|
|
کدخبر: ۱۴۸۱۳۹

تغذیه در سنین رشد و تکامل بسیار حائز اهمیت است، به همین جهت توجه به تغذیه کودکان و نوجوانان ورزشکار از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به گزارشخبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛نونهالان و نوجوانان در دوران رشد و تکامل در معرفی تغییرات فیزیولوژیکی و همچنین تغییرات رفتاری قرار دارند، بنابراین تغذیه مناسب در به دست آوردن سلامتی عمومی و جلوگیری از بروز بیماری های ناشی از سوء تغذیه بسیار موثراست.

همانقدر که تغذیه صحیح و مناسب قابل اهمیت است، باید از روی آوردن نونهالان و نوجوانان به پیروی از الگوهای رفتاری و عادت های غذایی نادرست و رژیم های نادرست غذایی و همچنین مصرف مکمل های مضر نیز جلوگیری کرد.

** پیامدهای تغذیه نامناسب نونهالان و نوجوانان


از پیامدهای دریافت ناکافی انرژی و موادغذایی برای کودکان و نوجوانان ورزشکار می توان به اختلال در رشد(کم وزنی و کوتاهی قد)، اختلال در تکامل(تاخیر بلوغ جنسی، مشکلات عصبی، اختلالات قائدگی)، افزایش میزان خطر بروز آسیب های ورزشی(آسیب عضلانی، تاندون ها، بیماری های عفونی)، کاهش تراکم مواد معدنی استخوانی(پوکی زودرس و شکستگی استخوان) و اختلالات آب و املاح(خطرات و شوک ناشی از کم آبی) اشاره کرد.

** تامین انرژی از کربوهیدرات

برای تامین انرژی مورد نیاز کودکان فعال و نوجوانان ورزشکار، باید کربوهیدرات را هدف قرار داد. کربوهیدرات ها اصلی ترین منبع انرژی در تمرینات ورزشی و عمده ترین سوخت برای مغز هستند.

از آنجایی که ذخایر کربوهیدرات(گلیکوژن) در بدن محدود است، بنابراین بچه ها باید هر روز این ذخایر را پرکنند که ماکارونی، برنج، نان، شیر، ماست، غلات، میوه و سبزیجات بیشترین و بهترین منابع کربوهیدرات محسوب می شوند.

** پروتئین آجرهای ساختمانی بدن

پروتئین در ساخت عضلات، مقابله با عفونت ها، تامین و کنترل رشد بافتها و نگهداری بدن، نقش بسزایی دارد. با اینکه پروتئین از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اما یک رژیم پروتئینی توصیه نمی شود و جایگزینی کربوهیدرات با پروتئین می تواند روی عملکرد درست ورزش تاثیر نامطلوب داشته باشد.

بدون کربوهیدرات کافی، ورزشکار به سرعت خسته می شود و انرژی برای تمرین یا مسابقه ندارد، پس رژیم غذایی که قسمت اعظم آن را پروتئین تشکیل دهد، به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

** مصرف چربی ها فراموش نشود

یک رژیم پرچرب سالم نیست و یک رژیم بدون چربی هم توصیه نمی شود، داشتن بعضی از چربی ها در رژیم غذایی برای سلامتی مهم است و کلید تامین انرژی بدن برای نونهالان و نوجوانان ورزشکار محسوب می شود و بهترین نوع استفاده از چربی ها، روی آوردن به مصرف غذاهای کم چرب به جای غذاهای بدون چربی است.

** مصرف مکمل ها در بین ورزشکاران نونهال و نوجوان

از آنجائی که سازمان FDA(اداره دارو و غذایی آمریکا) که بزرگترین سازمان دارویی جهان است، مکمل های غذایی را کنترل نمی کند، بنابراین هیچگونه ضمانتی برای خالص بودن و تاثیرگذار بودن آنها وجود ندارد و بهتر است سلامتی کودکان و نوجوانان ورزشکار خود را با مصرف مکمل ها به خطر نیاندازیم.

**بازسازی عضلات

به جای استفاده از مکمل ها برای بازسازی عضلات، بهتر است کودکان و نوجوانان ورزشکار را به خوردن و نوشیدن میان وعده های پر کربوهیدرات، ۳۰ دقیقه بعد از تمرین تشویق کنیم.

** وعده قبل از ورزش فراموش نشود

به منظور جلوگیری از گرسنگی و تامین انرژی برای عضلات وعده قبل از تمرین اهمیت دارد.
شب قبل از مسابقه و دو ساعت قبل از رقابت باید بر روی غذاها و نوشیدنی های غنی از کربوهیدرات و پروتئین متوسط و کم چربی همانند ماکارونی، سبزیجات، مرغ، میوه، شیر، غلات، ماست، نان تست و آب میوه تمرکز کنید.

** تامین آب

بدن کودکان نیاز مبرمی به آب و مایعات دارد و در مقایسه با بزرگسالان، کودکان و نوجوانان بیشتر در معرض شوک های کم آبی و در صورت انجام تمرین های سنگین دچار دردهای بسیار می شوند. از همین رو، به کودکان نوشیدنی های ورزشی مناسب بدهید تا از خستگی و کم آبی آنان جلوگیری شود.

مطالعات نشان می دهد که نوشیدنی های کم شیرین و طعم دار بدون گاز مثل نوشیدنی های ورزشی بهتر از آب می تواند از کم آبی جلوگیری کند.

بهتر است به بچه ها براساس یک برنامه ریزی دقیق مایعات بدهید، به طوری که به آنها بطری های قابل ارتجاع(قمقمه های فشاری) بدهید و آنها را مجبور کنید تا هر بیست دقیقه یکبار به میزان نصف تا یک لیوان آب بنوشید.

همچنین، بچه ها را قبل و بعد از تمرین وزن کنید تا متوجه شوید چه مقدار مایعات در طی تمرین از دست داده اند و برای هر نیم کیلو کاهش وزن یک لیتر نوشیدنی ورزشی به آنان بدهید.

انتهای پیام /


ارسال نظر