|
|
کدخبر: ۱۶۰۵۴۸

دلایل ناکامی استقلال از زبان مربی پیشین این تیم

خبرگزاری تسنیم: مربی پیشین تیم فوتبال استقلال معتقد است که امیر قلعه نویی باید مانند سال ۸۲ در استقلال عمل کند.

بهتاش فریبا در گفت و گو با خبرنگار ورزشیخبرگزاری تسنیم، در مورد شکست استقلال برابر الشباب و حذف این تیم از لیگ قهرمانان اظهار داشت: استقلال خیلی خوب بازی کرد. از نظر فنی همه چیز در نظر گرفته شده بود و فضاهایی که حریف می توانست از آن استفاده کند را بسته بودند. با اینکه الشباب بازیکنان سرعتی داشت اما بازیکنان استقلال خوب آنها را کنترل می کردند تا در ادامه بتوانند از سرعت نوری و تیموریان استفاده کنند. تیموریان هم خیلی خوب راه های نفوذ را بسته بود.

وی با اشاره به صحنه ای که داور برای الشباب پنالتی گرفت، عنوان کرد: شاید ۵۰ سال دیگر هم اتفاق نیفتد که چنین شوتی زده شود و با بازیکنی برخورد کند و داور اعلام پنالتی کند. اگر داور دیگری بود یک درصد هم آن را پنالتی نمی گرفت. کاملا مشخص بود که اولادی در آن صحنه چرخیده بود و دستش هم خیلی باز نبود. بعد از اینکه استقلال این گل تساوی را خورد چون مساوی و باخت تفاوتی نمی کرد خوردن گل دوم هم اهمیتی نداشت.

فریبا در مورد دلایل ناکامی استقلال در فصل جاری گفت: تیم های امیر قلعه نویی همیشه چند بازی اول فصل را بد بازی می کنند و دلیلش هم این است که روی بدنسازی پیش فصل زیاد کار می کند و به همین دلیل بعد از چند بازی بدن بازیکنان به حالت اصلی باز می گردد ولی امسال استقلال هم تمرینات پیش فصل را دیر آغاز کرد و هم در آن زمان شش، هفت بازیکن عضو تیم ملی هم حدود ۲۰ روز استراحت اجباری داشتند و این موضوع باعثشد استقلال دو دسته شود.

وی افزود: شماری از بازیکنان باید فشار زیادی را تحمل می کردند. از طرف دیگر برخی از بازیکنان دچار مصدومیت شدند. رفتن برخی از بازیکنان استقلال و نیامدن جایگزین در حد آنها نیز تاثیرگذار بود. جباری، منتظری، نکونام و فرهاد مجیدی از بازیکنانی بودند که هر کدامشان یک تیم هستند. البته تاثیر مجیدی کمتر بود زیرا دیگر رفتن های مجیدی عادی شده بود.

مربی پیشین استقلال تصریح کرد: در واقع اگر بخواهیم اولویت بندی کنیم اول رفتن بازیکنان استقلال و دوم جذب نکردن بازیکن در اندازه آنها و بعد عوامل دیگر در نتیجه نگرفتن استقلال تاثیرگذار بودند. در این عوامل باید قراردادهای پیش فصل را هم مدنظر قرار داد که اجازه می داد بازیکنان از این تیم جدا شوند.

فریبا در مورد اظهارات فتح الله زاده که می گوید دیگر در استقلال نمی ماند گفت: نمی دانم او می ماند یا خیر و اینکه او را بر می دارند یا نه. الان بحثخصوصی سازی مطرح است اگر این کار انجام شود باید ببینیم باشگاه دست چه کسی می افتد و آن زمان همان گروه هیئت مدیره و مدیرعامل را مشخص می کند و دیگر مدیرعامل از طرف وزارت ورزش انتخاب نمی شود.

پیشکسوت استقلال در پاسخ یه این سوال که آیا به خصوصی شدن استقلال و پرسپولیس امیدوار است گفت: امیدوارم این اتفاق بیفتد. با این کار شرایط خیلی متفاوت می شود. البته نمی دانیم که این خصوصی سازی چگونه خواهد بود ولی واقعا خوب می شود اگر این اتفاق بیفتد.

