|
|
کدخبر: ۱۷۴۴۴۷

اولین نشست هم اندیشی تبیین نقش فرهنگی فدراسیونهای ورزشی کشور

معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی وزارت ورزش و جوانان گفت: حوزه فرهنگ، حوزه تعامل، تفاهم، همدلی و همکاری است.

به گزارشگروه ورزشی باشگاه خبرنگارانعبدالحمید احمدی در نخستین نشست هم اندیشی تبیین نقش فرهنگی فدراسون های ورزشی کشور به بیانات مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگ و ورزش اشاره کرد و با بیان اینکه در نامگذاری سال ۹۳ توسط ایشان بر واژه فرهنگ بسیار تاکید شده، اظهار داشت: این نامگذاری از ۲ بعد می تواند قابل بررسی باشد اول اینکه رهبر معظم انقلاب آن رضایتمندی را که در کلیت از حوزه فرهنگ بایدداشته باشند را ندارند و خروجی ها در این بخش در سطح مطلوبی نیست، دوم اینکه این نامگذاری برای دست اندرکاران فرهنگی ایجاد فرصت کرده تا از این فضا برای ارتقاء فعالیت های خود استفاده کنند.

وی افزود: اما واقعیت این است که این نامگذاری می تواند تلنگری به نهادهای فرهنگی کشور باشد وچرا که مقوله فرهنگ به توجه بیشتری نیاز دارد.

وی در ادامه این نشست با مهم خواندن مناسبتهای مذهبی برای ارائه موضوعات با مضامین فرهنگی بهره گیری از این زمانها را بسیار مهم دانست و افزود: باید از مناسبتهای مذهبی در ارائه پیام های فرهنگی به درستی استفاده کنیم.

مشاور عالی وزیر ورزش و جوانان در ادامه از میلاد حضرت علی(ع) به عنوان یک رویداد مذهبی مهم نام برد و گفت: ویژگی های منتصب به مولای متقیان علی(ع) سنخیت کاملی با موضوع ورزش دارد ما درحوزه ورزش از جوانمردی، پهلوانی و گذشت سخن می گوییم و چه کسی برتر از حضرت علی(ع) در این توصیفات ارزشی واخلاقی است.

وی با تاکید بر برگزاری نشستهای فرهنگی در حوزه ورزش از مسوولان فرهنگی فدراسیون های ورزشی با هدف بررسی راهکارهای توسعه نگرش فرهنگی به ورزش خواست تا با انگیزه ی ارتقاء سطح فرهنگی در این جلسات حضور داشته باشند.

معاون فرهنگی، موزشیو پژوهشی وزارت ورزش و جوانان تاکید کرد: کارو فعالیت در حوزه فرهنگ عشق و علاقه می طلبد، کار برای رفع تکلیف پاسخگوی ما در این حوزه نخواهد بود اگر این حس را نداشته باشیم، نمی توانیم برروی مخاطبان مان تاثیر گذار باشیم.

وی دستیابی به فضای مناسب فرهنگی را نیازمند تعامل، همدلی و همکاری دانست و گفت: باید جوهر فرهنگ را درحوزه ورزش پررنگ تر کنیم، چرا که خود ورزش یک مقوله و نماد فرهنگی است و جامعه هم نگاه فرهنگی به آن دارد اما متاسفانه چنین فضایی در فدراسیونهای ورزشی و حتی باشگاهها وجود ندارد.

معاون وزیر با طرح این سوال که چگونه جوهر فرهنگی در نهادهای ورزشی پررنگ تر می شود، اظهار داشت: ما در حوزه معاونت فرهنگی آسیب شناسی کرده ایم و گلوگاه ها رامورد بررسی قرار داده ایم.

عبدالحمید احمدی در ادامه با اشاره به اهمیت این مقوله درحوزه ورزش اظهار داشت: بالاترین مسوولیتی که نهادهای ورزشی برعهده دارند مسوولیت فرهنگی است و این مساله در عمل باید چگونه به منصه ظهور برسد؟ و چگونه ما می توانیم به وسیله ورزش محصول فرهنگی مان را به جامعه مخاطب عرضه کنیم؟

این مقام مسوول در وزارت ورزش و جوانان در ادامه با تبیین نقش وجایگاه " ورزشکاران مطرح کشور " درجامعه اظهار داشت: هرچه به سطوح بالاتر در حوزه ورزش می رویم انتظارات جامعه بیشتر می شود بنایراین ما درحوزه سیاستگزاری وبرنامه ریزی باید جلوتر از این انتظارات حرکت کنیم.

وی بی توجهی به موضوعات فرهنگی در برنامه ریزی ها و ارزیابی هارا مورد نقد قرار داد و افزود: متاسفانه در هیچ یک از این موارد هیچ گزینه ای برای توسعه فرهنگی وجود ندارد که باید این موضوع به طور جدی مورد توجه قرار بگیرد.

معاون فرهنگی وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: از یک طرف به دنبال ورزش پاک هستیم واساساً خود ورزش عنصری پاک وزلال است و واقعیت هم همین است واگر ورزش کشورمان اینگونه نیست به خاطر ناخالصی هایی است که در اطراف آن وجود دارد که باید با کمک فرهنگ پیرایش وپالایش شود.


مشاور عالی وزیر ورزش و جوانان ضمن قدردانی از اظهار نظر حاضران گفت: دغدغه همیشگی ما این بوده که اگر یک مسوول فدراسیون یا باشگاه ورزشی از وجهه فرهنگی برخوردار باشد می توان با اطمینان خاطر راجع به آن مجموعه سخن گفت قطعاً آن مسوول درهمه تصمیمات مدیریتی دغدغه فرهنگی را مدنظر خواهد داشت.

وی ادامه داد: یکی از دلایل تشکیل این جلسات این است تا فضا را برای چنین بحثها و گفت وگوهایی باز کنیم تا به راهکارهای عملیاتی برای گسترش فرهنگ در حوزه ورزش و جوانان دست یابیم.

احمدی اظهار داشت: در ورزش باید فضای انضباط، شفافیت، صداقت، احترام و فضایی که جامعه را با ارزشهای مثبت تحت تاثیر قرار دهد ایجاد کنیم. لازم نیست چیزی را اختراع کرده تنها باید آن را احصاء و به روز کنیم.

وی با تاکید بر نقش یاری گر رسانه ها در ترویج فرهنگ گفت: در این بین بخشهای تاثیر گذاری مثل صدا و سیما هستند که حتماً باید تقویت شوند. ما نمی توانیم در ورزش بدون همکاری رسانه ها کاری انجام دهیم باید با آنها تعامل سازنده داشته باشیم تا آنچه که به عنوان محصول ورزش به جامعه ارائه می شود محصولی مطلوب با رعایت ارزش های فرهنگی باشد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد در جلسات بعدی محورها مشخص تر وکارگروهی تشکیل شود تا صرفاً به بیان مشکلات بسنده نکنیم وبتوانیم در پایان به ارزیابی کلی برسیم.
انتهای پیام /

ارسال نظر