|
|
کدخبر: ۱۸۵۱۷۴
یکی از پرطرفدارترین و ارزان‌ترین سفرهای خارجی برای ایرانی‌ها، سفر به شهر وان در کشور ترکیه است؛ مخصوصاً در سال‌های اخیر به دلیل گرانی‌های ایجاد شده این شهر در میان گردشگران به محبوبیت زیادی رسیده است و در هر قسمتی از این شهر که قدم بگذارید، صدایی آشنا از هموطنان را خواهید شنید. برای شهرهای نزدیک به مرز ترکیه، سفر به وان همانند سفر داخلی محسوب می‌شود و خریدهای سالانه یا فصلی خود را از این شهر انجام می‌دهند. وان، شهری ایده آل برای مسافرت ۳ الی ۴ روزه با خرید اینترنتی بلیط هواپیما یا سفر زمینی است که مطمئناً از این شهر زیبا سیر نخواهید شد و با کوله‌باری از وسایل و خاطرات به شهر خود بر می‌گردید. با این اوصاف بهتر است کمی در مورد شهر وان و موقعیت و شرایط آن اطلاعات داشته باشید، در این مقاله می‌خواهیم صفر تا صد سفر به شهر وان را برایتان بنویسیم؛ پس با ما همراه باشید.
کاوش ها و بررسی های باستان شناسی انجام شده در شهر وان ترکیه نشان می دهد که تاریخ سکونت انسان ها در این منطقه حداقل تا 5000 سال قبل از میلاد برمی گردد. وان در واقع پایتخت پادشاهی اورارتوی در قرن 9 قبل از میلاد بود. کتیبه های یافته شده از داریوش بزرگ در این شهر و وجود قلعه های متعدد در این شهر بیانگر گره خوردن تاریخ این شهر با کشور ایران است، در این مقاله می خواهیم با هم یک سفر به شهر وان ترکیه داشته باشیم و در مورد جاذبه های دیدنی این شهر بیشتر بدانیم توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید چرا که شهر وان از معدود شهر هایی است می توان با ماشین یا قطار از ایران به آن سفر کرد
 

معرفی شهر وان ترکیه

وان، شهر بزرگی واقع در شرق ترکیه و مرکز استان وان است. شهر و تور وان، به عنوان مقصدی محبوب برای ایرانیان در فاصله اندکی با کشورمان قرار دارد و به راحتی از طریق مرزهای زمینی قابل دسترس است. شهر وان با قدمتی ۳۴۰۰ ساله دارای جاذبه‌های گردشگری و تاریخی زیادی است، تا حدی که Van از هزاره اول قبل از میلاد به عنوان شهری بزرگ بوده و در سده نهم قبل از میلاد با نام شهر توشپا، پایتخت امپراتوری اورارتو و بعدها به‌ عنوان مرکز امپراتوری ارمنی ها شناخته می شد و تحقیقات باستان‌شناسان نشان می‌دهد قدمت این منطقه براساس تاریخ سکونت بشر به ۵۰۰۰ سال قبل بر می‌گردد. انتخاب این شهر، به عنوان مقصد برای بسیاری از گردشگران به دلیل ارزان بودن آن است.
اگر بخواهیم کمی در مورد تاریخچه وان برایتان بگوییم؛ در نیمه اول قرن پانزدهم میلادی، بین امپراتوری عثمانی و امپراتوری صفوی جنگ ایجاد شد و در نهایت صفویان در سال ۱۵۰۲ وان را به تصرف خود درآوردند؛ پس از سال ها کشمکش در نهایت در سال ۱۵۵۵ با مشخص‌ کردن مرز ایران و عثمانی جنگ دو کشور خاتمه یافت و وان عثمانی رسید. امروزه نیز اکثر جمعیت وان را کُردها تشکیل می‌دهند. یکی از دلایل محبوبیت شهر وان، به خاطر گربه‌‌های سفید پشمالویی است که یک چشم آبی و یک چشم زرد دارند و بسیار تماشایی هستند. از لحاظ جغرافیایی نیز شهر وان از شمال و غرب به دریاچه وان، از شرق به کوه‌های مرتفع سیاه کوه و ارک و از جنوب در نزدیکی کوه آرتوس واقع شده است.
سفر به وان برای ایرانیان از گردش در میان جاذبه‌های تاریخی گرفته تا خرید برندهای ترکیه جذابیت‌ دارد.
 

