|
|
کدخبر: ۱۸۴۹۲۹

با پدیده ای به نام سهام عدالت آشنا شوید

سرمایه گذاری در ایران شاید کار پر ریسکی نباشد ولی قطعا اگر در این زمینه اطلاعات مورد نظر را داشته باشید می توانید سرمایه گذاری موفق تری را تجربه کنید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا بتوانید اطلاعات بیشتری را درباره سهام عدالت، آزاد سازی آن و سایر مواردی که در این مورد می تواند برای شما مفید واقع شود مناسب باشد.

سهام عدالت گونه‌ای یارانه است که بنابر نظر دولت نهم (ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد)، از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار می‌شود. دولت، هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرده‌است.بنابر طرح «سهام عدالت»، بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته می‌شود.

«آیین‌نامه اجرایی افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون براساس توزیع سهام عدالت» در تاریخ ۹ بهمن ۸۴ و پس از اصلاح متن اولیه که خود در ۲۳ آبان ۸۴ مصوب هیئت وزیران شده بود، به تصویب این هیئت رسید.

تصویب اساسنامه شرکت کارگزاری سهام عدالت در همین روز بر عزم راسخ دولت جدید در عملی ساختن این پروژه صحه گذاشت و سهام مزبور پیش از آغاز سال ۱۳۸۵ در چهار استان به تعدادی از مشمولان طرح اعطا شد.

در مرحله اول واگذاری سهام عدالت به برخی از افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و رزمندگان بیکار فاقد شغل تقسیم شد و برگه‌هایی به عنوان برگه سهام عدالت نیز به مشمولان طرح سهام عدالت داده شد. 

 

 

PicsArt_03-14-12.31.22

 

 

ارزش این برگه‌ها در ابتدا ۵۰۰ هزار تومان سهام بود که بعد به یک میلیون تومان افزایش یافت. قرار بود که برای گروه‌های کم درآمد، نیمی از قیمت هر سهم تخفیف داده شود و نیمی دیگر نیز به مدت ده سال از محل سود شرکت بازپرداخت گردد.

در زمان دولت نهم، از طریق تعاونی عدالت استانی به افراد واجد شرایط نوعی یارانه پرداخت شد که در آن زمان به عنوان سهام عدالت شناخته می شد.

این روش از پرداخت یارانه برای اقشار خاص و کمتر برخوردار جامعه بود و در این طرح که از سال 1385 شروع به کار کرد، افرادی که می توانستند بر اساس اظهارنامه های پر شده و همچنین بررسی شرایط و صلاحیت نسبت به خرید سهام عدالت اقدام کنند به فروش رسید. 

این سهام در ابتدا مختص افرادی بود که تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی یا رزمندگان بیکار و فاقد شغل ارائه می شد و سپس به افراد دیگر جامعه که مانند دسته اول کمتر برخوردار از رفاه اجتماعی بودند پرداخت شد.

 

 

اینجا بخوانید:

راه هایی برای مقابله با افراد مغرور

 

 

در ابتدای طرح سهام عدالت، ارزش اوراق بهادار برابر با 500 هزار تومان بود ولی بعد به یک میلیون تومان نیز رسید. اما پشتوانه سهام عدالت چیست؟

باید بدانیم که هیچ برگه ای به خودی خود ارزش پیدا نمی کند و به عنوان اوراق بهادار شناخته نمی شود تا زمانی که یک سازمان یا دولت از آن پشتیبانی مالی داشته باشد که در مورد سهام عدالت می توان گفت که دولت به عنوان پشتیبان این سهام شناخته می شود. 

در واقع پشتیبانی از سهام عدالت توسط شرکت ها و کارخانجات دولتی انجام می شود و 60 شرکت فرابورس دولتی نسبت به پرداخت سود به سهامداران اقدام می کردند.

اولین دوره ای که دولت ایران نسبت به پرداخت سود سهام عدالت به سهامداران اقدام کرد، سال 1387 بود که دستور پرداخت آن در سال 1388 انجام شد. اما در سال 1399 و با رشد بازار بورس و با دستور مستقیم رهبر و رئیس جمهور، امکان خرید و فروش سهام عدالت در بازار بورس پیدا شد و از این زمان بود که می توان گفت که بازار بورس با سهام عدالت توانست رشد بیشتری را تجربه نماید. 

به بیان دیگر اقتصاددانان همیشه بر لزوم خصوصی‌سازی و کمرنگ کردن نقش دولت تاکید داشته‌اند. این فرایند در ایران سرعت کمی داشت.

در سال ۱۳۸۵ با یک برداشت و تفسیر جدید از اصل ۴۴ قانون اساسی، روند اعطای سهام به بخش خصوصی سرعت بیشتری گرفت و نام سهام عدالت در مباحث اقتصادی پررنگ‌تر شد.

در راستای این طرح جدید، ۸۰ درصد سهام کارخانه‌ها و بنگاه‌های دولتی به بخش خصوصی واگذار شد. سبد سهام عدالت، شامل سهم‌های شرکت‌ها و کارخانه‌های خودروسازی‌، فولاد، معادن، بیمه، بانک، هواپیمایی، کشتیرانی، نیروگاه‌ها، مخابرات و نفت گاز می‌شد. 

قبل از تخصیص سهم‌ها، اقشار کم‌درامد را دهک‌بندی کردند. به این ترتیب که ۴۲ میلیون نفر در قالب شش دهک از پایین‌ترین درامدها تا سطوح بالاتر دسته‌بندی شدند و به هر دهک، میزان خاصی سهم اختصاص داده شد. مشمولین این طرح، به شرح زیر هستند: 

· مددجویان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی 

· روستاییان و عشایر 

· کارگران فصلی ساختمانی 

· گروه‌های کم‌جمعیت مانند خبرنگاران، زنان سرپرست خانوار، طلاب، خادمان مساجد و ... 

· کارمندان و بازنشستگان دولتی، دستگاه‌های عمومی و بازنشستگان کشوری و لشکری 

پس از مرحله دهک‌بندی و مشخص شدن مشمولان، لازم بود در زمینه مدیریت سهم‌ها تصمیم‌گیری شود.

به این منظور، یک شرکت دولتی به نام شرکت کارگزاری سهام عدالت به عنوان زیرمجموعه‌ای از سازمان خصوصی‌سازی در نظر گرفته شد.

همچنین تعداد ۳۳۷ شرکت سرمایه‌گذاری و تعاونی عدالت در سطح کشور و همه استان‌ها تاسیس شد.

یک آیین‌نامه اجرایی در راستای افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون، به تصویب هیئت وزیران رسید و برگه‌های سهام در اختیار مردم قرار گرفت. 

