|
|
کدخبر: ۱۴۹۲۳۷

مصرف بهینه آب برای مردم و ورزشکاران موضوعی است که متخصصان امروز تاکید بر آن را دارند.

به گزارشخبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران، مجید حاجی فرجی متخصص تغذیه و رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی گفت: آب یکی از مواد غذایی اصلی برای بدن و سلول های بدن است، به طور متوسط ۶۰ درصد بدن بزرگسال از آب تشکیل شده است. آب برای بسیاری از عملکردهای طبیعی بدن و زندگی ضروری است. اما میزان مصرف آب در بدن های مختلف متفاوت است.
وی افزود: به طور کلی ۶ تا ۸ لیوان مصرف آب در روز توصیه می شود، اما آب باید به تناسب نیاز بدن مصرف شود. این موضوع در ورزشکاران و افرادی که فعالیت بدنی بیشتری دارند به مراتب حساس تر هم دنبال می شود.

حاجی فرجی با اشاره به پژوهش در مورد مصرف آب در سال ۹۰ و در بین خانوارهای تهرانی گفت: انستیتوی تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور و به سفارش شرکت آب های معدنی، پژوهشی علمی در خانوارهای تهرانی اجرا شد که نتایج آن نشان می دهد میانگین مصرف مایعات حدود ۹/۱ لیتر در روز بوده است که نیمی از این مایعات دریافتی آب بود. پس از آب، نوشیدنی های داغ که ۸۰ درصد آن را چای تشکیل می دهد، در جایگاه دوم قرار دارند. ۱۰ درصد مردان و ۲۵ درصد زنان روزانه کمتر از ۲/۱ لیتر مایعات می نوشند که این مقدار بسیار کمتر از حد استاندارد سازمان بهداشت جهانی برای سلامت بدن است.

وی در باره استفاده آب در بین کودکان تصریح کرد: در این پژوهش ها کودکان و وضعیت مصرف آب در آنها از توجه بیشتری برخوردار است. در برخی از کشورها، شرکت های تولید کننده آب برای تشویق کودکان به نوشیدن آب، به بسته بندی های آنها توجه ویژه می کنند.

متخصص تغذیه و رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی ادامه داد: دلیل عمده چاقی بچه ها نوشیدنی های شیرینی است که در بازار به وفور یافت می شود. مصرف فست فود، کم تحرکی، عدم طبخ غذای کافی، استرس ها، مسائل ژنتیکی و افزایش بازی های کامپیوتری که در نسل های آینده شکل می گیرد و باعثچاقی بچه های امروزی ما می شود.

حاجی فرجی گفت: چون آب یک مایع بی طعم است، مردم ترجیح می دهند که از هر نوشیدنی به غیر از آب استفاده کنند. مثلا نوشابه را بیشتر از آب دوست دارند.

انتهای پیام /

ارسال نظر