|
|
کدخبر: ۱۶۲۶۸۹

به پرسپولیس و استقلال اَنگ دولتی بودن می رنند

خبرگزاری تسنیم: معاون وزیر ورزش و جوانان میزان بدهی سرخ آبی های پایتخت را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار ورزشیخبرگزاری تسنیم، امیر رضا خادم با حضور در برنامه ۹۰ در مورد مسائل مختلف فوتبال، آخرین وضعیت پرسپولیس و استقلال و… صحبت های زیر را انجام داد:

* از اواخر دهه ۸۰ بحثخصوصی سازی ۲ باشگاه پرسپولیس و استقلال مطرح شد. در سال ۹۲ مجوز این مسئله صادر شد و در سال ۹۳ دولت مکلف شد تا این ۲ باشگاه را واگذار کند. وزیر ورزش و جوانان هم به صورت جدی دنبال این مسئله هستند.

* پرسپولیس و استقلال علاقه مندان زیادی دارند که حتی در جلساتی مانند هیئت دولت هم بحثاین ۲ تیم مطرح می شود با این شرایط دولت موظف است این ۲ باشگاه را حفظ کند.

* تیم هایی که در گذشته حتی عنوان خصوصی را هم یدک می کشیدند موفق نبودند و با مشکلاتی زیادی دست و پنجه نرم کردند. دولت هم به خاطر حساسیتی که روی پرسپولیس و استقلال دارد نمی خواهد تجربه تلخ تیم های خصوصی در مورد این ۲ باشگاه تکرار شود.

* پرسپولیس و استقلال فرزندان وزارت ورزش و جوانان هستند و دولت باید تا زمان بلوغ آنها پشت این تیم ها باشد، بعد از این باید این ۲ باشگاه وارد فضای خصوصی سازی شوند هرچند قدم گذاشتن در این مسیر حرف و حدیثفراوانی دارد.

* دولت و وزارت ورزش و جوانان در بحثواگذاری پرسپولیس و اسقلال مسر هستند و باید تا پایان سال ۹۳ این ۲ باشگاه خصوصی شوند اما ساز و کار این مسئله هم باید فراهم شود.

* برای فصل آینده فوتبال ایران و در امتداد این فصل بدون سر و صدا می خواهیم پرسپولیس و استقلال را واگذار کنیم.

* نهایتاً تا دوشنبه آینده تکلیف مدیر عامل و هیئت مدیره پرسپولیس و استقلال مشخص می شود. فعلا شرایط پرسپولیس را مورد بررسی قرار دادیم و می خواهیم این باشگاه را مانند یک اسب زین شده در اختیار هیئت مدیره جدید که ترکیبی از افراد اقتصادی و فنی قدرتمندی است قرار بدهیم تا شرایط برای خصوصی سازی فراهم شود.

* پرسپولیس و استقلال باید امسال خصوصی شوند اما این روند احتیاج به مزایده، طالب و برنده دارد. اگر مشکلا حقوقی برطرف شود در نیمه دوم سال و یا در انتهای سال این کار انجام می شود.

* گفته آقای گودرزی در مورد اینکه پرسپولیس و استقلال تا شهریور واگذار می شوند درست است اما تا آخر شهریور سازوکار این قضیه باید فراهم شود که منظور آقای وزیر هم همین بوده است.

* تصور من این است که پرسپولیس و استقلال می توانند جز شرکت های زیانده نباشند و در بورس عرضه شوند.

* باید شفاف اعلام کنم که در حال حاضر امکان واگذاری پرسپولیس و استقلال وجود ندارد.

* سعی می کنیم در انخاب رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل بعدی پرسپولیس و استقلال دخالتی نکنیم و این کار را به عهده هیئت مدیره بگذاریم.

* به ۲ باشگاه پر طرفدار و پر قدرت کشور انگ دولتی بودن می زنند در حالی که این ۲ باشگاه به صورت مستقیم از طرف دولت حمایت نمی شوند اما باشگاه هایی که دولتی نیستند به صورت غیر مستقیم از طرف دولت حمایت می شوند.