موارد زیر به عنوان اهداف این طرح مطرح شدند:   

کمک به استقلال مالی خانوارهای نیازمند و کاهش حمایت‌های مالی مستقیم دولتی به آن‌ها 

 واگذاری سهام شرکت‌های دولتی، کمرنگ کردن نقش دولت در اقتصاد و سرعت بخشیدن به فرایند خصوصی‌سازی 

 شفاف کردن فرایند خصوصی‌سازی 

توزیع متعادل ثروت و درآمد در کشور 

افزایش سهم بخش تعاون و شرکت‌های تعاونی 

 

نحوه پرداخت سود سهام عدالت 

سهام عدالت در واقع یک پورتفو یا سبد سهام برای مشمولان به شمار می‌رود. سهام‌داران در سود و زیان این سبد سهیم هستند. مرحله اول و دوم واریز سود این سهام در سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ و واریز سود مرحله سوم در مرداد ۱۳۹۸ انجام گرفت.

افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد و بهزیستی بودند، دو برابر دهک‌های دیگر سهم دریافت کردند و به همین نسبت، سود بیشتری نیز به حساب‌شان واریز شد. 

در این طرح، هر یک از افراد خانواده، یک شماره شبای جداگانه در سیستم ثبت کرده است؛ بنابراین سود سهام مثل یارانه به حساب سرپرست خانوار واریز نمی‌شود و مستقیما به حساب اعضای خانواده واریز خواهد شد. 

 

خصوصی‌سازی 

تا پیش از اجرای طرح سهام عدالت خصوصی‌سازی بسیار کند پیش می‌رفت و آمارها نشان می‌داد که نزدیک به سه هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی تا آن زمان واگذار شده بود ولی ارزش سهام عدالت در همان مرحله اول دو هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بود.

در همان سال ۱۳۸۵ بعد از تفسیر تازه‌ای که از اصل ۴۴ قانون اساسی شد، دولت اجازه یافت تا ۸۰ درصد سهام کارخانجات، بنگاه‌های بزرگ دولتی را به بخش خصوصی و تعاونی واگذار کند که تا آن زمان بنابر قانون اساسی باید در اختیار دولت می‌بود.

با تفسیری که از اصل ۴۴ صورت گرفت دولت اجازه یافت تا سهام شرکت‌های بزرگ نظیر خودروسازی‌ها، فولاد، معادن، بیمه، بانک، هواپیمایی، کشتیرانی، نیروگاه‌ها، مخابرات و نفت گاز را واگذار کند.

با این مجوز تازه، واگذاری‌ها شرکت‌های دولتی سرعت گرفت هر چند کارشناسان اقتصادی می‌گویند در این مدت بخش عمده‌ای از شرکت‌ها به سازمان‌ها و نهادهای شبه دولتی و «خصولتی» واگذار شده‌است و سهم واگذار شده به بخش خصوصی ناچیز بوده‌است.

آمار نشان می‌دهد که تا پایان دولت محمود احمدی‌نژاد نزدیک به ۱۰ درصد سهام شرکت‌های دولتی به شبه دولتی‌ها واگذار شده‌است.

آمار نشان می‌دهد که بیشتر از ۱۴۲ هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی در پانزده سال گذشته واگذار شده‌است که حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان این سهام مربوط به سهام عدالت بوده‌است.

به گفته عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ۹۵ درصد از شرکت‌ها و مجموعه‌های دولتی واگذار شده به بخش خصوصی در دولت احمدی‌نژاد در نهایت به این بخش نرسیده و دوباره به دولت «بازگشته» یا به نهادهای نیمه دولتی واگذار شده‌است.

علی طیب نیا وزیر اقتصاد گفت که "سهام عدالت به شیوه‌ای که اجرا شد، جز بی‌صاحب‌سازی بنگاه‌های اقتصادی ثمری نداشت و ۶۲ بنگاه اقتصادی بی‌صاحب شدند، آیا سهامداران عدالت در حال حاضر امکان مدیریت شرکت‌ها را دارند؟"

قرار بود در سال ۱۳۹۳ پرونده خصوصی‌سازی بسته شود اما به دلایل مختلف نظیر نبود مشتری، دولت نتوانست سهام برخی شرکت‌ها را واگذار کند. دولت امیدوار بود این برنامه پیش از پایان سال ۱۳۹۵ تمام شود ولی به نظر می‌رسد برنامه خصوصی‌سازی برخلاف پیش‌بینی‌ها در سال ۱۳۹۶ نیز ادامه خواهد یافت.

 

پرونده سهام عدالت 

تا آبان ۱۳۹۵ سود شرکت‌های سهام عدالت ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که ۱۳۰۰ میلیارد تومان آن پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از سوی دولت محمود احمدی‌نژاد به عنوان سود سهام عدالت بین گروه‌هایی از مردم توزیع شد. 

علی مطهری در خرداد ۹۲ تقسیم سود سهام عدالت پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را مصداق «بداخلاقی انتخاباتی و خرید رای» عنوان کرد.در هفتم اسفندماه ۹۲ تعدادی از نمایندگان مجلس درخواست خود مبنی بر تحقیق و تفحص از عملکرد سهام عدالت را به هیئت رئیسه مجلس تقدیم کردند.

سرانجام مجلس با تصویب قانونی جلوی توزیع آن را گرفت. 

 

 

اینجا بخوانید:

دوز سوم واکسن چی بزنیم؟

 

 

 

نحوه پرداخت سود 

سبد سهام عدالت ترکیبی از ۴۳ شرکت بورس و فرابورس است و برای هر نفر از مجموع پورتفوی سهام عدالت مبلغ یک میلیون تومان سهام اختصاص داده شده‌است؛ بنابراین سهام عدالت متعلق به شرکت خاصی نیست و مجموع سبد سهام در درصدی از ۴۳ شرکت دولتی تعریف شده‌است که سود و زیان شرکت‌های مذکور به‌صورت علی‌السویه بین سهامداران تقسیم می‌شود.

طبق قانون، دولت باید سهام عدالت را از ابتدای سال ۹۵ آزاد می‌کرد اما امکان دارد این آزادسازی ماه‌ها بعد از پایان مهلت قانونی طول بکشد و عملاً پرداخت سهام عدالت به انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری نزدیک خواهد شد.

در مرداد ۱۳۹۵ سید جعفر سبحانی مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی با تأکید بر اینکه سودی که در دولت گذشته بابت سهام عدالت به عده‌ای از شهروندان پرداخت شده غیرقانونی بوده، می‌گوید به هیچ عنوان سودی بابت سهام عدالت به شهروندان پرداخت نخواهد شد، بلکه تنها در پایان سال ۱۳۹۵ بابت مقدار آزادسازی این سهام تعیین تکلیف می‌شود.

در اوایل آذر ۱۳۹۵ سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد که بعد از ده سال، تکلیف سهام عدالت در سال آینده روشن می‌شود و از پایان سال آینده سود سهام عدالت به دارندگان آن پرداخت خواهد شد.

 

PicsArt_03-14-12.31.35

 

 

 

رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت که «از نظر ما طرح سهام عدالت به انتهای خود رسیده‌است و منتظریم با پایان یافتن مجامع، شرکت‌های سرمایه پذیر حساب‌هایشان را ببندند.» او در عین حال تأکید کرده که هنوز «ابهام‌های مختصری دربارهٔ شناسایی مشمولان، سبد سهام، سازو کارهای ساماندهی آن برای آزادسازی سهام عدالت وجود دارد.»

