|
|
کدخبر: ۱۶۷۳۸۴

تمجید فرگوسن از سرمربی ایران

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران تاکید کرد مربیگری در این کشور یکی از جذاب ترین شغل ها برای او بوده است.

به گزارشخبرگزاری فارس، کارلوس کی روش سه سال پر تنش را روی نیمکت تیم ملی فوتبال ایران سپری کرده و با این تیم موفق شد عملیات ناممکن را انجام داده و ایران را به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل برساند. این مربی پرتغالی امیدوار است بتواند برای نخستین بار در تاریخ، تیم ملی فوتبال ایران را به مرحله حذفی جام جهانی برساند.

با توجه به اینکه کی روش ایران را به چهارمین حضور خود در جام های جهانی رساند اما این مربی که متولد موزامبیک است همواره برای انتخاب بازیکنانش برای حضور در تیم ملی دقت زیادی به خرج می دهد.

در هر حال این مربی ۶۱ ساله هیچ گاه در طول دوران مربیگری خود از عقیده هایی که داشته دست نکشیده و استوارانه قدم برداشته است. همین موضوع موجب شده تا وی علاوه بر مربیگری در تیم ملی ایران، تجربه حضور در تیم های ملی فوتبال پرتغال، آفریقای جنوبی و رئال مادرید را داشته باشد. او همچنین سال ها دستیار الکس فرگوسن در منچستریونایتد بوده است. فرگوسن همواره به تمجید از او پرداخته و در کتاب خاطراتی که اکتبر گذشته منتشر کرد آورده: «کارلوس کی روش فوق العاده بود. فوق العاده. یک مربی برجسته. با هوش و ریزبین. حضورش در کنار من خیلی مفید بود. او می توانست با شما کاری کند که همچنان مربی منچستریونایتد بمانید بدون آنکه جامی را کسب کنید.»

تعجبی ندارد شخصی که ستایش فرگوسن را برانگیخته منتقدانی هم در رسانه های ایران داشته باشد. او برای در اختیار داشتن بازیکنانش با تیم های داخلی می جنگد و در آخرین درگیری های رسانه ای اش با چوی کانگ هی، سرمربی کره جنوبی در دیدار پایانی راهیابی به جام جهانی ۲۰۱۴ درگیری هایی پیدا کرد.

آن دیدار تنها بخشی از جنبه های مثبتی است که کی روش به تیم ملی فوتبال ایران آورده است. خط دفاعی فوق العاده و تیمی خلاق مقابل کره جنوبی ایستاد تا رضا قوچان نژاد که در کشور هلند بزرگ شده از تنها موقعیت تیم ملی ایران برای گلزنی استفاده کرده و تیمش را به پیروزی یک بر صفر و رسیدن به جام جهانی برزیل رهنمون کند.

پس از پایان بازی، کی روش به سمت نیمکت تیم حریف دوید تا شادی اش را به آنها نشان دهد. او می خواست ناراحتی خود از حرف های چوی که ایرانی ها را به بد رفتاری در دیدار رفت در تهران متهم کرده بود نشان دهد.

کی روش همچنان مردی متعصب است که همواره دوست دارد پیروز باشد. او در مراسم قرعه کشی جام ملت های آسیا که در ماه مارس برگزار شد گفت: با تمام سختی هایی که طی سه سال گذشته تحمل کرده ام باید بگویم ایران نشان داده که در داشتن تعصب به فوتبال، شماره یک است. اگر شما برای فوتبال انگیزه و اشتیاق داشته باشید، در شروع یک مسابقه می تواند نکته مثبتی برایتان باشد. با تعصبی که بازیکنان و هواداران از خودشان نشان دادند توانستیم راهی جام جهانی شویم. کشورهای زیادی نیستند که برای تماشای بازی های ملی ۸۰ تا ۱۰۰ هزار نفر به ورزشگاه بیایند. وقتی دو تیم بزرگ ایران با هم دیدار دارند، بین پنج تا ۱۰ هزار نفر از شب قبل در ورزشگاه حضور می یابند. این فوق العاده است. ما برای مردم کار می کنیم. برای همین است که حضور در تیم ملی ایران یکی از جذاب ترین شغل هایی بوده که تاکنون داشتم.»

گل پیروزی بخش قوچان نژاد به کره جنوبی، یکی از ۹ گلی بود که این مهاجم وارد دروازه حریفان کرد. او در تهران متولد شده اما به همراه والدینش راهی هلند شد تا در آنجا رشد کند. رضا نخستین بار مقابل کره جنوبی در تهران و در سال ۲۰۱۲ به میدان رفته بود.

قوچان نژاد که در تیم ملی زیر ۱۹ ساله های هلند به میدان رفته بود یکی از کشف های مهم کی روش برای رفع مشکل خط حمله تیم ملی ایران بود. علی کریمی در جریان برگزاری مسابقه های مقدماتی جام جهانی از تیم ملی کناره گیری کرد تا ایران با مشکل زیادی روبه رو شود.

کی روش همچنین اشکان دژاگه، هافبک فولام انگلیس را نیز به تیم ملی ایران آورد. دنیل داوری نیز یکی دیگر از بازیکنانی بود که سرمربی پرتغالی به ایران آورد. استیون بیت آشور، مدافع راست کنونی تیم ملی ایران که متولد کالیفرنیا است هم در ماه های اخیر توسط کی روش در تیم ملی به کار گرفته شده است.

ایران با زیرکی توانست مقابل قطر، کره جنوبی و لبنان به برتری رسیده و خود را به جام جهانی برزیل برساند اما چهره کی روش زمانی که متوجه شد با تیم های ملی آرژانتین، نیجریه و بوسنی و هرزگوین در این تورنمنت همگروه شده کمی در هم رفت.

وی در این زمینه گفت: ما در حالی به جام جهانی می رویم که فقط راهیابی به مرحله دوم جام جهانی را مد نظر قرار داده ایم. می دانم شاید این فکر واقع گرایانه نباشد و بیشتر جنبه تخیلی داشته باشد اما چاره دیگری جز این کار ندارم زیرا باید توجه همه را به این موضوع جلب کنم. اینکه بتوانیم یا نتوانیم این کار را انجام دهیم دو داستان متفاوت خواهد بود.

تنها پیروزی ایران در جام های جهانی به دیدار این تیم مقابل آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه بازمی گردد. اینکه ایران بتواند در جام جهانی پیش رو به یک پیروزی دیگر برسد می تواند برای کی روش دستاورد بزرگ دیگری باشد.

انتهای پیام / د

ارسال نظر