|
|
کدخبر: ۱۴۸۰۷۰

عملکرد فدراسیون تنیس روی میز در سال ۹۲:

سال ۱۳۹۲ برای فدراسیون تنیس روی میزسالی پر از حاشیه بود و از مهمترین اتفاقات آن می توان به غیبت نایب رئیس اشاره کرد.

به گزارشخبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگارانفدراسیون تنیس روی میز در سال ۹۲ نسبت به سال های گذشته عملکرد قابل قبولی از قطر جایگاه بین المللی نداشت.

سال ۹۲ برای تنیس روی میز و نوشاد عالمیان مرد شماره یک این رشته ورزشی سال افت بود و عالمیان بعد از درخشش در المپیک ۲۰۱۲ و وداع با رده سنی امید نتوانست مانند سابق خود را در اوج نگه دارد. البته نمی توان نقش برنامه ریزی های نادرست، محروم بودن وی ازشرایط ایده آل تمرینی(مانند حریف تیمی قوی ومربی خوب) و… را نادیده گرفت.

سربازی هم که مشکل اصلی و دغدغه نوشاد بود وی همچنان منتظر است به واسطه افتخار آفرینی هایش از سربازی معاف شده و بتواند به لیگ های اروپایی بپیوندد تا اینگونه خود را دوباره بالا بکشد.

* اخلاق پسند کاپیتانی که به راحتی کنار گذاشته شد
در سال ۹۲ محمدرضا اخلاق پسند نفر چهارم ایران دررنکینگ فدراسیون جهانی(با وجود اعزام های محدودبه پروتورهای برون مرزی) و کاپیتان سابق تیم ملی تنیس روی میز سال بسیار سختی را پشت سر گذاشت وی با وجود افتخار آفرینی های فراوان و سابقه درخشان مورد بی مهری رئیس فدراسیون قرار گرفت و نتوانست به آنچه حقش بود برسد، بی مهری ها در حق وی تا جایی ادامه داشت که در مسابقات جام فجر به اخلاق پسند اعلام کردند اگر می خواهی در مسابقات انفرادی بازی کنی ۱۰۰ هزار تومان ورودی پرداخت کن و این جریان کاپیتان سابق تیم ملی را تا حد زیادی نا امید کرد و جایش در فجر کاپ امسال خالی ماند.

* استعفا پشت استعفا
یکی از جالبترین اتفاقات در فدراسیون تنیس روی میز کشورمان در سال ۹۲ استعفاهای متعدد و بحثها و حاشیه های قبل و بعد آن بود پینگ پنگی ها و غیر پینگ پنگی هایی که به هر ترتیبی وارد این خانواده شده بودند تا می توانستند علیه یکدیگر مصاحبه کردند و به اصطلاح پنبه یکدیگر را زدند!

از جمله مهمترین استعفاها می توان به استعفای ابراهیم علیدخت سرمربی تیم ملی و دبیرکمیته فنی اشاره کرد.
ضمن اینکه استعفای مجید احتشام زاده از سمت های مختلفش درفدراسیون هم یکی ازپرسرو صداترین و جنجال برانگیز ترین اتفاقات بود.

* غیبت یکساله نایب رئیس بانوان!
فاطمه پوستین دوز نایب رئیس بانوان فدراسیون تنیس روی میز از ابتدای سال ۹۲ سمت خود را به صورت رسمی ترک کرد وبا وجود وعده و وعید ها و حتی شمارش معکوس های محمد زارع پور رئیس فدراسیون مبنی بر آمدن نایب رئیس جدید این اتفاق نیفتاد و فدراسیون بدون نایبرئیس بانوان به مدت یک سال اداره شد حال آنکه چه اتفاقاتی برای بانوان مظلوم این رشته که پتانسیل های بالایی برای موفقیت در عرصه ها جهانی دارند افتاد را مسکوت می گذاریم.

* مسابقات برون مرزی در سال ۹۲
فروردین: درفروردین ۹۲ مسابقات کاپ آسیا برگزار شد و نوشاد عالمیان به همراه برادرش در این پیکارهای حساس شرکت کردند اما نوشاد فقط توانست عنوان چهارمی سال گذشته خود تثبیت کند در حالی که به اعتقاد کارشناسان می توانست بهتر از این نتیجه بگیرد و نیما هم با دو شکست حذف شد. ندا شهسواری به دلایلی که در آخر هم مشخص نشد مقصر آن کیست نتوانست جواز شورای برون مرزی را برای این رقابت ها بگیرد و درآخرین لحظات در حالی که چمدانش را هم بسته بود ازسفر جا ماند!

اردیبهشت: در اردیبهشت ۹۲ مسابقات قهرمانی جهانی در فرانسه برگزار شد و از نکات قابل توجه این رقابت ها درخشش بانوان بود ندا شهسواری و محجوبه عمرانی به جمع ۶۴ تیم برتر رسیدند و در پیکارهای انفرادی هم به عنوان سرگروه بالا آمدند تا رکورد تاریخی را به نام خود ثبت کنند.

در بخش پسران: نوشاد عالمیان توانست تا یک شانزدهم بالابیاید و پیروزی وی مقابل آندریان منت فرانسوی با رنکینگ ۲۷ جهان از جمله موفقیت های مرد شماره یک تنیس روی میز ایران بود وی در انتها از وانگ هائو نایب قهرمان سه دوره المپیک باخت و حذف شد.
تیر: رقابت های قهرمانی آسیا در تیرماه به میزبانی بوسان کره جنوبی برگزار شد و پسران در غیاب کره شمالی هشتم شدند و تیم دختران ایران هم به مقام یازدهم رسید.

مرداد: بازی های آسیایی نوجوانان در نابخینگ چین برگزار شد و سروش امیری نیا به مرحله یک هشتم نهایی راه یافت.

شهریور: رقابت های قهرمانی جوانان آسیا شهریورماه ۹۲ در قطر برگزار شد جوانان دختر و پسر ایران به کسب عنوان دهم قناعت کردند.

آبان: تور جهانی لهستان آبان ماه ۹۲ میزبان تیم چهار نفره نوشاد و نیما عالمیان حمیدرضا طاهرخانی و سروش امیری نیا از ایران بود که هیچ کدام از آنها نتوانستند عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش بگذارند.

پروتور جهانی آلمان که چند روز بعد از مسابقات لهستان برگزار شد از جمله برنامه ریزی های فدراسیون برای پینگ پنگ بازان ایران بود اما با وجود ثبت نام در این مسابقات ایرانی ها ترجیح دادند به ایران بازگردند.

هرچند احتمال جریمه نقدی و کم شدن امتیاز به دلیل لغوسفر به آلمان وجود داشت اما بعدها اعلام شد که رایزنی های فدراسیون ایران و فدراسیون جهانی به نتیجه رسیده و هیچ جریمه ای در انتظار ایران نیست.

آذر: مسابقات جام فجر در رده سنی نوجوانان و جوانان آذر ماه در تهران برگزار شد و پوریا عمرانی که آخرین روزهای خود را در رده سنی جوانان پشت سر می گذارد در این پیکارها درخشش قابل توجهی داشت وی در انفرادی جوانان در دوبل به همراه متین لطف اله نسبی و در پیکارهای تیمی قهرمان شد، عمرانی اعلام کرده که قصد دارد از سال آینده به بوندس لیگا بپیوندد.

بهمن: رقابت های جام فجر در رده سنی بزرگسالان هم بهمن ماه ۹۲ برگزارشد.

پیش از شروع مسابقات مصر برای حضور در ایران اعلام آمادگی کرده بودند اما به دلایلی سفرشان انجام نشد و یکی از جدی ترین رقیبان ایران جایش خالی ماند و البته راه برای قهرمانی هموار شد.

نوشاد عالمیان در مسابقات انفرادی دوبل به همراه برادرش نیما و تیمی به مقام قهرمانی رسید تا ناکامی سال ۹۱ را جبران کند.

از جمله نکات قابل توجه در جام فجر ۹۳ خود نمایی دوباره افشین نوروزی بود.

نوروزی که بعد از حاشیه هایی که ناخواسته و به دلیل مصاحبه انتقادی درگیر آن شده بود مدتی را دور از این رشته ورزشی گذراند پس از بازگشت شروع خوبی داشت.

وی در رقابت های تیمی چند بازیکن رنکینگ دار را شکست داد و در انفرادی هم به مدال برنز رسید.
در بخش بانوان هر چند هندی ها مدال های طلا را درو کردند اما نمی توان از درخشش ندا شهسواری و محجوبه عمرانی گذشت این دو موفق شدند مدال نقره بخش دو نفره را ازآن خود کنند.

* دلارهایی که فقط حواله اش دست بازیکنان رسید!
فدراسیون تنیس روی میز ایران یکی از فدراسیون هایی است که همیشه از مشکلات مالی ابراز گله مندی کرده است اما همین فدراسیون برای مسابقات جام فجر هم در رده نوجوانان و جوانان هم بزرگسالان مبلغ ۲۰ هزار دلار جایزه نقدی تعیین کرد.

دلارهایی که فقط حواله آن به دست بازیکنان ایران رسید و معلوم نیست چه وقت پرداخت خواهد شد این در حالی است که دلارهای پینگ پنگ بازان خارجی بدون فاصله بعد از پایان مسابقات در جیبشان قرار گرفت.

* علامت سوال مسافران مسابقات قهرمانی جهان!
تنیس روی میزدر سال ۹۳ مسابقات قهرمانی جهان را در پیش دارد اما هنوز تکلیف مسافران آن مشخص نیست.

ضمن اینکه در سال ۹۲ خبری ازدو مرحله مسابقات رده بندی و انتخابی تیم ملی نبود و معلوم نیست بازیکنان براساس چه ضابطه ای برای این پیکارها حساس انتخاب خواهند شد؟

انتهای پیام /


ارسال نظر