برای حل این مشکل، دولت لایحه تهیه کرده‌است و قرار است آن را به مجلس بفرستد و پس از آن «تکلیف سهام عدالت روشن‌تر می‌شود.»

در اواسط دی ماه سال ۹۵ سازمان بورس و اوراق بهادار میزان سود دریافتی سهام عدالت از ۴۳ شرکت حاضر در سبد سهام را ۱۹۹ هزار و ۱۵ میلیارد ریال اعلام کرد.

به‌علاوه سود مصوب مجمع عمومی شرکت‌ها در این مدت ۳۰۹ هزارو ۵۷۴ میلیارد ریال و همچنین مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه پذیر سهام عدالت ۵۱ هزار و ۷۷۰ میلیارد ریال و مانده طلب سود از شرکت‌ها ۵۸ هزار و ۷۸۸ میلیارد ریال بوده‌است.

سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد واجدین سهام عدالت در پایان سال ۹۶ می‌توانند سود سال ۹۵ خود را دریافت کنند.

 

ثبت نام 

به گزارش وبسایت سهام عدالت ثبت‌نام جدید در حال حاضر برای جا ماندگان وجود ندارد؛ و در صورت امکان ثبت‌نام جدید از طریق سایت اعلام می‌گردد. 

 

 

ابهام در ارزش و سهام 

بر خلاف عرف بورس در سراسر دنیا در این نوع سهام مشخص نیست که مردم دقیقا در کدام شرکت سهام دارند و دولت فقط به گفتن اینکه ٢۶ شرکت در این نوع بورس هستند و مردم در آنها سهام دارند اکتفا میکند و این نوعی ابهام و تا حدودی یک نوع بی عدالتی است به این دلیل که ممکن است یک شرکت در طول سال ضرر بدهد و شرکتی دیگر سود داشته باشد و در میان عموم مردمی که سهام دارند این خود یک بی عدالتی است از طرفی این شرکت ها اغلب دولتی هستند و ممکن است در اثر تصمیمات دولت دچار زیان های شدید شوند یا به طور کل ورشکست شوند همانطور که در گذشته بسیاری از شرکت ها با مدیریت دولتی دچار ضرر شده اند به نظر کارشناسان اقتصادی هدف دولت ایران از آزادسازی این سهام درگیر کردن مردم در بورس و در نتیجه رونق آن در شرایط بد اقتصادی آن است.

 

انتقادات به طرح سهام عدالت 

در سال ۱۳۸۴ و در پی تفسیر جدید رهبر جمهوری اسلامی ایران از اصل ۴۴ قانون اساسی، سیاست‌های کلی اصل ۴۴ ابلاغ شد. اصل ۴۴ خصوصی سازی برخی فعالیت‌های اقتصادی را مجاز می‌شمرد.

از همان ابتدا این طرح با انتقادهای زیادی روبرو شد، اول آنکه منتقدان طرح چنین واگذاری‌هایی را بی‌ارتباط با خصوصی سازی می‌دانستند، چراکه تغییری در مدیریت دولتی این بنگاه‌ها ایجاد نمی‌کرد و تنها مالکیت بنگاه‌ها را به شیوه نامعلومی عمومی کرده بود. دوم آنکه طرح چه در اجرا چه در ارزش‌گذاری سهام و چه در تعیین سود ابهامات محاسباتی داشت و از شفافیت لازم برخوردار نبود.

از طرفی نحوه عملکرد شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت یا همان تعاونی‌های استانی سهام عدالت که در هر استان تشکیل شده بود و این سهام را مدیریت می‌کردند، عملکردی نامعلوم بود.دیگر انتقاد وارد بر این طرح، کم و زیاد شدن افراد مشمول واگذاری سهام عدالت بود، چه مشمولانی که متوفی شده و می‌شدند چه نوزادانی که به دنیا می‌آمدند و تکلیف آنها با طرح معلوم نبود و چه افرادی که با تغییر وضعیت شغلی و درآمدیشان مشمول طرح می‌شدند و برنامه‌ای برای آنها پیش بینی نشده بود.

در ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹، سید علی خامنه ای، با در خواست حسن روحانی، رئیس‌جمهور وقت مبنی بر آزاد سازی سهام عدالت موافقت کرد.

بنا بر اعلام مسوولین دولتی، دارندگان سهام عدالت با مراجعه به سایت سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس در صورت تمایل می‌توانند به طور مستقیم مالکیت و مدیریت سهام عدالت خود را در اختیار بگیرند.

پس از انتخاب سهام از میان ۴۹ شرکت سرمایه پذیر دولتی، دارندگان آن سهام می‌توانند سهام خود را در بورس بفروشند یا نزد خود نگاه دارند. افرادی که تمایلی به در دست گرفتن مدیریت مستقیم سهام خود ندارند، به اندازه سهام عدالت خود سهامی از شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت را در اختیار خواهند داشت که قرار شده است تا شورای عالی بورس به سرعت زمینه ورود این شرکت‌ها به بازار سرمایه را فراهم سازد.

متن نامه رهبر انقلاب بدین شرح است: 

(بسم الله الرحمن الرحیم 

درپی تصمیم واگذاری درصدی از سهام اصل ۴۴ قانون اساسی در قالب سهام عدالت با هدف گسترش عدالت اجتماعی و توانمندسازی خانوارهای کم درآمد، انتظار این بود که توسط مسئولین مربوط در دولتهای مختلف با اجرای دقیق مواد ۸ گانه ابلاغی ۱۳۸۵/۴/۱۲ هرچه سریعتر مقدمات لازم برای آزادسازی سهام عدالت و واگذاری تعیین قیمت آن به بورس فراهم گردیده و آیین‌نامه‌های اجرایی تهیه و به اجرا درآید.

در هر صورت با توجه به شرایط فعلی اقتصادی و عزم دولت برای عمل به تکالیفی که به عهده اوست، با آزادسازی سهام عدالت با رعایت امور زیر، موافقت می‌شود: 

  1. دارندگان سهام عدالت مجازند در محدوده زمانی مشخص مالکیت مستقیم سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر را انتخاب نمایند و به تناسب، نقش مدیریتی خود را ایفا کنند. 

  1. مقررات مورد نیاز جهت انتقال سهام به صاحبان سهام عدالت توسط شورایعالی بورس تدوین و تصویب شود. این مصوبات برای کلیه دستگاه‌های اجرایی لازم‌الاجراست. 

  1. نسبت به سهام باقیمانده در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، شورایعالی بورس موظف است ضمن تشویق ماندگاری صاحبان سهام در شرکت‌های مذکور، از طریق مبادی ذی‌ربط هرچه زودتر زمینهٔ ورود آن شرکتها را در بورس فراهم نماید. 

