|
|
کدخبر: ۱۴۸۰۳۵

گزارش عملکرد وزارت ارتباطات در سال ۹۲

خبرگزاری تسنیم: وزارت ارتباطات هم زمان با فرا رسیدن سال نو، گزارشی از مجموعه اقدامات انجام شده خود در سال ۱۳۹۲ ارائه کرده و به موضوعاتی چون جلوگیری از افزایش تعرفه های ارتباطی، توسعه زیرساخت های ارتباطی و بازگشت درآمدهای این وزارتخانه پرداخته است.

به گزارش سرویس فناوری اطلاعات و ارتباطاتخبرگزاری تسنیم، سایت وزارت ارتباطات در گزارشی نوشته است " درحالی سال ۹۲ را پشت سر می گذاریم که در آن شاهد بروز وقایع مختلف بودیم که مهمترین آن، آغاز به کار دولت جدید و آغاز حرکت جهادی برای جبران عقب افتادگی های اهداف برنامه پنجم و برنامه توسعه ۲۰ ساله کشور محسوب می شود.

کارشناسان بر این باورند که سالجاری به واسطه برنامه ریزی های کوتاه مدت و میان مدت صورت گرفته در راستای تحقق برنامه های پیش بینی شده و همچنین اجرای برنامه های ضربتی در جهت توسعه زیر ساخت ها در مدت شش ماه، می توان آن را سال برنامه ریزی جهشی نامید.

اگر چه تلاش های گسترده ای برای حفظ حقوق کاربران ایرانی از مقابله با افزایش بی رویه تعرفه ها گرفته تا اخطار به شرکت های خارجی برای ارایه سرویس مطلوب بر ایرانیان، اما تلاش هایی که در جهت توسعه زیرساخت ها چه در حوزه عملیاتی و چه در حوزه برنامه ریزی و تامین اعتبارات در جهت تحقق اهداف پیش بینی شده و بهبود کسب و کارها، رخ نمایی فراوانی می کند.

ولی در این میان می بایست به تلاش های گسترده ای که در حوزه بین الملل در جهت ارتقاء جایگاه ایران در رتبه بندی های بین المللی نیز اشاره کرد که به جدیت مورد پیگیری قرار گرفته و نتایج خوبی را نیز در پی داشته است.

تعرفه ای که تلاش کرد، اما نتوانست زیاد شود

حمایت از سبد خانوار، یکی از برنامه های وزارت ارتباطات بود و این مهم از جمله موارد مورد توجه در میان مردم و بسیاری از مسوولان محسوب می شود در همین راستا، اگر چه تلاش هایی از سوی برخی اپراتورها برای افزایش تعرفه ها صورت گرفته بود اما با تلاش و پیگیری قاطعانه مسئولان وزارت ارتباطات، این امر محقق نشد و افزایش تعرفه منوط به افزایش کیفیت یا ارایه سرویس های جدید به مردم، شد.

اما این پایان ماجرا بر تعرفه ها در سال ۹۲ نبود، چرا که وزارت ارتباطات در یک اقدام دیگر با ارایه تخفیف ۳۵ درصدی در هزینه های تامین پهنای باند به شرکت های ارایه دهنده خدمات ADSL(البته به شرط ارایه تخفیف مشهود به کاربران) زمینه لازم به منظور کاهش تعرفه های اینترنت را نیز فراهم کرد.

توسعه زیرساخت های ارتباطی

طی سالجاری، تلاش های گسترده ای برای افزایش پهنای باند داخلی و شبکه بین الملل صورت گرفت به طوریکه تنها در شش ماهه پایانی سال پهنای باند بین الملل با افزایش حدود دو برابری به ۱۴۰ گیگابیت برثانیه رسید.

همچنین پهنای باند داخلی کشور نیز به بیش از ۸۵۰ گیگابیت بر ثانیه افزایش یافته است.

به اعتقاد کارشناسان این زیرساخت ها زمینه لازم به منظور ارایه خدمات الکترونیکی در حوزه های مختلف و همچنین توسعه کسب و کارها در بخش های گوناگون نقش مهم اساسی را دارد.

علاوه بر تلاش های انجام شده دو پروژه بزرگ تدبیر و امید نیز طراحی شده تا به واسطه اجرای آنها، امکان پاسخگویی به تمام نیازها در جهت توسعه و رونق اقتصادی و کسب و کارها، فراهم خواهد شد.

با اجرای برنامه های در دست اجرا، خصوصاً در حوزه افزایش پهنای باند داخل کشور زمینه ارایه سرویس ها بر بستر شبکه ملی اطلاعات از طریق دولت و بخش خصوصی به متقاضیان و عرضه پهنای باند امن در نقاط مورد نیاز، ایجاد می شود.

تمام دنیا در یک روستا

کارشناسان بر این باورند که توسعه ارتباطات روستایی نقش اساسی در پیشرفت کشور و توسعه متوازن روستاها داشته و محور تحقق عدالت اجتماعی است.