جمعیت شهر وان 

جمعیت شناسی وان عثمانی یک موضوع بحث برانگیز و چالشی است زیرا مستقیماً به ادعای مالکیت طرفین قبل از شروع جنگ جهانی اول مربوط می شود. برای خود شهر وان ترکیه تخمین زده می شود که قبل از جنگ جهانی اول 50 هزار نفر جمعیت داشته است. از این تعداد 30 هزار نفر ارمنی و 20 هزار نفر مسلمان بودند.
براساس سرشماری رسمی 1914 عثمانی، جمعیت استان وان شامل 179،422 مسلمان و 67،797 ارمنی بود. آمار سرشماری عثمانی فقط شهروندان مرد را شامل زنان و کودکان شامل می شود. بر اساس تحقیقات اخیر، برآوردهای تصحیح شده برای این استان (شامل زنان و کودکان) عبارتند از: 313،000 مسلمان ، 130،000 ارمنی و 65،000 نفر دیگر، از جمله آشوریان.
با توجه به تغییر مرزهای استان، جمعیت شناسی این استان یک نقطه بحث بسیار است. به عنوان مثال، در سال 1875 استان تقسیم شد. وان و حکری از هم جدا شدند، اما در سال 1888 مجدداً به آنها ملحق شدند و اعداد سرشماری را به شدت تغییر دادند. برخی نویسندگان استدلال می کنند که این ادغام برای جلوگیری از تشکیل اکثریت ارمنیان انجام شده است. در سال 1862 تخمین زده شد که در وان 90،100 مسیحی (از جمله مسیحیان سریانی ) و 95،100 مسلمان زندگی می کردند. جمعیت ارمنیان این استان در جریان نسل کشی ارامنه توسط ترکان جوان ویران شد.
اکثریت ساکنان ترکیه در مناطق شهری آن زندگی می کنند و تنها 27 درصد از کل جمعیت در مناطق روستایی زندگی می کنند. ترکیه در طول این سالها رشد مداوم را تجربه کرده است. از نظر اندازه، ترکیه یکی از بزرگترین کشورهای جهان است، هم از نظر مساحت این کشور و هم از نظر تعداد ساکنان داخل آن. ترکیه از نظر اندازه سی و هفتمین کشور بزرگ جهان و از نظر مساحت نوزدهمین کشور بزرگ جهان است.
 

گربه معروف شهر وان ترکیه

گربه وان، یک جانور سفید به طور طبیعی با یک آبی و یک چشم طلایی می باشد، در حال حاضر نادر است، اما چند نمونه هنوز هم در مغازه ها فرش محلی به عنوان طعمه های توریستی نگه داشته می شود و یک ایستگاه پرورش  این گونه وجود دارد که در محوطه دانشگاه این شهر قابل رویت است. در زمان حراج در وان ترکیه می توان موی این گربه نادر را خریداری کرد. این گربه در دنیا شهرت زیادی دارد.
 

