|
|
کدخبر: ۱۸۴۹۳۵

جاسوس ملکه به کشورش بازگشت

زاغری که روزنامه نگار و فعال اجتماعی ایرانی بریتانیایی است در سال ۱۳۹۵ به اتهام همکاری با موسسات معاند و مشارکت در فعالیت‌های براندازی نرم، به هنگام خروج از ایران بازداشت و پس از آن در دادگاه به تحمل پنج سال زندان محکوم شد.

بیوگرافی نازنین زاغری 

نازنین زاغری متولد 5 دی 1357 در تهران ، روزنامه نگار و فعال اجتماعی است. روزنامه نگار و فعال اجتماعی ایرانی بریتانیایی که در سال ۱۳۹۵ به اتهام همکاری با موسسات معاند و مشارکت در فعالیت های براندازی نرم، به هنگام خروج از ایران بازداشت و پس از آن در دادگاه به تحمل پنج سال زندان محکوم شد.

وی که فارغ التحصیل لیسانس زبان انگلیسی از دانشگاه تهران و فوق لیسانس مدیریت ارتباطات از دانشگاه متروپولیتن لندن می باشد، در سال ۱۳۸۷ با فردی انگلیسی به نام ریچارد رتکلیف ازدواج می کند و بدین ترتیب تابعیت بریتانیا را نیز دریافت می کند. 

  

فارغ التحصیل لیسانس زبان انگلیسی از دانشگاه تهران و فوق لیسانس مدیریت ارتباطات از دانشگاه متروپولیتن لندن می باشد و تنها یک دختر بنام گابریلا دارد 

 

زندگی و اخذ تابعیت بریتانیا 
 
نازنین زاغری در دی ماه ۱۳۵۷ در شهر تهران چشم به جهان گشود. وی پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود در شهر تهران، در کنکور سراسری زبان شرکت کرد و موفق شد در رشته زبان و ادبیات انگیسی دانشگاه تهران قبول شود.

وی پس از اتمام تحصیلات کارشناسی خود به فعالیت های مدنی روی آورد و نخستین حضور جدی او در این زمینه مربوط به زلزله بم در سال ۱۳۸۲ بود که در این زلزله به عنوان مترجم با آژانس همکاری بین المللی ژاپن حاضر در امدادرسانی همکاری می کرد.

پس از زلزله بم نازنین زاغری به فعالیت های مشابه ادامه داد و با فدراسیون جهانی صلیب سرخ و همچنین هلال احمر به همکاری پرداخت تا اینکه در سال ۱۳۸۵ با دریافت یک بورسیه تحصیلی از دانشگاه لندن، راهی کشور انگلستان شد.

 

Picsart_22-03-17_12-26-03-523

 

 

زاغری دو سال بعد از حضور در انگلستان، از طریق یکی از دوستان خود را ریچارد رتکلیف آشنا می شود و پس از اندکی با او ازدواج می کند و تابعیت بریتانیا را دریافت می کند. 
 
 
نازنین زاغری در نورز سال ۱۳۹۵ به همراه دخترش به ایران سفر می کند، اما در ۱۵ فروردین ماه و به هنگامی که قصد بازگشت به کشور انگلستان را داشت از سوی نهاد های امنیتی ایران دستگیر شد. 

سپاه پاسداران کرمان در خرداد ۱۳۹۵ با صدور اطلاعیه ای بازداشت نازنین زاغری را تایید و او را به همکاری با موسسات معاند و مشارکت در فعالیت های براندازی نرم متهم کرد و اعلام کرد که وی در سوئیتی در زندان کرمان نگهداری می شود، اما برای رسیدگی به اتهامات به تهران منتقل خواهد شد.

در تیر ماه ۱۳۹۵ نازنین زاغری از کرمان به تهران منتقل شد و پس از برگزاری دادگاه، به جرم عضویت در موسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه های رسانه ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام جمهوری اسلامی، از سوی قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۵ سال زندان محکوم شد.

در پرونده امنیتی وی امده است که وی مسئول آموزش خبرنگاری آنلاین بی بی سی فارسی بوده که با هدف جذب و آموزش افراد برای فعالیت تبلیغی علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام کرده است. 

بوریس جانسون وزیر امور خارجه وقت انگلیس در اظهار نظری فعالیت زاغری را تنها آموزش روزنامه نگاران عنوان کرد و در سفری که به تهران داشت، در دیدار با مقامات بلندپایه ایران خواستار آزادی وی و کمال فروغی دیگر شهروند ایرانی بریتانیایی شد. 