با توجه به تأخیری که در طول زمان نسبت به تحقق اهداف واگذاری این سهام پیش آمده‌است، و به دلیل ضرورت بهره‌مندی هرچه سریعتر مردم از منافع سهام خود، لازم است دولت محترم هرچه زودتر اقدامات مقتضی در جهت تحقق موارد مذکور در بندهای سه‌گانه فوق را به‌عمل آورد)

 

ارزش هر سهم 

در کل به ۴۹ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر سهام عدالت داده‌اند.رئیس سازمان خصوصی‌سازی می گوید: «۳۵ میلیون نفر ارزش سهام ۴۸۰ تا ۵۳۰ هزار تومان و مابقی سهام یک میلیون تومانی دارند». ارزش هر سهم به نرخ امروز بین ۱۱ تا ۱۷ برابر شده است. هرچند که در نهایت ارزش نهایی هر سهم را بازار تعیین خواهد کرد.

 

 

 

اینجا بخوانید:

چند عادت که باعث ایمنی بدن می شود

 

 

وام سهام عدالت 

با اعلام اعطای وام سهام عدالت به دارندگان این سهام بدون نیاز به ضامن، خیل عظیمی از سهامداران به دریافت این تسهیلات ترغیب شده‌اند.تمامی دارندگان سهام عدالت با روش مدیریت مستقیم و غیر‌مستقیم می‌توانند از این تسهیلات استفاده نمایند.

نکته قابل ذکر این است تنها آن دسته از سهامداران که اقدام به آزاد سازی سهام عدالت خود نموده و برخی از دارایی خود را به فروش رسانده‌اند نمی‌توانند این تسهیلات را دریافت کنند. پس کسانی که سهام عدالت خود را آزاد‌سازی نموده‌اند اما حتی یکی از دارایی‌های خود را نفروخته‌اند نیز می‌توانند این تسهیلات را دریافت نمایند.

در حال حاضر تنها دو بانک ملی و تجارت زیرساخت لازم برای ارائه این تسهیلات را دارند. نرم افزار ثبت درخواست بانک ملی ایوا و نرم افزار بانک تجارت زمرد است. بانک‌های دیگر نیز به زودی بستر لازم را فراهم نموده و این تسهیلات را ارائه خواهند داد. 

 

انتقاد از آزاد سازی سهام عدالت 

مسئولان ایرانی در حالی بعد از ۱۵ سال از آغاز طرح سهام عدالت می‌گیرند که کشور ایران با شرایط سخت اقتصادی روبه‌رو است.

براساس برآورد صندوق بین‌المللی پول، نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۹ منفی ۷٫۶ درصد بوده و در سال ۲۰۲۰ میلادی هم بار دیگر منفی ۶ درصد خواهد بود. 

نرخ تورم طبق محاسبات بانک مرکزی در سال ۱۳۹۸، ۴۱٫۲ درصد بوده که مکان دوم بالاترین رکورد تورم را در ۳۰ سال گذشته از آن خود کرده‌است. میزان بیکاری، به کشورهای توسعه نیافته شباهت پیدا کرده‌است (ایران طبق رده‌بندی بانک جهانی، کشور در حال توسعه است). پیش از شیوع کرونا کشور ۳٫۳ میلیون نفر بیکار داشت.

مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی دربارهٔ پیامدهای اقتصادی بحران کرونا می‌گوید که بین ۲٫۸ میلیون تا ۶٫۴ میلیون نفر از شاغلان فعلی به خاطر بحران کرونا شغل خود را از دست خواهند داد. با توجه به اینکه جمعیت فعال کشور ۲۳٫۴میلیون نفر است، در پایان امسال از جمعیت ۸۵ میلیونی حدوداً بین ۱۴ تا ۱۷میلیون نفر شاغل خواهند بود.

البته باید به این نکته توجه داشت که وزارت کار، افرادی که تنها «یک ساعت در هفته» کار می‌کنند را شاغل تلقی می‌کند.

 

 

PicsArt_03-14-12.31.50

 

 

شهیر شهید ثالث، روزنامه‌نگار و تحلیلگر، با مقایسهٔ طرح آزادسازی سهام عدالت با انقلاب سفید در زمان محمدرضا پهلوی، می‌گوید: «از قضا راز اینکه چرا امروز حکومت دست به آزاد سازی معامله سهام عدالت زده در همین وضعیت آشفته اقتصادی نهفته‌است.

با توجه به لشکر عظیم بیکاران، جدال طبقه کم درآمد با گرانی و تورم برای بقاء، و مطالبات فروخورده و خشم ناشی از سرکوب ناآرامی‌های سال گذشته که به‌صورت آتش زیر خاکستر باقی مانده، می‌توان حدس زد که به احتمال قوی تصمیم آزادسازی سهام عدالت، در این مقطع حساس، برای جلوگیری از یک نارضایتی شدید اجتماعی بوده‌است. به عبارت دیگر این نوعی اصلاحات از بالاست …

در سال ۱۳۴۲ محمد رضا شاه پهلوی، اصلاحاتی را تحت عنوان «انقلاب سفید» اعلام کرد. اعطای زمین به زارعین (که البته به قصد تضعیف مالکین بزرگ هم بود که مدعی شاه نشوند) و سهیم کردن کارگران در سود کارخانجات صنعتی و تولیدی بخشی از انقلاب سفید بود با این هدف که پایگاه اجتماعی سیستم شاهنشاهی و شخص شاه تقویت شود و جلوی یک انفجار سیاسی-اجتماعی گرفته شود.

حرکت اخیر حکومت ایران در شرایطی که وضعیت اقتصادی روز به روز بر اثر تحریم‌ها و شیوع کرونا بغرنج‌تر می‌شود و خطر ناآرامی‌های احتمالاً گسترده‌تر کشور را تهدید می‌کند، یک انقلاب پیشگیرانهٔ از بالا با هدف تقویت پایگاه اجتماعی نظام را تداعی می‌کند.»

از سمت دیگر، افزایش بی‌سابقهٔ ارزش سهام در بازار بورس تهران در سال ۱۳۹۹، موجب حیرت بسیاری از تحلیل‌گران شد.[۲۰] این در حالی است که به‌خاطر دنیاگیری ویروس کرونا، تقریباً تمام بازارهای بورس جهانی سقوط کرده‌اند.

تحلیل‌گران عامل افزایش بی‌سابقهٔ ارزش سهام را نشانهٔ رونق اقتصادی نمی‌دانند بلکه آن را حرکت توده‌وار (Herding) مردم در جاری کردن سیل نقدینگی به داخل بازار بورس، به طمع کسب سود خارج از تصور در کوتاه مدت می‌دانند.

تحلیل‌گران اقتصادی معتقدند زمانی که نقدینگی مردم رو به پایان بگذارد، بازار دیگر سوختی برای پیش رفتن ندارد و از حرکت بازمی‌ایستد. وقتی چنین شد و بازار بورس جاذبه‌اش را از دست داد، هجوم فروشندگان سهام برای نقد کردن سهام‌شان آغاز می‌شود.

با زیاد شدن عرضه و آغاز اُفت قیمت‌ها، دوباره حرکت توده‌وار برای فروش سهام و فرار از زیان آغاز می‌شود. با زیاد شدن گله‌ای عرضه، ارزش سهام سقوط می‌کند. 

