|
|
کدخبر: ۱۶۰۵۴۱

بازی های آسیایی و نظرات مسئولان از برگزاری یا عدم برگزاری انتخابات برای برخی فدراسیون ها

رئیس فدراسیون تیراندازی برگزاری یا عدم برگزاری انتخابات برخی فدراسیون ها می تواند جنبی منفی و مثبت در پی داشته باشد.

مهدی هاشمی در گفت وگو با خبرنگار ورزشیخبرگزاری فارس، درباره اینکه برخی اعتقاد دارند بهتر است انتخابات بعضی از فدراسیون ها به بعد از بازی های آسیایی ۲۰۱۴ موکول شود، گفت: این موضوع هم جنبه مثبت دارد هم منفی. در فدراسیون های مختلف شرایط متفاوت است اما طبیعتا وقتی با فردی به صورت موقت برخورد می شود، نوع نگرش او با اشخاص مختلف موقتی است و این شاید در درازمدت به ضرر فدراسیون ها شود.

وی ادامه داد: از طرفی نگاه ما به ورزش درازمدت و با برنامه است. با توجه به اینکه بعد از بازی های آسیایی، المپیک را در پیش داریم و فرصت کم است چرا که باید برخی هزینه ها و سرمایه گذاری ها باشد. در این صورت ما عادت می کنیم به موضوعات نگاه کوتاه مدت داشته باشیم. البته برخی می توانند آن را یک پله در نظر بگیرند و برخی دیگر اهداف بلندمدت را در نظر بگیرند. پس ممکن است نتیجه برای کوتاه مدت خوب باشد اما برای بلند مدت تصمیم مناسبی نباشد. به عنوان مثال برگزاری انتخابات فدراسیون ها بعد از بازی های آسیایی ممکن است ۴۹ درصد جنبه منفی و ۵۱ درصد جنبه مثبت داشته باشد. اما برای المپیک ضرر دارد. اگر نگاه ما به المپیک بیشتر است باید سریع تر انتخابات را برگزار کنیم.

* تاخیر در برگزاری انتخابات مزایای زیادی ندارد

رئیس فدراسیون تیراندازی با بیان اینکه باید قوانین به نفع ورزش تفسیر شود، اظهار داشت: مواردی که گفتم عمومی است. ممکن است در برخی رشته ها جنبه منفی بیشتر باشد و در برخی دیگر جنبه مثبت. اما تاخیر در برگزاری انتخابات مزایای زیادی ندارد. اما ممکن است به عنوان تصمیم مدیریتی مثبت و خوبی باشد اما در درازمدت یک تصمیم عالی نیست.

هاشمی در پاسخ به سؤال دیگر مبنی بر اینکه توزیع مدال های طلا در بازی های آسیایی نشان می دهد دوومیدانی و تیراندازی بیشترین مدال ها را به خود اختصاص می دهند و آیا شما برنامه ای دارید تا با کسب مدال های بیشتر در این رشته جایگاه ایران را بالا ببرید، عنوان کرد: برداشت شما از تعداد مدال درست است، اما از نظر کسب مدال باید به این توجه کنیم که نیمی از مدال ها برای بانوان است و ما در دوومیدانی حتی اگر در رشته ای خاص ورزشکار خانم داشته باشیم آنها نمی توانند شرکت کنند. بنابراین از نظر امکان توزیع مدال تیراندازی اول است.

* روی رشته هایی تمرکز کنیم که کسب مدال راحت تر است

وی با بیان اینکه وزن طلا در رشته های مختلف فرقی با یکدیگر ندارد، خاطرنشان کرد: آیا طلای والیبال، وزنه برداری، تکواندو با هم فرقی دارد؟ پس تمرکز باید روی مدال هایی باشد که به دست آوردن آن راحت و یا کم هزینه است. به عنوان مثال ممکن است با دو سال سرمایه گذاری و با A ریال هزینه در تیراندازی مدال هایی به دست آوریم که محدودیت سنی و جنسی هم نداریم. ورزشکارانی در تیراندازی هستند که ممکن است ۶ دوره در المپیک حضور داشته باشند اما در ۴ دوره المپیک مدال کسب کرده اند. ما هیچ رشته ای مانند تیراندازی نداریم که طول قهرمانی زیاد باشد. استعدادها و پتانسیل ها در ایران نشان داده یک دوره ۴ ساله پاسخگوی کسب مدال در این رشته است.

* اولین سهمیه المپیک را با دو سال سرمایه گذاری گرفتیم

وی با بیان اینکه ما سهمیه های المپیک را با دو سال سرمایه گذاری هم داشته ایم، گفت: جام بزرگ اولین سهمیه ما را گرفت در حالی که دو سال بود در این رشته فعالیت می کرد. بنابراین رشته تیراندازی هم زودبازده است و هم با سرمایه گذاری کم، بهره برداری طولانی مدت دارد. به ویژه بانوان که حضور آنها با توجه به اعتقادات ما می تواند کورکننده چشم دشمنان باشد. ما رشته هایی داریم که ممکن است از تیراندازی زودبازده تر باشد اما دوره قهرمانی شان کم باشد. بنابراین از هر زاویه ای نگاه کنیم تیراندازی باید اولین هدف باشد. این نکاتی است که از دید خیلی ها پنهان مانده است. ما با ۵۹ مدال در آسیا چهارم شدیم اما فقط در یک رشته ۳۵ مدال توزیع می شود. اگر می خواهیم سبد مدال را بیشتر پر کنیم باید در جاهایی سرمایه گذاری کنیم که امکان توزیع مدال بیشتر است. در این میان بحثمربیان خارجی هم هست که به عنوان مثال ۴۰۰ میلیون هزینه می کنیم اما آیا کسب مدال در برخی رشته ها را داریم؟

* بدهی ۷ میلیاردی ما در دو سال گذشته بیشتر شده است

رئیس فدراسیون تیراندازی درباره بودجه واریزی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک که اخیرا صورت گرفته و در پاسخ به این سؤال که بودجه دریافتی شما چقدر بوده، اظهار داشت: ما فعلا هیچ بودجه ای نگرفتیم امیدواریم که به ما هم بدهند. بدهی ۷ میلیاردی ما در دوسال گذشته کم نشده بلکه اضافه هم شده است که بخش زیادی از آن ارزی است.

* از حق خودم گذشتم و همه چیز را به وزیر سپردم

هاشمی درباره اینکه بالاخره تکلیف استفساریه برای حضور شما در فدراسیون تیراندازی به کجا کشیده شد، عنوان کرد: هنوز جواب آن نیامده اما فکر می کنم این موضوع جنبه غیرورزشی دارد. ما باید ببینیم منافع ورزش چیست. نباید خودمان را محدود کنیم. فرض محال که محال نیست. مثلا اگر یکی از رؤسای جمهور سابق را بیاوریم و در یک فدراسیون مشغول به کار شود با توجه به اینکه مقبولیتی داشته و رای آورده آیا بد است. می توانیم بگوییم چون یک رشته مورد نظر اهمیت داشته شخصی با این بزرگی آمده و می تواند تا حد زیادی از تجربه و توانش استفاده کرده و طیف گسترده ای جذب شود. من این موضوع را به اختیار وزیر گذاشتم و از حق خودم گذشتم. امیدوارم نیاز و صلاح این رشته هر چه هست همان مقدر شود.

انتهای پیام / خ

ارسال نظر