 

 

اینجا بخوانید:

سهام عدالت چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

 


 
آزادی و اتهامات جدید 
 
نازنین زاغری پس از تحمل حدود ۵ سال زندان و بازداشت خانگی، در نهایت در تاریخ ۱۷ اسفندماه ۱۳۹۹ محکومیت او به اتمام و آزاد شد. با این حال همزمان با اعلام خبر آزادی زاغری، وکیل وی اعلام کرد اتهام جدید علیه وی در ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ ابلاغ شده که قرار از تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ در دادگاه انقلاب تهران به آن ها رسیدگی شود. 

 

مترجم در زلزله بم 

  

در سال 1382 وقتی 25 ساله بود پس از زلزله 6/6 ریشتری بم کرمان بعنوان مترجم با آژانس همکاری بین المللی ژاپن حاضر در امدادرسانی همکاری می کرد 

او سپس فعالیت خود را در فدراسیون صلیب و سرخ و جمعیت هلال احمر آغاز کرد 

  

بورسیه و مهاجرت 

  

در سال 1385 پس از دریافت یک بورسیه از دانشگاه لندن راهی انگلستان شد و همانجا از طریق دوستان مشترک با همسر آینده اش ملاقات کرد 

 

ازدواج 

نازنین زاغری سال 1387 وقتی 30 ساله بود با آقای ریچارد رتکلیف پسر 34 ساله اهل انگلستان که بعنوان حسابدار در منطقه فلیت کار می کند ازدواج کرد 

  

این زوج سال 1393 پس از نزدیک به 6 سال زندگی  صاحب یک دختر بنام گابریلا شدند 

  

دستگیری در سفر به ایران 

  

 

 

 

نازنین در عید نوروز 1395 به همراه دخترش به ایران سفر کرد اما در 15 فروردین هنگام بازگشت در فرودگاه امام خمینی بازداشت و پاسپورت دخترش نیز ضبط شد 

دخترش پس از چند ساعت به پدربزرگش تحویل داده شد اما خبری از سرنوشت نازنین نبود 

 

اعزام به کرمان 

  

در نهایت بعد از سه ماه در اواخر خرداد 1395 سپاه پاسداران کرمان با صدور اطلاعیه ای بازداشت نازنین زاغری را تایید و او را به همکاری با موسسات معاند و مشارکت در فعالیت های براندازی نرم متهم کرد و اعلام کرد وی در زندان کرمان نگهداری می شود 

  

علت اصلی دستگیری 

  

آمنه سادات ذبیحی پور در گزارشی از صدا و سیما نازنین زاغری را مهره بازی انگلیس معرفی کرد که در حال آموزش خبرنگاران در ایران بود 

  

 

 

 

Picsart_22-03-17_12-28-20-728

 

 

این خبرنگار ادامه می دهد نازنین در دانشگاه سواس (SOAS) که یکی از نشانگاه های سرویس جاسوسی MI6 هست عضو شده و با ریچارد رتکلیف یکی از محققان خاورمیانه که به اسرائیل هم سفرهایی داشته ازدواج میکند 

  

خانم زبیحی پور در این گزارش به استناد چند عکس از جمله فیش حقوقی ، نازنین زاغری را از هسته های امنیتی پروژه ضد ایرانی شبکه BBC فارسی معرفی می کند 

 

بیانیه سپاه در پی دستگیری زاغری 

 
در رابطه با دستگیری نازنین زاغری سپاه ثارالله کرمان با صدور بیانی‌های اعلام کرده است: طی اقدامات اطلاعاتی گسترده در فضای مجازی و حقیقی یکی از سرشبکه‌های اصلی وابسته به بیگانگان که ماموریت‌های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام انجام داده بود، شناسایی و دستگیر شد.

 

 

اینجا بخوانید:

تاریخچه تشکیل گروهک منافقین

 

خانم زاغری در طول مدت بازداشت، در یک سوئیت در زندان کرمان نگهداری شده و مرتبا با خانواده خود تماس تلفنی و ملاقات حضوری داشته است.

در حال حاضر پرونده ایشان برای انجام مراحل قضایی به تهران ارسال شده و تحقیقات تکمیلی توسط مامورین سازمان اطلاعات سپاه در حال انجام است. 

