|
|
کدخبر: ۳۴۴۵

هفته هشتم لیگ برتر فوتبال تحت تاثیر دربی هفتادوهفتم برگزار می‌شود.

هفته هشتم لیگ برتر فوتبال فردا(پنجشنبه) با برگزاری ۷ دیدار آغاز می‌شود اما مهمترین بازی این هفته را استقلال و پرسپولیس در روز جمعه برگزار خواهند کرد و این هفته بدون شک تاثیر این بازی خواهد بود.

* گسترش فولاد تبریز - استقلال خوزستان

این دیدار مصاف ۲ تازه وارد لیگ برتر است. استقلال خوزستان در هفته گذشته توانست شاگردان قلعه‌نویی را شکست دهد و با این کار اعتماد به نفس به این تیم بازگشت. در مقابل گسترش فولاد توانسته تاکنون به خوبی خود را با شرایط لیگ برتر وفق دهد. آنها در هفته هفتم راه‌آهن در تهران شکست دادند تا نشان دهند تیمی سرسخت هستند. مصاف تفکرات برادران خطیبی با عبدالله ویسی جالب توجه خواهد بود، ضمن آنکه ۲ تیم فاصله زیادی در جدول ندارند و برنده این دیدار می‌تواند جایگاهش را در لیگ برتر تثبیت کند.

* فجرسپاسی - داماش گیلان

شاگردان غلامحسین پیروانی بعد از اینکه توانستند از ۲ دیدار دشوار مقابل سپاهان و تراکتورسازی ۴ امتیاز کسب کنند بار دیگر با شکست ۳ بر صفر مقابل صبا به روزهای تیره‌بختی بازگشته‌اند. برای فجر شکست دادن داماش در این دیدار خانگی حیاتی است اما در مقابل داماش هم یکی دو هفته‌ای است که اوضاع خود را سروسامان داده و بعد از شکست دادن گسترش‌فولاد در تبریز یک امتیاز هم در مقابل سپاهان گرفت و اکنون امیدوار است بتواند با پشت سرگذاشتن فجر در شیراز کمی جایگاهش در جدول را بهبود ببخشد. فجرسپاسی همانطور که در فصل گذشته با جمع‌آوری امتیازهای دیدارهای خانگی در لیگ برتر ماندنی شد امیدوار است این فصل نیز با همین ترفند بتواند از خطر فرار کند.

* صبای‌ قم - تراکتورسازی تبریز

دو دوست دیرینه سرانجام در لیگ برتر به یکدیگر رسیدند. محمد مایلی‌کهن با صبا در این دیدار از مجید جلالی پذیرایی خواهد کرد. مایلی‌کهن با برتری ۳ بر صفر تیمش مقابل فجرسپاسی تا اندازه‌ای خود را بیمه کرد اما جلالی هر نتیجه‌ای در تبریز بگیرد گویا بازهم بر لبه تیغ راه می‌رود و شاید این بار دوست قدیمی‌اش زمینه‌ساز برکناری او شود. برگزاری این دیدار در خانه صبا به سود این تیم خواهد بود چرا که شاگردان مایلی‌کهن در بازی‌های خانگی قدرتمندانه ظاهر می‌شوند. تراکتورسازی نیز در دیدارهای خارج از خانه خوب نتیجه می‌گیرد و همین موضوع بر جذابیت‌های مصاف روز پنجشنبه ۲ تیم اضافه خواهد کرد.

* نفت تهران - مس کرمان

شاگردان یحیی گل‌محمدی در هفته هفتم شوکه شدند. شکست ۳ بر ۲ مقابل ذوب‌آهن، هم روند پیروزی‌های این تیم را متوقف کرد و هم سبب شد این تیم نتواند به صدر جدول برسد. با این حال نفت امیدوار است با کسب سه امتیاز این دیدار خانگی و لغزش احتمالی دیگر مدعیان این بار به صدر جدول برسد. حریف این تیم مس کرمانی است که اوضاع خوبی ندارد از یک طرف شکست خانگی مقابل ملوان این تیم را در بحران برده و از سوی دیگر سرپرست و مربی این تیم سکته کرده‌اند. نفت با ۱۳ امتیاز چهارم است و مس با ۴ امتیاز پانزدهم اما محمود یاوری هم با کوهی از تجربه ترفندهایی برای گرفتن حداقل امتیاز در خانه حریفان دارد که بی‌تردید در این دیدار به سراغ آنها خواهد رفت.

* سپاهان - راه آهن سورینت

سپاهان در ادامه روند پر فراز و نشیبش در هفته گذشته مقابل داماش به تساوی یک بر یک رسید و اکنون با ۱۱ امتیاز ششم است. حریف این تیم راه آهن است که اوضاع خوبی ندارد و بعد از شکست خانگی مقابل گسترش فولاد با ۵ امتیاز در رده چهاردهم جای گرفته است. این شرایط برای منصور ابراهیم زاده نگران کننده است. او به شهری باز می‌گردد که خاطرات خوبی از آن دارد و با سپاهان و ذوب آهن روزهای خوبی را تجربه کرده است. با این حال دوستان قدیمی اکنون رقبای جدی او هستند و هدفشان شکست دادن راه آهن است. در واقع شاید حکم برکناری ابراهیم زاده را همشهریانش صادر کنند. سپاهان خودش اوضاع خوبی ندارد و برای بازگشتن به جمع مدعیان بالای جدول باید سه امتیاز این دیدار خانگی را کسب کند.

* ملوان - سایپا

ملوان بعد از کسب سه امتیاز دیدار مقابل مس کرمان احیا شده است. روند پر فراز و نشیب این تیم سبب می‌شود نتوان به ادامه این روند مطمئن بود با این حال دیدار خانگی مقابل سایپا بهترین فرصت است که ملوان بتواند جایگاهش در جدول را بهبود ببخشد. ملوان با ۷ امتیاز دوازدهم است و سایپا با ۹ امتیاز در رده دهم ایستاده است. این فاصله می‌تواند انگیزه دیگر شاگردان اسکوچیچ برای موفقیت در این دیدار باشد اما سایپایی ها نیز بعد از شکست هفته گذشته مقابل تراکتورسازی امیدوارند در این دومین دیدار پیاپی خارج از خانه اوضاع را تغییر دهند. رویارویی تفکرات فیرات و اسکوچیچ نکته جذاب این دیدار خواهد بود.

* فولاد خوزستان - ذوب آهن

فولاد در هفته گذشته خوش شانس بود که با لطف برادران اهوازی در صدر جدول ماند اما خوش شانسی هم همیشگی نیست و به همین دلیل شاگردان فرکی برای تداوم صدرنشینی به دنبال کسب سه امتیاز بازی خانگی خواهند بود. حریف این تیم اما ذوب آهنی است که در دو هفته اخیر احیا شده و هفته گذشته با شکست دادن نفت تهران، ۹ امتیازی شد و خود را تا رده نهم جدول بالا کشید. مردان بوناچیچ امیدوارانه به اهواز می‌روند اما فولاد هم دقیقا همان تیمی است که می تواند آنها را ناامیدانه بازگرداند. باید دید شوک شکست مقابل پرسپولیس بیشتر بر فولادی‌ها تاثیر گذاشته یا آنکه موج موفقیت ذوب آهن می‌تواند آنها را در این دیدار نیز موفق کند.

* استقلال - پرسپولیس

این دیدار از هر نظر حساس است. استقلال با ۱۴ امتیاز دوم و پرسپولیس با ۱۳ امتیاز در جایگاه سوم است. در چند فصل اخیر هیچگاه فاصله این دو تیم در زمان دربی تا این اندازه نزدیک نبوده و همین موضوع بر حساسیت بازی افزوده است. ضمن آنکه لغزش فولاد می‌تواند برنده این دربی را صدرنشین لیگ برتر کند.

نکته جذاب دیگر این بازی رویارویی امیر قلعه‌نویی و علی دایی است. هر دوی آنها ارزش و جایگاه ویژه‌ای در میان هواداران تیم خود دارند و از سوی دیگر در سال‌های اخیر روابط پر فراز و نشیبی با یکدیگر داشتند. هیچکدام از این دو نمی‌خواهد ذهنیت هواداران در مورد خود را با شکست در دربی خدشه‌دار کند. قلعه‌نویی رکورددار نباختن در دربی است و از سوی دیگر دایی هم این فصل هواداران را به پرسپولیس خود امیدوار کرده است.

علاوه بر قلعه‌نویی و دایی این دیدار چهره ویژه کم ندارد. از علیرضا نیکبخت‌واحدی و پژمان نوری گرفته تا میثم حسینی می‌توانند چهره ویژه این دیدار باشند. اما بی‌تردید بیشتر از همه آنها محمد قاضی در معرض دید خواهد بود. بازیکنی که پرسپولیسی‌ها او را نخواستند و اکنون با کوهی از انگیزه به مصاف همبازیان سابق خود خواهد آمد. اگر محمدرضا خلعتبری نیز به این دیدار برسد او هم همان اندازه چهره جذاب و ویژه این بازی خواهد بود.

دربی ۷۷ پایتخت همه نگاه‌ها را به خود جلب کرده و تیمی که بتواند برنده از این بازی خارج شود حداقل تا بازی برگشت می‌تواند برای رقیب خط و نشان بکشد و کری بخواند. پیروزی در این بازی برای هواداران دو تیم از قهرمانی هم مهمتر است.

به گزارش تسنیم برنامه کامل دیدارهای هفته هشتم لیگ برتر به شرح زیر است:

پنجشنبه ۱۴ شهریور

گسترش فولاد - استقلال خوزستان(ورزشگاه یادگار امام تبریز - ساعت ۱۸)

فجر سپاسی - داماش گیلان(ورزشگاه حافظیه شیراز - ساعت ۱۸:۴۰)

صبای قم - تراکتورسازی تبریز(ورزشگاه یادگار امام قم - ساعت ۱۸:۴۵)

نفت تهران - مس(ورزشگاه تختی تهران - ساعت ۱۸:۴۵)

سپاهان - راه آهن سورینت(ورزشگاه فولاد شهر - ساعت ۱۸:۴۵)

ملوان - سایپا(ورزشگاه تختی انزلی - ساعت ۱۹)

فولاد - ذوب آهن(ورزشگاه تختی اهواز - ساعت ۱۹)

جمعه ۱۵ شهریور

استقلال - پرسپولیس(ورزشگاه آزادی - ساعت ۱۸:۵۰)

ارسال نظر