|
|
کدخبر: ۱۴۵۹۵۶

جسارت خواهرزاده ام، من را به یاد خودم می اندازد

رئیس فدراسیون وزنه برداری گفت: کسی که فنی و وزنه بردار است و وجدان دارد، می فهمد که کوروش باقری چه کمک و خدمتی به وزنه برداری ایران در این ۴ سال اخیر کرد.

حسین رضازاده در خصوص مسائل مختلف روز وزنه برداری به سوالات خبرنگار ورزشیخبرگزاری فارسبه شرح زیر پاسخ داد:

فارس: تیم ملی وزنه برداری نوجوانان توانست عنوان قهرمانی آسیا را کسب کند. به نظر می رسد کسب این عنوان شروع خوبی برای حسین توکلی بود.

این رقابت ها با حضور وزنه برداران ۲۵ کشور برگزار شد که در نهایت توانستیم با سبقت از تیم ملی چین روی سکوی قهرمانی آسیا قرار بگیریم. نوجوانان یک رده سنی استعدادیابی است و باید سرمایه گذاری روی این نفرات صورت بگیرد. توکلی نیز با حدود ۷۰ روز اردوی شبانه روزی توانست در اولین حضور خود عنوان قهرمانی را به دست بیاورد، ضمن اینکه اولین فدراسیونی هستیم که توانستیم سهیمه های کامل المپیک نوجوانان را کسب کنیم. قرار است طبق برنامه حدود ۵ نفر از مدال آوران تیم ملی نوجوانان اردیبهشت ماه اردوی خود را آغاز کنند تا در نهایت دو نفر راهی رقابت های المپیک نوجوانان شوند.

فارس: چرا در رده جوانان در قهرمانی آسیا شرکت نکردید؟

سطح رقابت ها جوانان پایین بود تا جایی که در یک وزن شاهد حضور دو وزنه بردار بودیم. در حالی که در نوجوانان رقابت خوبی را شاهد بودیم.

فارس: سال آینده رقابت های جوانان جهان را هم در تقویم داریم.

خردادماه ۹۳ این رقابت ها به میزبانی روسیه برگزار می شود که بر همین اساس ۱۶ فروردین امسال اردوی تیم ملی جوانان نیز آغاز به کار خواهد کرد. البته مرحله اول این اردو با حضور ۲۴ وزنه بردار اسفندماه امسال برگزار شد. در نهایت ۸ نفر در قالب تیمی کامل برای حضور در رقابت های قهرمانی جهان راهی روسیه خواهند شد.

فارس: قبل از اعزام تیم ملی نوجوانان به تایلند، توکلی در خصوص این تیم ناامیدانه صحبت می کرد.

نمی شود این طور گفت بلکه شرایط تیم های رده های سنی به گونه ای است که خیلی نمی توان از آنها در شرایطی که توقع از وزنه برداری در نزد مردم بالا رفته است، توقع ایجاد کرد. با این حال اعضای تیم ملی خوب کار کردند.

فارس: از توکلی رضایت داشتید؟

حسین توکلی هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ استعدادیابی عملکرد خوبی داشت و توانست توقعات را برآورده کند. در نهایت از انتخابم برای تیم های ملی نوجوانان و جوانان راضی هستم و امیدوارم او بتواند تیم ملی جوانان را هم در رقابت های پیش رو به موفقیت برساند. در نهایت امیدوارم همین نفرات بتوانند در آینده به تیم ملی بزرگسالان تزریق شده و پشتوانه خوبی برای تیم ملی بزرگسالان باشند.

فارس: شایعاتی وجود دارد که در صورت موفقت توکلی در رده های سنی او را به عنوان سرمربی تیم ملی بزرگسالان انتخاب خواهید کرد.

همانطور که گفتید این موضوع شایعه ای بیش نیست. توکلی در حال حاضر با تیم های رده های سنی کار می کند، ضمن اینکه پرونده مربیان تیم های ملی با انتخاب زارع و پانزوان به عنوان مربیان تیم ملی بزرگسالان بسته شد. زالای نیز در کنار توکلی کار می کند و طبق برنامه قرار است مربیان داخلی نیز به تناوب در تمام تیم های ملی در کنار مربیان به کار بپردازند.

فارس: از اردوی تیم ملی بزرگسالان چه خبر؟ برخی وزنه برداران مثل سلیمی از شرایط اردویی ناراضی هستند.

اردوی تیم ملی از ۹ اسفند آغاز شده و تا بازی های آسیایی و قهرمانی جهان سال آینده ادامه دارد و بر همین اساس از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک توقع داریم که از لحاظ مالی از وزنه برداری حمایت کنند. البته وزارت ورزش چند روز پیش مبلغی به ما داد اما کمیته هنوز بودجه ای به ما نداده است. همین مشکلات بودجه ای باعثشده است حقوق مربی خارجی ما عقب بیافتد. به همین دلیل باید بودجه باشد تا بتوانیم طبق برنامه کارهایمان را پیش ببریم. فدراسیون وزنه برداری دو رقابت بسیار مهم را برای سال آینده در پیش دارد و باید وزارت و کمیته از ما حمایت به عمل بیاورند تا برنامه هایی که برای تیم ملی تدارک دیده ایم را با قدرت اجرایی کرده تا در نهایت نتیجه آنها را در این دو رقابت ببینیم. ملی پوشان بزرگسال تا ۲۷ اسفند در اردو هستند و در ادامه، مرحله دوم اردوی این تیم از ۶ فروردین آغاز می شود و این اردوها تا بازی های آسیایی و قهرمانی جهان به صورت مداوم ادامه دارد و در نهایت امیدوارم مسئولان ورزش کشور به ما کمک کنند تا ملی پوشان با خیالت راحت به تمرین پرداخته و در نهایت با فراغ بال و بدون دغدغه راهی مسابقات شوند. بیشتر تمرکز ما بر روی این تیم است تا بتوانیم به موفقیت هایمان همچنان ادامه دهیم.