 

 

پیگیری آزادی زاغری از سوی وزیر امور خارجه انگلیس 

 
جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس که بار‌ها و در مقاطع مختلف خواستار آزادی نازنین زاغری شده بود، در اقدامی عجیب و خلاف قوانین و حقوق بین الملل، بامداد جمعه (۷ مارس ۲۰۱۹) اعلام کرد نازنین زاغری، محکوم امنیتی بازداشت‌شده در ایران را تحت «حمایت دیپلماتیک» قرار کرده است. 

 
در بیانیه جرمی هانت آمده است: «امروز من تصمیم گرفته‌ام انگلیس گامی بسیار غیرمعمول برداشته و برای زاغری حمایت دیپلماتیک اعلام کند. بدین ترتیب، دولت انگلیس رسماً اذعان می‌دارد که رفتار‌ها با او منطبق با تعهدات ایران ذیل قوانین بین‌المللی نیست و مسأله را به مسأله‌ای رسمی فیمابین دولت‌های دو کشور تبدیل می‌کند.» 

 
در ادامه این بیانیه آمده است:

«تصمیم من یک گام مهم دیپلماتیک است که به تهران نشان می‌دهد رفتارش کاملاً نادرست است.

 

Picsart_22-03-17_12-27-17-387

 

بعید است این تصمیم معجزه کرده و به نتایج یک شبه منجر شود، اما به کل دنیا نشان می‌دهد که نازنین بی‌گناه است و انگلیس در برابر رفتار‌هایی تا این حد ناعادلانه با شهروندانش ساکت نخواهد نشست.» 

 

پنج سال زندان 

  

در تیر ماه 1395 نازنین از کرمان به تهران منتقل شد و پس از برگزاری دادگاه پشت درهای بسته به پنج سال زندان محکوم شد 

  

اتهام اصلی وی عضویت در موسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه های رسانه ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام مقدس جمهوری اسلامی می باشد 

 

آموزش آنلاین 

  

25 مهر سال 1396 عباس جعفری دولت آبادی (دادستان) در خصوص نازنین زاغری گفت: 

  

وی مسئول آموزش خبرنگاری آنلاین بی بی سی فارسی بوده که با هدف جذب و آموزش افراد برای فعالیت تبلیغی علیه ایران اقدام کرده است 

 

خروج دخترش گابریلا 

  

گابریلا دختر نازنین زاغری پس از نزدیک به 4 سال (1400 روز) زندگی کنار پدربزرگ و مادربزرگش بخاطر وضعیت تحصیلی و شروع مدرسه نزد پدرش در لندن بازگشت 

  

مرخصی بخاطر کرونا 

  

در سال 27 اسفند 1398 با شیوع گسترده کرونا ، نازنین با پابند الکترونیکی و در شرایطی که تنها می توانست 300 متر از خانه پدر و مادرش دور شود به مرخصی رفت 

 

اتهام جدید تا آزادی 

  

نازنین بعد از اسفند 98 تا پایان دوران محرومیت اش در حبس خانگی حضور داشت تا اینکه در 17 اسفند 99 حکم آزادی وی تایید و پابند الکترونیکی او باز شد 

  

با این حال اتهام جدیدی علیه او در 24 اسفند 1399 توسط شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی ابلاغ شد 

  

در نهایت این دادگاه وی را برای این پرونده به یک سال حبس تعزیزی و یک سال منع خروج از کشور محکوم کرد که در نوع خود عجیب می باشد ! 

 

 

اینجا بخوانید:

چهره ای مرموز به نام هاشمی رفسنجانی 

 

 

واکنش ایران به آزادی نازنین زاغری جاسوس انگلستان: 

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران افزود که ما همچنین هر روز در تلاش برای آزادی شهروندان خود از جمله مراد طاهباز، شهروند آمریکایی- بریتانیایی هستیم و مدعی شد که به صورت غیر قانونی بازداشت شده اند. 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد ایران به شکلی ناعادلانه شهروندان بی گناه آمریکایی را بازداشت می کند و تهران باید آنها را هرچه زودتر آزاد کند. 

ند پرایس گفت: تضمین آزادی این افراد یک اولویت بسیار مهم برای این دولت آمریکا است و ما از ایران می خواهیم تا برای آزادی شهروندان زندانی آمریکایی در این کشور اقدام کند. 

وی ادامه داد: رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و سایر مقامات آمریکا به صورت دائم با خانواده های زندانیان در ارتباط بوده اند. 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا انتقال وجوه به ایران روند آزادی آمریکایی ها را مشکل می کند یا خیر؟

گفت که این تصمیم مستقل از سوی انگلیس بوده است و ما در آن شرکت نداشتیم. با وجود این، ما شبانه روز برای بازگرداندن شهروندان خود به خانه تلاش خواهیم کرد. 

به گزارش ایرنا، ذبیح‌الله خداییان سخنگوی قوه قضاییه روز چهارشنبه اعلام کرد نازنین زاغری پس از تحمل کل مجازات و انوشه آشوری نیز پس از تحمل حدود نیمی از مجازات امروز چهارشنبه آزاد شدند. 


این مقام قوه قضاییه ایران افزود:

 

 

Picsart_22-03-17_12-26-40-387

 

زاغری به اتهام جاسوسی برای سرویس جاسوسی کشور انگلیس به چهار سال حبس محکوم شده بود که مدت مجازاتش را به صورت کامل کشیده و حبسش به اتمام رسیده و بر همین اساس ممنوع الخروجی وی لغو و آزاد شده است. 

سخنگوی قوه قضاییه افزود:

البته زاغری پرونده‌ دیگری نیز دارد که در آن محکوم به یک سال حبس شده ولی این پرونده تاکنون به اجرا گذاشته نشده است. 

خداییان همچنین در مورد وضعیت قضایی پرونده انوشه آشوری اظهار داشت: آقای انوشه آشوری، به اتهام همکاری با سرویس‌های امنیتی کشورهای بیگانه و به جرم جاسوسی به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود و حدود چهار سال و هفت ماه از مدت محکومیتش سپری شده که تقاضای آزادی مشروط کرد. 

سخنگوی قوه قضاییه اضافه کرد:

آشوری به عنوان دستمزد مبالغی را از سرویس‌های جاسوسی بیگانه اخذ کرده بود که این مبالغ نیز از وی دریافت شد؛ لذا با توجه به شرایط سنی و جسمی دادگاه با آزادی مشروط او موافقت و مورد رأفت حکومت اسلامی قرار گرفت و آزاد شد. 

وزیر امور خارجه انگلیس نیز اعلام کرد که لندن بدهی خود به ایران بابت پیش پرداخت خرید تانک های چیفتن را که بعد از انقلاب فسخ شده بود، پرداخت کرده است. 

 لیز تراس در این رابطه گفت:

نازنین زاغری رتکلیف و انوشه آشوری اتباع انگلیسی پس از سالها بازداشت توسط دولت ایران امروز به کشور بازخواهند گشت.

مراد طاهباز نیز با مرخصی از زندان آزاد شده است. این نتیجه دیپلماسی سرسخت و خلاق انگلیس بود. 

وی افزود: نازنین زاغری نزدیک به شش سال و انوشه آشوری تقریباً پنج سال در ایران در زندان بودند. مراد طاهباز نیز به مدت چهار سال در زندان بود. آنها به زودی به خانواده و عزیزان خود ملحق خواهند شد. 

 

واکنش وزیر خارجه انگلستان 

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) در حاشیه جشن دیپلماتیک نوروز در جمع خبرنگاران گفت: 

ما بیش از ۳۹۰ میلیون پوند از قبل از پیروزی انقلاب در خصوص برخی خریدهای دفاعی از انگلیس مطالبه داشتیم.

در چهار ماه گذشته تماس‌های خیلی فشرده‌ای بین من و وزیر خارجه انگلیس انجام شد. هدف ما این بود که این مطالبات را زنده کنیم و این مبلغ به بانک مرکزی ما وارد شود.

به صراحت اعلام می‌کنم هیچ ارتباطی بین آزادی این مبلغ و آزادی افرادی که به جرم جاسوسی و اتهامات امنیتی در ایران بازداشت و محاکمه شدند و جرایم آنها ثابت شد و قوه قضاییه باید درباره وضعیت آنها تصمیم می‌گرفت، وجود ندارد. 

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد:

چند روز پیش این مبلغ را دریافت کردیم. اما به طور همزمان پیگیری‌های قضایی و روند قضایی برای درخواست آزادی این دو فرد مورد نظر ادامه داشت.