فریبا در مورد قلعه نویی عنوان کرد: او مربی کارنامه داری است اما دلیلی ندارد تمام مربیان کارنامه دار دنیا حتما هر فصل قهرمان شوند. اینگونه فوتبال جذابیت ندارد. قلعه نویی هم عنوان دار است اما فکر می کنم او باید تغییراتی را در خودش ایجاد کند و به سال ۸۲ برگردد.

وی گفت: قلعه نویی باید شاکله تیم را به طور کامل تغییر دهد و تیم را عوض کند مانند علی دایی که تقریبا تیم را عوض کرده بود. اگر دایی این جوان ها را نمی آورد پرسپولیس دهم هم نمی شد. در پایان فصل هم اگر کمی شانس می آورد حتی می توانست قهرمان شود. قلعه نویی باید از جوان ها در تیم استفاده کند. خودش هم همیشه به جوان ها اعتقاد داشته و اینگونه می تواند دوباره موفق شود.

این کارشناس فوتبال در ادامه گفت وگو با تسنیم در مورد عملکرد نمایندگان ایران در هفته پنجم لیگ قهرمانان خاطرنشان کرد: در مورد فولاد که نمی توانیم صحبت کنیم زیرا این تیم نقطه ضعفی نداشته است که بخواهیم آنها را مد نظر قرار دهیم. آنها تیم جوان و مربی خوبی مانند فرکی دارند و از او باید پرسید که این همه بازیکنان جوان و خوش تکنیک را از کجا پیدا کرده است. فولاد واقعا تیم بسیار خوبی است که یکرنگی و یکدستی در آن وجود دارد و این از هنرهای فرکی است. در لیگ قهرمانان هم که در گروهش اول است.

فریبا درباره کار چند ساله باشگاه فولاد در رده پایه گفت: صددرصد این موضوع در موفقیت های امروز فولاد تاثیر داشته است. امیر قلعه نویی هم در سال ۸۲ همین کار را انجام داده بود و بازیکنانی مانند قربانی، صادقی، طالب لو و دو سه نفر دیگر از امیدها و جوانان استقلال به تیم اصلی اضافه کرد. این دید خوبی بود که امیر داشت و هر کسی این کار را انجام نمی دهد. فولاد هم به همین شکل است و هر ساله دو سه بازیکن از جوانان و امید به تیم اصلی اضافه می کند.

وی ادامه داد: سپاهان هم به همین شکل کار می کند و دیدیم که شریفی و کریمی بازیکنانی بودند که در این تیم مطرح شدند. بودن مربی خارجی هم در این میان تاثیرگذار بود. شاید اگر مربی دیگری بود جرات استفاده از این بازیکنان جوان را نداشت.

فریبا در مورد حذف تراکتورسازی از لیگ قهرمانان گفت: به نظر می آید که تراکتورسازی بعد از قهرمانی در جام جهانی اشباع شده و به همین دلیل نتوانست کارایی لازم را نشان دهد.

این کارشناس فوتبال به برنامه ریزی لیگ قهرمانان هم اشاره کرد و گفت: متاسفانه زمان بندی بازی های لیگ قهرمانان هم مشکل ساز است. در حال حاضر همه به فکر سال بعد خود هستند و کسی آنطور که باید و شاید از توانایی هایش استفاده نمی کند و خودش را به خطر نمی اندازد.

فریبا درباره عدم حضور بازیکنان نمایندگان ایران در اردوی تیم ملی یادآور شد: بازیکنان تیم هایی که در آسیا بازی می کنند نهایتا چند روز دیرتر به اردو اضافه می شوند اما از این طرف اگر استقلال ملی پوشانش را در اختیار نداشت یازده نفر هم نمی شد. تیم ها برای جذب بازیکن هزینه می کنند تا در چنین شرایطی از آنها بهره ببرند.

انتهای پیام /

ارسال نظر