فارس: فکر می کنید در این دو رقابت چه نتیجه ای را کسب کنیم؟ با توجه به کسب نتایج خوب، توقع مردم از وزنه برداری هر روز بیشتر از گذشته می شود.

اگر توقع بالا رفته، پس باید از سوی مسئولان نیز از هرلحاظ حمایت شویم تا بتوانیم توقعات مردم را هم برآورده کنیم. ما سعی می کنیم در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ رنگ مدال هایمان را نسبت به دوره قبلی خوشرنگ تر کرده، ضمن اینکه برای قهرمانی جهان نیز به کسب مدال و امتیازات لازم برای کسب سهمیه المپیک ۲۰۱۶ ریو فکر می کنیم.

فارس: در رقابت های قهرمانی کشور در تبریز حضور داشتید. چه ارزیابی از این مسابقات دارید؟

سطح برگزاری این رقابت ها بالا بود و رکوردهای خوبی هم به ثبت رسید. قرار است برخی از وزنه برداران که رکورهای خوبی را به ثبت رساندند با نظر کادرفنی طی روزهای آینده به اردوی تیم ملی بزرگسالان دعوت شوند.

فارس: پدیده خاصی را هم دیدید؟

برخی نفرات جوان بودند که البته در وزن های خود اول نشدند و بعضاً روی سکوهای دوم و سوم ایستادند. در این بین رشید شریفی توانست وزنه های خوبی را مهار کرده و برترین وزنه بردار رقابت ها شود. از اینکه رقابت خوبی در فوق سنگین ایجاد شده خوشحالم و امیدوارم این رقابت در اردوی تیم ملی هم ادامه داشته باشد.

فارس: از بین زارع و پانزوان چرا بهمن زارع به عنوان سرمربی انتخاب شد؟

من این موضوع را در اختیار خودشان گذاشتم تا از بین این خودشان یک نفر را به عنوان سرمربی انتخاب کنند تا طرف حساب فدراسیون برای برنامه ریزی ها باشد. آنها ۴ سال در تیم ملی به عنوان مربی با هم کار می کردند که در نهایت چون سابقه زارع بیشتر بود و در دو المپیک هم به عنوان مربی حضور داشت به عنوان سرمربی انتخاب شد.

فارس: سعید رضازاده، خواهرزاده شما هم در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا درخشش خوبی داشت.

سعید در فوق سنگین رقابت های قهرمانی آسیا در + ۹۴ کیلو توانست با اینکه وزن بدنش کم بود، رکوردهای خوبی را به ثبت برساند.

فارس: به عنوان قهرمان سابق فوق سنگین جهان، استعداد لازم را در سعید برای اینکه بتواند قدم در راه شما بگذارد می بینید؟

جسارت و غیرت سعید در بالا بردن وزنه ها تکنیک هایی که زد در کنار رکوردهایی که به ثبت رساند، من را به یادم خودم انداخت. با زحماتی که خودش می کشد، امیدوارم خداوند هم او را کمک کند تا بتواند شرایط پیشرفت را به خوبی طی کرده و او هم روزی قهرمان فوق سنگین جهان و المپیک شود.

فارس: با کوروش باقری در تماس هستید؟

بله از او خبر دارم. کوروش به خاطر شرایط جسمانی اش در شهرستان است و امیدوارم به زودی خداوند سلامتی کامل را به او اعطا کند..

فارس: از باقری بابت استعفایش دلخور نیستید؟

کوروش قرار بود پس از المپیک لندن برود چون هم اذیت شده و هم خسته شده بود و من در آن زمان اجازه ندادم برود.

فارس: این شایعه صحت دارد که از بالا دستور دادند باقری را از سرمربیگری تیم ملی وزنه برداری بردارید؟

این یک شایعه است. باقری به خاطر شرایط جسمانی از تیم ملی استعفا کرد و من هم به خاطر شرایط قلبش با این استعفا موافقت کردم. امیدوارم او هر جا هست موفق باشد. او هم مانند ایوانف که در زمان ما خدمت بزرگی به وزنه برداری کرده و یک نسل را درست کرد، کوروش هم واقعاً با درست کردن یک نسل دیگر در این رشته، توانست خدمت بزرگی به وزنه برداری کشور بکند. کسی که فنی و وزنه بردار است و وجدان دارد، می فهمد که کوروش باقری چه کمکی به وزنه برداری ایران در این ۴ سال اخیر کرد.

فارس: با ایوانف در تماس نیستید؟

خیلی وقت است از او خبر ندارم.

فارس: برای انتخابات سال آینده فدراسیون وزنه برداری شرکت می کنید؟

بله؛ قصد ماندن دارم.

انتهای پیام / م

ارسال نظر