شاید از نظر زمانی روزهای آزادی و واریز پول نزدیک به هم بود، ولی ارتباطی بین این دو مسئله وجود ندارد و آزادی این دو فرد با نگاه انسانی در ایران محقق شد و اخباری مبنی بر گرفتن پول و آزادی این افراد منتشر می‌شود، نادرست و غیردقیق است. 

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس در توییتی به آزادی «نازنین زاغری راتکلیف» و «انوشه آشوری» دو جاسوس زندانی در ایران واکنش نشان داد و مدعی شد بازداشت آن‌ها ناعادلانه بوده است. 

او در این توییت نوشت:

«بسیار خوشحالم که تأیید کنم بازداشت ناعادلانه نازنین زاغری راتکلیف و انوشه آشوری در ایران امروز به پایان رسیده و آن‌ها اکنون به بریتانیا بازخواهند گشت». 

«لیز تراس» وزیر خارجه انگلیس امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور بدهی خود در رابطه با تجهیزات نظامی را به ایران پرداخت کرده و همچنین آزادی «نازنین زاغری» را مورد تایید قرار داد. 

وی اعلام کرد:

 

Picsart_22-03-17_12-26-57-497

 

 

«به موازات آن (آزادی دو جاسوس زندانی در ایران)، همانطور که گفته بودیم، بدهی IMS (خدمات نظامی بین‌المللی) را نیز تسویه کرده‌ایم». 

تراس افزود: «این بدهی در انطباق کامل با تحریم‌های بریتانیا و بین‌المللی و تمامی تعهدات قانونی تسویه شده است. این وجوه صرفا برای خرید کالاهای بشردوستانه استفاده خواهد شد». 

پتریک وینتور، سردبیر سیاسی گاردین در توئیتر خود نوشت:

مقامات رسمی اعلام کردند نازنین زاغری و انوشه آشوری آزاد شده‌اند. 

 

 

اینجا بخوایند:

جاذبه های کشور اوکراین+تاریخچه 

 

 

 

گفتنی است، دوره محکومیت 5 ساله زاغری تمام شده و احتمالا تا ساعتی دیگر در ازای آزادسازی 530 میلیون دلار اموال بلوکه شده ایران و آزادی یک ایرانی در انگلیس، مبادله شود. 

530 میلیون دلار اموال بلوکه شده ایران پیش از آزادی زاغری به حساب ایران واریز شده است. 

نازنین زاغری حدود ساعت 14:15 دقیقه به تیم انگلیسی تحویل داده شد. البته همچنان تشریفات برای تبادل وی در فرودگاه امام خمینی در حال انجام است. 

این دو تبعه ایرانی – انگلیسی به دلایل امنیتی در ایران محکوم بودند. دیروز منابع خبری اعلام کردند که گذرنامه خانم زاغری به او تحویل شده است.

تولیپ صدیق نماینده مجلس انگلیس از منطقه‌ای که خانواده زاغری در آنجا ساکن هستند در توئیتر اعلام کرد که دو نفر برای ترک ایران به فرودگاه منتقل شده‌اند. 

حجت کرمانی وکیل نازنین زاغری هم دقایقی پیش به رویترز گفت که موکلش به همراه انوشه آشوری در مسیر رفتن به فرودگاه برای ترک ایران هستند. 

نازنین زاغری تبعه ایرانی ـ انگلیسی است در ۱۵ فروردین سال ۱۳۹۵ توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه کرمان در فرودگاه امام خمینی(ره) دستگیر و به کرمان منتقل شد.

سپاه ثارالله کرمان، ۲۶ خرداد سال ۹۵ طی اطلاعیه‌ای از این دستگیری به عنوان «یکی از سرشبکه‌های اصلی وابسته به بیگانگان که مأموریت‌های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام» انجام داده بود، یاد کرد و در این باره توضیح داد:

«وی با عضویت در شرکت‌ها و مؤسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه‌های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام مقدس جمهوری اسلامی مشارکت داشته است.

نامبرده یکی از سرشبکه‌های اصلی مؤسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس‌های رسانه‌ای و جاسوسی دولت‌های بیگانه فعالیت‌های مجرمانه خود را طی سالیان گذشته انجام داده است.» 

 

پرونده زاغری برای ادامه رسیدگی‌ها به دادستانی تهران انتقال یافت و پس از انجام تحقیقات با صدور کیفرخواست به دادگاه انقلاب ارسال شد و شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، زاغری را به پنج سال حبس محکوم کرد که این محکومیت در دادگاه تجدیدنظر تأیید شد. 

