|
|
کدخبر: ۱۵۰۷۱۹

غارنوردی بخشی از کوهنوردی است که علاقه مندان خاص خود را دارد و هر ساله به تعداد آن افزوده می شود.

به گزارشخبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگارانغار نوردی بخشی از کوهنوردی است که علاقه مندان خاص خود را دارد و هر ساله به تعداد آن افزوده می شود و در غارهایی که در کوهستانها هستند انجام می شود و با توجه به شرایط خاص برخی از این مکان ها باید با احتیاط صورت گیرد این رشته ورزش به دو صورت آماتور و حرفه ای انجام می شود که در اول عار نوردان، افرادی هستند که به این فن بیشتر از جنبه ورزشی نگاه می کننند و امروزه تعداد این غارنوردان از غار نوردان حرفه ای بیشتر است و اکثر غارهای جدید توسط این افراد کسف می شود به طور کلی غار نوردی آماتور بیشتر در میان کوهنوردان رایج است و بسیاری از غار نوردان آماتور به خاطر علاقه خاصی که در طی سال های غار نوردی به این فن پیدا می کنند تبدیل به غارنوردان حرفه ای می شوند و در بعضی از رشته های آنی تجربه های زیادی کسب می کنند.

از نگاه غار نوردان آماتور این ورزش در نوردیدن و اکتشافا غارها ست.

چالش های مربوطه به نوع و گونه غاری که رنور دیده می شود بستگی دارد ولی معمولا بهره گیری از میخ و طناب و گذر را شامل می شود در کشورمان غار نوردی را یکی از گرایش های کوهنوردی می دانند ولی از تنگراهها، دهلیز ها و چالابها در برخی کشور ها رشته ای جداگانه شمرده می شود.

نوع دیگر گرایش کوهنوردی در ایران عبارتند از؛ کوهپیمایی صعود های ورزشی سنگنوردی یخ نوردی می باشند.

استان کرمانشاه بلت دارا بودن محیط مناسب و در بر گرفتن شمار بسیار زیادی غار از جمله ژرفترین و طولانی ترین غارهای ایران علاقمندان بسیاری از پیشرو ترین استان های غار نوردی به شمار می آید که به غار پرا و می توان اشاره کرد که جز مهم ترین پر هیجان ترین و سخت نورد ترین غارهای ایران به حساب می آید.

بسیاری بر این باورند تنی چند از غار شناسان، غاری ژرفتر از پرا و کشف کرده اند اما برای یک رو تازه ماندن آن از آشکار نمودن جایگاه آن خود داری می کنند.

از دیگر غارهای ایران که همواره مورد بازدید غار نوردان باشگاه های غار نوردی کشورمان قرار می گیرند می توان به غارهایی یخ مراد، بورتیک، رود افشان و کهک، قاطرچی، وکتله خورنام برد.

در غار نوردی تجهیزاتی مانند پومار، کلاه، رول، میخ، کوله پشتی، کیسه خواب، شفت، کارابین، ابزار طناب، نیاز است و کیت کمک های اولیه، لوازم زخم بندی، پانسمان، انواع قرص و غیره هشت فرود ایمنی، چراغ های پیشانی با لامپ LED لباس ضد آب، کپسول و آمپول باید همراه غار نوردان باشد.

بخش دیگری که در این ورزش انجام می شود غار نوردی حرفه ای است و این افراد کسانی هستند که برای اهداف خاصی بجز جنبه ورزشی آن پا به اعماق غارها می گذراند.

زمین شناس، دیرین شناسی باستان شناسی و انسان شناسی و زیست شناسی کار آنهاست و در گوشه ی این دنیا صورت می گیرد تا واقعیت های این مکان های هیجان انگیز مشخص شود.

آموزش های مناسب و داشتن امکانات مناسب و امینی کافی نیاز اساسی غار نوردی است و با توجه به محیط اسراسر آمیز این مکان ها باید فرد هنگام غار نوردی آشنایی کامل به آن داشته باشد و بی قدار به آن نزد.

برخی از غارها ساده هستند و برای بازدید خوب است مانند غار علی صدر که در همدان واقع است و به همراه خانواده هم می توان واقع است و به همراه خانواده هم می توان به آن رفت و خطر خاصی افراد را تهدید نمی کنند ولی بعضی از غارها سختی مسیر و چاه های عمودی افقی همراه هستند و اشخاصی که به غار نوردی در این مکان ها می پردازنند باید از تجربه کافی برخوردار باشند مواردی بوده که فرد حین انجام غار نوردی به پایین چاه سقوط می کند و متاسفانه جان خود را از دست می دهد.

یکی دیگر از موارد قابل توجه در غار نوردی توجه به سلامت فرد است و افرادی که دچار بیماری هستند باید از انجام این ورزش دوری کنند و با توجه به اینکه این ورزش در مکان های دور از شهر انجام می شود در صورت بروز اتفاق برای غار نوردی مدتی زمان می برد تا خدمات درمانی در محل حادثه حضور یابد و امداد رسانی شود پس باید با صحت و سلامت کامل به غار نوردی پرداخت و احتیاط کامل در آن داشت.

انتهای پیام /

ارسال نظر