|
|
کدخبر: ۱۴۸۱۳۳

در ورزشگاه نسل جدید باید بر پایه جهت گیری جغرافیایی ورزشگاه ساخته شود.

به گزارشخبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛در قسمت قبل در مورد ساخت ورزشگاه نسل جدید صحبت و راهکارهای کاهش معضلات محیط زیستی گفته شده درا ین قسمت به سراغ یکی دیگر از تمهیدات ورزشگاه برای آرامش آسایش تماشاگران، ورزشکاران می روم که جهت گیری های جغرافیایی در طراحی ورزشگاه هاست.

مهرنوش قدمی، کارشناس مهندس ورزش درباره جهت گیری و جغرافیایی ورزشگاه گفت: به طور کلی جهت گیری استادیوم باید در سه جنبه نوع ورزش و فصل مسابقه و شرایط اقلیمی منطقه ارزیابی کرد.

کارشناس مهندسی ورزش در مورد جهت گیری ورزشگاه های نسل جدید گفت: با توجه به موقعیت طلوع و غروب خورشید، ورزشگاه باید در جهت نیمکره شمالی یا جنوبی احداثشود که تا ورزشکار بتواند با کیفیت بهتر بتواند در فضای ورزشگاه، ورزش کند.

وی با اشاره به مسابقات فوتبال گفت: اکثر مسابقات فوتبال بعد از ظهر فصول معتدل سرد برگزار می شود لذا بهترین جهت گیری جغرافیایی، جهت گیری شمالی غربی، جنوب شرقی است هر چند باید شرایط اقلیمی باد رطوبت و متوسط دما منطقه را در ساخت زمین فوتبال استادیوم در ورزشگاه در نظر گرفت.

قدسی در مورد مسابقات دو و میدانی گفت: به خاطر اینکه مسابقات دو میدانی در فصول گرم و معتدل برگزار می شود جهت گیری ورزشگاه ها ویژه دو و میدانی باید شمالی - جنوبی با ۱۵ درجه انحراف به سمت غرب باشد.


وی در مواد بهترین جهت جغرافیایی جهت استقرار خبرنگاران، گزارشگران و مهمانان ویژه افزود: اکثر مسابقات بعد از ظهر ها برگزار می شود جهت شرقی، همواره رو به خورشید است لذا جهت مناسب برای جایگاه های مهم مانند گزارش گران، خبرنگاران، مهمانان ویژه فضای اداری و اصلی ورودی و خروجی بازیکنان باید طراحی و ورزشگاه های نسل جدید در نظر گرفته شود به همین دلیل همواره قیمت بلیط های قسمت های غربی ورزشگاه در جهات دیگر جغرافیایی ورزشگاه گرانتر است.

انتهای پیام /

ارسال نظر