۲۵ مهر سال ۹۶ عباس جعفری دولت آبادی، دادستان وقت تهران در خصوص نازنین زاغری گفته بود:

شوهر وی تبعه انگلیس و خود وی نیز دارای تابعیت مضاعف از انگلیس بوده و در سیستم آن کشور فعالیت می‌کرده است.

وی مسئول آموزش خبرنگاری آنلاین بی بی سی فارسی بوده که با هدف جذب و آموزش افرادی برای فعالیت تبلیغی علیه ایران اقدام کرده است.

چگونگی استفاده از ایمیل‌ مستعار، پسوردهای پیچیده و طولانی، ذخیره سازی پسوردها و استفاده از نرم‌افزارهای رمزنگاری مطالب و اطلاعات، از جمله مواردی است که در این آموزش‌ها لحاظ می‌شده است و اساتید این دوره، افرادی همچون مهدی یحیی‌نژاد (مدیر سایت بالاترین)، اردوان روزبه (رادیو کوچه) و محمود عنایت (مدیر گروه اسمال مدیا) هستند. 

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (پنجشنبه) در توئیتی به اظهارات «لیز تراس» وزیر خارجه انگلیس واکنش نشان داد. 
 
وی نوشت:

توئیت‌های آتشین - که در تضاد با لحن به کار گرفته شما در واقعیت است - شاید تیتر‌های خوبی بسازد، اما شعار، هرگز نمی‌تواند پاسخ احکام قانونی باشد که از سوی دادگاه‌ها صادر شده است. 
 
خطیب‌زاده خاطرنشان کرد:

همانطور که دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه به صراحت گفت، انگلیس باید رویکرد خود را تغییر دهد و این تغییر مدت‌هاست که به تعویق افتاده است. 

 

 

اینجا بخوانید:

جزئیات آزادی جاسوس جیسون رضائیان

 

 

فرافکنی وزیر امور خارجه انگلستان در مورد وضعیت نازنین زاغری 

وزیر امور خارجه انگلیس در بیاینه ای به موضوع آزادی یک زندانی دو تابعیتی انگلیسی-ایرانی در ایران پرداخت و گفت که دولت انگلیس همچنان بر موضوع آزادی این زندانی پافشاری خواهد کرد. 

پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه انگلیس با انتشار بیانیه ای به نقل از الیزابت تراس وزیر امور خارجه این کشور درباره نازنین زاغری زندانی دو تابعیتی انگلیسی-ایرانی که به اتهامات امنیتی در ایران زندانی است، مدعی شد:

امروز دو هزارمین روز جدایی بی رحمانه که نازنین زاغری راتکلیف از خانواده اوست. او وضع هولناکی را از سر می گذراند. 

تراس در این بیانیه افزود: ما برای اطمینان یافتن از بازگشت او نزد خانواده‌اش، بی‌وقفه تلاش می کنیم.

روز گذشته این موضوع را به وزیر امور خارجه ایران تاکید کردم و ما تا زمان بازگشت او به خانه بر این موضوع پافشاری خواهیم کرد. 

بیانیه تراس در پی این مطرح می شود که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «الیزابت تراس» وزیر خارجه جدید انگلیس ظهر چهارشنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به بحث و گفت‌وگو در خصوص موضوعات دوجانبه، برجام و وضعیت افغانستان به بحث و گفت‌وگو پرداختند. 

در این نشست همچنین در خصوص موضوعات کنسولی از جمله موضوع زندانیان دوتابعیتی بحث شد. 

 

انگلیس دروغگو: 

«بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس وجود ارتباط میان پرونده نازنین زاغری با بدهی به ایران را رد کرد. 
 
وبگاه «بی‌بی‌سی» به نقل از «جیمز کلورلی»، مشاور وزیر خارجه انگلیس نوشته لندن و تهران در حال رایزنی بر سر بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی انگلیس به ایران هستند. 
 
رأی پرونده دوم نازنین زاغری راتکلیف، تبعه انگلیسی متهم به جاسوسی دوشنبه هفته گذشته صادر شد و رسانه‌ها گزارش دادند وی به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام ایران به یک سال حبس محکوم شده است. 
 
جمهوری اسلامی ایران همواره ادعا‌های کشور‌های غربی مبنی بر «بازداشت دلبخواهانه اتباع دو تابعیتی» را رد کرده است. یکی ازجنجالی‌ترین این پرونده‌ها طی سال‌های گذشته مربوط به مجرمی به نام «نازنین زاغری» بوده است. 
 
زاغری از سال ۱۳۹۵ به جرم فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام و تلاش برای براندازی نرم بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شده است. او هنگام بازداشت به عنوان مدیر پروژه در شرکت رسانه‌های گروهی «تامسون رویترز» فعالیت می‌کرد. 
 
خانواده نازنین زاغری ادعا می‌کنند ایران او را به عنوان اهرم فشار برای ضمانت پرداخت بدهی لندن به تهران بازداشت کرده است. 
 
بوریس جانسون، امروز دوشنبه این موضوع را رد کرد و گفت: «این دو مورد، پرونده‌های کاملاً جداگانه‌ای هستند.» 
 
وزارت خارجه انگلیس اسفندماه سال ۹۷ اعلام کرد زاغری را تحت «حمایت دیپلماتیک» قرار داده است.

این تصمیم، بازداشت این محکوم امنیتی تابعیتی را از یک مسئله کنسولی به یک مناقشه حقوقی فیمابین دولت‌های دو کشور تغییر داد و به دنبال افزایش فشار‌های سیاسی برای آزادی او بود. 
 
رسانه‌ها و مقام‌های انگلیس بار‌ها دولت ایران را برای آزادی زاغری تحت فشار قرار داده‌اند. در حالی که مقام‌ها و رسانه‌های انگلیس مدعی هستند که زاغری هنگام سفر به ایران برای بازدید خانوادگی دستگیر شده «بوریس جانسون»، سال ۱۳۹۶ زمانی که وزیر خارجه وقت انگلیس بود یک بار به طور ناخواسته اعتراف کرد که این روایت صحت ندارد. 
 
بوریس جانسون در آن زمان در جلسه‌ای هنگام دفاع از «نازنین زاغری» اعتراف کرد که بازداشت او هنگام آموزش روزنامه‌نگاران در ایران صورت گرفته است. 
 
این اظهارات جانسون در تقابل مستقیم با تبلیغات رسانه‌های غربی در ماه‌های قبل‌تر قرار داشت که همواره تأکید می‌کردند سفر زاغری به ایران بابت بازدید خانوادگی صورت گرفته و ارتباطی به هیچ مأموریت رسانه‌ای یا کاری نداشته است. 
 
«جانسون» در آن سخنرانی در کمیته امور خارجی پارلمان انگلیس گفت:

«وقتی بررسی می‌کنم ببینم نازنین زاغری راتکلیف در حال انجام چه کاری بوده می‌بینم که او، آنطور که من می‌دانم- فقط در حال آموزش روزنامه‌نگاری بوده است.» 
 
این اظهارات وی با واکنش شدید رسانه‌ها، از جمله مدیر عامل شرکت رسانه‌های گروهی «تامسون رویترز»، کارفرمای زاغری مواجه شد. آنها، از گاف جانسون به عنوان «اشتباهی جدی» یاد کرده و از وی خواستند بابت آن عذرخواهی کند. 
 
فشار‌ها بر جانسون تا مرحله درخواست سیاستمداران از وی برای استعفا پیش رفت. «جرمی کوربین»، رهبر حزب کارگر و «صادق خان»، شهردار لندن، دو نفر از کسانی بودند که از او خواستند عذرخواهی کرده و از سمتش استعفا کند. عده‌ای از نمایندگان پارلمان انگلیس هم درخواست مشابهی مطرح کردند. 
 
جانسون مدتی بعد در پی این فشار‌ها گفت از بابت اظهار اینکه زاغری در حال آموزش روزنامه‌نگاران در ایران بوده متأسف است. وی مدعی شد که زاغری برای تعطیلات به ایران سفر کرده بود. 
 
او که در جلسه مجلس عوام انگلیس حضور داشت با اشاره به اینکه زاغری برای تعطیلات به ایران سفر کرده بود گفت: «کل هدف سفر او همین بوده است.» 
 
وی سپس گفت:

«اگر من به صورت غیرعمدی باعث آزردگی خاطر خانم زاغری و خانواده‌اش شده‌ام، معذرت‌خواهی می‌کنم.» 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین