد از اتمام کار ظروف را مرتب و منظم سرجایشان قرار دهید. اما به خاطر داشته باشید اگر از کابینت‌هایی که دارای درزگیر می‌باشند استفاده کنید راه گرد و خاک را در همان ابتدای کار می‌گیرید. 

مواردی که بیشترین گرد و غبار را به خود می‌گیرند 

سیستم‌های الکترونیکی که بیشترین استفاده را دارند از جمله: تلوزیون، لپ تاپ و ... که به شما توصیه می‌کنیم قبل از گردگیری این موارد حتما سیستم خود را خاموش کنید و سپس با استفاده از یک دستمال خشک سطح آن‌ها را پاک کنید بعد با کمک دستمال مرطوب و تمیز کننده مخصوص سطوح را به آرامی تمیز کنید. 

  

 

PicsArt_03-05-04.15.31

 

 

 

فقط یک قدم مانده تا پایان کار گردگیری منزل تان 

مثل همیشه ابتدا با یک دستمال خشک تمام سطوح را از گرد و خاک پاک کنید و سپس با یک دستمال مرطوب و پاک کننده مخصوص به جنگ لکه‌ها بروید و تغییر را ببینید و حس کنید. 

اما سخت ترین و ظریف ترین قسمت گردگیری منزل لوسترها می‌باشد پیچیدگی‌ها و ریزکاری‌هایی که در لوستر‌ها وجود دارد زمان زیادی را طلب می‌کند بهترین ابزار برای پاک کردن لوستر، دستمال مرطوب می‌باشد. 

این اشتباهات را در گردگیری منزل تان مرتکب نشوید 

در بخش بالا چند ترفند خانه داری را به شما آموزش دادیم. دوست عزیز این بهترین و آسان ترین برنامه گردگیری منزل شما بود اما چند نکته اساسی وجود دارد که کدبانوهای عزیز ممکن است در حین کار مرتکب شوند نگران نباشید ما همیشه هوایتان را داریم. 

گردگیری سریع 

گردگیری باید به آرامی انجام شود اگر گردگیری به سرعت انجام شود دوباره گرد و غبار در هوا معلق می‌شود و مجددا بر روی وسایل منزل می‌نشیند. 

 

برای هر سطح بهتر است از یک دستمال استفاده شود زیرا کثیفی‌ها بر روی آن می‌ماند و به سطح بعدی منتقل می‌شود. 

 

مسمومیت ناشی از مواد شیمیایی 

محصولات شیمیایی موجود در بازار باعث سرعت بخشیدن در کار و افزایش سرعت و کیفیت در تمیز شدن وسایل شما دارد. به شرط آنکه تمام موارد ایمنی نوشته شده بر روی آن‌ها را رعایت نمایید و در هنگام استفاده از آن‌ها حتما از دستکش و ماسک استفاده نمایید رعایت این نکته بیشتر از همه توصیه می‌شود. 

  

به یاد داشته باشید بعد از هر بار استفاده از مواد شیمیایی درب آن‌ها را محکم ببندید ممکن است به خاطر اینکه حواس شما به تمیز کردن منزل است، کودک دلبندتان محتویات داخل آن را بخورد؛ برای همین توصیه می‌شود که هم درب آن را محکم ببنید و هم اینکه در مکان دور از دسترس کودکان قرار دهید. 

  

خدمت از چند ترفند ساده برای گردگیری منزل را به شما آموزش داد اما اگر شما وقت کافی برای انجام امور گردگیری منزل را ندارید، خدمت از ما مشتاقانه مثل همیشه برای انجام کارهای سخت نظافت منزل در کنار شماست و با چند ترفند ساده برای گردگیری منزل شما خانه نو و زیبا را به شما ارائه می‌نماید. 

بهترین دستمال برای نظافت کدام است؟ پاسخ این سوال بستگی به این دارد که قصد دارید کجا و چه سطحی را تمیز کنید. 

امروزه انواع و اقسام دستمال های مختلف با جنس ها و طرح های مختلف جهت نظافت در بازار موجود می باشد که شما می توانید بسته به نیاز خود آن ها را تهیه کنید در این مطلب قصد داریم تا در رابطه با انواع این دستمال ها صحبت کرده و ویژگی ها و خصوصیات هر یک را ذکر کنیم. 

دستمال نخی 

دستمال های نخی یکی از پرکاربردترین  انواع دستمال هایی هستند که در روزمره برای گردگیری و نظافت از آن ها استفاده می کنیم، از آنجایی که این دستمال ها به خوبی می توانند آب را به خود جذب کرده و گرد و غبار را از روی سطوح پاک کنند از آن ها معمولا برای تمامی سطوح استفاده می کنند اما مشکلی که وجود دارد این است که پس از چند بار استفاده و گردگیری سطوح مختلف پرزها و گرد و غبار دستمال از محلی به محل دیگر منتقل شده و بنابراین آلودگی را نیز به محل بعدی که قصد تمیز کردن آن را دارید انتقال می دهند. 

دستمال میکروفایبر 

شاید یکی از پرتکرار ترین اسم هایی که برای دستمال های نظافتی در این چند سال اخیر شنیده ایم دستمال های میکروفایبر هستند اما این دستمال ها واقعا چه ویژگی منحصر به فردی دارند؟ 

الیاف میکروفایبر دارای مقطع ستاره ای بوده و دارای خاصیت الکترواستاتیک جهت جذب هرچه بهتر ذرات گرد و غبار دارد در واقع به دلیل داشتن بار الکتریکی مثبت ذرات گرد و غبار را که بار الکتریکی منفی دارند را به راحتی جذب می کنند. 

این دستمال ها مقرون به صرفه بوده و حتی بدون مواد شوینده نیز می توانید از آن ها استفاده کنید علاوه بر این ضد حساسیت بوده و با پوست دست سازگاری دارند و مهمترین مورد اینکه هیچگونه پرز و رد آب را از خود به جا نمی گذارند. 

از دستمال های میکروفایبر می توانید برای آشپزخانه، لوازم، حمام و کف، خودرو و … استفاده کنید. به دستمال های میکروفایبر دستمال همه کاره نیز می گویند. 

می توان گفت میکروفایبرها یکی از بهترین دستمال ها برای گردگیری هستند. 

دستمال جیر 

دستمال های جیر نوع دیگری از دستمال های میکروفایبر هستند که جهت نظافت به کار میروند اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم این دستمال ها چیزی شبیه به دستمال های عینک هستند ولی در سایز و ابعاد بزرگ تر بنابراین برای تمیز کردن سطوح صاف و صیقلی، برق انداختن لوازم فلزی و چرمی داخل خودرو، تمیز کردن مانیتور و … بسیار کارایی دارند. 

البته برای تمیز کردن خودرو می توانید از دستمال جیر خودرو نیز استفاده کنید که دقیقا به همین منظور طراحی شده و مناسب بدنه ی خودرو نیز می باشد که به آن دستمال خودرو نیز می گویند. 

دستمال جادویی 

دستمال های جادویی و میکروفایبر تا حد زیادی مشابه یکدیگر هستند با این تفاوت که دستمال های میکروفایبر عمر بیشتری نسبت به دستمال های جادویی دارند. 

با این حال دستمال های جادویی نیز قابلیت ۳ تا ۴ بار شست و شو را نیز دارند. شما می توانید این دستمال ها را به صورت رولی یا ورقه ای تهیه کنید. 

این دستمال ها نیز مانند دستمال های میکروفاییر از مواد بهداشتی و ضد حساسیت تهیه شده و برای نظافت و پاک کردن کابینت ها، اتاق ها، سرویس های بهداشتی و … کاربرد دارد. 

دستمال مخصوص شیشه 

دستمال هایی که مخصوص شیشه طراحی شده اند از آن جهت که به هیچ وجه رد آب و لکه از خود به جای نمی گذارند بسیار پر کابرد هستند. شما می توانید این دستمال های بدون پرز را تهیه کرده و هم برای نظافت شیشه ها و پنجره ها و هم جهت نظافت شیشه های اتومبیل از آن ها استفاده کنید. 

ارسال نظر

پربیننده ترین