|
|
کدخبر: ۱۶۰۸۵۳

گزارش فارس از چگونگی قضاوت داور بحرینی در مسابقات حساس قاره کهن

داور بحرینی دیدار استقلال و الشباب عربستان یکی از داوران آسیایی حاضر در رقابت های جام جهانی است که اشتباه بحثبرانگیزش شبهه حضور او در این مسابقات را بار دیگر پررنگ کرد.

به گزارشخبرگزاری فارس، حضور نواف شکرالله، داور بحرینی در لیست داوران قضاوت کننده جام جهانی ۲۰۱۴خبری است که این روزها با توجه به قضاوت ضعیف وی در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا سر و صدای زیادی به راه انداخته است. بر آنیم تا در گزارشی کوتاه به معرفی این داور بحرینی بپردازیم تا مشخص شود آیا شایستگی های وی در عرصه داوری عامل راهیابی وی به جام جهانی بوده یا دست های پشت پرده ای در کار است. این در حالی است که تیم داوری علیرضا فغانی، داور خوب ایرانی که اخیرا قضاوت های خوبی هم در مسابقات مختلف داشته، به عنوان ذخیره جواز حضور در این مسابقات را کسب کند.

نواف شکرالله کیست؟

نواف عبدالله غیاثشکرالله متولد ۱۳ اکتبر ۱۹۶۷ در بحرین، یک داور فوتبال است که از سال ۲۰۰۷ به داور بین المللی فیفا تبدیل شده است.

فیفا در سال ۲۰۱۱ او را برای رقابت های جام جهانی زیر ۱۷ سال دعوت کرد و پس از آن نیز قضاوت چند دیدار در رقابت های جام جهانی زیر ۲۰ ساله ها را برعهده گرفت.

وی همچنین در تورنمنت های دیگری از جمله لیگ قهرمانان آسیا، جام باشگاه های جهان ۲۰۱۲ و رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ نیز قضاوت کرده است.

فیفا در مارس ۲۰۱۳ شکرالله را به فهرست ۵۲ نامزد داوری رقابت های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل اضافه کرد و اکنون تیم داوری وی یکی از تیم های داوری آسیایی است که قرار است رقابت های جام جهانی را قضاوت کند.

شکرالله کدام بازی ها را قضاوت کرده است؟

وی در آخرین قضاوتش داور دیدار استقلال ایران و الشباب عربستان در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا بود و با اعلام یک ضربه پنالتی بحثبرانگیز برای نماینده عربستان حرف و حدیثهای زیادی را به راه انداخت تا بسیار معترض شوند که چنین داوری با یک اشتباه مسلم که برای نماینده ایران بسیار گران تمام شد، چگونه خواهد توانست در رقابت های مهم جام جهانی سوت بزند.

وی در این مسابقات پیروزی دو بر یک پوهانگ استیلرز کره جنوبی مقابل بوریرام یونایتد تایلند و پیروزی سه بر دو الجزیره مقابل الریان قطر را نیز قضاوت کرد.

شکرالله علاوه بر رقابت های لیگ قهرمانان آسیا در رقابت های مقدماتی جام ملت های آسیا نیز قضاوت کرده است. قضاوت در رقابت های جام خلیج فارس و جام باشگاه های جهان نیز از جمله تورنمنت هایی است که وی در آن داوری کرده است.

نواف شکرالله پیروزی دو بر یک استقلال مقابل الهلال در لیگ قهرمانان سال گذشته و پیروزی سه بر صفر سپاهان مقابل النصر در رقابت های لیگ قهرمانان سال ۲۰۱۲ را نیز قضاوت کرده است.

داور بحرینی چگونه به جام جهانی رسید؟

وی که با وجود کسب درجه داوری بین المللی از سوی فیفا در سال ۲۰۰۷ در سه سال اخیر توانسته نام خود را بر سر زبان ها بیندازد، تاکنون عملکرد درخشان یا جالب توجه ای از خود به نمایش نگذاشته و در عرصه داوری به موفقیتی نرسیده است که بتوان آن را معیاری برای انتخابش به منظور حضور در رقابت های جام جهانی دانست. از این رو تنها می توان به لابی های اعضای بحرینی AFC و شیخ سلمان، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا برای گنجاندن نام یک داور بحرینی در میان داوران آسیایی حاضر در جام جهانی اشاره کرد.

وی که در رقابت های همچون پرزیدنت کاپ تاجیکستان و چلنج کاپ سری لانکا به عنوان داور ذخیره علیرضا فغانی حضور داشت، اکنون در حالی راهی جام جهانی می شود که نام علیرضا فغانی در فهرست ذخیره ها به چشم می خورد.

می توان یکی از نقاط تاریک رقابت های جام جهانی را این دانست که برای مسابقاتی که معتبرترین رقابت های فوتبالی دنیا محسوب می شود، داورانی سرنوشت بازی ها را رقم می زنند که در مسابقات قاره ای هم درخشش چندانی نداشته و با استفاده از ضعف فیفا و لابی بازی به این مسابقات راه یافته اند.

این روزها از برخی از منابع و به صورت غیر موثق شنیده می شود لابی هایی بین شیخ سلمان، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا با فیفا در جریان است تا نواف شکرالله بحرینی که در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ و در دیدارهای فینال دو تورنمنت ذخیره فغانی بود هر طور شده راهی برزیل شود تا در روزهایی که بحرین حتی در فوتبال آسیا هم روزهای کمرنگ و ناموفقی را سپری می کند، حداقل از کشور رئیس AFC یک نماینده در برزیل حاضر باشد.

از سوی دیگر حمایت های مالی عربستان از فیفا همچنان ادامه دارد و همین موضوع باعثشده تا فیفا که به شدت نمک گیر سعودی ها شده در تصمیمی یک طرفه و مشکوک بخواهد در روزهای آینده داور عربستانی را هم به جام جهانی ببرد که به این ترتیب شانس حضور تیم داوری ایرانی کمرنگ تر از همیشه شود. هرچند که مصدومیت های گاه و بیگاه الغمدی در سالی که گذشت تردیدهای دپارتمان داوری فیفا برای انتخاب این داور را زیاد کرده است.

انتهای پیام / خ

ارسال نظر