احمد نادری رئیس مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران در توییتی نوشته‌است: «حباب بورس خواهد ترکید و من نگران تبعات اجتماعی وامنیتی آن در آینده ای نزدیک هستم: شورش‌هایی بزرگتر از ۹۶، ۹۸ و قطعاً بزرگتر از دهه ۷۰.»

تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که گروهی از دارندگان سهام عدالت برای رفع نیازهای روزمره خود با آزاد شدن سهام در اختیارشان، آن را نقد کرده و سودی کسب کنند.

دولت با فروش و دادوستد این سهام به مقادیری منابع ریالی دسترسی خواهد یافت که در این شرایط برای او غنیمت است.

اما حتی اگر تمام دارندگان سهام عدالت، مدیریت سهام خود را در اختیار بگیرند باز تغییری در مدیریت این بنگاه‌ها رقم نخواهد خورد و مهم‌ترین هدف خصوصی سازی به معنای تغییر مدیریت و ساختار تصمیم گیری و نحوه اداره بنگاه‌های دولتی اتفاق نخواهد افتاد.

ضمن آنکه انتقاد به نحوه عملکرد شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت یا همان تعاونی‌های استانی سهام عدالت برقرار خواهد بود و عملکرد غیرشفاف و مبهم آنها ادامه خواهد یافت.

 

ثبت نام سهام عدالت به چه صورت انجام می شود؟ 

همانطور که گفته شد، ثبت نام سهام عدالت در سال 1385 انجام شد و تا مدتی نیز این روند ادامه داشت، اما در سال های گذشته خبری در زمینه ثبت نام سهام عدالت به صورت مستقیم و خرید این اوراق از سوی دولت نبود و از این روی می توان گفت که این اوراق تنها یک بار ارائه شد.

البته با هر بار واریز سود سهام عدالت به سمت سهامداران این اوراق، باعث شد تا سایت ها و مراکز خبری، اخباری را در زمینه ثبت نام این سهام ارائه و پوشش دهند که معمولا این اخبار صحت نداشت و بیشتر به دنبال جذب مخاطب بود. 

در واقع ثبت نام این سهام شاید از سوی دولت کار پیچیده ای باشد چرا که هر اوراق باعث می شود که دولت یک دین به سوی سهامداران داشته باشد و پیش از ثبت نام باید منابع پیش بینی شوند. در این خصوص در ادامه بیشتر توضیحاتی را ارائه خواهیم داد و اطلاعاتی را در این خصوص با شما به اشتراک می گذاریم که قطعا می تواند برای شما مفید باشد. 

 

تکلیف جاماندگان از این سهام چه می شود؟ 

در بحث ثبت نام سهام عدالت شاید این نکته بسیار حائز اهمیت باشد که افراد جامانده از ثبت نام چه کار باید بکنند؟ در این خصوص باید گفت که دولت تا خرداد سال 1399 هیچ تصمیمی را در خصوص ثبت نام مجدد در این باره نگرفته است که این امر را می توان ناشی از عدم وجود کارخانه های فعال دولتی دانست و بر این اساس دولت نمی تواند یک پشتیبان برای اوراق سهامی ارائه دهد.

 

 

اینجا بخوانید:

چند نکته برای بزرگ تر نشان دادن خانه

 

 

البته شاید در ماه های آتی در صورت بررسی های مجدد، امکان ثبت نام برای افراد جامانده از این سهام ارائه شود که در این خصوص می توانید به وب سایت samanese.ir مراجعه کرده و با پیگیری اخبار مربوط به ثبت نام سهام عدالت بیشتر در این زمینه اطلاعات کسب کنید. 

به یاد داشته باشید که این سامانه تنها مرجع معتبر و موثقی است که در این خصوص فعالیت می کند و در صورتی که فرد یا سایتی قصد داشت نسبت به ثبت نام خارج از برنامه دولت برای شما اقدام کند، بهتر است بدانید که این شگرد مختص بسیاری از کلاهبردارانی است که می خواهند از عدم اطلاعات کافی مردم سوء استفاده نمایند. 

 

آزاد سازی سهام عدالت چگونه است؟ 

ما در این قسمت از مقاله قصد داریم در خصوص آزاد سازی سهام عدالت با شما صحبت کنیم و اطلاعاتی را در این خصوص با شما در میان بگذاریم که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود. در ادامه با ما همراه باشید. آزاد سازی سهام عدالت به دو صورت انجام می شود :

مستقیم و غیر مستقیم. در روش مستقیم سهام عدالت شما به صورت مستقیم در بازار فرابورس ارائه می شود و شما می توانید سهام خود را در این بازار معامله کنید. 

افرادی که این سهام را دارند می توانند به صورت مستقیم برای سهام خود تصمیم گیری نمایند که این امر یک بار تا 10 خرداد 1399 زمان داشت که یک بار تمدید شد و روش دیگر که به روش غیر مستقیم نیز شناخته می شود، روشی است که در آن فرد سهام خود را نگه می دارد و می تواند سود سهام خود را مانند گذشته دریافت کند. در ادامه بیشتر در این خصوص با شما صحبت خواهیم کرد. 

 

 

PicsArt_03-14-12.32.12

 

 

در روش مستقیم برای آزادسازی این سهام شما باید در یکی از کارگزاری های معتبر که از سوی دولت مجوز فعالیت دارند ثبت نام کنید و همچنین نسبت به دریافت کد بورسی اقدام کنید.

دریافت کد بورسی از طریق سامانه سجام انجام می شود و در صورتی که آشنایی کافی با دریافت کد بورسی نداشته باشید، می توانید در این زمینه با مطالعه مقاله مربوطه اطلاعات مورد نظر را دریافت کرده و سپس به صورت مستقیم از طریق کارگزاری نسبت به آزاد سازی بخشی از سهام خود که از سوی دولت آزاد شده است اقدام نمایید. 

باید در نظر داشته باشید که این شیوه برای کسانی است که قصد دارند سهام خود را جابجا کنند و آن را به فروش برسانند. در واقع زمانی که شما از روش مستقیم برای آزادسازی سهام خود استفاده کنید، می توانید بدون اینکه هزینه ای پرداخت کنید، در بازار بورس فعال شوید و در ازای فروش سهام خود، سهام های دیگر را خرید و فروش نمایید و از این راه کسب سود داشته باشید. 

در روش دیگری که برای آزادسازی سهام عدالت در نظر گرفته می شود، به روش غیر مستقیم نیز شناخته می شود و در این شیوه در واقع شما می توانید سهام خود را نگه دارید و مانند گذشته نسبت به دریافت سود اقدام کنید. این روش البته با گذشته تفاوت هایی را داشته است و سهام شما به کارگروه های استانی عدالت ارائه می شود و سپس در این کارگروه ها نسبت به سرمایه گذاری و کسب سود اقدام می گردد.

در واقع شما می توانید با استفاده از این روش سهام خود را نگه دارید. شما پس از مهلتی که دولت در خصوص آزاد سازی سهام عدالت در نظر گرفته است نمی توانید سهام خود را خرید و فروش نمایید و از این روی می توان گفت که در صورت استفاده از این روش باید صبر کنید تا دوباره برنامه های آزادسازی و شیوه های آزاد سازی سهام در اختیار سهام داران قرار گیرد. 

 

تکلیف سهام عدالت متوفی ( فوت شدگان ) چه می شود؟ 

بیشتر از دو میلیون نفر از کسانی که تا سال 1388 نسبت به خرید سهام عدالت اقدام کرده اند، امروز در قید حیات نیستند و این امر برخی از سوالات را در این خصوص برای بسیاری از وراث به میان آورده است که در ادامه بیشتر در این خصوص با شما صحبت خواهیم کرد.

برای اینکه بدانید فرد متوفی سهام داشته است، می توانید به سامانه سهام عدالت که در قسمت های قبل به شما معرفی کردیم مراجعه کرده و سپس با وارد سازی اطلاعات هویتی وی نسبت به دریافت اطلاعات در خصوص سهام وی اقدام کنید. 

سپس در صورتی که فرد متوفی سهام داشته است، می توانید به یکی از دفاتر منتخب پیشخوان خدمات الکترونیک دولت مراجعه کرده و مدارک لازم را برای تقسیم سهام عدالت ارائه دهید و بر این اساس می توانید سهام را در میان وراث تقسیم نمایید.

البته در این شیوه شایان ذکر است که شما باید امضای تمامی وراث را دریافت کنید. 

همچنین می توانید با مراجعه به دفاتر قضایی از این دفاتر بخواهید که طبق قانون نسبت به تقسیم سازی این سهام این وراث اقدام نمایند که این شیوه می تواند بسیار مفید واقع شود.

اما در زمان مراجعه به دفتر پیشخوان دولت چه مدارکی باید به همراه داشته باشیم؟

در این خصوص در ادامه توضیحات بیشتری را در اختیار شما قرار خواهیم داد که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود : 

  • اصل کارت ملی متعلق به وراث قانونی متوفی 

  • اصل گواهی حصر وراثت شخص متوفی 

  • کد ملی و تاریخ تولد متوفی 

  • شماره شبای بانکی متعلق به وراث 

  • نشانی و کد پستی محل اقامت یکی از وراث 

در صورتی که یکی از وراث قصد دارد نسبت به آزاد سازی سهم خود به یک شخص خارج از دایره سهام داران، وی تنها مختار است که برای سهم خود از این سهم اقدام نماید و این فرد نمی تواند کل سهام را به شخص ثالث واگذار کند.

در صورتی که کلیه وراث توافقی برای ارائه این سهام به شخص ثالث دارند، تمامی آن ها باید حضور داشته باشند و امضای آن ها یا نماینده قانونی آن ها که در این زمینه وکالت داشته است الزامی می باشد.

با توجه به این قوانین گفته شده در این بخش، در ادامه قصد داریم در زمینه ارزش گذاری سهام عدالت با شما صحبت کنیم که شاید یک بحث بسیار مهم و ضروری برای سهام داران و کسانی باشد که می خواهند نسبت به خرید این سهام در فرابورس اقدام نمایند. 

 

ارزش قیمت ریالی سهام عدالت چقدر است؟ 

همانطور که گفته شد، این سهام در میان سال های 1385 الی 1388 ارائه شد و اشخاصی که در این زمان اقدام به خرید کردند، مابین 500 هزار تومان الی 1 میلیون تومان را برای خرید این سهام پرداخت کرده اند و در طول مدت نسبت به دریافت سود اقدام کرده اند. سهام ارائه شده عدالت با پشتیبانی 49 شرکت که شامل 39 شرکت فعال در بورس و 13 شرکت غیر فعال در بورس ارائه شد و شما می توانید نسبت به خرید این سهام اقدام نمایید. 

 

 

اینجا بخوانید:

چند راهکار برای بالا بردن اعتماد بنفس

 

 

ارزش ریالی سهامی که در میان سال های 1385 الی 1388 خریداری شده است 13 برابر شده است و در واقع امروز کسانی که برای خرید سهام خود 532 هزار تومان پرداخت کرده اند امروز می توانند 7 میلیون و 394 هزار تومان از محل این سهام کسب سود نمایند و افرادی که سهام عدالت خود را یک میلیون تومان خریده اند، امروز می توانند سود 13 میلیون 900 تومانی را دریافت کنند که البته نشان دهنده رشد سود بسیار خوب به شمار می رود. 

البته شما نمی توانید نسبت به تصمیم گیری صد در صد سهام عدالت خود اقدام کنید و شما قطعا باید مقداری از سهام خود را به عنوان سهام دار عدالت حفظ نمایید.

به طور کلی می توان گفت که این ارزش ریالی می تواند یکی از بهترین گزینه های پیش رو برای شما باشد و شما می توانید با سودی که از محل این سهام کسب کرده اید می توانید در بازار بورس فعالیت داشته باشید. ما در ادامه بیشتر در این خصوص با شما صحبت می کنیم که آیا باید نسبت به فروش سهام خود اقدام کنید و یا باید سهام خود را نگه داری کنید. 

 
با توجه به سود خوبی که از محل سهام عدالت کسب کرده اید، تقریبا هیچ کسب و کار مستقلی نمی توانید راه اندازی کنید و همانطور که می دانید، این سهام برای سرمایه گذاری گذاشته شده است. در واقع شما می توانید در صورتی که ریسک پذیری و علم بازار بورس را دارید، نسبت به فروش سهام خود اقدام کنید.

در این زمان در واقع شما به عنوان مدیر سرمایه خود شناخته می شوید و باید سعی داشته باشید که سهام خود را در بازار فرابورس یا بورس گسترش دهید.

سفته بازی و خرید و فروش مکرر را فراموش کنید و به این دلیل که سیگنال می گیرید تا بتوانید سرمایه خود را گسترش دهید، بهتر است که سهام خود را نگهداری کنید. 

این سرمایه می تواند برای شما بسیار مفید باشد و شما در آینده می توانید تصمیم گیری بهتری در این زمینه داشته باشید.

در واقع می توان گفت که این سهام مطمئن است و در صورتی باید نسبت به فروش آن اقدام کنید که خودتان علاوه بر ریسک پذیری علم لازم برای ورود به بازارهای سرمایه را داشته باشید و بر این اساس می توانید وارد بازار بورسی شوید. با توجه به موارد گفته شده شما می توانید بهترین تصمیم را برای فروش یا نگهداری سهام خود در بازار فرابورس بگیرید. 

 

مشمولان سهام عدالت چه کسانی هستند؟ 

همانطور که گفته شد، در حال حاضر هیچ کس نمی تواند به عنوان یک سهامدار جدید شناخته شود و این سهام تنها برای مشمولانی است که در میان سال های 1385 الی 1388 نسبت به خرید سهام عدالت خود اقدام کرده اند می توانند به عنوان مشمولان این سهام شناخته شوند.

در سال های ثبت نام، تنها کسانی مجاز به ثبت نام این سهام بوده اند که در میان 6 دهک اول جامعه شناخته می شدند. همانطور که گفته شد، در ابتدا این سهام به کسانی ارائه شد که به عنوان یکی از افراد تحت تکفل و حمایت سازمان امداد و یا بهزیستی بوده اند و پس از آن به افراد کمتر برخوردار مانند فرهنگیان و یا کسانی که حقوق و درآمد کمی داشتند ارائه می شده است و از این روی می توان گفت که این سهام برای افراد کمتر برخوردار و رسیدن عدالت اجتماعی ارائه می شده است. 

