|
|
کدخبر: ۱۷۲۷۶۲

سرمربی پرتغالی سابق تیم ملی فوتبال زنان با در دست گرفتن هدایت یک تیم دسته دومی فوتبال مردان فرانسه به عنوان اولین مربی زن تاریخ فوتبال حرفه ای این کشور معرفی شد.

به گزارشخبرگزاری فارس، سلرمونت، باشگاه دسته دومی فوتبال فرانسه اعلام کرد که هلنا کاستا فصل آینده سرمربی این تیم خواهد شد تا اولین سرمربی زن را در تاریخ یک تیم حرفه ای فوتبال این کشور جذب کرده باشد.

کاستا ۳۶ ساله از سال ۲۰۱۲ هدایت تیم ملی فوتبال زنان ایران را نیز بر عهده داشت اما اکنون توافق کرده که جانشین رژی بروارد در تیم سلرمونت شود. این تیم هم اکنون در رده چهاردهم لیگ دسته دوم فرانسه قرار دارد.

بیانیه سایت رسمی باشگاه به این شرح است: این قرارداد باعثمی شود سلرمونت با وجود ۱۷ بازیکنی که اکنون با این تیم قرارداد دارند و با اضافه کردن چند بازیکن جوان که از تیم جوانان باشگاه به بزرگسالان اضافه می شوند، وارد مرحله جدیدی شود.

کاستا که متولد پرتغال است، به عنوان سرمربی در آکادمی نوجوانان بنفیکا در کشورش فعالیت کرده و چندین عنوان ملی را نیز به دست آورده است.

کاستا هدایت تیم ملی قطر را نیز در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ به عهده داشت.

باشگاه سلتیک اسکاتلند برای در دست گرفتن این نقش پس از استعدادیابی برای این تیم بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ در کشورهای اسپانیا و پرتغال به وی تبریک گفت.

در بیانیه ای روی وب سایت باشگاه سلتیک آمده است: می خواهیم صمیمانه به هلنا تبریک بگوییم. او کارش را برای ما عالی انجام داد و می دانیم که در سمت جدید نیز به همان اندازه با تعهد و مسئولیت کار خواهد کرد.

تنها یک زن دیگر به نام کارولینا موراس، در اروپا هدایت یک تیم حرفه ای را بر عهده داشته و به مدت تنها دو مسابقه در سال ۱۹۹۹ سرمربی تیم ویتربس در دسته سوم ایتالیا بود و سپس به دلیل فشار بی امان رسانه ها این تیم را ترک کرد.

هوپ پاول که هدایت تیم ملی بانوان انگلیس را بین سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۳ بر عهده داشت، در سال ۲۰۱۲ گفته بود که زنان زیادی بوده اند که مراحل مقدماتی سرمربیگری را برای بر عهده گرفتن سرمربیگری یک تیم مردان در لیگ برتر پشت سر گذاشته اند.

داوران زن نیز در اروپا متداول نیستند و امی فیرن که در ۱۹ دقیقه پایانی به جای تونی بیتس وارد زمین شد تا پیروزی یک بر صفر کاونتری مقابل ناتینگهام فورست را سوت بزند، اولین داور زن نام گرفت که قضاوت یک دیدار لیگ فوتبال در فوریه ۲۰۱۰ را بر عهده گرفته و نامش را در کتاب رکوردها به ثبت رساند.

انتهای پیام / خ

ارسال نظر