بر همین اساس سال گذشته ارتباط رسانی به ۷۵۹ روستا در قالب طرح خدمات عام اجباری عمومی روستایی، عملیاتی شد که این امر، گامی بزرگ در راستای توسعه خدمات محسوب شده و این امر تاجایی پیش رفت که نیازهای روستائیان از دریافت خدمات ارتباطی، به دریافت خدمات اینترنتی ارتقاء یافته است.

توسعه خدمات پستی

کارکنان شرکت پست نیز، سال پرتلاشی را پشت سر گذاشته و به واسطه همین تلاش ها نیز دستاوردهای بزرگی خلق شد.

افزایش سرانه مرسولات پستی به بیش از هفت عدد به ازای هر شهروند ایرانی علی رغم مشکلات در حوزه منابع درآمدی، تنها بخشی از دستاوردهای حاصل شده در این حوزه است.

افزایش خریدهای اینترنتی در راستای بسط تجارت الکترونیکی، از دیگر مواردی است که می توان به آنها اشاره کرد.

ارایه سرویس های متنوع در بخش های مختلف، یکی دیگر از برنامه های وزارت ارتباطات بود که راه اندازی سرویس پست تلفنی ۱۹۳ یکی از این خدمات محسوب می شود که در راستای کاهش هزینه های عمومی جامعه و همچنین افزایش رضایتمندی شهروندان عملیاتی شد.

از طریق این سرویس امکان جابجایی کالا در محدوده شهر متقاضی، در کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه، فراهم شده است.

بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در سال ۹۳ پیش بینی شده تا خدمت نوین پستی به مردم ارایه شود.

افزایش زمینه های نظارتی بر اپراتورها

یکی از وظایف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نظارت بر اپراتورهای دارای مجوز از این وزارتخانه است که در همین راستا، طی سال گذشته، رتبه بندی اپراتورها براساس معیارها و شاخص های مشخص و معرفی اپراتورهای برتر در دوره های متناوب در راستای افزایش اطلاع رسانی، رضایتمندی کاربران و رقابت میان اپراتورها در ارایه سرویس آغاز شد که این روند در سال آینده پیگیری خواهد شد.

از سوی دیگر، در راستای یکپارچه سازی سیستم دریافت شکایات، مرکز تماس ۱۹۵(سپاس) وزارت ارتباطات راه اندازی شد که امکان ثبت شکایات از تماس اپراتورها و سازمان های زیر مجموعه این وزارتخانه از طریق تلفن و اینترنت فراهم شده است.

درآمدی که در خدمت توسعه بخش قرار گرفت

یکی از دستاوردهای بزرگی که بر عقیده کارشناسان نقش بسیار مهمی در توسعه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات خواهد داشت و در نیمه دوم سالجاری به همت مسوولان وزارت ICT و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی محقق شد، بازگشت درآمدهای حاصل از ارایه خدمات ICT به بخش در جهت توسعه ارتباطات و خدمات به جامعه است.

به هر حال، مجموع تلاش ها و تدابیر عملیاتی شده در سال ۹۲ بیانگر فراهم شده زمینه تحقق امیدهای موجود در این حوزه در سال ۹۳ است.

بازگشت مرکز تحقیقات مخابرات به مسیر طلایی

مرکز تحقیقات مخابرات یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی این حوزه محسوب می شود که طی دو سال گذشته با اهداف و وظایف خود فاصله گرفته بود.

این مرکز با آغاز به کار دولت جدید و با سیاست گذاری های بزرگی که در راستای اهداف و وظایف آن صورت گرفته، بار دیگر وارد مسیر طلایی خود شده تا زمینه لازم برای همه کسانی که در حوزه آی سی تی دارای حرف و نظر هستند، برای ارائه خلاقیت ها فراهم شود.

حمایت از تولید داخل با تمام توان

صاحبنظران معتقدند که بخش خصوصی توانمند و فعال می تواند مسیر رسیدن به خود کفایی در حوزه ICT را هموار کند.

برهمین اساس نیز وزارت ارتباطات خصوصا در دولت جدید، برنامه های ویژه ای در این حوزه پیش بینی کرده است.

در این راستا و از آغاز به کار دور جدید مدیریتی در وزارت ارتباطات، بخش خصوصی در ملاقات های حضوری با عالی ترین مقام های این وزارتخانه مشکلات خود را بی واسطه مطرح کرده و از سوی دیگر، برای نخستین بار، زیرساخت های معاونت توسعه فناوری راه اندازی شد تا زمینه ساز حمایت از تولید داخلی، پژوهش داخلی و حمایت از تولید کننده باشد.

اما وزارت ارتباطات معتقد است که حمایت از بخش خصوصی تنها در حوزه این وزارتخانه نمی تواند محقق شود بلکه از اپراتورهای بخش خصوصی نیز انتظار می رود درحد قابل توجهی در فعالیت های توسعه ای خود از تولیدات داخلی بهره برده و به بهانه های مختلف مانند ارزانی قیمت تولیدات خارجی را انتخاب نکنند.

انتهای پیام /

ارسال نظر