از سال های بعد که این سهام دیگر ارائه نشد، این افراد به عنوان مشمولان سهام عدالت می توانند با مراجعه به وب سایت مربوطه نسبت به دریافت اطلاعات مورد نظر خود اقدام کنند.

بهتر است بدانید که این افراد بهتر است در صورتی که هر یک از مشخصات فردی خود را تغییر داده اند و یا به مرور زمان به عنوان بازنشسته و یا از کار افتاده شناخته می شوند، می توانند با ورود به سامانه سهام نسبت به به روز رسانی اطلاعات خود اقدام کنند.

این روش در واقع می تواند به این افراد کمک کند تا بتوانند به سهام خود دسترسی داشته باشند. 

در حال حاضر ما نمی توانیم بگوییم که چه زمانی برای افراد به جای مانده از سهام عدالت امکان ثبت نام در این سامانه فراهم می شود ولی تا به امروز این امکان نه خبر رسانی شده است و نه اصولا در این باره تصمیم گیری شده است.

همچنین باید بدانید که این سهام به تنها افرادی ارائه می شود که در میان افراد کمتر برخوردار جامعه باشند و به افرادی که سطح درآمدی بالایی داشته باشند، حتی در صورت ثبت نام، بعید از سهامی تعلق بگیرد.

همچنین کسانی که به تازگی و در بورس ، نسبت به خرید این سهام اقدام کرده اند، می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا مدیریت سهام خود، از وب سایت کارگزاری ها استفاده داشته باشند. 

 

 

PicsArt_03-14-12.32.26

 

 

 

به طور کلی می توان گفت که این سهام برای تمامی افراد می تواند در دسترس باشد. چه افرادی که از قبل نسبت به خرید این سهام اقدام کرده اند و چه افرادی که در حال حاضر می خواهند با خرید سهام در این زمینه وارد شوند به عنوان مشمولان سهام شناخته می شوند که می بایست با ارائه مدارک خود و همچنین شماره شبا به سامانه، نسبت به دریافت سود سهام اقدام نمایند. در صورتی که سوالی در این زمینه داشته باشید می توانید به سامانه سهام عدالت وارد شوید که در ادامه بیشتر در این زمینه توضیحاتی را ارائه خواهیم داد. 

 

سامانه و سایت سهام عدالت چیست و چطور باید با این سامانه کار کرد؟ 

روش های اینترنتی دولت می تواند باعث شود تا افراد سهام دار بتوانند مدیریت راحت تری روی سهام خود داشته باشند و ما در ادامه قصد داریم در خصوص سامانه سهام با شما صحبت داشته باشیم. در ابتدا باید گفت که آدرس این سامانه به صورت WWW.SAMANESE.IR شناخته می شود و کسانی که قصد دارند وارد سامانه سهام خود شوند می توانند از این آدرس اینترنتی استفاده داشته باشند.

این آدرس به دو بخش تقسیم بندی می شود که بخش اول به عنوان سامانه و بخش دوم به عنوان اخبار معرفی می گردد. 

در بخش سامانه شما تنها در صورتی می توانید وارد شوید که از قبل سهام داشته باشید و می خواهید نسبت به دریافت اخبار، اطلاعیه ها و گزارش های پرداختی سود سهام اقدام کنید. در این بخش همچنین شما می توانید نسبت به دریافت اطلاعات بیشتر و یا ویرایش فرم های مربوط به سامانه اقدام کنید که این امر از لحاظ قانونی الزام آور می باشد.

در واقع زمانی که دولت نسبت به آزاد سازی این سهام اقدام کرد و مدیریت آن را به افراد سپرد، به مردم ابلاغ کرد که حتما باید اطلاعات خود را در این سامانه به روز رسانی کنند. 

حتی موارد کم اهمیتی همچون تغییر آدرس و یا شماره تلفن می تواند در صورت عدم تطابق با واقعیت برای سهام دار مشکل آفرین باشد. بهتر است برای کار با این سایت حتما از اینترنت پر سرعت استفاده کنید و همچنین بهتر است در محیط ویندوز وارد این سامانه شوید. البته امکان کار با این سامانه به صورت موبایلی نیز وجود دارد ولی به دلیل عدم به روز رسانی این سامانه به صورت همگام با موبایل، تجربه ویندوز می تواند راحت تر و بهتر باشد. 

 

 

اینجا بخوانید:

10 قدرت پنهان درونگرایی که در موفقیت به شما کمک می کند

 

 

اما بخش دوم سایت سامانه سهام عدالت همانطور که گفته شد به عنوان اخبار و محلی برای رفع ابهامات و مشکلات ارائه می شود. در این بخش شما می توانید اطلاعات تکمیلی را در زمینه آزاد سازی سهام خود دریافت کنید و به طور کلی اطلاعات کاملی در اختیار شما در این قسمت قرار داده می شود که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود.

همچنین افرادی که به تازگی نسبت به خرید سهام اقدام کرده اند و در بازار فرابورس فعال می باشند می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این سهام به این صفحه هدایت شوند. 

اطلاعات دیگری که در این سامانه می تواند به روز رسانی شود، اطلاعات مربوط به ثبت نام افراد جدید برای این سهام می باشد و در واقع شما می توانید از این روش برای دریافت اطلاعات موثق استفاده داشته باشید.

در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید و یا می خواهید بیشتر با سهام عدالت آشنا شوید، این سامانه می تواند گزینه ای مناسب برای شما باشد. همچنین بخش سوالات متداولی که در این بخش قرار داده شده است می تواند برای جوابگویی نیاز شما گزینه ای بسیار خوب به شمار رود که در دسترس شماست و می توانید از آن استفاده داشته باشید.

با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این خصوص با شما در میان بگذاریم. 

 

فرم ثبت نام سهام عدالت را از کجا باید دریافت کنم؟ 

همانطور که گفته شد، در حال حاضر هیچ ثبت نام جدیدی برای دریافت سهام جدید عدالت وجود ندارد و شما نمی توانید فرم های رسمی را در این مورد تهیه کنید. البته برخی از افراد سودجو با استفاده از ترفند هایی به افرادی که کمتر در این زمینه اطلاعات دارند، ادعا می کنند که می توانند برای خرید سهام جدید اقدام کنند که معمولا این روش سوء استفاده بوده و شما نمی توانید انتظار داشته باشید که این سامانه ملی تنها برای افرادی خاص کار کند!

بهتر است که اخبار خبرگزاری های رسمی و تلویزیون ملی را دنبال کنید تا اطلاعات بیشتری را در خصوص سهام عدالت دریافت کنید و بر این اساس می توانید نسبت به دریافت فرم ها از روش های اعلامی اقدام نمایید. 

اما در صورتی که زمانی دولت تصمیم بر فروش دوباره سهام داشته باشد، شما می توانید با ورود به سامانه اعلام شده در بخش های قبلی نسبت به دریافت این فرم ها اقدام کرده و از این شیوه استفاده داشته باشید. در مدت زمانی که شما باید این فرم ها را پر کنید، قطعا به اطلاعات زیادی نیاز پیدا می کنید که در این صورت باید اطلاعات هویتی خود و اوراق هویتی و اطلاعات بانکی را در دسترس داشته باشید.

نوع شغل و احراز هویت به همراه اطلاعات تکمیلی هر فرد و اطلاعات بانکی را می توان از مهم ترین اطلاعاتی دانست که برای خرید سهام در دسترس شما می باشد. 

افرادی که سهام را از سوی بورس خریداری کرده اند می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص ثبت نام به سامانه سهام مراجعه کرده و اطلاعات لازم را دریافت کنند.

بهتر است برای خرید این سهام به صورت مستقیم اقدام کنید و به صورت واسطه دار و خرید سهام از طریق کد سجام و پروفایل بورسی دیگران نسبت به خرید آن اقدام نکنید تا بتوانید در صورت لزوم، اطلاعات مورد نیاز برای سامانه را داشته باشید و با پر کردن این اطلاعات در سامانه، به عنوان یک سهامدار شناخته شوید. 

البته تمامی این مراحل باید به صورت قانونی و بر اساس اعلامات و مصوبات دولتی و حکومتی اعلام و اطلاع رسانی شود و شما می توانید بر این اساس اقدام کنید. 

پیشنهاد می شود که اطلاعات دقیق و کامل ثبت کنید و به هیچ عنوان از روش های غیر از قانون برای ثبت نام در این سامانه اقدام نکنید چرا که علاوه بر امکان باخت سرمایه، می تواند به عنوان یک اقدام جرم انگاری شده شناخته شود. به طور کلی می توان گفت که سامانه سهام عدالت بهترین مرجع برای پاسخگویی به نیازهای شماست و به هیچ عنوان از هیچ سایت دیگر مگر به عنوان دریافت اطلاعات و مشاوره در این خصوص نباید استفاده کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در خصوص این سهام و برگه های سهام عدالت در میان بگذاریم که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود. 

 

برگه سهام عدالت را چطور دریافت کنم یا چطور بفروشم؟ 

یکی از سوالاتی که در خصوص سهام عدالت شاید شما را هم با خود درگیر کرده باشد، ارزش گذاری بر روی برگه های سهام می باشد.

در واقع می توان گفت که طبق نظر هیئت مدیره این مرکز و همچنین اعلام در سایت این سامانه، برگه های سهامی که در سال های گذشته به سهامداران ارائه شده است، ارزش و اعتبار قانونی ندارند و باید توجه داشته باشید که شما باید به صورت مستقیم و از طریق سایت های اینترنتی نسبت به مدیریت سهام خود اقدام کنید.

خدمات مربوط به این سهام برای افرادی که سواد و تجربه لازم در این خصوص را ندارند از طریق مراکز منتخب ارائه می شود ولی برگه های فیزیکی دیگر ارزشی ندارند. 

همچنین در صورتی که شما در گذشته نسبت به دریافت سود سهام اقدام کرده باشید، در حال حاضر به اندازه سود دریافت کرده از این سهام، از ارزش سهام شما کاسته می شود و بر این اساس ارزش کلی سهام شما محاسبه شده و در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

اما در صورتی که برگه های سهامی که در گذشته در اختیار ما قرار داده شده است دیگر ارزشی ندارد، پس از چه طریقی می توانیم نسبت به مدیریت سهام خود اقدام کنیم؟

در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این خصوص با شما به اشتراک بگذاریم که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود. 

در صورتی که در گذشته به عنوان یک سهامدار شناخته می شدید و اثبات این مشمولیت برای شما برگه های کاغذی سهام بوده است، امروزه می توانید با ورود به سامانه سهام و وارد کرده اطلاعاتی همچون کد ملی نسبت به ورود به سامانه اقدام کنید.

در واقع برگه های سهام مربوط به دوره ای بود که هنوز دولت الکترونیک مانند امروز کارایی نداشت و امروزه شاهد آن هستیم که این برگه ها ارزش ریالی خود را از دست داده اند.

در صورتی که برای خرید سهام عدالت به شما پیشنهاد خرید این برگه های کاغذی ارائه می شود، بهتر است که از خرید صرف نظر کنید و از شیوه قانونی گفته شده که همان فرابورس می باشد استفاده داشته باشید. 

در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما پیش آمده است و می خواهید بیشتر در زمینه سهام عدالت اطلاعات کسب نمایید، می توانید با کارشناسان مربوطه در تماس باشید.

در واقع ادامه بحث ما در مورد این سهام مربوط به سوالاتی است که می تواند ذهن شما را در خصوص این سهام درگیر کند و در ادامه به شما خواهیم گفت که چطور می توانید اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را دریافت نمایید.

در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید تا اطلاعات بیشتری را در خصوص این سهام با شما در میان بگذاریم. 

 

روش های کسب اطلاع در خصوص اطلاعیه ها و اصلاحیه های سهام عدالت 

برای این که بتوانید در خصوص سهام عدالت و موارد مربوطه اطلاعات بیشتری کسب کنید، می توانید با مراکز حقوقی و بورسی ارتباط برقرار کنید و یا از وب سایت ارائه دهنده اخبار در این زمینه استفاده کنید. در واقع سهام و سهام داری یک امر مربوط به سرمایه گذاری می باشد و آن طور که به نظر می رسد کار آسانی نیست.

در واقع شما باید اطلاعات لازم و کافی را در این خصوص داشته باشید تا بتوانید در این بازار فعالیت داشته باشید.

در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید می توانید به وب سایت های مربوط به سامانه مراجعه کنید و یا با حقوقدان هایی که در زمینه های بورسی در حال فعالیت می باشند ارتباط برقرار کنید. 

کسب اطلاعات لازم را می توان یک امر ضروری و حیاتی برای سهام داری دانست. 

در واقع یاد گرفتن علم سرمایه گذاری و داد و ستد در بازارهای سرمایه آن قدر ها سخت نیست و ارزش آن را دارد که زمان خود را به این موضوع اختصاص دهید.

در واقع این علم می تواند به شما کمک کند تا ریسک منطقی را جایگزین ریسک های پر خطر کنید که در واقع یک معامله برد، برد به شمار می رود.

اطلاعات لازم در این زمینه همچنین می تواند به شما کمک کند تا موفق تر عمل کنید و تصمیمات بهتری را در خصوص بورس و سهام عدالت خود بگیرید و یا در این بازار سرمایه فعالیت داشته باشید.

متاسفانه امروزه بسیاری از افراد تفکر می کنند که دریافت اطلاعات لازم در زمینه بورس خلاصه شده در استوری اینستاگرام افراد ناشناسی است که تفکر موفقیت بورسی در 5 دقیقه را ارائه می دهند.

این در حالی است که در بهترین حالت مدت زمان برد شما در بورس در صورت استفاده تنها از این موارد حداکثر 5 دقیقه می باشد! 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار