|
|
کدخبر: ۱۴۶۹۰۳

قائم مقام باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس گفت: ورزش و فوتبال ما بویژه پرسپولیس و استقلال بالاخره باید مسیر خصوصی سازی را طی کنند و این امر اجتناب ناپذیر خواهد بود.

به گزارشگروه ورزشی باشگاه خبرنگاران،بهروز منتقمی اظهار داشت: من اعتقاد دارم در زمینه خصوصی سازی باشگاه ها، بویژه پرسپولیس و استقلال نیازمند بحثهای جدی تر و تخصصی تری هستیم. تاکنون مطالب بسیاری مطرح شده است ولی نکات گوناگونی هم از قلم افتاده اند و باید روی آنها دقیق شد. همه مطلب، واگذاری و نحوه انجام آن نیست. این بخش، آخرین مرحله کار است که قبل از آن به مقدمه چینی ها و فراهم آوردن امکانات و ظرفیت های گوناگونی نیاز خواهد بود تا این اتفاق به شکلی امن و تضمین شده روی دهد. ابتدا باید ببینیم ما قصد واگذاری داریم یا اینکه به معنای کامل در صدد خصوصی سازی فوتبال هستیم. این دو مساله در ظاهر یکی هستند ولی ماهیت متفاوتی دارند.

وی ادامه داد: در واگذاری، شما چیزی دارید که آن را طبق تعریف و شرایطی مشخص، واگذار می کنید. در خصوصی سازی، هر چند واگذاری صورت می گیرد اما هدف اصلی خلق یا تولید است که ابزار خودش را می خواهد. اگر اینطور نباشد همان اتفاقی روی می دهد که برای شموشک، ابومسلم، استقلال اهواز و تیم های دیگر روی داد. البته وضعیت پرسپولیس و استقلال متفاوت است چون با توجه به خیل هواداران، برندی دارند که بتوانند با آن تجارت و کسب درآمد کنند اما این فرمول برای بسیاری باشگاه ها قابل اجرا نیست.

قائم مقام باشگاه پرسپولیس تصریح کرد: ما برای خصوصی سازی به نقشه راه نیاز داریم. نزدیک به ۶۰ درصد درآمد باشگاه باید از طریق حق پخش تلویزیونی تامین شود. آیا این امر در ایران امکانپذیر است؟ راهکار جایگزین وجود دارد؟ آیا وام های کلان، کم بهره، با بازپرداخت طولانی در اختیار باشگاه ها خواهد بود؟ معافیت های مالیاتی وجود خواهد داشت؟ آیا زمین یا امکانات رایگان در اختیار قرار می گیرد؟ برای خصوصی سازی باید به اینها توجه کنیم. غیر از این فقط واگذاری انجام شده است. در حالی که در خصوصی سازی سر پا ماندن و رشد، توسعه و بالندگی مجموعه اهمیت دارد و باید به بخش درآمد، امنیت سرمایه گذاری و موانع پیش روی آن توجه کرد.

نباید فراموش کنیم سرمایه گذار هم باید خود با ضوابط و مقررات جاری کشور در امر فعالیت بخش های خصوصی تطبیق دهد و در همین راستا برای حفظ سرمایه و باشگاه، برنامه داشته باشد.

منتقمی در پایان خاطرنشان کرد: از سوی دیگر واگذاری یا خصوصی سازی باشگاه ها به این معنی نیست که دولت هیچ نقشی ندارد. یک مجموعه خصوصی هم باید طبق قوانین کشوری فعالیت کند. مجوز فعالیت باشگاه را چه کسی صادر می کند؟ شما اگر بخواهید یک استخر هم بزنید باید مجوزهای لازم را از بخش های دولتی دریافت کنید. مالک، مدیر و مربی مجموعه باید توسط بخش دولتی تائید صلاحیت شوند. یعنی اینطور نیست که هر کس پول بیشتری داد، بتواند مالک باشد. در واقع با توجه به الزامات قانونی، نقش نظارتی وجود دارد و اینطور نیست که هر فردی یا هر فعالیتی مجاز باشد. آنچه جالب توجه است اینکه بسیاری افراد متقاضی، به چنین موضوعی توجه ندارند و به این دلیل است که می گویم باید یکسری مسائل به طور جدی تر مورد توجه قرار بگیرد و ما قبل از هر چیز باید به فراهم آوردن بستر مناسب برای فعالیت بخش خصوصی، سپس ایجاد یک بخش خصوصی کارآمد که در تمام زمینه ها صلاحیت و اهلیت داشته باشد توجه کنیم.

به هر روی امیدواریم انتقال دو باشگاه پرسپولیس و استقلال هر چه زودتر اتفاق بیفتد و به درازا کشیده نشود. این مسیر که باید طی شود، پس تاخیر بیشتر، کار را عقب می اندازد. البته توجه به فراهم کردن بسترهای لازم و ورود بخش خصوصی با آگاهی و تصویر درست اهمیت ویژه ای دارد.

انتهای پیام /

ارسال نظر