* تیم هایی که به عنوان خصوصی به فوتبال می آیند یا دنبال کار تبلیغاتی هستند یا با سر خوردگی بعد از مدتی از فوتبال می روند. این گونه تیم ها اغلب امکان رقابت با تیم های را ندارند.

* سازمان لیگ و وزارت ورزش در تلاش هستند تا تمام اتفاقات لیگ فوتبال ایران را در یک چارب معین انجام بدهند تا تیم های خصوصی هم توان رقابت با تیم های دولتی را داشته باشند. اما این اتفاقات در چند ماه رخ نمی دهد.

* علی پروین یکی از پایه گذاران باشگاه پرسپولیس است و کاملا قابل احترام اما چون باشگاه پرسپولیس و وزارت ورزش و جوانان در بحثخصوصی سازی مستقل نیستند باید تمام کارهای اقتصادی در باشگاه پرسپولیس با سازمان خصوصی سازی هماهنگ شود.

* مدیرعامل بانک رسالت اصرار داشت که برای اسپانسری کمتر از ۴ فصل با پرسپولیس قرارداد نمی بندد اما با توجه به قانون سازمان خصوصی سازی بیشتر از یک فصل پرسپولیس و استقلال را به هبچ نهادی تحویل نمی دهد به خاطر همین قرارداد همکاری باشگاه پرسپولیس و بانک رسالت اجرایی نشد.

* در ماده ۴ قرارداد باشگاه پرسپولیس و بانک رسالت قید شده پیراهن این تیم به قیمت ۱۲ میلیارد تومان برای یک فصل به فروش برود که در نگاه اول کار بسیار بزرگی است اما وقتی پیش می رویم می بینیم که کل برند پرسپولیس به قیمت ۱۲ میلیارد تومان به فروش می رود که اصلا منطقی نیست. وقتی صحبت از ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیارد تومان است یک شرکت نمی تواند با ۱۲ میلیارد برند پرسپولیس را صاحب شود.

* ما دنبال اسپانسر بالای ۱۲ میلیارد هستیم اما اگر این اتفاق رخ ندهد وزارت ورزش هیچ راهکار و اجازه ای برای امضای قرارداد تجاری بیش از ۱ سال را به هیچ ارگانی نمی دهد.

* طبق اعلام بازرسان وزارت ورزش و جوانان میزان بدهی باشگاه پرسپولیس ۷۰ میلیارد تومان است که امکان دارد بالاتر و یا پاین تر از این هم برود.

* از ۷۰ میلیارد بدهی حدود ۵۰ میلیارد آن مربوط به دوران حضور محمد رویانیان است، البته این موضوع را من نمی گویم بلکه بازرسان می گویند.

* من در جریان مشکلاتی که برای سعید شیرینی به وجود آمده نیستم و فکر نمی کنم این مشکلات به پرسپولیس ارتباطی داشته باشد.

* مشکل ما با باشگاه های پرسپولیس و استقلال مسئله هزینه ها نیست بلکه به خاطر سو مدیریتی که وجود دارد مشکل بحثدرآمدها است.

* در شرایطی که باشگاه پرسپولیس ۷۰ میلیارد بدهی دارد بحثدرآمدها هم وجود دارد. چطور دوستان می گفتند قرارداد تجاری ۳ ساله امضا کردند در حالی که امکان چنین اتفاقی وجود نداشته است. هیچ کدام از قراردادهای اقتصادی پرسپولیس مشخص نیست و معلوم نیست چقدر درآمدزایی صورت گرفته است.

* در مورد مسئله اهدای اتومبیل به بازیکنان پرسپولیس اطلاعی نداریم و نمی دانم منابع تامین این ماشین ها چه بوده است.

* وقتی باشگاهی ۷۰ میلیارد بدهی دارد نباید انتظار داشته باشیم یک نفر بدون کمک بیاید و معجزه کند همه باید کمک کنند تا این معادله چند وجهی حل شود هر چند کار سختی است. شما هم(فردوسی پور بهتر است به جای سوال پرسیدن دعا کنید تا ۲،۳ روز آینده بتوانیم این مشکلات را حل کنیم.