جاذبه های گردشگری شهر وان

وان شهری در قسمت شرقی ترکیه شرقی دارای جاذبه های گردشگری منحصر به فرد است که در مورد معروف ترین جاذبه های آن در ادامه صحبت خواهیم کرد اما آنچه که در طی چند سال اخیر هیجان گردشگران را برانگیخته است وجود گربه های چشم رنگی در کنار دریاچه وان است. هم چنین یادگاری های به جای مانده از گذشته و طبیعت شهر وان ترکیه از جمله ویژگی هایی است که هر ساله بستر تور شهر وان را برای گردشگران فراهم کرده است.
 • دریاچه وان
دریاچه وان بزرگترین دریاچه در منطقه آناتولی شرقی ترکیه و ارتفاعات ارمنستان است که دارای مساحتی 3000 کیلومتر مربع است. قدمت بالای این دریاچه و طبیعت جذاب اطراف آن هر ساله موجب گرد هم آمدن گردشگران داخلی و خارجی در این منطقه است. حیات وحش مملو از پرندگان دریایی و گربه های زیبا نیز از دیگر جاذبه های دریاچه وان کشور ترکیه است.
 • کلیسای آختامار
در افسانه ها آمده است که این ناحیه در گذشته جزیره ای به نام جزیره عشق به وجود داشته است. داستان این کلیسا عاشقانه است ماجرا از آن جایی آغاز شد که مردی عاشق دختری به نام آچ تامار از این جزیره شد. او هر شب، از دریاچه وان عبور می کرد تا او را ببیند اما یک شب در پی خشم طوفان در قایق غرق شد. پس از غرق شدن عاشق محل دفن آن تبدیل به کلیسای عاشقان به نام آچ تامار شد که رفته رفته این کلیسا در زبان مردم به نام کلیسای آختامار مشهور شد.
 • آبشار مرادیه
آبشار مرادیه در 80 کیلومتری شهر وان واقع شده است. این آبشار به نام عثمانی چهارم نامگذاری شده است سقوط آزاد از این آبشار و لذت بردن از طبیعت اطراف می تواند بسیار لذت بخش باشد. وجود چند کافه از جمله امکانات موجود در کنار این آبشار است. گردشگرانی که به از این آبشار بازدید می کنند باید بدانند که آب این آبشار غیر قابل شرب است.
 • کلیسای واراگاوانک
کلیسا واراگاوانک در واقع صومعه ای ارمنی در دامنه کوهی در فاصله 9 کیلومتری جنوب شرقی شهر وان، است. این کلیسا در اوایل قرن یازدهم توسط Senekerim-Hovhannes Artsruni، پادشاه ارمنی واسپوراکان، تأسیس شد. این کلیسا به عنوان مشهور ترین و ثروتمند ترین کلیسای وان شناخته می شود که در گذشته به عنوان عبادتگان ارامنه شناخته می شود اما در پی جنگ های داخلی تخریب و ویران شد و امروز پس از بازسازی تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری شهر وان شد.
 • قلعه هوساپ
قلعه هوساپ یکی از قلعه های ای باشکوه باقیمانده از قرون وسطایی است که در حاشیه صخره ای ساحل رودخانه هوساپ بنا شده است. در افسانه های محلی آمده است که معمار قلعه هوساپ که مردی کرد زبان بود که پس از تکمیل قلعه دست هایش بریده شد تا دیگر نتواند چنین بنای زیبایی بسازد! این قلعه دارای چهل برج از نمای بیرونی به منظور محافظت از قلعه است. هم چنین از دیگر قسمت های این قلعه می توان به یک مسجد، سه حیاط مجزا، خانه نگهبانی و ... اشاره کرد.
 • قلعه وان
قلعه وان ملقب به ارگ وان یکی از استحکامات سنگی عظیم در شهر وان ترکیه است که توسط پادشاهی باستان اورارتو در طول قرن های 9 تا 7 قبل از میلاد ساخته شده است. یکی جالب توجه ترین قسمت های این قلعه این است که این قلعه از گِل ساخته نشده است در حالی که در گذشته اغلب قلعه ها از آجرهای گِلی ساخته می شد. عمده مصالح استفاده شده در این قلعه بازالت است. اصطبل چهارپایان، کتیبه های به جای مانده، معماری جذاب قلعه وان از جمله ویژگی هایی است که گردشگران را مشتاق به بازدید از شهر وان به طرق مختلف می کند.
اما جاذبه شهر وان تنها به عناوین فوق ختم نمی شود بلکه مراکز خرید متعدد، طبیعت زیبا و بکر، غذاهای متنوع، فرهنگ مردم، وجود جشن های سالانه، رسم و رسوم مردم شهر وان، آب و هوای مناسب و ... از دیگر دلایل گردشگران برای سفر به شهر وان ترکیه است.
 • اهلات
شهر نحیف AHLAT ، که در 42 کیلومتری شمال شرقی تاتوان در امتداد ساحل شمالی دریاچه وان واقع شده است، عمدتا به دلیل قبرستان مسلمانان قرون وسطایی خود، دارای صدها سنگ قبر زیبا تراشیده و مقبره های برجسته ای که در ترکی به آن توربه می گویند، مشهور است. گورستان و مقبره ها تا کنون مهمترین بقایای یک شهرک هستند که می توانند سابقه بسیار طولانی داشته باشند. معروف است که اورارتویی ها در هزاره اول قبل از میلاد در اینجا بوده اند و به دنبال آن ارمنیان نیز به دنبال خود بوده اند.
اهلات در قرن هفتم به دست اعراب افتاد، دویست سال بعد توسط بیزانس بازپس گرفته شد و پس از نبرد نزدیک منزیکرت در سال 1071 به سلجوقیان پیروز رسید. قرن بعد؛ در قرن پانزدهم اهلات پایگاه اصلی ترکمن های آقویونلو شد. حتی پس از فتح محلی عثمانی در 1548، قدرت واقعی در این منطقه دور افتاده در دست امیران کرد Bitlis باقی ماند. اهلات تا جنگ جهانی اول همچنان یک شهر پرجمعیت و چند قلو بود.
 کوچک است و بیشترین بازدید از مقبره های تاریخی ، Ulu Kümbet ، در فاصله 300 متری جنوب را دارد. قبرستان میدان ، با سنگ قبرهای پیچیده تراشیده شده ، بلافاصله در شمال موزه قرار دارد ، در حالی که آرامگاه بایاندر 600 متر در شمال موزه در سراسر قبرستان قرار دارد. خرابه های شهر در دره ای در فاصله 400 متری غرب آرامگاه بایاندور قرار دارد.
 • جزیره آکدامار
جزیره کوچک در ساحل جنوبی دریاچه وان، خانه ای نفیس قرن دهم برای ارمنیان است و الصدر  یا کلیسای صلیب مقدس یا کلیسای آکدامار نام دارد. دولت ترکیه که  به مبلغ 1.5 میلیون دلار آمریکا برای بازسازی آن پرداخت کرده است منتظر گردشگران در این مکان می باشد. یک صلیب فلزی بر روی گنبد مخروطی شکل کلیسا نصب شده است و اکنون محرابی در داخل آن وجود دارد. خدمات در فواصل نامنظم برگزار می شود.
این کلیسا بین سالهای 915 تا 921 میلادی به دستور گاگیک آرترسونی فرمانروای پادشاهی ارامنه واسپوراکان ساخته شد. ساختمان کوچک نسبتاً دلپذیر است اما آنچه آن را بسیار خاص می کند نقش های برجسته ای است که در مجموعه ای از پنج نوار در قسمت بیرونی اجرا می شود.
علاوه بر صحنه های حیوانات چندین تصویر از داستانهای کتاب مقدس وجود دارد از جمله اینکه یونس در حال فرو رفتن از قایق در فک های یک نهنگ با ظاهری غیرمعمول (نمای جنوبی) ، و داوود با جالوت در دست گرفتن (نمای جنوبی). خود شاه گاگیک با نقش برجسته ای در نمای غربی حک شده است و یک مدل از Surb Khach را به عیسی هدیه می دهد.
تعدادی خاچکار صلیب های حجاری شده با ظاهری سلتیک و با وسواس زیاد که ارمنیان هم به عنوان هدایای جشن و یادبود و هم به عنوان نشان گور از آنها استفاده می کردند-همچنین در نما نصب شده و در زیر درختان بادام در شرق کلیسا پراکنده شده اند.
نقاشی های دیواری در داخل، که قبلا در حالت تکان دهنده اند با حساسیت بازسازی شده است. می توان صحنه های عهد جدید مانند غسل تعمید مسیح، قیام لازاروس و مصلوب شدن را ساخت. در خارج، در جنوب، بقایای حفاری شده از مجموعه صومعه ای که کلیسا زمانی بخشی از آن بود، وجود دارد.
برای تماشای چشم اندازهای دیدنی از بالای کلیسا به سمت دریاچه و فراتر از آن به سمت قله های باشکوهی که دور تا دور دریاچه را احاطه کرده و تا مرز عراق ادامه دارد، از دامنه تند تپه پشت کلیسا بالا بروید. با این حال در مورد پر شدن لاک پشت ها و صخره های مملو از مرغ ماهی خوار که در آبهای نیلگون فرو می روند احتیاط کنید.
 • موزه وان
موزه وان میزبان مجموعه‌ای جهانی از اشیای متعلق به دوره اوراتورها است که از جمله آن‌ها می‌توان به زیورآلات طلایی ظریف، کمربندهای برنزی، کلاهخود‌ها، زره‌‌های اسب و قطعات سفالی اشاره کرد. همچنین آثاری از دوران ماقبل‌تاریخ که در تپه تیلکی یافت شده‌اند و اشیایی تاریخی از دوره عثمانی‌ها را در مجموعه موزه می‌توانید مشاهده کنید.
 • مسجد کایا چلبی
مسجد کایا چلبی در شهر وان واقع شده است و ساخت بنای آن در سال ۱۶۶۰ توسط کایا چلبی آغاز شد. بنای مسجد مستطیلی شکل است و یک مناره در گوشه شمال غربی آن قرار دارد. روی در ورودی می‌توان تعدادی از طراحی‌های طبیعت و اشکال هندسی را مشاهده کرد. محراب مسجد نیز با تزیینات هندسی و گل‌و‌بوته‌دار از بخش‌های مهم مسجد کایا چلبی محسوب می‌شود. 
 • قلعه چاووش‌ تپه
قلعه چاووش‌ تپه که با نام ساردورینیلی نیز شناخته می‌شود، در ۲۵ کیلومتری شهر وان واقع شده است. این قلعه تاریخی در قرن هشتم پیش از میلاد مسیح توسط پادشاهان محلی اوراتیان، بر فراز یک تپه مرتفع ساخته شد. از آنجا که چاووش‌ تپه بر دشت گورپینار تسلط داشت، زمینه حفاظت ساکنان این منطقه را در برابر حملات دشمنان فراهم می­‌کرد. برخی از باستان‌شناسان بر این باور هستند که سال ساخت این قلعه تاریخی بین سال­‌های ۷۶۴ تا ۷۳۵ پیش از میلاد بوده است.
 
