|
|
کدخبر: ۱۵۸۴۲۰

گفتگوی تفصیلی باشگاه خبرنگاران با سرمربی بازیکن ساز والیبال:

اردوهای انتخابی و تمرینی تیم ملی والیبال نوجوانان کشورمان در تهران آغاز به کار کرده است.

محمد وکیلی در گفتگو باخبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاراناظهار داشت: درحال حاضر دومین مرحله اردوی انتخابی تیم ملی والیبال نوجوانان در حال برگزاری است اولین مرحله این اردو از تاریخ ۲۰ تا ۲۲ فروردین ماه برگزار شد، دومین مرحله نیز از تا ۲۵ ماه جاری انجام شد، آخرین مرحله این اردوی انتخابی از ۲۶ آغاز و تا ۲۸ فروردین ادامه خواهد داشت.

سرمربی تیم ملی والیبال نوجوانان تصریح کرد: در طول این اردوهای انتخابی باید عملکرد حدود ۱۰۰ بازیکن را به طور کامل مورد ارزیابی قرار دهیم تاکنون ۶۰ نفر در ۲ مرحله به اردوی تدارکاتی تیم ملی دعوت شده اند و در آخرین مرحله نیز دیگر بازیکنان را ارزیابی خواهیم کرد.

سرمربی تیم ملی والیبال نوجوانان کشورمان در ادامه یاد آور شد: در طول این اردوها روی شرایط فیزیکی و تکنیک های پایه بازیکنان به طور دقیق کار کرده ایم و از روز شنبه ۳۰ فروردین ماه به طور رسمی نخستین مرحله اردوی تدارکاتی تیم ملی آغاز خواهد شد.

*هیچ محدودیتی نداریم

وکیلی یادآور شد: در تعداد ملی پوشان حاضر در اردوهای تدارکاتی هیچ محدودیتی وجود ندارد و تمام کسانی که می توانند برای آینده والیبال موثر باشند در اردوها حاضر خواهند شد در این خصوص هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و تمامی استعدادها و نخبگان را در خانواده تیم ملی نوجوانان نگه می داریم، مگر آنکه عملکردشان در حد تیم ملی نباشد و حضورشان باعثعقب ماندن راندمان عملکرد تیم باشد به طور قطع این افراد به مراحل بعدی تمرینات دعوت نخواهند شد.

وی یادآور شد: در حال حاضر شرایط در رده سنی نوجوانان بسیار سخت و سنگین است چون تمامی کشورها سرمایه گذاری و برنامه ریزی گسترده ای در رده سنی پایه انجام داده اند به طور مثال والیبال ترکیه در مسابقات قهرمانی دانش آموزان جهان توانست تیم ایران را با نتیجه ۲ بر صفر شکست دهد این مسئله به منزله زنگ خطر جدی برای والیبال ماست، فدراسیون ایران و مربیان آن باید برای بازیکن سازی زحمت فراوانی بکشد البته با صبوری و شکیبایی این کار انجام خواهد شد و این نسل طلایی والیبال ایران در لیگ جهانی ادامه پیدا می کند در غیر این صورت فاجعه ای بزرگ در والیبال کشورمان رخ خواهد داد.

*تکنیک های فردی مدعوین، صفر است

سرمربی تیم ملی والیبال نوجوانان در ادامه یادآور شد: این بازیکنانی که هم اکنون در تمرینات انتخابی تیم ملی حضور دارند از نظر تکنیک های فردی صفر هستند آنها حتی از ابتدایی ترین نکات والیبال که همان جایگیری در زمین، پای دفاع و یا محل استقرار روی توپ های سرعتی و قدرتی است بی اطلاع هستند به نوعی در طول مدت کوتاه حضورشان در اردوهای انتخابی به صورت تئوری و عملی تمامی موارد را به آنها ارائه کردیم.

*درب تیم ملی باز است

وکیلی درخصوص چگونگی انتخاب بازیکنان حاضر در اردوهای انتخابی تیم ملی نوجوانان اظهار داشت: زمانی که قرار نبود من در تیم ملی حضور داشته باشم، نمایندگان فدراسیون در مسابقات لیگ برتر نوجوانان باشگاه های کشور حضور داشتند و از این پیکارها ۵۰ بازیکن را انتخاب و معرفی کردند، در کنار این دسته یک سری بازیکنان هم از سوی هیئت های والیبال استان های سراسر کشور به ما معرفی شدند.

