|
|
کدخبر: ۱۴۶۱۸۲

خبرگزاری تسنیم: برج میلاد و برج آزادی برای چهارمین سال متوالی به همراه چهار کلان شهر اهواز، کرمان، رشت و ارومیه در ساعت زمین، تاریخ ۹ فروردین ۹۳ راس ساعت ۲۰:۳۰ به مدت ۱ ساعت خاموش می شوند.

به گزارشخبرگزاری تسنیمبه نقل از روابط عمومی ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، علی محمد شاعری رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهردار ی تهران با اشاره به این که شدت مصرف انرژی در ایران بیش از ۴ برابر متوسط جهانی است، گفت: مصرف بی رویه انرژی فسیلی بیش از ۸۰ درصد در آلودگی هوا، تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین نقش دارد، در همین راستا شهرداری تهران با هدف صرفه جویی در مصرف انرژی و مقابله با تغییرات آب و هوایی، در یک اقدام مشترک جهانی نشانه های مهم شهر ی خود نظیر برج میلاد و برج آزادی را برای چهارمین سال متوالی به همراه ۴ کلان شهر اهواز، کرمان، رشت و ارومیه در تاریخ ۹ فروردین ماه ۹۳ راس ساعت ۲۰:۳۰ به مدت یک ساعت خاموش می کند.

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار گفت: در همین راستا روشنایی تعدادی از پل های شهر اهواز، گنبد جبلیه و میادین شهدا و آزادی شهر کرمان، ساختمان شهرداری و پل شهید بهشتی شهر ارومیه و ساختمان شهرداری و پیاده راه علم الهدی شهر رشت به مدت یک ساعت خاموش خواهد شد.

شاعری اظهار کرد: طرح ساعت زمین - Earth Hour - از سال ۲۰۰۷ میلادی برای اولین بار در کشور استرالیا و توسط صندوق جهانی حیات وحش(wwf) اجرا شد و در ادامه با توجه به استقبال کم نظیر مردم سراسر جهان در سال بعد به صورت یک طرح جهانی مطرح شد.

وی افزود: در این برنامه جهانی، مدیران شهری، چراغ های نقاط شاخص شهر و مردم، چراغ خانه های خود را به نشانه صرفه جویی در مصرف انرژی و مقابله با تغییرات آب و هوایی و جلوگیری از گرمایش زمین به مدت یک ساعت(۲۰:۳۰ الی ۲۱:۳۰) خاموش می کند.

شاعری با اشاره به این که سالانه بیش از ۱۵۰ کشور و بیش از ۷۰۰۰ شهر در این مراسم شرکت می کنند خاطرنشان کرد: تهران در سال ۲۰۱۱ پس از ثبت نام اینترنتی در سایت www. earthhour. org و ارسال موافقت کتبی شهرداری تهران مبنی بر حضور در مراسم ساعت زمین ۲۰۱۱، به صورت رسمی به لیست شرکت کنندگان رسمی این مراسم پیوست، در این راستا برج میلاد به دلیل شکل ظاهری متفاوت و ارتفاع بلند سازه¬ی آن که تقریباً از همه جای تهران نمایان است و یکی از نمادهای پایتخت ایران به شمار می آید برای بار نخستین بار در این اقدام جهانی مشارکت کرد.

شاعری در پایان گفت: امیدواریم هموطنان عزیز در این فراخوان عمومی مشارکت کنند و با خاموش کردن چراغ های منازل در ساعت زمین گامی هرچند کوتاه ولی تاثیر گذار در راستای حفاظت از محیط زیست بردارند.

انتهای پیام /

ارسال نظر