 
 

بهترین مراکز خرید شهر وان

 • مرکز خرید AVM
شهر وان به عنوان یکی از مناطق توریستی به خصوص برای ایرانیان به شمار میرود و خرید کردن نیز جزو یکی از جاذبه‌های توریستی آن به شمار میرود که با استقبال چشمگیری نیز مواجه شده است و اینکه مرکز خرید AVM  در وان ترکیه یکی از محبوب ترین مراکز خرید شهر است و اینکه مرکز خرید AVM وان در تیر ماه سال ۱۳۹۳ با هزینه‌ای معدل ۵۰ میلیون دلار ساخته شد و در ضمن AVM مخفف عبارت Alis Veris Merkezi و به معنای داد و ستد است که به عنوان اولین مرکز مدرن و جدید فروشگاهی در شهر وان شناخته می‌شود.
 • مراکز خرید خیابان جمهوریت و کاظم کارابکیر
مراکز خرید خیابان جمهوریت و کاظم کارابکیر یک یدیگر از مراکز خرید شهر است که مطمئنا بسیاری از مسافرانی که به شهر وان سفر می‌کنند بدون خرید لباس از آن خارج نمی‌شوند و اینکه مغازه و پاساژهای خرید بسیاری در خیابان جمهوریت و کاظم کارابکیز وجود دارند که تماما مربوط به فروش پوشاک هستند و یادتان باشد، در صورتی که قصد خرید از مغازه‌های این خیابان را دارید، تخفیف یادتان نرود.
 • مرکز خرید وان آ.و.م
مرکز خرید وان آ.و.م تجربه‌ منحصر‌ به‌ فرد بعدی در خرید کردن است ؛ هرچه از یک مرکز خرید می‌ خواهید از بین تمام مراکز خرید معروف وان ترکیه وان ای‌‌وی‌ام van avm شهرت باورنکردنی دارد. شاید به این‌خاطر که برای برندهای بزرگ هم مغازه گرفتن در آن کار ساده‌ایی نیست. AVM مخفف کلمه‌ " Alis Veris MerkeziK " معنایش همان " مرکز خرید و فروش " است و اینکه اینجا مجموعه‌ ای مستطیلی سفید رنگ است که بازدیدکنندگان معمولاً بیست دقیقه تا یک ساعت و نیم را برای بازدید از این مجموعه صرف می‌ کنند و در محله‌ سرحد ( serhat mahallesi ) قرار دارد و این مجموعه شامل سه‌ طبقه مرکز خرید به‌ علاوه یک طبقه دارای کافی‌ شاپ، سینما، فودکورت و محل بازی کودکان است. این مرکز همه‌روزه به‌ جز روز ملی ترکیه و روز کودک از ساعت ۱۰ صبح الی ۱۰ شب دایر است و برای تجربه‌ی عالی خرید در وان ترکیه بسیار مناسب است و همچنین برندهای آ.و.م و خرید در وان ترکیه آن‌طور که از نظرات گردشگران برمی‌آید، آن‌ها از van avm به‌عنوان بهترین مرکز خرید در وان یاد می‌کنند ؛ لازم به ذکر است که در این مجموعه بیش از ۹۰ برند شناخته‌شده نمایندگی دارند. پوشاک بانوان و آقایان ازجمله ال‌سی‌وای‌کیکی، فلو، کوتون، پنتی، دی فکتو، پیر کاردین، آدیداس و ... را می‌توان با قیمت مناسب خریداری کرد و همچنین بخشی از این مرکز خرید به لوازم‌ خانگی اختصاص دارد. اگر کمی سخت‌ گیرانه نگاه کنیم، تنها مشکل van avm این است که از هتل‌های شهر وان اندکی دور است که البته به‌راحتی می‌توان با یک تاکسی به آنجا رسید.
 • مرکز خرید Atasoy Art
اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال اشیای قیمتی و جواهرات هستید باید به Atasoy Art که در مرکز شهر واقع شده است بروید چرا که در این مکان می‌ توانید زیورآلات نقره‌ای سیاه قلم را که یکی از محبوب‌ترین اجناس نیز هست را به وفور پیدا کنید و در واقع سیاه قلم از ترکیب نقره، سرب و گوگرد می‌باشد. با ورود به این مکان با کلی زیورآلات خوشگل که از نقوش پادشاهی اوراتور الهام گرفته شده است مواجه خواهید شد ؛ در واقع این زیورآلات در میان گردشگرانی که به شهر وان سفر می‌کنند بسیار محبوب بوده که می‌توان به جواهرات سیاه قلم، گردنبند، گوشواره، حلقه‌های دست‌ساز و حتی عتیقه اشاره نمود.
 • مرکز خرید VAVM در شهر وان
نام مرکز خرید Van AVM مخفف «Alis Veris MerkeziK»  به معنی «مرکز خرید و فروش» است. وان ای وی ام در محله سرحت منطقه ایپک اوغلوی شهر وان و در بلوار معروف جمهوری قرار دارد؛ بنابراین با توجه به اینکه بیشترین مراکز خرید وان در این بلوار قرار دارد، دسترسی و مکان یابی مرکز خرید Van AVM بسیار راحت است. وان ای وی ام به وسعت 30 هزار متر مربع، اولین و تنها مرکز خرید این شهر در استانداردهای بین المللی است که در سال 2015 افتتاح شد؛ ساعات بازدید از 10 صبح تا 22 شب است و وان ای وی ام با طراحی ویژه در 5 طبقه و 2 طبقه زیر زمین و فروشگاه هایی که بیش از 90 برند معروف دنیا را به فروش می رسانند در این ساعات پذیرای مسافران و توریستهای بسیار زیادی است. مرکز خرید Van AVM را می توان بزرگترین سرمایه گذاری بخش خصوصی در تاریخ شهر وان دانست که به مرکزی برای جذب توریست استان های اطراف و حتی گردشگران ایران تبدیل شده است.
این مرکز خرید در سال اول بازگشایی ، رکورد بیشترین تعداد بازدید کنندگان را در بین مراکز خرید شهرهای آناتولی از آن خود کرد. وان ای وی ام همچنین با داشتن هایپر مارکت ، بازار فناوری ، فروشگاه های پوشاک و کفش ، رستوران ها و کافه ها ، زمین های بازی کودکان و یک سینما با 7 سالن ، این امکان را برای مردم این شهر فراهم می کند تا هرچه را که می خواهند در کنار هم پیدا کنند. بنابراین می توان گفت مرکز خرید وان علاوه بر موفقیت اقتصادی ، با ایجاد نشاط در زندگی اجتماعی در این شهر با فعالیت های فرهنگی و هنری ، نمایشگاه ها و کمپین های ویژه ای که در طول هفته و آخر هفته برگزار می شود ، به بخش مهمی از سفر بازدید کنندگان وان تبدیل شده است
 • آتایوس سیلور (Atayos silver)
مرکز خرید آتایوس سیلور (Atayos Silver) یکی از معتبرترین مراکز خرید وان در رابطه با خرید زیورآلات طلا و نقره‌جات است. بازار و مرکز خرید آتایوس سیلور (Atayos silver)، مجموعه‌ای از فروشگاه‌ها و برندهای مشهور ترکیه‌ای و بین‌المللی است. شیرینی فروشی‌های زیادی نیز در این فروشگاه موجود است و اگر دوست دارید به عنوان سوغاتی برای عزیزان خود شیرینی تهیه کنید، حتما به این مرکز خرید سر بزنید. باقلوا فروشی‌های معروفی نیز در این مرکز خرید حضور دارند که می‌توانید از آن‌ها نیز دیدن کنید. دسترسی به این مکان به دلیل نزدیکی آن به مرکز شهر آسان است و به راحتی قابل رفت و آمد است.
 

بهترین زمان سفر به وان برای خرید 

خوب است بدانید اغلب گردشگران تور وان تنها با هدف خرید به این شهر سفر می کنند بنابراین می توان گفت بهترین زمان سفر به وان زمان حراج ها نظیر اواخر هر فصل (حراج های تابستانی و زمستانی)، کریسمس، عید نوروز و عید فطر می باشد. در زمان های مذکور تمامی اجناس موجود در مراکز خرید وان بین 30 تا 40 درصد ارزان تر به فروش می رسد و گردشگران می توانند اجناس بسیار با کیفیت را با قیمت مناسب و مقرون به صرفه خریداری کنند.
در زمان‌های تخفیف با زبان ترکی بر روی مغازه‌ها کلمه Indirim را می‌زنند؛ ولی اکثر فروشگاه‌ها با نزدیک شدن به کریسمس حراج خود را آغاز می‌کنند. معمولا این بازه زمانی از 22 دسامبر یعنی اول دی ماه آغاز می‌شود و تا اوایل ژانویه، حدودا 15 دی ماه ادامه دارد.
ولی با وجود تمام این‌ها توجه داشته باشید که در این بازه زمانی قیمت هتل‌ها و محل‌های اقامتی نسبت به قبل، چندین برابر می‌شود. چون معمولا در آخر سال میلادی، هتل‌های ترکیه اتاق خالی ندارند و اگر هم داشته باشند، آن‌ها را با قیمت بسیار بالایی رزرو می‌کنند.
 

رستوران های شهر وان

 • رستوران کاروانسارای – Kervansaray Restaurant
رستوران کاروانسارای با قرارگیری در طبقه بالا، از شلوغی های خیابان دور شده و یک محیط دنج و سنتی با ظروف مسی و غذاهای بومی را به مشتریان ارائه می دهد. کباب معروف این رستوران از گوشت گوسفند به اسم کباب کاغذی که در کاغذ پیچیده و پخته شده را از دست ندهید و منوی شامل انواع مزه های بومی و دلپذیر را امتحان کنید. آشپزخانه این رستوران به صورت باز و در معرض دید مشتریان قرار گرفته و همین امر صمیمیت و اطمینان خاصی به فضا بخشیده است.
آدرس: Bahçıvan, Cumhuriyet Cd. 84/A D:1, 65130 İpekyolu/Van, Turkey
 • رستوران آیسان او یمکلری | Aşiyan Ev Yemekleri
آیسان او یمکلری در زمره ی بهترین رستوران های وان ترکیه است. اینجا جایی است که می‌توانید با یک منوی مجموعه‌ای از طعم‌ غذاهای جنوب شرقی ترکیه را  تجربه کنید، از جمله غذاهای مخصوص وان پرده پیلوی (یک پلو به شکل کیک، برنج، مانند غذای نخود و عدس له شده،) وکلدوش (فرنی) را میل کنید. در اینجا اگر غذای گیاهی میخواهید باید یک روز قبل به رستوران اطلاع بدهید. اگر تنها سفر رفتید در این رستوران غذاهای تک نفره اش به اندازه و مناسب است.  این رستوران در جاده ای به قلعه توشپا قرارد که اگر دوست داشتید می توانید پیاده نیز بروید و تاکسی نیز شما را به این مکان میرسانند.
آدرس: Kale Yolu Eski Emniyet Binası Arkası, ۶۵۱۰۰ Van Merkez/Van, Turkey
 
 • رستوران کبابستان – Kebabistan Et Lokantasi Van
رستوران کبابستان با قرارگیری در محله ای بومی با فرهنگی سنتی و مردانی که روی صندلی های جلوی مغازه ها نشسته و تخته نرد بازی می کنند، شما را با فرهنگ بومی و غذاهای سنتی وان پیوند میدهند. شعبه دیگر این رستوران نیز در سمت مقابل خیابان قرار دارد. اطمینان و صمیمیت محیط در رستوران کبابستان نیز برقرار است زیرا آشپزخانه این رستوران رو به مشتریان و کاملا قابل دیدن است.
آدرس: Bahçıvan, 4. Sk., 65100 Van Merkez, Turkey
 • رستوران عایشه – Aise Ev Yemekleri
رستوران عایشه توسط گروهی متشکل از زنان محلی اداره می شود و  هر روز حدود شش غذای مختلف ترکی و کردی ارائه میدهد. برای صرف یک وعده غذایی کامل شامل نان و سوپ، تقریبا 10 تا 12 لیر می پردازید و با این کار به اشتغال این زنان کمک خواهید کرد. سرو غذا در پاسیوی رنگارنگ در فضای باز رستوران، این محیط را برای بسیاری از مشتریان محبوب کرده است.
آدرس: Şerefiye, Hastane 2. Cad. No:6, 65140 Van Merkez/Van, Turkey
 
 • رستوران الیت – Elite Restaurant Van
رستوران الیت در هتل الیت ورد، یکی از بهترین هتل های شهر وان قرار دارد و یکی از رستوران های لوکس این شهر است. به دلیل قرار گیری در هتل، منوی رستوران الیت علاوه بر غذاهای بومی، انواع غذاها و نوشیدنی های بین المللی را نیز سرو می کند. صبحانه های ویژه و انواع آب میوه های طبیعی که در ویتامین بار رستوران الیت سرو می شود آن را در بین توریست ها بسیار محبوب و پرطرفدار کرده است.
آدرس: Bahçıvan, Kazım Karabekir Blv. No:67, 65030 Merkez/Van, Turkey
 
 • رستوران تامارا اجاق باشی – Tamara Ocakbaşı
رستوران تامارا واقع در هتلی به همین نام، محیطی ویژه و خاطره انگیز را به مشتریان ارائه میدهد. در این رستوران برای هر میز یک کوره مخصوص در نظر گرفته شده و مشتریان می توانند غذاهای مورد نظر خود را کباب کنند و از همنشینی و معاشرت با همراهان در حین پخت غذا و بوی مطبوع کباب لذت ببرند. انواع نوشیدنی های متناسب با کباب های مختلف نیز در منوی این رستوران وجود دارد.
آدرس: Bahçıvan, Yüzbaşıoğlu Sk. No:1, 65100 İpekyolu/Van, Turkey
 
 • رستوران خلیل ابراهیم | HALIL IBRAHIM SOFRASI
اگر بعد از بازدید از موزه وان احساس گرسنگی کردید، در رستوران HALIL IBRAHIM SOFRASI میتوانید غذای لذیذی نوش جان کنید. اگر به غذاهای ترکی نیز علاقه دارید، باید از هلیل ابراهیم سوفراسی دیدن کنید. اینجا نه تنها غذاهای خوشمزه ترکی دارد بلکه کارکنان مهربان و خوش رویی نیز دارد که رضایت مشتری برایشان مهم است. این  رستوران به دلیل خدمات شگفت انگیزش قابل توجه است اما هنوز رتبه ی بالایی در گوگل کسب نکرده  ولی از بهترین رستوران وان در  برخی از سایت های سفارش غذایی ترکیه معرفی شده است کباب ترکی های این رستوران و نوشیدنی های آن نیز بسیار معروف است. در ورود با یک دسر کوچک از شما پذیرایی می کنند.
آدرس: Şerefiye, Cumhuriyet Cd., 65140 Van Merkez/Van, Turkey
 • رستوران مولانا  | Mevlana
Mevlana رستوران از رستورانهای خوب وان هست. این رستوران نزدیک پارک آبی چاقداش در خیابان معروف جمهوریت و به مراکز خرید وان نزدیک است. این رستوران در عصرها همیشه شلوغ است و بیشتر خانواده ها در غروب به بعد به این رستوران می روند. در اینجا منویی از کباب های خوشمزه و بشقاب گوشت بره ارائه می شود.  محیطی بزرگ و شیک دارد که از یک طرف چشم انداز شیشه ای به سوی خیابان جمهوریت دارد. از نظر کاربران دارای رتبه ی خوبی در گوگل است و از سوی کاربران بهترین رستوران وان معرفی شده است. فضای رستوران خوب و تمیز و آراسته است. رفتار پرسنل خوب و سرویس دهی منظم با کیفیت در آن انجام میشود. کیفیت غذا ها بسیار خوب است قیمت های مناسبی هم دارد. کباب کوبیده و یه برنج و یه سوپ با نوشیدنی تقریبا ۶۰ لیر است.
آدرس: İskele Caddesi, VAN TSO Karşısı, Erek Rezidans Altı, No:5, 65100 İpekyolu/Van, Turkey
 
 • رستوران حاجی اغلو کبابجیسی – Hacioglu Kebapcisi
رستوران حاجی اغلو یکی از رستوران های بسیار خوب وان است. کباب که از غذاهای سنتی و محبوب ترکیه است با طعم دار کردن گوشت های بومی به وسیله ادویه ها و چاشنی های محلی تازه و پخت در کوره ها و اجاق های سنتی تهیه می شود و در بین توریست ها بسیار پرطرفدار است. رستوران حاجی اوغلو با ارائه مزه های بی نظیری از کباب های طعم دار سنتی مانند آدانا کباب، کباب Urfa و… و همچنین انواع دیگر غذاهای گوشتی اوقات خاصی را برای مشتریان به وجود می آورد.
آدرس: Vali Mithat Bey, 65130 İpekyolu/Van, Turkey
 
 • رستوران آشیان او یمکلری – Aşiyan Ev Yemekleri
رستوران آشیان او یمکلری یکی از رستوران های عالی شهر وان است که در وب سایت معروف TripAdvisor رتبه بالای 5/4 را از بازدیدکنندگان و توریست ها بدست آورده است. این رستوران خدمات و سرویس دهی بسیار خوبی را در کنار منوی متنوع ارائه می دهد. انواع غذاهای گوشتی و محلی این رستوران در میان توریست ها بسیار محبوب است.
آدرس: Kale Yolu Eski Emniyet Binası Arkası, 65100 Van Merkez/Van, Turkey
 • کافه رستوران مارتی – Marti
کافه رستوران مارتی واقع در ساحل زیبای دریاچه وان ، با نمای بی نظیر از دریا و اسکله و دکوراسیونی جذاب، منوی متنوع و غذاهای با کیفیت لحظات فراموش نشدنی را برای میهمانان خود رقم می زند. منوی متفاوت این رستوران با ارائه غذاهای لذیذ ایتالیایی و محیط خاص و زیبای آن تجربه ای بسیار متفاوت را در شهر وان برای شما ممکن می کند.
 
 

راه های سفر به شهر وان ترکیه

همجواری این ناحیه با ایران و ارمنستان شرایط سفر به شهر وان ترکیه را برای ساکنان این دو کشور آسان تر کرده است، ضمن اینکه معماری غنی و تاریخ گره خورده دو قوم ایرانی و ارمنی به شهر وان افراد ساکن این دو کشور را مشتاق به بازدید از شهر وان ترکیه می کند. در ایران امکان سفر به شهر وان ترکیه به چند روش متنوع و جذاب وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها پرداخته ایم.
 • سفر به وان با قطار
سال 1398 بود که شرایط سفر با قطار از ایران به شهر وان فراهم شد. از آن جایی که تبریز با شهر وان هم مرز است در نتیجه می توان با طی کردن مسافت کمی از طریق قطار به شهر وان رسید. گزارش ها حاکی از آن است که هزینه سفر با قطار به شهر وان از 230 تا 135 هزار تومان برای بزرگسالان و کودکان متغیر است. قطار یکی از وسایل نقلیه کم خطر است که علاوه بر فراهم کردن آسایش مسافر بسیار مقرون به صرفه می باشد ضمن اینکه سفر با قطار بسیار لذت بخش است.
 • سفر به وان با اتوبوس
گاهی شرایط به گونه ای است که شخص سفر با اتوبوس را برای بازدید از شهر وان برمی گزیند. در این هنگام گذر از مرز رازی نزدیک ترین و مناسب ترین گزینه است. مرز رازی که در شهرستان خوی واقع شده به کاپیکوی نیز شهرت دارد. علاقه مندان به سفر به شهر وان ترکیه با اتوبوس می توانند از ساعت 9:00 صبح تا 5:00 عصر از اتوبوس استفاده کنند. شناخت مرز ها در هنگام سفر به شهر وان بسیار حائز اهمیت است چرا که انتخاب مرز درست می تواند شما را یک قدم به شهر وان نزدیک تر کند.
 • سفر به وان با ماشین شخصی
عموم گردشگران ماشین شخصی خود را برای سفر می پذیرند و معتقدند که هزینه سفر با ماشین شخصی تا حدودی ارزان تر است که این موضوع در بسیاری از سفر های داخلی شاید صدق کند اما سفر به شهر وان ترکیه با ماشین شخصی بسیار گران تر از قطار و اتوبوس است. برای سفر به شهر وان با ماشین شخصی گردشگر باید خودروی خود را به مدت 10 روز بیمه کند و علاوه بر دریافت گواهینامه بین المللی، اقدام به دریافت پلاک بین المللی و پرداخت عوارض شهرداری و پرداخت مبلغی برای خروج از مرز کند؛ که این موضوع می تواند هزینه سفر را تا حد قابل توجهی بالا ببرد. محاسبات نشان می دهد برای سفر به شهر وان ترکیه با ماشین شخصی حدودا 5 /2 تا 3 میلیون تنها برای خروج از مرز هزینه دارد.
 • سفر به وان با هواپیما
سفر به وان شهر ترکیه بسیار مناسب افرادی است که می خواهند مستقیماً از تهران به این شهر بروند چرا که این گزینه برای هم میهنان ساکن ارومیه، تبریز و ... چندان مناسب نیست چرا که فاصله شهر وان از تبریز تقریباً 290 تا 300 کیلومتر است. سفر با هواپیما نیز جذابیت های مخصوص به خود را دارد که البته نسبت به سایر گزینه ها هزینه بالاتری دارد. به طور کلی امکان سفر به ترکیه در گزینه های متعدد و متنوعی است که انتخاب با خود گردشگر است.
 

آب و هوای وان

به طور کلی آب و هوای شهر وان قاره ای است. این جمله به این معنا است که این شهر زمستان های سرد وبرفی و تابستان های بسیار گرم و خشک را تجربه می کند. اوج بارندگی در این شهر در فصل های بهار و پاییز است. بهترین زمان سفر به شهر وان ماه های جولای و سپتامبر است. بر اساس تحقیقات لقب سردترین ماه سال در شهر وان به ماه ژانویه تعلق می گیرد.
 

اختلاف ساعت وان با تهران

این موضوع نقش اساسی در روند زندگی و تفریح گردشگران می گذارد که از اختلاف ساعت دو شهر در هنگام سفر به شهر وان ترکیه آگاه شوند. چرا که اختلاف ساعت به شدت بر ساختار بیولوژیکی بدن و پروسه زندگی طبیعی اثر می گذارد. اختلاف ساعت شهر وان ترکیه با تهران تقریباً یک ساعت نیم است به طور مثال اگر در تهران ساعت 22:30 دقیقه باشد در وان ساعت 21:00 است.
 
 

سخن آخر

شهر مرزی و کوچک اما بسیار زیبا محلی برای سفر زمینی ارزان ایرانیان می باشد. این شهر تنها یک ساعت با مرز غربی تبریز فاصله دارد و با وجود تاریخ غنی و دیدنی های تاریخی و منظره های طبیعی همچون دریاچه و تله سیژ و صخره های دریایی با وجود پرندگان مهاجر فراوان و محل هایی برای ماهیگیری مکان جذابی برای گردشگری ارزان است.
به ویژه جمعیت مهاجر غالب ایرانیان موجب شده است مردم فارسی زبان زیادی در این مکان راهنمای شما باشند. اینجا علاوه بر همجواری با ایران زمانی متعلق به ایرانیان بود و آزادی هایی را دارد که در ایران ممنوع محسوب می شود‌‌.
بازارهای محلی و مرزی در این شهر باعث می شوند خرید اجناس ترک ارزانتر تمام شود و کرایه حمل و نقل کمتری داشته باشد. فراموش نکنید برای خرید ارزانتر زمان حراج در وان ترکیه را ارزیابی نمایید.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار