|
|
کدخبر: ۱۷۶۳۲۴

با چند ملی پوش برای حضور در پیکان به توافق رسیده ایم

خبرگزاری تسنیم: سرمربی پیشین تیم ملی والیبال کشورمان گفت: حالا دیگر ایتالیا هم از تیم ملی والیبال ما وحشت دارد و این یک امتیاز برای مان محسوب می شود.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، مصطفی کارخانه دوباره به تیم والیبال پیکان برگشته تا جای شاگرد سابقش، پیمان اکبری را بگیرد. او می خواهد دوباره پیکان را به اوج برگرداند. همه می دانند که او با مربیان خارجی رابطه چندان خوبی ندارد و معتقد است نباید از آنها استفاده کرد اما در مورد اسلوبودان کواچ سرمربی صربستانی تیم ملی اوضاع فرق می کند. سرمربی جدید پیکان برخلاف نقدهای گذشته اش به مربیان خارجی این بار از در تأیید همتایش در تیم ملی بر آمده و از وی حمایت کرده است. گفت وگوی او را با خبرنگار ورزشیخبرگزاری تسنیمبخوانید:

تسنیم: شرایط فعلی تیم ملی و سرمربی جدید آن را چطور ارزیابی می کنید؟

من معتقدم دیگر نباید در مورد ولاسکو صحبت کرد. او از ایران رفته و هر گونه اظهار نظر و بحثدر موردش بیهوده است. مهم این است که حالا کواچ سرمربی تیم ملی است. او با نایب قهرمانی لیگ ایتالیا به ایران آمده و کسب این عنوان اصلا کار ساده ای نیست. کواچ در دوران بازیگری، بازیکن بزرگی بوده و حالا باید از او حمایت کرد.

والیبال ما در حال حاضر نیاز به آرامش دارد و همه چیز باید حول این محور باشد. ما بازیکنان شایسته ای داریم و کواچ با افتخار می گوید هدایت تیم بزرگی مثل ایران را بر عهده گرفته است. باید از توانایی و بضاعت خود حداکثر استفاده را ببریم. ما تا قبل از این برای کسب تجربه به میدان می رفتیم اما حالا به پختگی لازم رسیده ایم و زمان کسب نتیجه است. برای نتیجه گرفتن، همه باید از تیم ملی حمایت کنند. کواچ، اسم بزرگ و آوازه بلندی در والیبال دنیا دارد.

تسنیم: روند آماده سازی تیم ملی با توجه به دیدارهای دوستانه با استرالیا و دیدارهای پیش رو با بلغارستان و صربستان چگونه بوده است؟

تیم ملی برای حضور موفق در لیگ جهانی نیاز دارد با تیم هایی در همان حد بازی کند. بازی با استرالیا در تهران و اردوهای تدارکاتی با تیم های ملی بلغارستان و صربستان، تیم ملی را به آمادگی لازم می رساند. کواچ با بازیکنان تیم ملی آشناست و در مدت باقی مانده تا شروع لیگ جهانی، شناخت بیشتری از آنها به دست می آورد. در هر حال جای نگرانی وجود ندارد چون نقطه تاریک و مبهمی در تیم ملی دیده نمی شود.

تسنیم: ایران در لیگ جهانی ۲۰۱۴ جزو ۸ تیم برتر جهان است. آیا می توان همچنان به کسب نتیجه در جمع بزرگان والیبال جهان امیدوار بود؟
تیم ملی با برزیل، ایتالیا و لهستان در لیگ جهانی همگروه است. لهستان نسبت به سال های گذشته افت کرده و ما توان شکست این تیم را داریم. در مسابقات قبلی هم به برزیل ۳ بر یک باختیم. ایتالیا هم از ما وحشت دارد و این یک امتیاز برای ما محسوب می شود. بیشتر انرژی تیم ملی باید روی ایتالیا متمرکز شود چون توان شکست دادن این تیم را داریم. همه می دانند که سکوی پرتاب تک تک بازیکنان تیم ملی، لیگ جهانی است. لیگ جهانی برای آینده کواچ هم اهمیت زیادی دارد. امیدوارم بتوانیم از ظرفیت و توانمندی والیبال ایران در در جهان استفاده کنیم.

تسنیم: آیا کواچ فرصت کافی برای اجرای تفکراتش در تیم ملی ایران برای لیگ جهانی را دارد؟

بازیکنان ما در اوج آمادگی هستند و به نظرم مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

تسنیم: با این حال در مسابقات قهرمانی جهان که شهریور ماه در لهستان برگزار می شود، شاهد تیم یک دست تری خواهیم بود که با فلسفه کواچ بازی می کند.

مسابقات قهرمانی جهان اوج آمادگی تیم ملی خواهد بود.

تسنیم: برای فصل بعد هم که با پیکان به توافق رسیدید. در این باره صحبت کنید.

بله. من به دنبال آن هستم که پیکان را به شایستگی هایی که قبلا داشته بازگردانم. پیکان یکی از پرافتخارترین تیم های والیبال آسیاست. من هم با افتخار این باشگاه بزرگ را انتخاب کردم. خودم هم چند سالی در این باشگاه بوده ام که مرتب قهرمان ایران و آسیا شدیم. امیدوارم با حمایت تک تک بازیکنان، کادر فنی و مدیریت باشگاه، تیم قدرتمندی را راهی لیگ برتر کنیم.

تسنیم: شما معمولاً در تیم های پرستاره با هزینه های زیاد کار می کنید. با توجه به سرمایه گذاری نه چندان گسترده پیکان در چند سال گذشته، آیا شرایط کار برای شما در این باشگاه مهیاست؟

به این صورت که می گویید نه. باشگاه پیکان امکانات زیادی دارد اما خودشان هم متوجه شده اند که باید سرمایه گذاری بیشتری انجام دهند اما در هر حال محدویت هایی در باشگاه پیکان برای جذب بازیکنان ملی پوش وجود دارد. ما نمی توانیم پول هایی که آنها می خواهند بپردازیم اگرچه با چند نفر به توافق رسیده ایم.

تسنیم: با اینکه یادآوری پلی آف لیگ گذشته چندان برای شما خوشایند نیست اما فرصتی نشد تا در این مورد صحبت کنید.

ما تا قبل از پلی آف در نیم فصل اول و دوم، صدرنشین بودیم. همه چیز عالی بود و با وجود کاستی ها و آسیب دیدگی آرش کمالوند و مسعود غلامی توانستیم بازی های خوبی ارائه کنیم. درست است که ما دو سه بازیکن شاخص داشتیم اما ۳ بازیکن شاخص برای موفقیت تیم کافی نیست. متأسفانه ما در جایی که باید نتیجه می گرفتیم، متوقف شدیم.

مصدومیت علی نادی که یکی از بهترین های ایران و آسیاست، درست قبل از اولین بازی پلی آف، ضربه فنی و روحی بزرگی به ما زد. علاوه بر این ما باید در انتخاب حریف مرحله پلی آف خود دوراندیشی بیشتری می کردیم. ما اگر در پایان مرحله گروهی به نوین کشاورز باخته بودیم، شاید نادی آسیب نمی دید و ما هم مقابل شهرداری ارومیه به آن صورت حذف نمی شدیم، ضمن اینکه نباید از شایستگی ها و پیشرفت تیم شهرداری ارومیه صرف نظر کرد. آنها به عنوان تیم هشتم جدول، کاملا بدون استرس مقابل ما قرار گرفتند. ما ضربه اصلی را از مصدومیت نادی خوردیم.

تسنیم: سیستم برگزاری پلی آف ایرادی نداشت؟

در خیلی از کشورهای دنیا برای تیم های اول و دوم مرحله گروهی، امتیازی قائل می‎ شوند در غیر این صورت چه تفاوتی بین تیم اول و تیم هشتم جدول وجود دارد؟ ما زحمت کشیدیم، تلاش بیشتری کردیم و در صدر قرار گرفتیم. باید حداقل امتیازی مثل معافیت از شرکت در مرحله اول پلی آف برای ما قائل می شدند.

تیمی مثل برزیل را همه جا سرگروه در نظر می گیرند چون از بقیه زحمت بیشتری کشیده است. در کل من به پلی آف اعتقادی ندارم. ما این قدر برای بازیکنان مسابقه می گذاریم که اشباع و والیبال زده می شوند. هر کس هر دلیلی برای لزوم برگزاری پلی آف بیاورد، من باز هم با این نحوه سیستم بازی مخالفم. پلی آف، لیگ را از جذابیت می اندازد چون ممکن است تیم ها در روزهای پایانی به باخت های عمدی روی بیاوردند. این اصلا قشنگ نیست.

انتهای پیام /

ارسال نظر