* از رویانیان پرسیدم چرا در مدت ۲۸ ماه حضور در پرسپولیس برای باشگاه حساب بانکی باز نکرده که گفت: در ابن ۲۸ ماه هیچ کس به ما نگفت حالت چطور است. من نباید پاسخگوی دوران مدیریت رویانیان باشم بلکه دستگاهای نظارتی هم باید پاسخ بدهند.

* شب عید در حال امضای قرارداد مهمی بودیم اما یک اظهار نظر غیر مسئولانه باعثشد تا گل به خودی دریافت کنیم و کارمان دشوار تر شود.

* هفته آینده به بحثباشگاه استقلال هم ورود می کنیم، حسابرسی های استقلال تمام شده و این باشگاه حدود ۴۵ میلیارد تومان بدهی دارد که ۳۶ میلیارد آن مربوط به دوران فتح الله زاده است.

* گودرزی و یا عباسی پولی ندارند که بخواهند در موردش تصمیم گیری کنند.

* فتح الله زاده نباید پول فصل بعد استقلال که حدود ۳ میلیارد تومان است را خرج می کرد.

* نباید مدیریت و هزینه کردند بر اساس جیب در اولویت اول قرار بگیرد.

* به ریز حساب و کتاب تیم ها و باشگاه های صنعتی ورود کردیم و حتی شخص وزیر ورزش با وزیر صنایع صحبت کردند.

* نمی دانم چرا دوستان در گذشته با آقای فتح الله زاده قرارداد بستند که نصف هزینه هر فصل استقلال را پرداخت کنند، این توافق خطا است و ما همچین پولی نداریم که به کسی بدهیم.

* کل بوجه وزارت ورزش و جوانان ۱۵۰ میلیارد تومان است که باید بین ۵۰ فدراسیون و ۲۵۰۰ هیئت تقسیم شود. در این شرایط فوتبال باید خودش یک مولد باشد.

* ما مدیرعاملان هزینه ساز نمی خواهیم.

* اصلاً قبول ندارم که وزارت ورزش و جوانان باید به پرسپولیس و استقلال پول بدهد.

* وقتی یک باشگاه مثل استقلال این مقدار بدهی دارد چطور در این فصل ۲۲ میلیارد تومان هزینه می کند؟

* صفایی فراهانی زمانی که در فدرسیون فوتبال بود طرحی را اجرایی کرد که در آن فدراسیون به یک خود کفایی اقتصادی رسیده بود.

* وقتی باشگاهی ۷۰ و یا ۴۵ میلیارد بدهی دارد کدام آدم سالمی به سمت خرید این باشگاه ها می آید؟

* باشگاه های پرسپولیس و استقلال هیچ ربطی به دولت ندارند.

* چرا باید در فوتبال قرارداد غیر واقعی بسته شود تا یک بازیکن به خودش اجازه بدهد در مورد وزیر حرف بزند؟ با قراردادهای غیر واقعی همه سر کار هستند همین مسائل باعثافت فوتبال شده است.

کمپی که فتح الله زاده مدعی است برای استقلال است برای استان تهران است.

* نمی شود زحمات فتح الله زاده در استقلال را زیر سوال برد اما مدیران ما باید یاد بگیرند که درآمدزا باشند. اگر فوتبال درآمدزایی نکند رشته های دیگر باید چه بگویند؟

*متاسفانه رقابت کاذبی که در فوتبال وجود دارد باعثشده مسائلی پیش بیاید.

* با این وضعیتی که داریم فوتبال به سمت نابودی پیش می رود و واقعاً نباید اینطور باشد.

* باید نوع مدیریت در فوتبال تغییر کند تا به اهدافمان برسیم در فوتبال هر چه درآمدزایی شد برای خئد فوتبال خرج شود اما نباید از پول بیت المال برای فوتبال خرج کرد.

* ما هیچ خصومتی با هیچ کسی نداریم و فقط می خواهیم به نحوه احسنت کارشان را انجام بدهند.

*مربی و بازیکنان در مسائلی که پیش آمده مقصر نیستند و به هر کسی ۱،۲ میلیارد پول بدهی قبول می کند. ما نمی خواهیم رحمت کسی را زیر سوال ببریم

انتهای پیام /

ارسال نظر