|
|
کدخبر: ۱۴۶۹۰۶

معاون وزیر ورزش و جوانان در ورزش همگانی:

خبرگزاری تسنیم: معاون وزیر ورزش و جوانان در ورزش همگانی گفت: از متد کشورهای پیشرفته برای توسعه ورزش همگانی استفاده خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار ورزشیخبرگزاری تسنیم، غلامرضا شعبانی بهار در نشست خبری امروز(دوشنبه) خود که در محل وزارت ورزش برگزار شد، اظهار داشت: بنده در دوران جوانی جزو نفرات اول تنیس روی میز همدان بوده ام. در دوران دانشگاه هم علاوه بر تنیس روی میز مدرس رشته های والیبال و شنا نیز بوده ام. همان اوایل هم ورزش می کردم. نسبتا بد نبودم و جزو خانواده رسانه هم محسوب می شوم. سابقه حضور در ۲ المپیک دانشجویان و ۲ المپیک سیدنی و آتن را به عنوان همراه در کارنامه دارم. بنده کتابی در ورزش کشور دارم استثنایی است. کتاب مدیریت طرز اجرای مسابقات که به چاپ نوزدهم رسیده است و هرساله به عنوان پرتیراژترین و پرفروش ترین کتاب ورزشی کشور جایزه می گیرد البته ۲ کتاب دیگر هم دارم.

وی ادامه داد: بنده زمانی که به اینجا آمدم معاونتی به صورت رسمی تحت عنوان همگانی نبود. امروز هم که به سایت وزارت ورزش و جوانان نگاه کنید، می بینید که نوشته شده است معاونت بانوان و توسعه ورزش همگانی. هنوز به صورت رسمی این موضوع تفکیک نشده است اما معاونت توسعه ورزش همگانی راه اندازی خواهد شد که به زودی این بحثهم نهایی می شود.

معاون وزیر ورزش و جوانان تأکید کرد: به لحاظ زیرساختی و همگانی این معاونت می تواند کمک زیادی به جامعه بکند. انتظار تمامی سران کشور و همه ملت توسعه ورزش در آحاد جامعه است. این امر می تواند به سطح زندگی کمک کند. تقویت روابط انسانی از دیگر مواردی است که در همه سازمان های بزرگ از کمیته ملی المپیک گرفته تا کوچکترین سازمان هدف اصلی و رسالت آنها توسعه ورزش آن هم از نوع همگانی است.

شعبانی بهار یادآور شد: اولین بند منشور کمیته بین المللی المپیک هم بحثتوسعه ورزش و اخلاق است.

وی گفت: رسالت اصلی ما توسعه ورزش بین مردم است. مقام معظم رهبری هم بارها گفته اند که ورزش برای همه لازم است. ایشان همیشه این بحثرا بیان کرده اند. حتی آقای روحانی هم جمله زیبایی دارد که می گوید ورزش باید داخل سبد خانواده های مردم قرار بگیرد. آقای گودرزی هم تأکید دارد ضریب نفوذ ورزش و تربیت بدنی را بین آحاد مردم افزایش دهیم.

معاون وزیر ورزش و جوانان تأکید کرد: عامه مردم از ورزش خواستار سلامتی هستند و افراد محدودی وجود دارند که ورزش قهرمانی را انجام می دهند. مطالبات مجلس هم معطوف به توسعه ورزش همگانی است. اگر بخواهیم اوقات فراقت مردم را پر کنیم باید بحثورزش و سلامت را افزایش دهیم.

شعبانی بهار اظهار داشت: ورزش همگانی ضرورت امروز و نیاز فرداست. بخش عمده ای از ناهنجاری های اخلاقی و سلامتی ارتباط مستقیمی با این امر دارد.

وی افزود: سیاست هایی که در حوزه بنده است شامل موارد مختلفی می شود. باید ابتدا بتوانیم فرهنگ ورزش کردن را توسعه بدهیم. باید به جایی برسیم که روزی ورزش کردن در جامعه اسلامی نهادینه شود. آمار کنونی با آمار سند چشم انداز که ۴۰ درصد است فاصله زیادی دارد. باید بتوانیم یک نظام جامع و کاملی در ورزش همگانی تدوین و براساس آن حرکت کنیم.

معاون وزیر ورزش و جوانان تأکید کرد: ما در حوزه وزارتخانه حمایت و به نوعی جهت دهی می کنیم. در گام اول ۲ یا ۳ فدراسیون تخصصی به نام های فدراسیون ورزش های همگانی، فدراسیون ورزش های سنتی، بومی و محلی و فدراسیون انجمن های ورزشی را داریم که در هر کدام از آنها چندین کمیته به فعالیت و توسعه ورزش می پردازند. فدراسیون ورزش روستایی به صورت تخصصی در روستاها کار می کند. در مورد استان تهران باید بگویم یکی از مهمترین دستگاه هایی که به ما خیلی در این راستا کمک می کند شهرداری تهران است. باید کاری کنیم که شهرداری های بزرگ و کلان شهرها مسئولیت مردمی را بپذیرند.

