|
|
کدخبر: ۱۵۰۵۳۵

اعتقاد برخی بازیکنان NBA؛

آیا وقت استراحت در پایان بازیهای نزدیک بسکتبال به تیمها برای رسیدن به گل کمک می کند؟ سایت ESPN در گزارشی به این موضوع پرداخته است.

به گزارشخبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ گرفتن تایم اوت(وقت استراحت) در پایان بازی های نزدیک به قدری عادی است که کسی به موثر بودن یا نبودن آن فکر نمی کند اما سایت ESPN در گزارشی به کم شدن شانسهای گلزنی تیم بعد از تایم اوتهای انتهای بازی پرداخته و شین بتیر فوروارد میامی هیت هم با صراحت در مورد موثر نبودن تایم اوت و صبحتهای مربیان در این زمان نظر داده است.

اصلی ترین دلیل بتیر این است که اگر وقت استراحت بگیرید، به حریف فرصت تنظیم دفاع را می دهید.

وقت های استراحت، خطاها، پرتابهای آزاد، تعویضها، بازبینی ویدئویی و مواردی شبیه آن می توانند ۲ دقیقه آخر بازی را به ۱۵ دقیقه زمان مرده با فرصتهای کوتاهی برای بسکتبال واقعی تبدیل کنند.

دلیل اصلی این وقتهای مرده، ایجاد فرصت برای مربیان است تا به راهنمایی بازیکنان خود بپردازند. اما نظرات متضادی هم با این ایده وجود دارند: برخی بسکتبال نویسان NBA اعتقاد دارند، حمله های پایان بازی معمولا افتضاحند و تایم اوت های انتهای بازی هم به شکلی که در مورد آن صحبت می شود، کمکی به گلزنی تیم نمی کند در مقابل می تواند در استحکام دفاع تیم بسیار موثر باشد. تعویض بازیکنان دفاعی، مرور برنامه های تیم مقابل برای حملات مختلف بهترین دلیل برای گرفتن تایم اوت در دقایق آخر بازی است.

در ادامه این گزارش به آمار سایت NBA اشاره شده است:
همانقدر که گرفتن تایم اوت می تواند مفید باشد، در مواقع بسیاری باعثآسیب زدن به حمله تیم می شود.
براساس آمار سایت رسمی NBA تیمها در صورت نگرفتن وقت استراحت در دقایق آخر بازی، احتمال گلزنی بیشتری داشته اند.
این آمار از بازیهایی استخراج شده که در ۵،۳ و یک دقیقه پایانی بازیها از فصل ۲۰۰۷ تاکنون مساوی بوده اند و یا با اختلاف ۳ امتیاز پیش می رفته اند.

شین بتیر فوروارد میامی هیت در مورد درسهایی که از مایک کرژیژفسکی در دوک یاد گرفته است، می گوید: من در سیستم کرژیژفسکی بزرگ شده ام که می گوید در زمانهای نزدیک به هم نباید تایم اوت گرفت. دفاع حریف در این زمانها آماده نیست و اگر تایم اوت بگیرید به آنها اجازه تنظیم دفاع و تمرکز بیشتر می دهید. به هر حال هر کسی می تواند به سرعت متوجه این موضوع شود که حریف دقیقا چه برنامه ای را اجرا می کند.

بتیر ادامه می دهد: مربیان می خواهند، نشان دهند به اندازه میلیونها دلاری که می گیرند ارزش دارند اما گاهی بعد از گرفتن تایم اوت تعجب می کنم که چه برنامه ساده ای دارند. برای مثال مربی وقت می گیرد و شروع به کشیدن نقشه برای آیزولیشن می کند و واکنش ما شبیه این است که واقعا؟!

انتهای پیام /

ارسال نظر