|
|
کدخبر: ۱۸۱۴۲۹

برای بازی حساس تیم ملی کشورمان مقابل یاران کریستیانو رونالدو واژه مرگ و زندگی را بکار نمی بریم، چراکه آوردگاه روسیه با رویارویی مقابل تیم های قدرتمند و پرآوازه گروه B مرگ نیست، تجربه مفید برای زنده تر شدن جریان موفقیت در شریان فوتبال ایران است.

به خود می بالیم که یوزهای ایران در 2 بازی گذشته جام جهانی روسیه هیچ گاه مقابل حریفان قدرتمند خود هراس به دل راه نداده و شجاعانه به نبرد پایاپای پرداختند.
برداشت از این تورنمنت جهانی در 2 بازی گذشته هم تمجید سران فوتبال دنیا، مربیان و بازیکنان بزرگ و بازتاب گسترده تحسین رسانه ها از عملکرد فوتبال ایران بود تا به این باور برسیم که در مسیر حرفه ای فراتر از قاره آسیا گام هایمان را باید استوارتر کنیم.
جدال امشب شاگردان کارلوس کی روش مقابل پرتغال هم گام بلند در مسیر تجربه اندوزی در سطح حرفه ای فوتبال است.
به طور قطع نمی تواند پیش بینی یک بازی راحت و یک برد آسان را برای ملی پوشان کشورمان داشت چرا که نیک می دانیم یک گام نفس گیر را در نبرد 90 دقیقه ای مقابل یکی از بهترین تیم های تاریخ فوتبال جهان در پیش داریم.
بدون تردید تیم ملی پرتغال در شرایط کنونی یکی از بهترین تیم های جام بیست و یکم به شمار می رود و 2 بازی گذشته آنها حکایت از سطح بالای فنی و تاکتیکی داشت.
بنابراین تیم ملی کشورمان مقابل تیمی صف آرایی می کند که به لحاظ فنی همتراز همان تیم اسپانیا است اما آنها مالک ستاره ای همچون رونالدو هستند که بیش از نیمی از توان گلزنی پرتغال را به نام خود ثبت می کند.
در واقع مهار رونالدو در وهله نخست می تواند بارقه های امید را برای صعود تاریخی فوتبال ایران رقم بزند هر چند این تفکر اگرچه روی کاغذ و معادلات ذهنی نتیجه بدهد، اما در عمل بسیار سخت و دشوار است.
بی گمان مهمترین فاکتور برای مهار رونالدو ذهن خلاقانه و هوشیار کارلوس کی روش است.
سرمربی پرتغالی کشورمان به خوبی خصوصیات فنی و روانی رونالدو را بواسطه سال ها در کنار هم بودن، آگاه است و همین مهم می تواند اسلحه پنهان او برای مهار بهترین بازیکن جهان باشد.
فارغ از مسایل تاکتیکی و فنی 2 تیم، فوتبالدوستان ایرانی به یک گام نفس گیر تا صعود تاریخی یوزهای ایرانی، دقایق باقی مانده را مرور می کنند.
اکنون زنگ خطر نه برای ایران، بلکه تیم ملی پرتغال به صدا در آمده که این بازی را بیشتر برای خود مرگ و زندگی قلمداد کنند.
شاگردان کی روش در بازی گذشته مقابل اسپانیا هم نشان دادند که از توانایی بالقوه برخوردار بوده و می توانند حس دلچسب پیروزی را مقابل تیم های بزرگ جهان تجربه کنند.
بی شک اگر گل بادآورده ماتادورها نبود، یک تساوی ارزشمند نصیب ایران می شد هر چند در دقایقی حتی تا مرز تساوی و برد هم پیش رفتیم که در نهایت شانس امان نداد.
با این حال یک 90 دقیقه سرنوشت ساز را در پیش داریم که می تواند دروازه صعود ایران به دور دوم باشد.
البته این توقع که باید ببریم کمی بیش از آنچه که در جایگاه و تجربه 2 تیم می بینیم، دشوار است منتهی با این تفکر مثبت و به جا که ایرانی می تواند از غیرممکن، ممکن بسازد، آخرین بازی دور مقدماتی گروه B جام جهانی روسیه را به تماشا خواهیم نشست.
اهرم انگیزه تیم ملی کشورمان در بازی حساس همین حمایت ها و شور وصف ناپذیر میلیون ها ایرانی در سراسر جهان است و تماشاگرانی که پرشور و پرشمار به ورزشگاه خواهند رفت تا یکصدا و پرحرارت به تشویق بی امان شاگردان کی روش بپردازند.
یوزهای ایرانی می خواهند در شبی به یادماندنی خلق شگفتی کنند و ایمان را در دل های پرامیدمان ایجاد کنند که ایرانی اگر اراده کند از غیرممکن ها می تواند ممکن بسازد.
مردان کارلوس کی روش بارها این تفکر را به عمل تبدیل کرده اند و این بار هم در اندیشه ورق زدن تاریخ فوتبال جام جهانی به کام فوتبال ایران هستند.
خبرنگار ایرنا در همدان

ارسال نظر