شعبانی بهار گفت: توسعه ورزش در کل کشور به بودجه خیلی بالایی نیاز دارد که دور از دسترس وزارتخانه است. گستردگی و پراکندگی کشور بسیار است.

وی ادامه داد: بودجه های معاونت قهرمانی و همگانی را در فدراسیون ها از یکدیگر جدا نکردیم. علت این امر این است که فدراسیون ها به صورت ذاتی وظیفه ترویج ورزش همگانی و قهرمانی را دارند. در جلسه با فدراسیون ها به آنها اعلام کردیم که در ارزیابی سالانه بخش همگانی مورد ارزیابی قرار می گیرد. باید بدانیم که اولین رسالت فدراسیون ها توسعه ورزش همگانی است.

معاون وزیر ورزش و جوانان عنوان کرد: اگر فدراسیون ها واقعا به تک تک و بند بند وظایف خود معتقد باشند در آینده برای توسعه ورزش همگانی مشکلی نداریم. این موضوع دیدگاه گودرزی وزیر ورزش هم هست.

شعبانی بهار تأکید کرد: بازوی اصلی ما در شهر تهران برای توسعه ورزش همگانی شهرداری است. برای نمونه هفته پیش فدراسیون دوومیدانی یک برنامه دوی همگانی برگزار کرد که استقبال زیادی هم از آن صورت گرفت. احساس می کنم در شهر تهران فعالیت های خوبی در حوزه همگانی صورت گرفته است. بخش هایی مانند بسیج هم به ما کمک می کنند اما گستردگی تهران خیلی زیاد است.

وی در ادامه گفت: فدراسیون همگانی بازوی اجرایی ماست و در این مورد بحثموازی کاری نیز مطرح نیست. گاهی فدراسیون ها ممکن است با مشکلات حقوقی و مصوباتی روبرو شوند که ما به آنها کمک خواهیم کرد. گفتن این نکته حائز اهمیت است که فدراسیون همگانی اقدامات مثبت زیادی انجام داده است.

معاون وزیر ورزش و جوانان در پاسخ به پرسش خبرنگار ورزشیخبرگزاری تسنیممبنی براینکه آیا بهتر نیست برای توسعه ورزش همگانی از متدی که کشورهای مطرح دنیا دنبال می کنند پیروی کرده و دائما آزمون خطا نکنیم؟ عنوان کرد: ما ۲ نوع روش برای طراحی برنامه داریم. یکی این است که خودمان طراحی کنیم و دومی مهندسی معکوس است. یعنی سیستم طراحی کشورهای مختلف را مورد استفاده قرار بدهیم. به طور مثال در چین همیشه مهندسی معکوس صورت می گیرد. آنها از طرح های کشورهای توسعه یافته استفاده و درصورت نیاز آن را اصلاح می کنند.

او ادامه داد: صحبت شما کاملا درست است و ما هم باید چنین کاری را انجام بدهیم. برنامه ای تحت عنوان ورزش برای همه که برای کشورها نروژ و سوئیس است را برداشت کرده ایم و هماهنگی های این موضوع پس از عید نوروز صورت می گیرد. یکی از برنامه ها این است که به مدت ۳ ماه اماکن ورزشی را در اختیار مردم قرار بدهیم و با برنامه ریزی به آنها تحت نظر مربیان برنامه هایی را ارائه دهیم. ابتدا و انتهای این پروسه ۳ ماهه را ارزیابی کرده و اگر به نتیجه رسیدیم آن را در استان ها هم استفاده خواهیم کرد.

شعبانی بهار ادامه داد: مهمترین و بارزترین نهادی که می تواند در نهادینه سازی ورزش به مردم کمک کند رسانه ها و در نوک پیکان آنها صداو سیما هستند. نقش رسانه ها در این مورد بسیار پررنگ است. ما برنامه ای برای توسعه ورزش همگانی داریم به طور مثال می خواهیم دوچرخه سواری را همگانی کنیم و برای آن جوایزی مانند بلیت های استخر شنا، دوچرخه و یا تردمیل را احیا کنیم.

وی ادامه داد: نمی خواهیم دیگر به رویکرد جوایزی مانند پراید برگردیم. می خواهیم جوایزی را اهدا کنیم که ورزشی بوده و در ادامه از طریق آنها به ورزش بپردازند.

معاون وزیر ورزش و جوانان تأکید کرد: ما دیناری به ورزش حرفه ای نمی دهیم اما باید به ورزش قهرمانی پول داده و آن را حمایت کنیم. باید ورزش همگانی را در راستای کار قرار داده و به آن بپردازیم.

شعبانی بهار در پایان گفت: قرار است جشنواره ای در ایام نوروز در ۳۱ استان کشور و ۳۱۰ دهستان برگزار شود. پیش بینی می کنیم بیش از ۵۰۰ و ۶۰۰ نفر در این جشنواره ها شرکت کنند. منابع مالی آن تأمین شده و پیگیری خواهد شد. همه اینها نشان از نگاه بنیادین ورزش و جوانان به این اتفاق دارد.

انتهای پیام /

ارسال نظر