وی گفت: وظیفه خودمان می دانیم که از تمامی مستعدان و مدعیان تست گیری کنیم در حال حاضر درب تیم ملی به روی تمامی بازیکنان متولد ۱۱/۱ / ۱۳۷۵ باز است و از تمامی آنها تست گیری خواهیم کرد تا بهترین ها و شایسته ترین ها در مسابقات آسیایی حاضر شوند.

* تمرکز روی قهرمانی، آینده را نابود می کند

سرمربی تیم ملی والیبال نوجوانان در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به شرایط موجود امکان تکرار قهرمانی نوجوانان در مسابقات آسیایی امسال همانند دوره گذشته وجود دارد؟ گفت: به صراحت باید بگویم که اگر دنبال بازیکن سازی هستیم باید هفت تیر و یا تفنگ قهرمانی در آسیا از روی شقیقه ها برداشته شود در غیر این صورت هدف اصلی مان که همان پشتوانه سازی است کمرنگ خواهد شد.

وکیلی اظهار داشت: هدف ما از هم اکنون مدال آوری در مسابقات قهرمانی نوجوانان در سال آینده است از نظر من مسابقات آسیایی به مانند پلی اف است با توجه به این مسائل برای رسیدن به قهرمانی نمی توان پشتوانه سازی را فدا کرد، اگر این کار را بکنیم به والیبال ایرانی جفا کرده ایم.

وی یاد آور شد: برای حضور در مسابقات والیبال نوجوانان قهرمانی آسیا فرصت چندان زیادی در اختیارمان نیست و فقط پنج ماه زمان داریم، در صورتی که دیگر همکارانم در سال های گذشته برای حضور در مسابقات آسیایی حداقل ۱۱ ماه فرصت تمرین داشتند. با این وجود من قول قهرمانی در آسیا را نمی دهم ولی می گویم در مسابقات جهانی تیم ملی ایران مدال خواهد گرفت.

*صغر سنی با رسالت بازیکن سازی منافات دارد

سرمربی تیم ملی والیبال نوجوانان کشورمان در خصوص وضعیت سنی ملی پوشان حاضر در اردوها گفت: اکثر این بازیکنان در فدراسیون دارای پرونده هستند و در صورتی که عضو تیمی بوده اند تمامی اطلاعات شخصی آنها ثبت شده است، کسانی هم فاقد پرونده بودند از فیلتر مسئولان فدراسیون به طور دقیق عبور کردند. بررسی دقیق شناسنامه عکس دار، کارت ملی، شناسنامه های والدین بازیکنان و مدارک تحصیلی آنها در دستور کارمان بود، قرار است پس از دعوت آنها به مراحل بعدی و انتخاب شدن گذرنامه و دیگر مدارک بازیکنان به طور دقیق بررسی شود حتی اگر آنها یک روز هم اضافه داشته باشند در تیم ملی نوجوانان جایگاهی ندارند، چون هدف ما بازیکن سازی است پس در این شرایط صغر سنی معنا ندارد.

وی در پایان گفت: کنترل ما روی مسائل سنی بازیکنان بسیار سخت است، من تنها بازیکنانی را در اردوهای تمرینی قبول می کنم که فدراسیون آنها را تایید کرده باشد و تمامی بازیکنان دعوت شده به تیم ملی از فیلتر فدراسیون عبور کرده اند.

گفتنی است، مسابقات والیبال نوجوانان آسیا شهریور ماه سال جاری در کشور سریلانکا برگزار می شود هنوز وضعیت حریفان ایران در این مسابقات مشخص نیست و این امر به قرعه کشی کنفدراسیون والیبال AVC در تایلند بستگی دارد. تیم ملی والیبال نوجوانان کشورمان در مسابقات والیبال قهرمانی آسیا که در دوره گذشته برگزار شد در تهران عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داد.

انتهای پیام /


ارسال نظر