|
|
کدخبر: ۱۸۴۸۸۱

فشار خون بالا که به عنوان قاتل خاموش شناخته می شود نوعی بیماری است که در آن فشار خون بیش از سطح طبیعی یعنی 120 / 80 میلی متر جیوه می شود. می رود، این بیماری به عنوان قاتل خاموش شناخته می شود.

پرفشاری خون در بسیاری از موارد بدون علائم می باشد اما در مواقع خطرناک منجر به بروز علائمی مانند تاری دید ، احساس زنگ در گوش ، اشکال در تنفس ، سردرد ، تپش قلب ، خواب آ لودگی، خستگی، سرگیجه، گیجی، ضربان قلب نامنظم و در موارد نادر به کما رفتن فرد شود. برای کاهش فشار خون بالا می توان به جای استفاده از داروهای پر عارضه شیمیایی از متعادل کننده های فشار خون در برنامه غذایی استفاده کرد. در این بخش از سلامت نمناک با لیستی از انواع مواد غذایی و نسخه های گیاهی برای کاهش فشار خون آشنا می شوید. 

نسخه ها و داروهای گیاهی برای کاهش فشار خون بالا 

 

زیرفون : 

از گل و پوست درخت زیرفون برای کاهش فشار خون و ایجاد آرامش در بدن استفاده ی شود. معمولا از زیرفون در وزهای پائین مورد استفاده قرار می گیرد به همین دلیل در فشار خون بالا تاثیر گذار است. 

 

زالزالک: 

زالزالک یک درمان گیاهی مؤثر برای کاهش فشار خون است که هزاران سال در طب سنتی چین بکار برده شده است. جوشانده ی این گیاه دارای تمام خواص مفید برای سلامت قلب و عروق، کاهش فشار خون، پیشگیری از لخته شدن خون در رگ ها و افزایش جریان خون می باشد . مکمل های آن به صورت قرص، شربت و چای در بازار موجود است. 

 

تخم کرفس: 

از تخم کرفس برای طعم دار کردن سوپ و غذاهای دیگر استفاده می شود. در طب چینی از تخم کرفس برای کاهش فشار خون استفاده می شود، و البته مطالعات نیز این موضوع را تایید می کند. همچنین از آب کرفس می توان برای پایین آوردن فشارخون استفاده کرد. کرفس با خاصیت ادرارآوری که دارد موجب پائین آوردن فشار خون می شود. 

 

بومادران : 

گیاه بومادران انواع مختلفی دارد که هر کدام دارای خواص دارویی و درمانی متفاوتی است . نوعی از بومادران موجب اتساع عروق خونی محیطی می گردد و در نتیجه فشار خون فرد را کاهش می دهد. نوع دیگری از بومادران در درمان فشار خون بالا موثر است وموجب کاهش میزان فشار خون دیاستولیک و سیستولیک می شود .البته نباید توس مادران باردار و یا شیرده استفاده شود. 

 

سیر: 

سیر دارای خواص بیشمار و سرشار از آنتی اکسیدان می باشد که موجب کاهش چربی خون می شود و با پایین آوردن گلوکز سرم خون فشار خون را نیز در افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش دهد.به همین دلیل نباید مصرف سیر خشک و یا تازه را فراموش کرد . 

 

ریحان : 

گیاه ریحان بسیار خوشمزه و خوش طعم است که در کنار انواع غذاها می توان استفاده کرد. عصاره ی ریحان دارای خاصیت کاهش دهنده فشار خون است. این گیاه را بدون نگرانی از عوارض جانبی می توان به رژیم غذایی اضافه کرد. 

 

گیاه پنجه گربه ای (اونکاریا) : 

در طب سنتی چینی از این گیاه برای درمان بیماری فشارخون و بیماری های عصبی استفاده می شود. گیاه پنجه گربه ای با تأثیر بر ورودی های کلسیم در سلول ها به پایین آمدن فشارخون کمک می کند. این گیاه به صورت مکمل وجود دارد. 

 

اسطوخودوس : 

از اسانس اسطوخودوس معمولا برای ایجاد آرامش استفاده می شود. این اسانس در کاهش فشار خون نیز موثر است . می توان گیاه اسطوخودوس را به همراه رزماری در تهیه نان و کیک استفاده کرد. 

 

زیره سیاه : 

زیره معمولا به عنوان طعم دهنده و ادویه استفاده می شود اما دارای خاصیت درمانی یز می باشد. در طب سنتی مصرف مداوم زیره سیاه در دو ماه به طور چشمگیری می تواند در کاهش فشار خون بالا موثر باشد. علاوه بر آن برای کاهش کلسترول بد خون نیز مفید می باشد. 

 

 

اینجا بخوانید:

هرآنچه باید درمورد سیب و خواص شگفت انگیز آن بدانید

 

 

جو دوسر : 

جوی دوسر سرشار از ویتامین ها ، مواد معدنی و مغذی است که در تنظیم فشار خون ، کاهش وزن ، حفظ سلامت قلب ، کاهش احتمال دیابت ، و کاهش خطر افزایش وزن به بدن کمک می کند. از جوی دو سر علاوه بر تهیه غذا می توان در وعده صبحانه نیز استفاده کرد. 

توصیه های خوراکی و طبیعی برای کاهش فشار خون بالا 

 • خوردن پرتقال و سیب درختی ضد فشار خون است. 

 • افزودن شنبلیله در غذا و کوکو و آش و سوپ که در پائین آوردن فشار خون مفید است. 

 • دم کرده تخم خیار و مصرف روزانه یک مثقال از آن تا ده روز به هنگام عصر 

 • مصرف روزانه ۳ مثقال تخم شنبلیله در صبح و عصر و شب 

 • مصرف گریپ فروت به صورت ناشتا 

 • خوردن خیار تازه و بدون نمک روزی سه عدد صبح ناشتا و عصر و شب قبل از خواب 

 • عناب را بجوشانید و آب آن را بفشارید و میل کنید. 

 • خوردن فندق برای پایین آوردن فشار خون 

 • خوردن زالزالک باعث کاهش فشار خون می شود. 

 • مصرف مرتب گلابی 

 • انگور برطرف کننده فشارخون است۱۰ صبح و ۵ عصر میل شود. 

 • ریشه و برگ توت فرنگی ۳ گرم را در ۱۰۰ سی سی آب جوشانده به سه نوبت میل شود. 

 • خوردن میوه نارس خرمالو که باعث کاهش فشار خون می شود. 

 • افزودن نارنج به برنامه غذایی 

 • مصرف گریپ فروت به صورت ناشتا 

 • کسانی که فشار خون دارند خرما کمتر مصرف کنند. 

برای کاهش فشار خون بالا چه بخوریم 

دمکرده قراقاط موجب کاهش فشار خون می شود. 

برگ درخت زیتون 3 گرم را با 300 سی سی آب جوش 20 دقیقه دم کرده روزی سه فنجان میل شود. 

مصرف والک موجب پائین آمدن فشار خون می شود. 

مقدار 30 گرم از ریشه و برگ خشک توت فرنگی را در یک لیتر آب بجوشانید و در طول روز از آن میل کنید. 

دمکرده سرخ ولیک به مقدار چهل گرم در یک لیتر آب برای پائین آوردن فشار خون مفید است. 

خوردن طالبی در صبح و عصر فشار خون بالا را کاهش می دهد. 

هسته هلو باعث کاهش فشار خون می شود اما باید با احتیاط مصرف شود. هر روز به مدت یک هفته یک عدد از هسته هلو میل شود. 

زغال اخته 10 صبح و 5 عصر هر دفعه 50 گرم میل شود. 

هندوانه 10 صبح و 5 عصر میل شود البته دمای هندوانه نباید سرد باشد. 

مامیران را برای تنظیم فشار خون مصرف می کنند. 

عناب 20 عدد را در شیر خیس نموده صبح ناشتا به مدت یک هفته میل شود.بعد از هر غذا 2 عدد عناب و یک قاشق چایخوی زرشک میل شود. 

مغز هسته شلیل باعث کاهش فشار خون می شود روزی یک عدد به مدت 7 روز میل شود، زیاد مصرف نشود سمی است. 

 

احتیاط: 

افرادی که دچار فشار خون بالا هستند باید در خوردن جوانه ی گندم احتیاط کنند و موقع شدت بیماری از مصرف آن اجتناب کنند. 

هنگام بالا بودن فشار خون از خوردن بادنجان، گوجه فرنگی ، نمک، اسفناج، شیرینیجات، و مواد نفاخ و هندوانه و مایعات زیاد خودداری کنید. عصبانی شدن هم فشار خون را بالا می برد. 

قهوه برای بیماری فشار خون مضر است. 

 

1:پیاده روی و انجام فعالیت های ورزشی: 

اولین راه برای درمان خانگی و طبیعی فشار خون بالا انجام فعالیت های ورزشی می باشد.با انجام فعالیت های ورزشی به طور منظم ، قلب شما در عملیات پمپاژ  قوی تر شده و این امر باعث کاهش فشار خون داخل شریان ها می شود. 

150 دقیقه ورزش به طور خفیف و 75 دقیقه ورزش شدید در هفته به طور قابل توجهی در کاهش فشار خون موثر است. 

2:کاهش مصرف سدیم دومین درمان خانگی و طبیعی فشار خون بالا : 

 
برای کنترل فشار خون باید محدودیت هایی را در رژیم غذایی خود اعمال کنید. مصرف سبزیجات و غذاهای تازه را جایگزین نمک و غذاهای فرآوری شده بکنید. 

کاهش مصرف این ماده غذایی بسیار در کنترل و کاهش فشار خون شما موثر است. 

3:کمتر الکل مصرف کنید: 

مصرف الکل رابطه ی بسیار مهمی با فشار خون دارد. هرچقدر که می توانید مصرف آن را کاهش داده و در صورت امکان متوقف کنید.این روش سومین راه حل پیشنهادی ما برای درمان خانگی و طبیعی فشار خون بالا است. 

