|
|
کدخبر: ۱۴۶۸۹۴

سازمان امور اراضی کشور اعلام کرد: با وجود فعالیت سودجویان و تبلیغات گسترده در زمینه خرید و فروش زمین برای ویلاسازی، ساخت و ساز در زمین های کشاورزی بدون مجوز ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان امور اراضی کشور در اطلاعیه ای اعلام کرد: ساخت و ساز در زمین های کشاورزی بدون مجوز ممنوع است. در این اطلاعیه با اشاره به افزایش فعالیت سودجویان و دلالان و تبلیغات گسترده در زمینه خرید و فروش زمین برای ویلاسازی و افزایش روند تغییر کاربری اراضی به ویژه در ایام تعطیلات نوروزی آمده است: براساس قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی، هرگونه تغییر کاربری در اراضی کشاورزی و ساخت و ساز در مزارع و باغ ها بدون مجوز سازمان جهاد کشاورزی ممنوع است و با متخلفان، طبق قانون به­ شدت برخورد خواهد شد.

متن این اطلاعیه به این شرح است:

۱) با توجه به افزایش فعالیت سودجویان و دلالان و تبلیغات گسترده در زمینه خرید و فروش زمین برای ویلاسازی و افزایش ساخت و ساز و تغییر کاربری اراضی به ویژه در ایام نوروز، مردم عزیز کشورمان ضمن حفظ هوشیاری، آگاه باشند که براساس قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی، هرگونه تغییر کاربری اراضی کشاورزی و ساخت و ساز در مزارع و باغ ها بدون مجوز سازمان جهاد کشاورزی ممنوع است و با متخلفان، طبق قانون برخورد خواهد شد.

۲) احداثگلخانه، دامداری، مرغداری، استخر پرورش ماهی و سایر تولیدات کشاورزی و کارگاه های صنایع تکمیلی و غذایی در روستاها نیازمند دریافت مجوز از سازمان جهاد کشاورزی استان است.

۳) صدور مجوز یا پروانه ساخت و ساز در اراضی کشاورزی توسط شهرداران، بخشداران و دهیاران و دیگر مسئولان منوط به اخذ نظر سازمان جهاد کشاورزی استان ذی­ربط است و متخلفان برای اعمال قانون به محاکم قضایی معرفی خواهند شد. گواهی های صادره مبنی بر احداثبنا یا دیوارکشی اراضی زراعی و باغی توسط شورای اسلامی محل یا سایر دستگاه ها وجاهت قانونی ندارد و مانع از برخورد با متخلفان نخواهد شد.

۴) واگذاری خدمات زیربنایی مانند آب و برق و گاز و تلفن در خارج از محدوده شهرها منوط به کسب مجوز از سازمان جهاد کشاورزی است.

۵) هرگونه تغییر کاربری و تبدیل اراضی زراعی و باغی و اراضی بایر دارای سابقه کشت و کار واقع در حریم شهرها و خارج از آن ممنوع است و متخلفان پس از معرفی به محاکم قضایی به پرداخت جزای نقدی و قلع و قمع بنا و مستحدثات و اعاده زمین به وضع اولیه محکوم خواهند شد.

۶) هم ­میهنان گرامی به ه­ویژه روستائیان سختکوش و پرتلاش اگر قصد احداثبنا یا دیوارکشی اراضی زراعی و باغی خود را دارند، حتما قبل از هرگونه اقدامی، مجوز لازم را از مدیریت جهادکشاورزی شهرستان دریافت کنند.

۷) هموطنان گرامی می تواند در صورت مشاهده هر گونه تخریب و تغییر کاربری زمین های کشاورزی مراتب را از طریق سامانه پیام کوتاه سازمان امور اراضی به شماره ۳۰۰۰۵۷۲۱ گزارش کنند یا به واحدهای کشیک ادارات اراضی مستقر در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان محل وقوع تغییر کاربری اطلاع دهند.

ارسال نظر