4:در رژیم غذایی خود غذاهای حاوی پتانسیل بیشتری را قرار دهید: 

رژیم های غذایی مدرن بر افزایش میزان سدیم تمرکز دارند که این نوع رژیم برای سلامت بدن توصیه نمی شود.رژیم های غذایی برای بدن مفید است که در آن تعادل مناسبی بین مقدار سدیم و پتاسیم باشد . این نوع رژیم ها با مصرف غذاهای طبیعی و تازه و جلوگیری از مصرف غذاهای قرآوری شده محقق می شود. 

غذاهایی که  سرشار از پتاسیم هستند ،شامل موارد زیر است: 

سبزیجات مخصوصاً سبزیجات برگ دار ، گوجه فرنگی ، سیب زمینی و سیب زمینی شیرین 

میوه ، از جمله خربزه ، موز ، آووکادو ، پرتقال و زردآلو، ماهی تن و ماهی قزل آلا ، آجیل و دانه ها، لوبیا، لبنیات ، مانند شیر و ماست 

خوردن مواد غذایی فوق می تواند به کاهش فشار خون کمک کند و درمان خانگی موثری به شمار می رود . 

 

PicsArt_02-15-02.01.41

 

 

5:کنترل استرس به عنوان پنجمین درمان خانگی و طبیعی فشار خون بالا : 

شما می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های قلبی و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی ، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه اینستاگرام ما شده و سوالات خود را به طور مستقیم با پزشکان در میان بگذارید . 

استرس عامل اصلی افزایش فشار خون است. استرس به تنهایی تاثیر مخربی بر روی فعالیت های بدن و کارکرد بدن می گذارد. علاوه براین ، شخص مضطرب برای رفع اضطراب خود، ممکن است الکل و یا دیگر مواد غذایی که بر روی فشار خون موثر است را مصرف کند و این امر  تاثیر دوچندانی بر روی فشار خون او می گذارد. 

شما باید استرس خود را به درستی مدیریت کنید. برای این منظور شما می توانید از موسیقی های آرامش بخش استفاده کنید.همچنین به عنوان دومین راه حل برای بهبود استرس خود  می توانید کمتر کار کنید. کار زیاد و موقعیتهای استرس زا در کار به طور کلی با فشار خون بالا ارتباط دارد. 

6: شکلات تلخ یا کاکائو بخورید: 

شکلات تیره و پودر کاکائو سرشار از فلاونوئیدها هستند ،این ها ترکیبات گیاهی هستند که باعث رقیق شدن رگهای خونی می شوند. 

با بررسی های انجام شده مشخص شد که کاکائو غنی از فلاونوئید چندین نشانگر سلامت قلب را در کوتاه مدت ، از جمله کاهش فشار خون بهبود می بخشد.   

بهتر است از پودر کاکائو غیر قلیایی استفاده کنید ، که میزان فلاونوئید در آنها زیاد است و قند اضافه ای ندارد. 

7:کاهش وزن 

اگر اضافه وزن دارید ، کاهش وزن می تواند تاثیر زیادی در سلامت قلب شما ایجاد کند.این روش به عنوان راه حلی موثردر درمان خانگی و طبیعی فشار خون بالا استفاده میشود. 

طبق یک مطالعه سال 2016 ، از دست دادن 5٪ از بدن شما می تواند فشار خون را به میزان قابل توجهی پایین بیاورد . 

کاهش وزن می تواند به رگهای خونی شما کمک کند تا کار بهتری در انبساط و انقباض داشته باشند و باعث می شود که بطن چپ قلب بتواند خون را پمپاژ کند. 

پس اگر اضافه وزن دارید حتما برای کاهش آن تلاش کنید. 

8:سیگار نکشید: 

یکی ار علل توصیه به ترک سیگار این است که این عادت یک عامل خطرناک برای بیماری های قلبی است.هر پک سیگار باعث افزایش جزئی ، موقت فشار خون می شود. مواد شیمیایی موجود در دخانیات همچنین به عروق خونی آسیب می رسانند. 

با کمال تعجب ، مطالعات ارتباط مستقیمی بین سیگار کشیدن و فشار خون بالا پیدا نکرده اند. شاید به این دلیل است که سیگاری ها با گذشت زمان تحمل شان افزایش می یابد. 

هنوز هم ، از آنجا که هم سیگار کشیدن و هم فشار خون بالا ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد ، ترک سیگار می تواند به برطرف کردن این خطر کمک کند. 

9:مصرف شکر و کربوهیدرات تصفیه شده را حذف کنید: 

 
کربوهیدراتهای تصفیه شده ، به ویژه قند ، ممکن است فشار خون را افزایش دهند. برخی از مطالعات نشان داده اند که رژیم های کم کربوهیدرات به کاهش سطح فشار خون شما کمک کند. 

مصرف نوشابه تاثیر بسیار زیادی بر افزایش سطح فشار خون شما دارد. این پرهیز غذایی به عنوان یکی دیگر از درمان های خانگی و طبیعی فشار خون بالا مطرح می شود. 

10: خوردن انواع توت ها 

یکی دیگر از درمان های خانگی و طبیعی فشار خون بالا مصرف توت می باشد. 

توت ها سرشار از پلی فنول هستند ، که می تواند به کاهش فشار خون و خطر کلی بیماری قلبی کمک کند.شما می بایست در هنگام خوردن چای مصرف توت خشک شده را جایگزین قند و شیرینی جات کنید. 

10: تمرین های آرامشبخش انجام دهید و نفس عمیق یکشید: 

نفس عمیق باعث کاهش استرس می شود . مدیتیشن و تنفس عمیق می توانند سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال کنند ، این به کاهش سرعت ضربان قلب و کاهش فشار خون کمک می کند. 

در یک مطالعه ، از شرکت کنندگان خواسته شد که در طی 30 ثانیه شش نفس عمیق بکشند یا به مدت 30 ثانیه به راحتی بنشینند. کسانی که نفس عمیق  می کشیدند فشار خونشان بیشتر از کسانی که فقط نشسته بودند پایین امده بود. 

11. غذاهای سرشار از کلسیم بخورید 

 
رژیم های غذایی سرشار از کلسیم با سطح فشار خون سالم مرتبط هستند. کلسیم را از طریق سبزی های برگ تیره و همچنین لبنیات دریافت کنید. 

برای اکثر بزرگسالان ، توصیه کلسیم 1000 میلی گرم در روز است. برای زنان بالای 50 سال و مردان بالای 70 سال ، 1200 میلی گرم در روز است. 

12: مکمل های طبیعی مصرف کنید: 

 
برخی مکمل های طبیعی  به کاهش فشار خون کمک کنند. در اینجا برخی از مکمل های اصلی آورده شده است: 

عصاره سیر، پروتئین آب پنیر، روغن ماهی 

13: غذاهای سرشار از منیزیم بخورید: 

خوردن یک رژیم غذایی سرشار از منیزیم یک روش توصیه شده برای جلوگیری از فشار خون بالا است. 

می توانید منیزیم را در رژیم غذایی خود با سبزیجات ، لبنیات ، حبوبات ، مرغ ، گوشت و غلات کامل وارد کنید. 

14:مصرف عسل 

مطالعات انجام شده نشانگر تاثیر بسیار زیاد این ماده ی غذایی بر سطح فشار خون می باشد. 

روزانه و ترجیحا در وعده ی صبحانه و با مغده ی خالی ،حداقل دو قاشق چای خوری عسل بخورید. 

15:لیموترش ، موز،فلفل قرمز 

این سه ماده ی غذایی تاثیر چشم گیری در تنظیم فشار خون دارد. 

در صورت مواجه شدن با عوارض ناشی از فشار خون بالا، مانند سکته مغزی و یا حمله قلبی، باید فورا به پزشک مراجعه شود. در چنین شرایطی نمی توان به درمان های خانگی اکتفا کرد. پایین آوردن فشار خون بالا، فوری در این شرایط بسیار حیاتی است به همین علت در ادامه به درمان دارویی فشار خون بالا با دارو پرداخته ایم. 

تجویز دارو، مهم ترین روش برای درمان فشار خون بالا است. به دنبال تغییر سبک زندگی، فشار خون بالا نیز رو به بهبودی می رود و مصرف داروها را می توان به تدریج قطع کرد. مصرف داروهای فشار خون و داشتن یک رژیم غذایی سالم، خطر بروز سکته مغزی، حمله قلبی و مشکلات دیگر را کاهش می دهد.  

فشار خون هنگام استراحت کاهش یافته و در زمان هیجان یا استرس، به طور لحظه ای افزایش می یابد. بالا رفتن فشار خون در زمان استراحت می تواند منجر به آسیب، گرفتگی و یا سفت شدن رگ ها شود. 

 

به چه شرایطی فشار خون بالا گفته می شود؟ 

فشار خون بالا یا هایپرتنشن که به آن قاتل خاموش نیز گفته می شود، میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار داده است. در حال حاضر حدودا 16 میلیون آمریکایی به این بیماری مبتلا هستند اما از آن اطلاعی ندارند. اگر فشار خون درمان نشود، می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و یا سکته مغزی را افزایش دهد.  

فشار خون بالا به دلیل تنگ شدن مویرگ های شریانی (سرخرگ های کوچک) بروز پیدا می کند. برای غلبه بر مقاومت عروق تنگ شده، قلب باید پمپاژ خون را با قدرت بیشتری انجام دهد و در نتیجه آن فشار خون افرایش می یابد. 

فشار خون با دو عدد و به صورت یک کسر نشان داده می شود: 

 • اولین عدد یا صورت این کسر، فشار خون در زمان پمپاژ خون است که فشار سیستولیک نامیده می شود.  

 • عدد دوم یا مخرج کسر، اندازه فشار خون را زمانی که قلب در حالت استراحت است نشان می دهد و به آن فشار دیاستولیک گفته می شود.  

 

PicsArt_02-15-02.02.15

 

 

در صورتی که فشار خون اندازه گیری شده، مرتبا بیشتر از 140 (فشار سیستولیک) به روی 90 (فشار دیاستولیک) باشد، فرد به فشار خون بالا یا هایپرتنشن مبتلا شده است. فشار خون بالای 120/180 بسیار بالا و خطرناک است و فورا به اقدامات پزشکی نیاز دارد. 

در صورتی که فشار خون بالا پس از تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی کنترل نشود، پزشک داروهای کاهنده فشار خون را تجویز می کند. مصرف این داروها به طور منظم بسیار مهم است و نباید فراموش شود. 

 

پایین آوردن فشار خون بالا فوری با دارو  

افرادی که فشار خون بالا (هایپرتنشن) اما بدون عارضه دارند، اولین کاری که باید انجام دهند حفظ آرامش و دراز کشیدن است. این افراد باید کاری که به آن مشغول بودند را کنار گذاشته و به آرامی نفس عمیق بکشند. این کار منجر به کاهش استرس می شود و تا حدی به کاهش فشار خون نیز کمک می کند. از جمله داروهایی که میتواند فشار خون سریعا پایین بیاورند میتوان به مواردزیر اشاره کرد: 

 • قرص زیر زبانی نیترات در عرض چند دقیقه با گشاد کردن عروق مغز سبب کاهش فشار خون میشود. 

 • داوری لابتالول (فقط فرم تزریقی در ایران موجود است) 

 • داروی لازکس یا فورزماید (تزریقی) 

 • قرص جویدنی کاپتوپریل (دوز 25 یا 50) 

 هر کدام از داروهایی که نام برده شد، عوارض خاص خود را دارند پس بهترین کار مصرف آنها تحت نظر و طبق تجویز پزشک است. 

 

عوارض فشار خون بالا 

فشار خون بالا، احتمال بروز مشکلات زیر را افزایش می دهد: 

 • حمله قلبی 

 • سکته مغزی 

 • نارسایی قلبی 

 • نابینایی 

 • نارسایی کلیه 

 • زوال عقل 

 • اختلال نعوظ 

 • ضعیف شدن استخوان ها 

 

PicsArt_02-15-02.02.53

 

 

درمان فشارخون بالا با طب سنتی 

فشار خون یک مشکل رایج است که بسیاری از بزرگسالان در سراسر جهان با آن درگیر هستند. پیشگیری و مدیریت فشار خون یکی از چالش‌های بزرگ در حوزه سلامت عمومی در اکثر کشورها محسوب می‌شود. بسیاری از بیماری‌های قلبی-عروقی و مغزی-عروقی در بزرگسالان با متعادل نگه داشتن فشار خون قابل پیشگیری است. منظور از فشار خون در حقیقت نیرو یا فشاری است که خون حین عبور از رگ‌ها بر دیواره آن وارد می‌کند. چنانچه در حالت استراحت این فشار پیوسته بالاتر از ۹۰/۱۴۰ میلی‌متر جیوه (۱۴۰ فشار سیستولی بر ۹۰ فشار دیاستولی) باشد فرد جزو افراد مبتلا به فشار خون دسته‌بندی می‌شود. همچنین اگر در حین ورزش فشار خون بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلی‌متر جیوه باشد، فرد مبتلا به فشار خون ورزشی است. 

اگرچه تاکنون هیج علت دقیقی برای ایجاد فشار خون پیشنهاد نشده است، اما فاکتورهای زیادی در ارتباط با این بیماری شناسایی شده‌اند. از جمله شیوه زندگی کم تحرک، استرس، چاقی احشایی، کمبود پتاسیم، چاقی (خصوصا افراد با BMI بالاتر از ۲۵)، مصرف بیش از حد نمک سدیم، نوشیدن الکل، کمبود ویتامین D و مصرف سیگار. همچنین افزایش سن، ابتلا به برخی جهش‌های ژنتیکی مادرزادی، سابقه خانوادگی و سطح بالای آنزیم رنین می‌تواند ریسک ابتلا به فشار خون را بالا ببرد. 

 

درمان فشار خون به کمک طب سنتی 

داروهای مدرن برای درمان فشار خون مانند لوزارتان، دیلتیازم، املودیپین، اتنولول و غیره به علت ماهیت سنتزی در افراد مختلف ممکن است عوارض جانبی مختلفی از قبیل خستگی، افسردگی، تهوع و کاهش عملکرد قلب به همراه داشته باشند. لذا بسیاری از بیماران علاقه‌مند استفاده از راهکارهای طبیعی‌تر و بی‌عارضه برای کنترل فشار خون با کمک طب‌سنتی هستند. از اینرو بسیاری از این افراد به راهکارهای توصیه شده در طب سنتی تمایل دارند. در طب سنتی استفاده از گیاهان دارویی از جمله راهکارهای اصلی در مدیریت فشار خون است. 

در مقاله‌ایی در سال ۲۰۱۹ که در مجله TRADITIONAL AND INTEGRATIVE MEDICINE چاپ شده است، طی یک مرور سیستماتیک انواع گیاهان دارویی مورد استفاده در طب سنتی برای کنترل فشار خون مورد بررسی و بحث قرار گرفته‌اند. در این مقاله ۸۴ مطالعه بر روی نمونه حیوانی و ۲۰ مطالعه انسانی بررسی شدند. از جمله این گیاهان می‌تواند موارد زیر را برشمرد: 

 •  سیر 

 • سیر از جمله گیاهانی است که از دیرباز برای انواع مشکلات قلبی-عروقی در طب ‌سنتی تجویز می‌شده است. اینطور بنظر می‌رسد که افزایش سطح نیتریک اکسید باعث ریلکس شدن عضلات و اتساع عروق می‌شود. سیر حاوی آلیسین است که بر اساس مطاله متاآنالیز انجام شده بنظر می‌رسد در کاهش فشار خون سیستولیک نقش دارد. 

 •  کرفس 

 • بنظر می‌رسد کرفس طی تاثیر بر عملکرد کبد می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند. در مطالعه‌ایی توسط محققین طب‌سنتی مشاهده شد که مصرف روزانه سه بار آب کرفس به همراه عسل، به مدت یک هفته می‌تواند فشار خون سیستولی و دیاستولی را کاهش دهد. 

 •  جو دوسر 

 • رژیم غذایی روزانه حاوی جودوسر که غنی از فیبر است از منظر طب‌سنتی می‌تواند در کاهش فشار خون سیستولی و دیاستولی موثر باشد. همچنین در کنترل چربی و کلسترول نیز مفید است. 

 •  گیاه بارهنگ یا اسفرزه (اسپرزه) 

 • در یک بررسی کلینیکی طب سنتی مشاهده شد مصرف روزانه ۱۵ گرم گیاه بارهنگ می‌تواند فشار خون سیستولی را بطور قابل توجه‌ایی کاهش دهد. 

 •  گیاه Coleus forskohlii 

 • از خانواده نعناعیان و حاوی ماده کلنول می‌باشد که اثرات دارویی مختلف از آن گزارش شده است. اثر غالب این ماده شل کردن عضلات صاف عروق است که می‌تواند به کاهش فشار خون بیانجامد. اگرچه دز پایین این ماده می‌تواند آثار ضد اسپاسم داشته باشد اما دز بالای آن می‌تواند باعث افسردگی شود. 

 •  عصاره گیاه سرده (Giant dodder) 

 • نوعی گیاه انگلی محسوب می‌شود. مشاهده شده عصاره این گیاه می‌تواند باعث کاهش فشار خون سیتولی و دیاستولی شود. 

 •  هویج وحشی (Daucus carota) 

 • از دیرباز در طب سنتی از این گیاه برای کاهش فشار خون استفاده ‌شده است. ساقه هوایی یا شاخ و برگ این گیاه حاوی دو نوع ماده گلیکوزیدی است. مشاهده شده تزریق وریدی این دو ماده می‌تواند فشار خون را کاهش دهد. 

 •  چای ترش (Roselle) 

 • چای ترش یکی دیگر از گیاهان معروف در طب سنتی است که در مورد اثر آن در کاهش فشار خون مطالعات زیادی صورت گرفته است. از برگ، گل و تاج گل این گیاه در طب سنتی در بسیاری از کشورهای آفریقایی برای اهداف دارویی مختلف و حتی خوراکی استفاده می‌شود. بنظر می‌رسد عصاره این گیاه از طریق مکانیسمی مشابه هیستامین و استیل‌کولین باعث اتساع عروق می‌شود. 

 •  انار 

 • انار نیز یکی دیگر از گیاهان مورد توجه در طب سنتی است. در مطالعه‌ایی مشاهده شده است که آب انار می‌تواند فعالیت آنزیم angiotensin converting enzymes (ACE) را تا ۳۶% کاهش دهد. در یک بررسی مشاهده شده نوشیدن ۵۰ میلی‌لیتر روزانه آب انار به مدت یکسال می‌تواند فشار سیستولیک را کاهش دهد. در بررسی دیگر همین اثرات کاهشی در فشار خون با مصرف ۲۴۰ میلی‌لیتر آب انار بطور روزانه طی سه ماه مشاهده شد. 

 

علت فشار خون بالا از دیدگاه طب سنتی: 

محقق طب سنتی در چهارمحال و بختیاری گفت: به‌ صورت کلی فشارخون به مزاج کلی و مزاج اعضای بدن به خصوص به اعصابی که ارتباط مستقیم با قلب دارند، بستگی دارد. 

سید ابوالفتح شیرمردی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در طب جدید اذعان می‌شود که با افزایش سن فشار خون بالا می‌رود، طب سنتی نیز معتقد است که هر چه سن بالاتر می‌رود طبیعت بدن به سمت سردی و خشکی متمایل می‌شود. 

این محقق طب سنتی با اشاره به اینکه در طب سنتی هم مزاج کلی و هم مزاج جزئی در افزایش فشار خون دخیل است، بیان کرد: مزاج کلی افراد اگر گرم و تر و گرم و خشک باشد، این مزاج‌ها فرد را مستعد ابتلا به فشار خون بالا می‌کند. 

وی با بیان اینکه مزاج گرم و تر به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم‌بندی می‌شود، افزود: باید دانست که سوء مزاج گرم و تر نیز وجود دارد که اگر این سوء مزاج متوسط و شدید باشد فرد به سمت بیماری‌های متابولیک از جمله فشار خون می‌رود، البته سوء مزاج گرم و خشک نیز در بروز بیماری‌های متابولیکی مؤثر است. 

این محقق طب سنتی تصریح کرد: اختلالات رگ، اختلالات قلب ناشی از سوء مزاج که به پمپ بدن معروف است، اختلالات مایع داخل رگ و اختلالات اعضای مشارکتی که هم با قلب و هم با بدن ارتباط دارد، سبب بیماری فشار خون می‌شود. 

شیرمردی با بیان اینکه تصلب شرائین که موجب خشک شدن جدار رگ می‌شود، عامل زمینه‌ای فشار خون است، بیان کرد: خشکی جدار رگ می‌تواند ناشی از ورود سودا یا صفرا در جدار رگ باشد، از طرفی انقباض رگ می‌تواند موجب فشار خون شود. 

وی با اشاره به اینکه اگر فشار خون را گرفتگی و انسداد ناکامل در رگ تعریف کرده باشیم، این بیماری از درون به رگ فشار وارد می‌کند، ادامه داد: در طب سنتی علاوه بر فشار وارد شده، دیواره عروق هم مدنظر است، اگر این دیواره تحت عواملی نازک یا ضخیم شود، فرد را مستعد فشار خون بالا می‌کند. 

شیرمردی تاکید کرد: به‌صورت کلی فشارخون به مزاج کلی و مزاج اعضا بدن به خصوص اعضایی مانند اعصاب که ارتباط مستقیم با قلب دارد بستگی دارد. 

وی اضافه کرد: جنس جدار شریان ورید از بافت عصبی است یعنی قابلیت کشیدگی و ارتجاع دارد که با وجود کشش زیاد پاره نمی‌شود، پس عصبانیت با تحریک عروق می‌تواند باعث انقباض و انسداد رگ‌ها شود. 

این محقق طب سنتی به نقش اعضای گوارشی مانند کبد و معده بر فشار خون اشاره کرد و گفت: اگر اعضا گوارشی انسان به درستی  کار نکنند، یبوست پدید می‌آید و عدم دفع سموم در بدن سبب افزایش فشار خون می‌شود، اینجاست که سردی و گرمی به‌خصوص در معده بسیار تاثیر دارد. 

شیرمردی خاطرنشان کرد: اختلالات کلیه نظیر بالا و پایین رفتن املاح معدنی سبب می‌شود که سدیم در بدن جمع شود و بدن نتواند بار نمک خود را دفع کند و همین سبب بالا رفتن فشار خون خواهد شد. 

دمنوش هایی که در کاهش فشارخون موثرند 
پایین آوردن فشار خون برای بدن بسیار مفید است و می تواند تاثیر به سزایی در سکته و بیماری قلبی و عروقی داشته باشد استفاده از دمنوش ها از راههای کم هزینه و آسان برای کاهش فشار خون است. 

سبک زندگی غلط، استفاده زیاد از نمک و غذاهای چرب و عدم تحرک بدنی مناسب باعث شده تا افراد به بیماریهای غیر واگیر مبتلا شوند، فشار خون بالا یکی از این بیماریهاست که افراد زیادی حتی از فشار خون بالای خود اطلاع ندارند. 

  

با کنترل فشار خون می توان از پیامدهای مربوط به آن خود را مصون داشت، در این مسیر استفاده از دمنوش های گیاهی به عنوان راه کم هزینه و بدون خطر با اثر بخشی بسیاری همراه است. 

  

دمنوش‌ها از جمله سالم‌ترین نوشیدنی‌هایی هستند که می‌توان نوشید. ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در بسیاری از گیاهان نشاده داده‌اند که دمنوش‌ها فواید سلامتی کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت را فراهم می‌کنند. دمنوش‌ها می‌توانند جایگزین مناسبی برای نوشیدنی‌های شیرین و کافئین‌دار روزانه شما باشند. دمنوش‌ها می‌توانند این جایگزینی را نه تنها با طعم دلپذیر و خوش خود انجام دهند، بلکه با استفاده از خواص درمانی و مفید متعدد، استفاده از آن‌ها را محبوب کرده است. 

 

PicsArt_02-15-02.03.12

 

 

تاثیرات مثبت دمنوش‌های گیاهی و خواص آن، فواید مختلفی برای سلامتی به دنبال دارد. انواع دمنوش‌های گیاهی، با توجه به داشتن ترکیبات و فواید بالا، بسیار برای ایمنی و سلامتی مفید است. البته این نکته را هرگز فراموش نکنید که در مصرف گیاهان دارویی و دمنوش‌ها حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید. 

 

دمنوش آویشن با عناب در کنار کاهش فشار خون در رفع غلظت خون نیز تاثیر بالایی دارد و در درمان تنگی نفس نیز موثر است. 

  

دمنوش چای سبز از قوی ترین دمنوش ها است که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می باشد و تاثیر مستقیمی بر روی فشار خون دارد. 

  

دمنوش بابونه یک راه حل ایده آل برای کاهش فشار خون بالا است که می تواند به رفع گرفتگی ها در عروق خونی و شریان ها کمک شایانی کند. 

دمنوش چای کوهی در پایین آوردن فشار خون بسیار موثر است. 

دم‌نوش چای ترش، دمنوش گل گاو زبان و لیمو امانی برای کاهش فشار خون مفید است. 

 

برگ زیتون 

برگ این گیاه موجب کاهش قند و فشارخون بالا، کاهش چربی و اسیداوریک خون است. روزی دو بار آن را دم و میل کنید. می‌توانید هر روز یک قاشق غذاخوری از آن را در یک وعده غذایی به سالاد اضافه کنید. 

همچنین برای از بین بردن طعم تلخ برگ زیتون می‌توانید از نعناع استفاده کنید و یا به جای دمنوش آن از عرق برگ زیتون مصرف کنید. 

زرشک 

زرشک، طبیعتی سرد و خشک دارد و ضدصفرا، تقویت کننده معده، کبد و قلب، سم‌زدا، برطرف‌ کننده عطش و گرمازدگی و بی‌اشتهایی است. زرشک، علاوه بر تصفیه خون، داروی خوبی برای فشارخون بالا در افراد گرم مزاج است. 

نعناع 

افرادی که سردمزاج هستند، یعنی بدنشان معمولا سرد است و گاهی دچار افت فشارخون می‌شوند، بهتر است از دم‌کرده نعناع استفاده کنند و مقداری عسل به آن بیفزایند. 

هل 

هل طبیعتی گرم و خشک را دارد و برای پایین آوردن فشارخون مفید است. این دمنوش خاصیت ضدالتهابی دارد و ورم را درمان می‌کند. از دیگر خواص دمنوش هل، می‌توان به پیشگیری کردن از تشکیل لخته‌های خونی، مبارزه با رشد ویروس، قارچ و باکتری، رفع تهوع، تقویت معده و از بین بردن نفخ، تقویت کلیه‌ها، رفع افسردگی، درمان یبوست، ازدیاد ادرار و در نتیجه سم‌زدایی بدن اشاره کرد. 

مصرف زیاد دمنوش هل برای روده مضر است و تپش قلب را افزایش می‌دهد، به همین دلیل مصرف آن به بیماران قلبی توصیه نمی‌شود. سی گرم یا یک قاشق از هل را همراه یک و نیم لیوان آب جوش دم کنید. پس از پانزده دقیقه دمنوش آماده می‌باشد. برای سرو این دمنوش از شکر استفاده کنید. 

 

درمان افت فشار 

افرادی که سردمزاج هستند و دچار افت فشارخون می‌شوند بهتر است از نسخه دم‌کرده نعناع و عسل استفاده کنند. برای تهیه این دمنوش و درمان فشارخون یک قاشق غذاخوبی نعناع را به مدت ده دقیقه در آب جوش بریزید سپس آن را صاف کرده و با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب و میل کنید. 

یک متخصص طب سنتی گفت: مزاج افراد متفاوت است و شناخت این تفاوتها در درمان فشارخون بسیار مهم است.با این وجود جوشانده برگ زیتون و تخم کرفس برای کاهش فشار خون توصیه می‌شود. 

علی حسینی در گفت‌و گو با فارس گفت: بیماری فشارخون علائمی مانند سرخ شدن رنگ صورت، برجستگی عروق و نبض بالا دارد. 

وی ادامه داد: البته گاهی در برخی افراد که مزاج صفراوی دارند فشارخون به رنگ زرد در چهره نمایان می شود که برای آنها پرهیز از مصرف غذاهای گرم و ادویه هایی مانند فلفل و زنجبیل و غذاهای چرب و شیرین توصیه می شود. 

این متخصص طب سنتی گفت: برخی گیاهان برای کاهش فشارخون مفیدند مثلا برگ‌های زیتون از فسفر،کلسیم،منیزیم و مواد قندی تشکیل شده که مصرف جوشانده آن برای بیماران مبتلا به فشارخون مناسب است. 

وی افزود: تخم‌ گیاه کرفس نیز برای کاهش فشارخون توصیه می شود چون مقدار زیادی کلسیم دارد و می توان آن را به صورت جوشانده مصرف کرد. 

حسینی ادامه داد: گیاهانی مانند گل گاوزبان و سنبل الطیب نیز به کاهش فشارخون کمک می کند. 

وی گفت: گاهی نیز فشارخون بالا در افراد بلغمی مزاج متفاوت بروز می کند که رنگ چهره آنها به سیاهی تمایل دارد، این افراد باید از مصرف ماست، دوغ و سالاد بپرهیزند و از خوراکی های گرم بیشتر استفاده کنند بنابراین مصرف آویشن و سیاه‌دانه کمک کننده است. 

این متخصص طب سنتی گفت: کاهش مصرف گوشت قرمز برای مبتلایان به بیماری فشارخون توصیه می شود و در مقابل مصرف خوراکی هایی که دارای سماق و گشنیز هستند مناسب است. 

طرز تهیه و روش آماده سازی دمنوشی مفید و مناسب برای کاهش فشار خون 

این دم‌نوش خواص سردی دارد و به کاهش فشارخون کمک می‌کند. 

مواد لازم برای تهیه ی دمنوش برای کاهش فشار خون: 

زرشک تازه 2 قاشق غذاخوری 
نعنا تازه 4 تا 5 برگ 
عسل یک قاشق غذاخوری 
نبات در صورت تمایل یک تکه کوچک 

 

طرز تهیه دمنوش برای کاهش فشار خون : 

ابتدا عسل را داخل یک و نیم تا دو لیوان آب جوش حل کنید و داخل یک قوری که زرشک تازه را در آن ریخته‌اید، بریزید. 

نعنا را هم به این دمنوش اضافه کنید و 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. 
این دمنوش خواص سردی دارد و به کاهش فشارخون کمک می‌کند، اما می‌توانید از یک تکه نبات برای شیرین‌تر شدن آن استفاده کنید. 

 

خواص دارچین در پایین آوردن فشارخون: 

دارچین یکی از گیاهان دارویی شناخته شده است. بر اساس تحقیقات، مشخص شده که دارچین فشار خون بالا را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. 

بسیاری از مردم دنیا مبتلا به فشار خون بالا هستند. برای درمان این بیماری، راه‌های مختلفی از جمله تغییرات شیوه‌ زندگی یا داروهای شیمیایی وجود دارد؛ اما بسیاری از افراد به دلایل مختلف به دنبال روش‌های طبیعی هستند. یکی از این روش‌ها استفاده از دارچین است. در این مطلب از مجله دلتا، به بررسی خواص دارچین، تأثیر دارچین بر فشار خون، نحوه مصرف، عوارض جانبی دارچین و… خواهیم پرداخت. 

 

دارچین چه تأثیری بر فشارخون دارد؟ 

این داروی گیاهی و طبیعی با خواص بی‌نظیر خود با تغییر قطر عروق روی فشار خون تأثیر می‌گذارد. دارچین قادر است مانند یک قرص آسپرین بر روی کاهش فشار خون مؤثر واقع شود. البته باید دقت داشته باشید، افرادی که فشار خون بالایی دارند علاوه بر مصرف دارچین باید از دستورات دارویی پزشک خود نیز استفاده کنند. به علاوه، بهره بردن از رژیم غذایی مناسب که حاوی میوه و سبزیجات و فاقد هر گونه نمک زیاد و غذاهای شور باشد به این افراد پیشنهاد می‌شود. از سویی دیگر دارچین با تأثیرات آنتی اکسیدانی خود می‌تواند از بروز بسیاری بیماری‌های گوناگون جلوگیری کند. 

 

عوارض جانبی استفاده از دارچین 

در صورتی که قصد دارید از خواص دارچین برای درمان بیماری فشارخون خود استفاده کنید، باید ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. بعضی از گیاهان دارویی به خصوص اگر زیاد مصرف شوند، ممکن است عوارض جانبی نامطلوب داشته یا تداخل دارویی ایجاد کنند. 

 

به طور معمول فشار خون بالا در طی چند سال ایجاد می شود و معمولاً بدون هیچ گونه علامتی است و می‌تواند به عروق خونی و اندام‌ها، به خصوص مغز، قلب، چشم‌ها و کلیه‌ها آسیب بزند. 

 

 

 

PicsArt_02-15-02.03.49

 

فشار خون، نیرویی است که خون از قلب به عروق پمپ می‌کند. میزان فشار خون طبیعی کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه است. زمانی که خون با فشاری بیش از این مقدار، در رگ‌ها جریان پیدا کند، به بدن آسیب می‌رساند. در هر دو دقیقه، یک نفر به خاطر فشارخون بالا جان خود را از دست می‌دهد. چگونه می‌شود در مقابل این قاتل خاموش ایستاد؟ 

 • ورزش کنید 

روزانه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش و تمرین، بخش مهمی از یک زندگی سالم و سلامت بدن است. ورزش روزانه علاوه بر این‌که به کاهش فشار خون، روحیه، قدرت بدنی و تعادل کمک می‌کند و خطر ابتلا به دیابت و سایر انواع بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. 

 • رژیم مناسب فشارخون بالا 

پیروی از رژیم‌های غذایی مناسب فشار خون بالا را کاهش می‌دهد. 

 

رژیم غذایی DASH شامل: 

 1. خوردن میوه، سبزیجات و غلات کامل 

 1. خوردن لبنیات کم‌چرب، گوشت بدون چربی، ماهی و آجیل 

 1. کنار گذاشتن چربی‌های اشباع، مانند غذاهای فرآوری شده، لبنیات پرچرب و گوشت‌های چرب 

 1. کاهش دسرها و نوشیدنی‌های قنددار 

 • نمکدان را کنار بگذارید 

 • شاید برای کنترل فشارخون هیچ چیز حیاتی‌تر از به حداقل رساندن میزان مصرف سدیم نباشد. میزان سدیم مصرفی خود را بین ۱۵۰۰ تا ۲۳۰۰ میلی گرم در روز محدود کنید. این مقدار نزدیک به یک قاشق چای‌خوری نمک است. برای کاهش سدیم در رژیم غذایی خود، نمکدان را از میز غذای خود حذف کرده و  از گیاهان و ادویه‌ها برای افزودن عطر و طعم استفاده کنید. غذاهای فرآوری شده که مملو از سدیم است را به حداقل برسانید. وزن خود را کم کنید 

 • چربی اضافی دور کمر، بسیار دردسرساز است. چربی این ناحیه، اعضای مختلف شکم را احاطه می‌کند و مشکلات جسمی بسیاری از جمله فشارخون بالا را با خود می‌آورد. 

 • اعتیاد به نیکوتین 

 • هر سیگاری که می‌کشید، به طور موقت تا چند دقیقه فشار خون را افزایش می‌دهد. افرادی که فشارخون بالا دارند و سیگار می‌کشند بیشتر در معرض خطر حمله قلبی و سکته هستند. فراموش نکنید که در معرض دود سیگار بودن نیز شما را با خطر افزایش فشار خون و بیماری‌های قلبی مواجه می‌کند. 

 • استرس 

 • استرس، فشار خون را افزایش می‌دهد. برای کنترل استرس، چند راه ساده را امتحان کنید: نفس عمیق بکشید، تمرکز خود را به نکات خوب زندگی جلب کنید، مدیتیشن انجام دهید یا یوگا تمرین کنید. 

 

تاثیر دارچین و زنجبیل در پایین آوردن فشارخون 

 

ابتلا به بیماری های قلبی و عوامل مربوط به آن در چند دهه اخیر رو به افزایش بوده است. 
راهکار های درمانی بسیاری نیز برای آنها وجود دارد و یافت شده است. برای مثال ارتباط زنجبیل و فشار خون مسئله درمانی و نوعی پیشگیری از حملات قلبی است که بسیار مورد مطالعه قرار گرفته است. 
در این مقاله سعی کرده ایم با توجه به بررسی های علمی انجام شده تاثیر زنجبیل بر فشار خون را مورد صحبت قرار دهیم. 

 

آشنایی با ترکیبات زنجبیل 

زنجبیل شامل چربی های ولاتیل و ترکیبات فنولی مانند جینجرول و شوگاول است. 
جینجرول فعالترین ریز مغذی موجود در زنجبیل است که در بهبود بیماری هایی مانند آرتریت و توده های سرطانی موثر است. 

شوگاول هم ماده است که خاصیت ضد سرفه ای دارد و برطرف کننده التهاب است. 
در واقع جینجرول و شوگاول هر دو تاثیر زیادی در کاهش فشار خون دارند. در این جا موادی که در به حقیقت پیوستن عبارت زنجبیل و فشار خون نقش داشتند معرفی شدند، در ادامه به نحوه این فرایند اشاره می شود. 

 

کاهش فشار خون در حضور زنجبیل چگونه انجام می گیرد؟ 

زنجبیل به موادی مانند کلسترول و لیپوپروتئین کم چگال که رگ های منتهی به قلب و دیگر رگ ها را مسدود می کند، اجازه تجمع نمی دهد. لیپوپروتئین کم چگال و کلسترول ها در طول رگ ها تجمع پیدا می کنند و پلاک هایی را می سازند. 

این پلاک ها قطر رگ را کاهش می دهند و با کاهش قطر رگ ها فشار وارده بر آن زیاد می شود. این شرایط را پر فشاری خون می گویند. 

برای اثبات این ادعا یک آزمایش انجام شد. در این آزمایش از 60 فرد برای بررسی نتیجه دقیق کمک گرفته شده است. ابتدا افراد را به سه گروه 20 نفره تقسیم کردند سپس به اندازه گیری پارامتر هایی از قبیل فشار سیستولیک، دیاستولیک و ریتم قلب اقدام شد. 

به دو گروه از آنها یک لیوان آب زنجبیل و به یک گروه فقط آب داده شد؛ پس از 2 ساعت مشاهده شد کسانی که از آب زنجبیل استفاده کرده بودند، همه پارامتر های اندازه گیری شده پس از نوشیدن آب زنجبیل همگی کاهش پیدا کرده اند. 

در یک تحقیق بر روی حیوانات نیز نشان داده شده است که مصرف زنجبیل می تواند گردش خون را بهبود ببخشد و ماهیچه های اطراف رگ ها را ریلکس کند. در نتیجه فشار خون کاهش پیدا می کند. البته برای اثبات این ادعا به تحقیق بر روی انسان نیاز است. 

 
 

زنجبیل و کاهش فشار خون 

علاوه بر موارد بیان شده، بهتر است دقیقتر تاثیرات زنجبیل و فشار خون را در نظر داشت و با مکانیزم اثر آن بر کاهش فشار خون آشنا شد. 

 

1. خاصیت ضد التهابی 

یکی از مهمترین نکاتی که در رابطه با زنجبیل و فشار خون مطرح است، به خاصیت ضد التهابی آن مربوط می شود. یکی از فاکتورهای مهم برای پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی کاهش واکنش های التهابی موثر بر آنها است. ترکیبات زنجبیل از تولید آنزیم ها و سیتوکین های التهابی کاملا جلوگیری می کند. 

 

2. تاثیر بر سطح چربی خون 

یکی از مهمترین موانعی که برای جریان فشار خون اختلال ایجاد می کند، چربی خون آن هم از نوع چربی خون بد محسوب می شود. ترکیبات زنجبیل به کاهش تری گلیسیرید، کاهش کلسترول بد خون و همینطور افزایش کلسترول خوب می شود. 

 

3. پیشگیری از لخته شدن خون 

مصرف کردن زنجبیل و فشار خون را کنترل کردن، با پیشگیری از لخته شدن خون به وسیله جلوگیری از چسبندگی پلاکت ها انجام می شود. در واقع ترکیبات موجود در زنجبیل از لخته شدن و تجمع سلول های مختلف در عروق خونی پیشگیری می کند که بهبود جریان خون در عروق را به همراه دارد. 

 

4. مقابله با رادیکال های آزاد 

از دیگر نکات مهم برای تاثیرپذیری از زنجبیل برای کاهش فشار خون، به خاصیت آنتی اکسیدانی آن می توان اشاره کرد که برای مقابله با رادیکال های آزاد به بهترین شکل عمل می کند. 

ترکیبات موجود در زنجبیل سبب حفظ سلول ها در مقابل آسیب رادیکال های آزاد خواهد شد. تا جایی که به افزایش سطح آنزیم های آنتی اکسیدانی نیز منجر می شود. 

 

چطور از زنجبیل استفاده کنیم تا کاهش فشار خون داشته باشیم؟ 

زنجبیل یک گیاه ریشه ای تند و تیز است که دارای انعطاف پذیری خاصی برای به کار بردن در انواع غذاها به مقدار متعادل است. تا جایی که پودر خشک شده آن نیز به صورت ادویه در تهیه بسیاری از غذاها شرکت دارد. در تهیه غذاها، شیرینی ها، سوپ ها، بستنی ها، مربا ها و نوشیدنی ها از زنجبیل استفاده می شود. 

اگر مایل هستید از زنجبیل بیشتر استفاده کنید می توانید نوشیدنی های گرم و خنک آن را در زمستان و تابستان تهیه کنید. ترکیب آن با لیمو و عسل می تواند به بهتر شدن طعم آن بیانجامد. 

 

چه کسانی نباید زنجبیل بخورند؟ 

درست است که زنجبیل باعث کاهش فشار خون می شود ولی مصرف آن می تواند برای عده ای زیان آور باشد. در ادامه به برخی از موارد منع مصرف زنجبیل اشاره خواهد شد. 

 

زنان باردار نباید زنجبیل بخورند 

در طب سنتی از زنجبیل فواید زیادی ذکر شده است ولی این ماده غذایی پر ارزش برای خانم های باردار منع شده است. زنجبیل طبع گرم و تر دارد و گرمی آن بسیار زیاد است، در مواردی برای بازگشت قاعدگی استفاده می شود تا جایی که به عنوان یک ماده غذایی قاعده آور از آن یاد می شود. 

بنابراین مصرف آن برای خانم های باردار احتمال سقط جنین را به همراه دارد. لذا این گروه از مصرف کنندگان باید از مصرف آن خودداری کنند و بهتر است در صورت لزوم از پزشک خود در مورد مصرف آن جویا شوند. 

کسانی که داروهای فشارخون مصرف می کنند نباید زنجبیل بخورند 

همانطور که در طول متن چند مرتبه اشاره شد، زنجبیل دارای خواصی است که طی فرایند هایی می تواند فشار خون را کاهش دهد. 

کسانی که داروهای کاهش دهنده فشار خون استفاده می کنند نباید از زنجبیل استفاده کنند زیرا می تواند باعث کاهش شدید فشار خون شود. کاهش شدید فشار خون می تواند باعث غش و در موارد حاد باعث به اغما رفتن شود. 

هموفیلی نام بیماری است که در آن لخته شدن و انعقاد خون صورت نمی گیرد که به دلیل عدم وجود فاکتورهای منعقد کننده خون و فراوانی کم آنان است. زنجبیل باعث زیاد شدن گردش خون می شود. 

بهتر شدن گردش خون می تواند برای مبتلایان به هموفیلی دردسر ساز باشد و در هنگام مواجهه با جراحت به کاهش بیشتر انعقاد خون بیانجامد؛ از این رو توصیه می شود که کسانی که مبتلا به هموفیلی هستند از مصرف زنجبیل پرهیز کنند. 

 

آیا زنجبیل یک درمان کامل برای فشار خون است؟ 

در این متن در رابطه با زنجبیل و فشار خون نکات مهمی را بیان کردیم. این ماده غذایی اگر به اعتدال مصرف شود، تاثیرات مطلوبی بر کاهش فشار خون برای افرادی که مجاز به مصرف آن هستند خواهد داشت. این داروی گیاهی که اغلب در دسترس است، به گشاد شدن عروق و در نتیجه کاهش فشار خون منجر می شود. 

اما باید این نکته را در نظر داشت که از آن به عنوان تنها داروی درمانی نمی توان استفاده کرد و باید زنجبیل را به عنوان درمان طبیعی کنار درمان تجویز شده توسط پزشک استفاده کرد. تاثیر مطلوب استفاده از مواد غذایی طبیعی برای کاهش فشار خون امری کتمان ناپذیر هستند اما در برخی موارد مصرف آنها ممکن است به طور کامل فشار خون را کنترل نکند. 

زنجبیل و فشار خون برای مواردی است که به عنوان کمک کننده استفاده شود و به تنهایی نمی تواند همیشه راهی برای درمان باشد. از طرفی حتی گاهی برای درمان فشار خون، باید پرهیز های غذایی داشت و از مصرف مواد غذایی محرک برای بالا رفتن فشار خون مانند غذاهای شور، اجتناب کرد. 

 

عوارض زنجبیل برای درمان فشار خون 

همانطور که بیان شد، زنجبیل به عنوان تنها راهکار برای درمان فشار خون نمی‌تواند باشد. 
طبق تحقیقات انجام شده، برای درمان فقط اتکا به زنجبیل می‌ تواند عوارض خطرناکی را برای افرادی که فشار خون بالایی دارند به همراه داشته باشد. افرادی که فشار خون بالا دارند و داروهای مسدود کننده کانال کلسیم استفاده می کنند، نباید بیش از اندازه از زنجبیل برای درمان فشار خون، کمک بگیرند. از طرف دیگر باید در نظر داشته باشید که مصرف زنجبیل می‌تواند با عوارض زیر همراه باشد: 

 • احساس سوزش سر دل 

 • گاز معده 

 • واکنش‌های آلرژیکی از معده 

 • سوزش گلو و دهان 

 • در صورت تماس با پوست ممکن است خارش پوست را در پی داشته باشد 

 

یکی از نکات مهم برای مصرف داروهای گیاهی، مقدار آنها است. 
زیرا مصرف نامتعادل و بیش از اندازه آنها می‌تواند با عوارض متعددی همراه باشد. در مورد مصرف زنجبیل اغلب توصیه می‌شود بیشتر از 5 گرم در روز از آن مصرف نشود. 

 

 

اینجا بخوانید:

پوست خیار سرشار از ویتامین

 

 

تاثیر زنجبیل بر فشار خون از نظر طب سنتی 

در طب سنتی، طبع زنجبیل را گرم معرفی می کنند. به همین دلیل زنجبیل را برای درمان فشار خون ناشی از گرفتگی قلب و عروق موثر و مفید می دانند. 
در واقع تاثیر این ریشه را با گشاد کردن عروق خونی، برای کاهش فشار خون بالا، موثر می دانند. در خیلی از افراد گرفتگی و تنگی عروق، عاملی برای فشار خون بالا است. به همین دلیل ترکیبات زنجبیل برای کاهش آن می تواند موثر باشد. 

حتی در خیلی از کتب طب سنتی توصیه می‌ شود، زنجبیل به همراه سیر استفاده شود تا تاثیر بهتری برای گشاد کردن عروق و بهبود فشار خون کسب شود. 
با این حال توصیه می‌ کنیم این ریشه پرخاصیت را جایگزین درمان های توصیه شده توسط پزشک نکنید. 

 
در این متن به بررسی جوانب مختلف در مورد زنجبیل و فشار خون پرداختیم. این ماده غذایی پر خاصیت در مواردی که به اعتدال مصرف شود، تاثیرات مثبتی را برای بدن به همراه دارد. اما به دلیل طبع گرمی که دارد بهتر است برای خنثی ساختن آن از خنک کننده ها استفاده شود. 

میوه های کاهش دهنده فشارخون 

 

۱. توت فرنگی 

توت فرنگی حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی به نام آنتوسیانین که نوعی فلاوونوئید است ، می باشد. محققان یک مطالعه بزرگی را با بیش از ۳۴ هزار نفر مبتلا به فشارخون بالا انجام دادند ، آنها دریافتند که کسانی که بیشترین میزان مصرف آنتوسیانین ها را که عمدتا از توت فرنگی تامین می شود ، را دارند در مقایسه با افرادی که مصرف آنتوسیانیدین در آنها کم است ۸ درصد کاهش خطر فشار خون بالا وجود دارد. 

 

۲. موز 

موز حاوی مقدار زیادی پتاسیم است . پتاسیم ماده معدنی می باشد که نقش حیاتی در کنترل فشارخون دارد. یک موز متوسط حاوی حدود ۴۲۲ میلی گرم پتاسیم است. 
طبق نظریه انجمن قلب آمریکا مصرف پتاسیم ، اثرات سدیم و کاهش تنش در دیواره رگ های خونی را به دنبال دارد. 
بزرگسالان باید روزانه ۴۷۰۰ میلی‌گرم پتاسیم مصرف کنند ، سایر غذاهای غنی از پتاسیم عبارتند از: 


– آووکادو 
– قارچ 
– سیب زمینی شیرین 
– گوجه فرنگی 
– ماهی تن 
– لوبیا 


افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی باید در مورد مصرف پتاسیم با پزشک خود مشورت کنند ، زیرا مقدار زیاد این ماده در بدن آنها می تواند مضر باشد. 

۳. چغندر 

مصرف آب چغندر می‌تواند فشار خون را در کوتاه مدت و طولانی مدت کاهش دهد . در سال ۲۰۱۵ محققان گزارش دادند که نوشیدن آب چغندر قرمزباعث کاهش فشارخون در افراد مبتلا به فشار خون بالا می شود. 
در این مطالعه کسانی که هر روز یک فنجان آب چغندر می نوشیدند فشار خون بطور متوسط در آنها در حدود ۸ درصد کاهش یافت و با این تغییر فشار خون آنها را در محدوده طبیعی قرار داد. 
محققان عقیده دارند که مقادیر زیاد نیترات غیر عالی در چغندر باعث کاهش فشار خون می شود. 
ممکن است نوشیدن یک لیوان آب چغندر در هر روز یا افزودن آن به سالاد یک ماده غذایی مفید برای بدن باشد. 

 

۴. کیوی 

طبق نتایج یک مطالعه ، مصرف روزانه کیوی می تواند فشار خون را در افرادی که سطح فشار خون آنها کمی بالا است را کاهش دهد. 
محققان اثرات سیب و کیوی را در افرادی که فشارخون کمی بالا دارند مقایسه کرده اند . آنها دریافتند که خوردن سه کیوی در روز به مدت ۸ هفته در مقایسه با خوردن یک سیب در روز به مدت مشابه، منجر به کاهش قابل توجه تری در سیستولیک و دیاستولیک فشار خون می شود. آنها معتقدند که مواد زیست فعال موجود در کیوی باعث کاهش فشار خون می شود . 
کیوی همچنین سرشار از ویتامین C است که به طور قابل توجهی می تواند میزان فشار خون را در افرادی که ۵۰۰ میلی گرم در روز به مدت ۸ هفته از این ویتامین را مصرف می کنند ، کاهش دهد. 

 

۵. هندوانه 

هندوانه حاوی اسید آمینه‌ای به نام سیترولین است که ممکن است به کنترل فشارخون بالا کمک کند . این میوه به عنوان یکی از انواع میوه ها و سبزیجات کاهش دهنده فشار خون در نظر گرفته می شود. 
هندوانه به بدن کمک می کند تا اکسید نیتریک تولید کند . اکسید نیتریک گازی است که رگ‌های خونی را شل نموده و انعطاف پذیری عروق را تشویق می کند . این اثرات به جریان خون کمک نموده و می تواند فشار خون بالا را کاهش دهد . 

 

۶. سبزیجات برگ دار 

سبزیجات دارای برگ سبز غنی از نیترات هستند که به کنترل فشارخون کمک می‌کند. 
برخی تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن یک تا دو وعده سبزیجات غنی از نیترات در هر روز می تواند فشار خون را تا ۲۴ ساعت کاهش دهد. 


نمونه هایی از سبزیجات برگ دار عبارتند از : 
– کلم 
– رازیانه 
– کلم پیچ 
– کاهو 
– اسفناج 

۷. سیر 

سیر یک آنتی بیوتیک طبیعی و ضد قارچ است که ماده اصلی و فعال آن آلیسین می باشد که برای سلامتی مفید است. 
تحقیقات نشان می دهند که سیر باعث افزایش تولید نیتریک اکسید در بدن می شود که به شل شدن عضلات صاف و گشاد شدن رگ های خونی کمک می کند ، این تغییرات می تواند فشار خون را کاهش دهند . 
یک مطالعه نشان داده است که عصاره سیر سیستولیک و دیاستولیک فشار خون را در افراد مبتلا به فشارخون بالا کاهش می دهد. 
سیر می تواند طعم بسیاری از وعده های غذایی جمله غذاهای سرخ کردنی را افزایش دهد و سلامت قلب را تقویت کند. 

 

۸. انار 

انار یکی از انواع میوه و سبزیجات کاهش دهنده فشار خون است . یافته های یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داده اند که نوشیدن یک فنجان انار به صورت روزانه به مدت ۲۸ روز می تواند فشار خون بالا را کاهش دهد . محققان این اثر را به محتوای آنتی اکسیدانی این میوه نسبت داده‌اند. 

 

۹. جو دوسر 

جو دوسر حاوی نوعی فیبر به نام بتاگلوکان است که ممکن است سطح کلسترول خون را کاهش دهد. تحقیقات نشان داده اند که این ماده همچنین می‌تواند باعث کاهش فشارخون نیز شود. 
با بررسی ۲۸ آزمایش نتیجه گیری شد که مصرف بیشتر فیبر بتاگلوکان ممکن است سیستولیک و دیاستولیک در فشار خون را کاهش دهد. 

 

خوراکی های مفید برای کاهش فشارخون بالا 

انار 

خوردن انار لذت بخش است، خوردنش سرگرم کننده است، برایتان سلامتی به ارمغان می آورد، و راهی ساده و فوری برای کاهش فشار خون در یک لحظه است. انار سرشار از آنتی اکسیدان است که گردش خون و انتقال اکسیژن از طریق جریان خون را بهبود بخشیده و در مهار فشار خون به شما کمک میکند و دندانهای شیری شما را تقویت میکند. فقط از آب انار انتظار نداشته باشید که همین اثرات را داشته باشد بسیاری از برندهای آب انار که در فروشگاهها پیدا میشود حاوی شکر اضافه است. 

 

لوبیای لیما (نوعی باقالی) Lima Beans 

ممکن است باقالی غذای مورد علاقه بچه ها نباشد ولی اگر شما در حال مبارزه با فشار خون بالا هستید باید باقالی جزء اصلی رژیم غذاییتان باشد. این حبوبات سرشار از پروتئین میتواند مدت زمان طولانی تری شما را سیر نگه داشته و وابستگی شما را به غذاهای ناسالم کاهش دهد و در کاهش فشار خون تاثیرگذار باشد. پژوهش منتشر شده در مجله کالج آمریکایی تغذیه نشان میدهد که مصرف لوبیا به طور قابل توجهی فشار خون، وزن و سایز دور کمر را کاهش میدهد در حالیکه مواد مغذی فراوانی را به بدن میرساند. 

  

زردآلو 

زردآلو میوه ای خوشمزه و شیرین است که تاثیر فوق العاده ای روی فشار خون دارد. زردآلو را میتوانید به سادگی به برنامه خود برای مبارزه با فشار خون بالا اضافه کنید. چه به صورت خشک و چه تازه سرشار از آنتی اکسیدان، فیبر، بتا کاروتن است که آن را تبدیل به انتخابی مناسب برای افرادی میکند که از فشار خون بالا رنج میبرند. پژوهشی که در زمینه طب داخلی منتشر شده نشان میدهد فیبر بالای رژیمی موجود در زردآلو میتواند جلوی فشار خون بالا، سکته مغزیو قلبی را بگیرد. 

  

 گندم اسپلت Spelt 

به جای استفاده همیشگی از غذاهایی که بر پایه گندم تهیه میشوند سعی کنید از گندم اسپلت استفاده کنید! این دانه سرشار از فیبر و سرشار از پروتئین یک جایگزین عالی برای گندم است که حاوی منیزیم، آهن، ویتامین B6 است که جزو عوامل پایین آورنده فشار خون به حساب می آیند. 

  

 خرما 

با خوردن خرما به عنوان میان وعده انرژی خود را با حداقل میزان شکر افزایش دهید. خرما سرشار از فیبر است و با وجود منیزم و پتاسیم، فشار خون را کاهش میدهد. مصرف خرما راه ساده ای برای بهبود فشار خون شما بدون کم کردن غذای روزانه شماست. در حقیقت غذاهایی با پتاسیم بالا و سدیم پایین مثل خرما به طور گسترده برای استفاده در رژیم غذایی مقابله با فشار خون بالا توصیه میشوند. 

 

تخم مرغ 

افزودن پروتئین اضافه به رژیم شما ممکن است کلید طرد فشار خون بالا یک بار برای همیشه باشد. پژوهش منتشر شده در مجله فشار خون آمریکا نشان میدهد که مصرف طولانی مدت رژیم غذایی با پروتئین بالا میتواند منجر به کاهش فشارخون شده و خطر ابتلا به فشار خون بالا را کاهش دهد. 

  

بلغور جو دوسر Oatmeal 

لذت بردن از یک کاسه بلغور جو دوسر خوشمره به عنوان صبحانه پاداشی که به شما میدهد کاهش فشار خونتان است. بلغور جو دسر یکی از غذاهای به شدت توصیه شده برای بیماران فشار خونی است، به لطف محتوای عالی فیبر و پروتئینی که دارد . میتوانید به کاسه صبحانه خود میوه های مثل بلوبری و بلک بری که قند پایینی دارند اضافه نمایید. 

  

انبه 

میان وعده های شیرینی مثل انبه میتواند بخش سالمی از یک رژیم غذایی کاهش دهنده فشار خون باشد. انبه منبع خوبی از بتاکاروتن و ویتامین C است که هر دو به طور قابل توجهی فشارخون را کاهش میدهند. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه تولان کشف کرده اند که بتاکاروتن 11 درصد پتانسیل ابتلا به فشار خون بالا را کاهش میدهد در حالی که ویتامین C به طور قابل توجهی فشار خون دیاستولیک را بهبود می بخشد. 

در ثبت فشارخون بالای هر فرد دو مقدار داریم که بعبارتند از : 

فشار خون سیستولیک : فشار درون سرخرگ هاست . 
فشار خون دیاستولیک : همان فشاری است که هنگام منبسط شدن قلب ثبت میشود . 

  

کلم برگ سبز Collard Greens 

(Collard greens نوعی کلم است که برگ‌هایش برنگ سبز است.این گیاه دارای برگ های خوراکی است و هم به عنوان یک گیاه زینتی استفاده می شود. این گیاه به طور عمده در کشور های برزیل، پرتغال، جنوب ایالات متحده و بسیاری از قسمت های آفریقا و شمال اسپانیا و در شمال هند پرورش داده می شود.) 

سبزیجات با برگ سبز تیره و فشار خون سالم دست در دست هم دارند. اضافه کردن مقداری کلم برگ سبز سرشار از آنتی اکسیدان به منوی غذایتان فشار خونتان را به صورت طبیعی پایین می آورد، به لطف ترکیب منحصر به فرد ویتامین C ، پتاسیم و آهن که همه آنها در مبارزه با فشار خون بالا موثرند. 

  

شکلات تلخ 

به یک نسخه برای کاهش فشار خون نیازمندید؟ یک اونس شکلات تلخ بخورید! شکلات تلخ غنی از فلاونوئیدها (مواد خوراکی فلاونوئیدی آنتی اکسیدانهایی قوی هستند) است که میتوانند در اتساع (باز شدن) رگهای خونی تاثیرگذار بوده و منجر به کاهش فشار خون شوند. 

 

لبو 

افزایش مصرف لبو فشار خون را به سرعت پایین می آورد. لبو علاوه بر فیبر، ویتامین و محتوای معدنی که دارد منبعی غنی از رسوراترول ( یک کاهش دهنده فشار خون ) است. فنول (نوعی آنتی اکسیدان ضد سرطان) موجود در میوه ها و سبزیجات قرمز با چربی های شکمی مبارزه میکند. کوئرستین، فلاونوئیدی است که بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله انجمن قلب آمریکا ابزاری موثر در کاهش فشار خون بوده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش میدهد. 

  

 سیب 

مصرف روزانه یک سیب فشار خون بالا را مهار میکند. سیب سرشار از فیبر، پتاسیم، آنتی اکسیدان ها است . سیب هم برای کسانی که فشار خون بالا دارند و هم کسانی که فشارشان را کنترل میکنند مفید است. 

  

هویج 

هویج بیشتر از آنچه برای چشمها مفید باشند تاثیر فوق العاده ای بر فشارخون دارد. ویتامین C و منیزیم موجود در هویج میتواند به کاهش خط ابتلا به فشار خون و سکته مغزی کمک کرده و در بهبود سلامت کبد و کلیه تاثیر گذار باشد. 

  

پاپ کورن 

پاپ کورن حاوی یک ترکیب منحصر به فرد کاهنده فشار خون است، از جمله فیبر غذایی، چربی های اشباع نشده و منیزیم . فقط حواستان باشد از انواع بدون روغن و کم نمک استفاده کنید در غیر این صورت ممکن است به سلامتیان ضربه بزنید. 

 

 هندوانه 

با اضافه کردن یک برش هندوانه به رژیم غذایی به بدنتان آبرسانی کرده و جذب ویتامین خود را افزایش دهید. هندوانه نه تنها بدون اضافه کردن مقدار زیادی کالری به وعده غذایی به شما احساس سیری می بخشد همچنین باعث کاهش فشار خون هم میشود. پژوهش منتشر شده در مجله آمریکایی فشارخون تایید می کند که هندوانه میتواند فشارخون و خطر سکته مغزی را کاهش دهد. 

 

نخود فرنگی/نخود سبز 

افزون نخود فرنگی به رژیمتان ممکن است ساده ترین راه برای پایین آوردن فشار خون و بهبود سلامتیتان باشد. پروتئین و فیبر موجود در نخود فرنگی باعث سیری کامل شما شده و احتمال این که به دنبال مصرف میان وعده های ناسالم بروید را کمتر میکند و ضمن این که منیزیم، آهن و بخش زیادی از آنتی اکسیدان هایی که در هر وعده به غذای شما اضافه میکند میتواند به کاهش انقباض رگهای خونی کمک کند. 

  

هلو 

هلوی تازه یا پخته شده ؟ مهم نیست عادت شما در خوردن هلو کدامیک باشد در هر حال نفع زیادی به سلامتی خود می رسانید. این میوه سرشار از بتاکاروتن (یک رنگدانه قرمز-نارنجی و پپش ساز ویتامین آ ) و منبعی غنی از فیبر و منیزم است که هر دوی اینها به کاهش فشار خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک میکنند. 

  

 گوجه فرنگی 

چه آنها را به سالادتان اضافه کنید یا جداگانه برش زده بخورید یا به آن روغن زیتون یا سرکه بزنید فرقی ندارد به هر حال گوجه فرنگی ابزاری شگفت انگیز در آشپزخانه سالم شماست که با فشار خون مبارزه میکند. نتیجه یک مطالعه در اسرائیل نشان میدهد که لیکوپن موجود در گوجه فرنگی اثر مثبت روی کاهش فشار و چربی خون دارد. 

 

سیب زمینی شیرین Sweet Potato 

شاید حس کنید سیب زمینی یک تقلب برای افرادی که رژیم دارند به حساب می آید ولی سیب زمینی شیرین به طور خاص میتواند یک راه ساده برای لاغری و کاهش فشار خون به صورت همزمان باشد. سیب زمینی شیرین یک منبع غنی از نشاسته مقاوم است که به بهبود سلامت باکتریهای روده کمک کرده و حاوی مکمل های سالم منیزیم و پتاسیم است که به کاهش فشار خون کمک میکنند. 

  

 نخود 

منابع پروتئین گیاهی مانند نخود راهی ساده برای ثبات قند خون هستند که با اشتهای کاذب و فشار خون بالا به صورت همزمان مقابله میکنند . نخود سرشار از فیبر و پروتئین است و نسبت به کربوهیدرات ها مدت زمان بیشتری احساس سیری به شما میدهد. یک فنجان از این حبوبات خوشمزه حاوی بیش از 50 درصد پتاسیم لازم برای مقابله با فشار خون بالاست. 

  

 کینوآ Quinoa 

گیاهی است که به خاطر دانه‌های خوراکی‌اش کاشته می‌شود. جزو غلات نیست و به خانواده اسفناج شباهت دارد. این گیاه در آمریکای جنوبی می‌روید و نحوه طبخ دانه‌های آن مشابه برنج است.کینوا بسیار خوش‌ هضم و منبع غنی از آهن، فسفر، انواع ویتامین‌ها و امگا3 است. این گیاه سلاحی بسیار قوی در مقابل فشار خون بالا و سکته مغزی است. کینوآ با فیبر، پروتئین، آمینو اسیدها، منیزیم و پتاسیم پرشده که آن را تبدیل به یک راه ساده برای اضافه کردن به رژیم کاهش فشار خونتان میکند. 

  

 پرتقال 

همیشه در دسترس، خوشمزه و فوق العاده برای سلامت شماست. اضافه کردن یک پرتقال به برنامه غذاییتان خیلی راحت تر از قورت دادن قرص هایی است که دکتر برای فشار خونتان تجویز کرده است. پرتقال سرشار از آتتی اکسیدان ها و فیبر است که باعث میشود هر بار به سراغ این میوه سالم بروید شانس ابتلا به فشار خون و سکته مغزی را کاهش داده به علاوه خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و برخی سرطان های خاص را کم کنید. 

  

 ذرت خوشه ای Sorghum 

سعی کنید به صورت متناوب آردهای مختلف مثل ذرت خوشه ای را برای پخت غذاهای مورد علاقه خود استفاده کنید. این کار میتواند به حفظ فشار خونتان کمک کند. یک فنجان از این غله سالم غنی از فیبر حدود 20 درصد پتاسیم کاهش دهنده فشار خون مورد نیازتان را تامین میکند. ضمن این که سورگم به خاطر داشتن امگا 3 و چربی های غیر اشباع برای شما مفید است. 

  

 لوبیا قرمز 

حبوبات دیگری که میتواند به دستیابی به فشار خون سالم به شما کمک کند لوبیا قرمز است که هم خوشمزه بوده و هم به سادگی در دسترس همه است. برای یک مقابله قدرتمند با فشار خون بالا میتوانید از خوردن برنج قهوه ای به همراه لوبیا قرمز، روغن زیتون و کمی سیر و پیاز که با بیماریهای قلبی مبارزه میکنند، لذت ببرید. 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار